SkyscraperCity banner

101 - 120 of 30850 Posts

·
Registered
Joined
·
5,341 Posts
Zdjęcia prosimy. :D
 

·
Registered
Joined
·
5,295 Posts
^^Jak na razie powinniście widzieć pierwszego z dwóch EN57 z Pesy.
Terminy dostaw są takie:

Pesa:
  1. 9.12.2011
  2. 16.12.2011
Newag:
  1. 19.12.2011
  2. 18.01.2012
  3. 17.02.2012
  4. 18.03.2012
  5. 18.03.2012
Widziałem jednak wypowiedź kogoś z KŚ, że Newag będzie miał "planowe" opóźnienie i pierwszy dojedzie na początku stycznia.
 

·
Registered
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter #105
Matusiewicz: KŚ strzałem w dziesiątkę

http://www.rynek-kolejowy.pl/29323/Matusiewicz_KS_strzalem_w_dziesiatke_ .htm
http://www.rynek-kolejowy.pl/29323/Matusiewicz_KS_strzalem_w_dziesiatke_%09.htm said:
Matusiewicz: KŚ strzałem w dziesiątkę

- Dwa ostatnie miesiące, od kiedy Koleje Śląskie wyjechały na tory, pokazały, że był to strzał w dziesiątkę - mówi „Rynkowi Kolejowemu” marszałek Adam Matusiewicz.


Fot. Arek Palla

- Ich wprowadzenie oznacza nową jakość usług. Zaakceptowali to pasażerowie. W pierwszym miesiącu nowa spółka przewiozła o jedną piątą osób więcej niż w czerwcu jej poprzednik – Przewozy Regionalne. Obiecujące były także wpływy z biletów. Ich konkurencyjna cena to kolejny atut nowego przewoźnika, zwłaszcza że z chwilą jego pojawienia się na torach Przewozy Regionalne podniosły swoje taryfy – podkreśla Matusiewicz.

- Debiutowi Kolei Śląskich z nadzieją ale i krytycznie przyglądali się pasażerowie. Każdemu na początku zdarzają się potknięcia. Najczęściej wskazywano na spóźnienia. Kiedy sprawdzaliśmy ich przyczyny, okazało się, że niemal 60% nie leżało po naszej stronie. Były one spowodowane koniecznością przepuszczania pociągów PKP Intercity i innych uprzywilejowanych czy też remontami torów. Niemniej jednak w porównaniu z pracą Przewozów Regionalnych na tej linii, Koleje Śląskie mają tych opóźnień znacznie mniej – zaznacza Matusiewicz.

- Mówiąc o Kolejach Śląskich, mam także dobrą informację dla śląskiego podatnika. Ich dofinansowanie z budżetu województwa jest efektywniejsze. Obecnie do jednego tzw. pociągokilometra dopłacamy 15,02 zł, a kwota ta jeszcze może się zmniejszyć. Dla porównania cena Przewozów Regionalnych to 18,41 zł z tendencją wzrostową – podsumowuje Adam Matusiewicz.
http://www.rynek-kolejowy.pl/29323/Matusiewicz_KS_strzalem_w_dziesiatke_ .htm
 

·
Registered
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter #106
Jak przebiega kuracja śląskiego Flirta?

http://www.rynek-kolejowy.pl/29377/Jak_przebiega_kuracja_slaskiego_Flirta.htm
http://www.rynek-kolejowy.pl/29377/Jak_przebiega_kuracja_slaskiego_Flirta.htm said:
Jak przebiega kuracja śląskiego Flirta?

Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy”, naprawa śląskiego Flirta, który uległ wykolejeniu w sierpniu ubiegłego roku, zakończy się najprawdopodobniej w lipcu 2012. Pojazd przebywa obecnie w Szwajcarii. Koszty prac zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.


Fot. Witold Trólka

Pojazd EN75-003 aktualnie ma wykonywaną drugą fazę naprawy: zostały ukończone pomiary pudeł, ukończono również lakierowanie powierzchni pudeł oraz wózków. Dnia 7 grudnia br. w Stadler Winterthur odbyło się spotkanie mające na celu omówienie postępu realizacji projektu oraz częściowy odbiór pojazdu.

- Przypuszczalny termin ukończenia naprawy to lipiec 2012 r. Wszystkie koszty naprawy pokryje Towarzystwo Ubezpieczeń AVIVA zgodnie z polisą ubezpieczeniową nr K 300115373830 – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Krzysztof Radomski, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Katowicach.

18 sierpnia 2010 roku o godzinie 10:50 na linii nr 139, w pobliżu stacji Katowice Ligota wykoleił się elektryczny zespół trakcyjny EN75-003 (Flirt był użytkowany przez Przewozy Regionalne i obsługiwał trasę Szybkiej Kolei Regionalnej: Katowice – Tychy Miasto). Trzy pozostałe Flirty są wykorzystywane obecnie przez Koleje Śląskie na linii Gliwice – Częstochowa.
http://www.rynek-kolejowy.pl/29377/Jak_przebiega_kuracja_slaskiego_Flirta.htm
 

·
Registered
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter #111
Lalik: Jedna kolej pasażerka na Śląsku

http://www.rynek-kolejowy.pl/29382/Lalik_Jedna_kolej_pasazerka_na_Slasku.htm
http://www.rynek-kolejowy.pl/29382/Lalik_Jedna_kolej_pasazerka_na_Slasku.htm said:
Lalik: Jedna kolej pasażerka na Śląsku

- Na pewno na Śląsku powinna funkcjonować jedna kolej pasażerska. Obecnie mamy podwójną administrację, podwójną dyrekcję. To przecież kosztuje – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Jan Lalik, przewodniczący Związku Zawodowego Kolejarzy Śląskich.


Fot. Adrian Krzemień

- Nie jest łatwo być dzisiaj kolejarzem. Jest trudno, ponieważ kolej zmierza nie w tym kierunku, w jakim byśmy oczekiwali. Zła sytuacja w Przewozach Regionalnych będąca efektem źle przygotowanego usamorządowienia rzutuje negatywnie nie tylko na kolejarzy, ale także na jakość świadczonych usług i rzecz jasna na całe społeczeństwo – komentuje Lalik.

- Na Śląsku przewozy towarowe są ciągle potęgą i pod tym względem jest bardzo dobrze. Problemem, obok stanu infrastruktury, są przewozy pasażerskie. Konieczne są tutaj daleko idące zmiany. Mam na myśli głęboką reorganizację w spółce Przewozy Regionalne. Jeszcze przed usamorządowieniem wskazywałem na to, by stworzyć na bazie ówczesnego PKP PR spółki wojewódzkie – zaznacza przewodniczący Lalik.

- Nie ma miejsca na Śląsku na dwie firmy: Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne. Powinna być jedna, samorządowa spółka, tak, jak ma to miejsce na Mazowszu. Nie wyobrażam sobie dalszego konkurowania ze sobą dwóch podmiotów, które mają jednego właściciela. Marszałek jest obecnie właścicielem Kolei Śląskich i współwłaścicielem Przewozów Regionalnych – stwierdza Lalik.

- Kolej kosztuje, to fakt. Oczywiście rozumiem, że na samorządy w ostatnim czasie spadło wiele nowych obowiązków. Uważam jednak, że te pieniądze, które na Śląsku są przeznaczane na kolej, należałoby efektywniej wykorzystać. Obecnie mamy dwie spółki, czyli mamy np. podwójną administrację, podwójną dyrekcję. To przecież kosztuje. Elfy równie dobrze mogły jeździć w Przewozach Regionalnych. Wówczas także moglibyśmy mówić o nowej jakości na torach – podkreśla przewodniczący ZZKŚ.

- Jest koncepcja podzielenia Przewozów Regionalnych. To rzecz niewątpliwie godna uwagi. Czy jednak ewentualne kompanie kolejowe będą umiały się ze sobą porozumieć? Na pewno na Śląsku powinna funkcjonować jedna kolej pasażerska. Należy jak najszybciej ujednolicić taryfy PR i KŚ tak, aby pasażerowie mieli jasną i przejrzystą ofertę – podsumowuje Jan Lalik.
http://www.rynek-kolejowy.pl/29382/Lalik_Jedna_kolej_pasazerka_na_Slasku.htm


I tak w końcu będzie jak Koleje Śląskie wyprą PR ze Śląska, to kwestia tylko paru lat. Ale znalazł się ktoś kto w imię "oszczędności" chce wmówić nam, że powinno się włączyć KŚ do PR i zostałoby to samo co było, a jak na razie PR kojarzą mi eis tylko z nieudolną i przerośniętą biurokracją, którą w KŚ starano się ograniczyć... NIGDY!!!
 

·
>>>
Joined
·
2,730 Posts
http://www.rynek-kolejowy.pl/29382/Lalik_Jedna_kolej_pasazerka_na_Slasku.htm
I tak w końcu będzie jak Koleje Śląskie wyprą PR ze Śląska, to kwestia tylko paru lat.
Nawet nie paru, coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że 2013 to będzie ostatni rok PR w Polsce, a kolej regionalną przejmą spółki marszałkowskie. Takie teksty jak powyżej to ostatnie podrygi śmierdzącej ostrygi. Zwiącholstwo zwąchało zagrożenie, bo nie będzie automatycznego przenoszenia wszystkich zatrudnionych do spółek marszałkowskich i podnoszą raban.
 

·
Moderator
Joined
·
69,694 Posts
Źródło : http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,10813963,Dlaczego_elfy_sa_fajne__Bo_sa_fajne_i_nowe.html

Dlaczego elfy są fajne? Bo są fajne i nowe
Po kilku miesiącach od debiutu Koleje Śląskie okazały się tańsze i bardziej popularne niż Przewozy Regionalne. Szczerze gratuluję, ale będę się też czepiał. Zacznę od pytania: A co, jak skończy się gwarancja na elfy i przyjdzie ostra zima? - pisze Tomasz Głogowski.

Marszałek Adam Matusiewicz, podsumowując kilka dni temu pierwsze miesiące działania Kolei Śląskich, ogłosił sukces: spółka przewiozła o jedną piątą więcej osób niż Przewozy Regionalne i to mimo że nowe elfy i flirty początkowo spóźniały się na potęgę, nawet o piętnaście, dwadzieścia minut. - Koleje Śląskie to był strzał w dziesiątkę! - stwierdził marszałek i aby wzmocnić efekt, przedstawił bardzo optymistyczne wyliczenia finansowe. W nowym rozkładzie jazdy, który zaczął obowiązywać od 11 grudnia, województwo dopłaci Przewozom Regionalnym do każdego tzw. pociągokilometra 22,09 zł, czyli o ponad cztery złote więcej niż do tej pory! Tymczasem Koleje Śląskie, które w październiku zadebiutowały na torach, będą wozić pasażerów dużo taniej. W przyszłym roku do każdego kilometra województwo dopłaci Kolejom Śląskim tylko 14,76 zł, czyli o ponad siedem złotych mniej. Wniosek jest jeden. Warto było stworzyć samorządową konkurencję na torach chociażby po to, by pokazać, że PR są niewydolne i potrzebują szybkiej reformy.

Trudno kwestionować te fakty i na siłę udowadniać, że Koleje Śląskie to porażka. Tak oczywiście nie jest. Ale przestrzegałbym władze województwa przed nadmiernym triumfalizmem, bo za progiem czyhają już zagrożenia, o których warto i trzeba wspomnieć. Po pierwsze, KŚ osiągnęły tak dobry wynik finansowy nie tylko dzięki ograniczeniu kosztów (mniej ludzi do obsługi pociągów) czy bardziej przemyślanej niż w PR strukturze organizacyjnej, ale nowym elfom, które otrzymały w dzierżawę od województwa i za które województwo zapłaciło 190 mln zł. Elfy są jeszcze na gwarancji i nie trzeba płacić za ich ewentualną naprawę. Ale za kilka lat to się zmieni i koszty użytkowania i utrzymania tych pociągów znacznie wzrosną. Może się wtedy okazać, że KŚ nie są już takie tanie, jak się wydawało, tym bardziej że firma będzie też kupować używany tabor, aby sprostać rosnącym zamówieniom. Co prawda Koleje Śląskie zapewniają, że już teraz dzięki odpisom amortyzacyjnym myślą o zużywającym się sprzęcie i przygotowują pieniądze na ewentualne naprawy i remonty, ale nie da się ocenić, ile naprawdę będą na ten cel potrzebowały. Co może nas czekać, pokazuje przykład jednego z czterech flirtów, który po wykolejeniu się w pobliżu Tychów trafił na naprawę do Szwajcarii. Nie dość, że pociąg ma być gotowy dopiero w połowie przyszłego roku, to remont będzie kosztował kilka milionów złotych. Na szczęście pieniądze wyłoży firma ubezpieczeniowa.

Nie trudno też zauważyć, że Kolejom Śląskim sprzyja wyjątkowo łagodna zima. Nie wiemy do końca, jak nowe elfy będą się zachowywały przy dwudziestostopniowych mrozach, a pamiętajmy, że pociągi te są jednak prototypami. Już teraz psuły się w nich klimatyzacja, drzwi, komputery pokładowe i hamulce.

Niektórzy obserwatorzy rynku kolejowego przekonują, że elfy mają podwozia wyjątkowo wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne, ale dopiero mróz i śnieg mogą to zweryfikować.

Wiem, że pisząc o wątpliwościach, ktoś może mi zarzucić, że marudzę i niepotrzebnie się czepiam. Ale warto te pytania zadać teraz, na chwilę przed tym, jak Koleje Śląskie przejmą wszystkie linie w regionie. A prędzej czy później tak właśnie się stanie.
 

·
Registered
Joined
·
2,139 Posts
Co do artykułu to w papierowej wersji jest zdjęcie Flirta, a pod spodem napis
"Elfy są jeszcze na gwarancji i nie trzeba płacić za ich ewentualne naprawy"
:lol:
 

·
Registered
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter #118
Uszkodzone rogatki na przejeździe kolejowym powodem opóźnień pociągów Kolei Śląskich

^^ Czyli, że w PR eksploatacja EN57 wyjdzie w przyszłości taniej niż za kilka lat Elfów, czy Flirtów :eek:hno: W sumie EN57 mogą wyjść taniej: brak komputera pokładowego - nie am co się zawieszać, bark czujnika zamknięcia drzwi - mogą jeździć z otwartymi czyli nie trzeba naprawiać uszkodzonych wejść, brak klimatyzacji - nie ma co się psuć, brak toalet w systemie zamkniętym - jw. :D

http://www.kolejeslaskie.com/aktualnosci.html
http://www.kolejeslaskie.com/aktualnosci.html said:
Uszkodzone rogatki na przejeździe kolejowym powodem opóźnień pociągów Kolei Śląskich

W dniu dzisiejszym tir przejeżdżający przez przejazd kolejowy w okolicach stacji Myszków Światowit uszkodził rogatki przejazdu. Zdarzenie to spowodowało konieczność ręcznego sterowania ruchem samochodów przez przejazd kolejowy oraz wprowadzenie ograniczenia prędkości w ruchu pociągów. W związku z tym do jutra pociągi Kolei Śląskich będą ulegać około dziesięciominutowemu opóźnieniu.
http://www.kolejeslaskie.com/aktualnosci.html
 
101 - 120 of 30850 Posts
Top