Proszę o przeniesienie postów do wątku merytorycznego KDPCzy potrzebujemy tu dublować wszystkie dyskusje, w tym o międzynarodowej KDP? Chyba powinny być przenoszone do właściwych wątków.
do tego:Dużo o ruchu regionalnym i dodatkowych przystankach, co niemal przesądza stworzenie nowego rynku dwusystemowych regionalnych pociągów zdolnych do jazdy pod 25 kV.
i tenTo właśnie ten element który mi się najbardziej nie podoba![]()
oraz od tegoSzerokie opracowanie o zasilaniu 3 czy 25 kV.
do tegoMam pytanie a mianowicie o techniczne bariery pomiędzy prędkością 250 a 350kmh.
I może dodajmy w tytule że [zasilanie->wątek merytoryczny]?Wszystko na KDP od zawsze miało być wielosystemowe, bo węzły miejskie pozostaną na DC 3kV.
Czyli moje przypuszczenia wyrażane parę miesięcy się sprawdzają. Pod pozorem CPK "przemyca się" w komponencie kolejowym elementy Y. Jednak historia po prawie 50 latach lubi się powtarzać. Czyżby "palec" dobrze znanej nam osoby?
Informację o elektrowni dla CPK zostawić, choć ma swój wątekPierwszy raz mam nadzieję, że PiS zachowa się jak typowy PiS, czyli oleją wszystkie protesty, wprowadzą spec ustawę i bum za 7 lat będzie KDP niczym przekop mierzei, a potem najwyżej obniżą prędkość z 250 do 160 bo coś skopali xD
Ewentualnie wg uznania inaczej, ale skoro merytoryczny otwarty to trzeba to jakoś uporządkować@Luki_SL a dla LK nr 58 Łętownia–Rzeszów będzie osobny wątek czy gdzie ona ma być omawiana?
Miasto: Wciąż nie otrzymaliśmy dokumentacji
W odpowiedzi miasto przypomina, że w 2018 r. oddelegowano do spotkań naczelników wydziałów z biura koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym oraz biura polityki mobilności i transportu. – Strony spotkań wymieniały się dokumentami, w tym także rysunkami zawierającymi koncepcje połączenia. Tego typu dokumenty nie mogą stanowić podstawy do zajęcia stanowiska przez m.st. Warszawę, a jedynie stać się jednym z materiałów do toczącej się dyskusji o możliwych wariantach wykonania połączenia, pozwalającego na wygodne dla pasażerów przejście z peronów stacji metra na perony przystanku PKP Warszawa Śródmieście – wskazuje Karolina Gałecka.
Jak dodaje miasto, przekazywane przez PKP PLK dokumenty nie spełniają wymagań prawa budowlanego, a także rozporządzenia, które określa zakres i formę projektu budowlanego. – Tym bardziej nie mogły stanowić podstawy do podejmowania decyzji, wiążących się z wydatkowaniem funduszy publicznych. Mimo upływu lat, przedstawiciele m. st. Warszawy wytypowani do kontaktów z PKP PLK, nie otrzymali dokumentacji wypełniającej powszechnie przyjęte wymagania formalne – dodaje Gałecka.
Metro przygotuje własne koncepcje
Pod koniec listopada 2019 r. miasto, w imieniu którego działa Metro Warszawskie, poinformowało PKP PLK o planowanym przetargu na analizę możliwych wariantów połączenia stacji metra z dworcem Śródmieście. – Miasto poprosiło PKP o przekazanie materiałów dot. łącznika, które mogłyby zostać dołączone do dokumentacji przetargowej. W odpowiedzi zostaliśmy poinformowani , iż PKP PLK dokonało jednostronnie wyboru sposobu realizacji łącznika, bez koniecznych uzgodnień, pomimo ingerowania przy realizacji łącznika w obiekty stanowiące własność m.st. Warszawy – wskazuje Karolina Gałecka.
Innymi słowy, niedasię bo miasto nie chciało rozmawiać gdy był na to czas.Przedstawiciele PKP PLK przekonują, że dokumentacja projektowa jest „na ukończeniu” – tym samym zawiera już określony wariant łącznika z wyjściem na patelnię. Tymczasem wykonawca analizy zlecanej przez Metro ma przygotować w sumie aż trzy warianty, z czego tylko jeden ma być kompatybilny z planami kolejarzy.
– Miasto nie jest aktywne i nie angażuje się w działania korzystne dla mieszkańców w zakresie poprawy komunikacji. Nie reaguje na składane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. propozycje i niejasno informuje o planach i zamierzeniach – podkreśla Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki. – PKP Polskie Linie Kolejowe wielokrotnie podkreślały, że są warunki do budowy pieszego połączenia kolej – metro w okolicach stacji Warszawa Śródmieście oraz, że spółce zależy na rozwiązaniu, które spełni oczekiwania pasażerów kolei oraz pasażerów metra. PLK w ramach współpracy przekazywały dokumenty i materiały, o które prosili miejscy urzędnicy – zapewnia Siemieniec.
W tej sytuacji zarządca infrastruktury nie uzależnia już swoich planów od woli czy decyzji miasta. – Miasto zostało poinformowane o aktualności zaprezentowanej w styczniu 2019 r. koncepcji. Przyjęty w projekcie PLK wariant budowy łącznika kończy się przed „patelnią”, na działce należącej do PKP SA. Projekt zawiera możliwość kontynuacji budowy łącznika do antresoli stacji metra – mówi rzecznik. Co warto podkreślić – o ile miasto w ogóle zechce w przyszłości dowiązać się do inwestycji kolejowej.