Skyscraper City Forum banner
541 - 560 of 601 Posts

·
Banned
Joined
·
4,830 Posts
Coś z "innej beczki". Ciekaw jestem czy tym razem uda się zrealizować hasło: TIRy na tory?
Chociaż częściowo...

 

·
Moderator
Joined
·
80,212 Posts
Linia kolejowa 182
Pociągiem do lotniska w Pyrzowicach z Zawiercia i Tarnowskich Gór
Do lotniska „Katowice Airport” w Pyrzowicach dojedziemy koleją z Tarnowskich Gór lub z Zawiercia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ponad 660 mln zł netto z dofinansowaniem z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie niecałą godzinę. Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie. Poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej.
 

·
Moderator
Joined
·
80,212 Posts
Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka
Roman Czubiński ⚫ 04.11.2020 ⚫
0


Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka

Fot. Alptransit Gotthard
Po wielomiesięcznych przygotowaniach pod rzeką Isarco w północnych Włoszech rozpoczęło się drążenie tunelu kolejowego. To część wartej 8,8 mld euro inwestycji, mającej usprawnić ruch między Austrią a Włochami oraz między północą a południem Europy. Zakończenie prac przewidziano na rok 2028.
64-kilometrowy tunel połączy Innsbruck z położonym po włoskiej stronie granicy miastem Fortezza. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt na świecie (obecnie tytuł ten należy do 57-kilometrowego szwajcarskiego Tunelu Gottharda).

źródło, całość : Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka
 

·
Registered
Joined
·
3,621 Posts
Sprawniejszy przejazd przez Opole zapewni przebudowa linii oraz mostów na odcinku Opole Zachodnie – Opole Groszowice. Dla podróżnych będzie dodatkowy peron na stacji Opole Główne. PLK podpisały umowę za 275 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z instrumentu Łącząc Europę CEF.
Zwiększa się możliwości kolei w Opolu i na międzynarodowej trasie E 30. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizacje odcinka linii Opole Groszowice – Opole Główne - Opole Zachodnie.
- Inwestycja, obejmująca linię kolejową i mosty na terenie Opola, to zwiększanie możliwości transportu kolejowego w obszarze miast, regionów i na międzynarodowych trasach. Efektywnie wykorzystujemy m.in. środki unijne z instrumentu „Łącząc Europę” CEF, by budować kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
W zakresie inwestycji ważna jest rozbudowa kolejowej przeprawy nad Odrą. Obok obecnego mostu będzie nowa, dodatkowa konstrukcja. Po zakończeniu prac, każdy z dwóch torów będzie na osobnym moście. Przebudowana przeprawa zwiększy sprawność podróży w obszarze Opola oraz na międzynarodowej trasie kolejowej.
Prace obejmą również trzy kolejowe mosty: nad kanałem Młynówki, nad kanałem Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są roboty na 3 wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Prószkowską i ul. Krapkowicką, gdzie przebudowa wiaduktu prowadzona będzie we współpracy z Miastem Opole i znacznie dogodniejsza stanie się komunikacja drogowa.
- Konsekwentnie podpisujemy umowy, ogłaszamy przetargi i realizujemy inwestycje. Na terenie Opolszczyzny rozpoczynamy przebudowę ważnego odcinka międzynarodowej linii na terenie Opola, ale podróżni już mogą korzystać z efektów prac, które prowadzimy między Opolem a Kędzierzynem Koźle. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystuj możliwości Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Na stacji Opole Główne nowy peron 1a usprawni podróże. Zapewni on szczególnie obsługę pociągów w kierunku stacji Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie i Fosowskie. Nowy peron zwiększy przepustowość stacji Opole Gł.
Na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie przewidziano przebudowę ok. 10 km torów i wymianę 26 rozjazdów. Inwestycja obejmie też przebudowę sieci trakcyjnej. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych (na Aleja Przyjaźni i ul. Torowej) zwiększy poziom bezpieczeństwa.
Dla prac na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie została już wcześniej wykonana dokumentacja projektowa za 3,8 mln zł.
- Cieszę się, że dzięki dofinansowaniu z CEF zwiększa się przepustowość linii E-30. Dzisiejsze podpisanie umowy na modernizację odcinka Opole Groszowice - Opole Główne - Opole Zachodnie to bardzo ważny etap realizacji. Życzę udanych prac przyczyniających się do ekologizacji transportu - powiedział Morten Jensen, Head of Unit at INEA – Innovation and Networks Executive Agency.
Inwestycja na terenie Opola łączy się z pracami na odcinku Opole – Kędzierzyn Koźle. Efekty robót na tej trasie już pozwalają podróżnym korzystać z nowych peronów. Pociągi jeżdżą po nowych torach. Istotnym elementem prac jest przebudowa mostów m.in. nad Kanałem Gliwickim. Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży i sprawniejsze przejazdy zarówno w obszarze województwa opolskiego jak i na międzynarodowej trasie E 30, łączącej kraje Europy.
Wartość podpisanej dziś, 6 listopada 2020 r. umowy: „Realizacja robót budowlanych w formule „Buduj” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie” linia kolejowa 132 Bytom – Wrocław Główny na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie w zakresie linii 132 od km 97,210 do km 101,100 - wynosi blisko 275 mln zł (netto).
Wykonawcą robót jest firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Termin realizacji wynosi 28 miesięcy.
Inwestycja będzie realizowana w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility 2014 – 2020
 

·
WUNGIEL
Knowledge Brings Fear
Joined
·
5,867 Posts

·
Registered
Joined
·
719 Posts

·
WUNGIEL
Knowledge Brings Fear
Joined
·
5,867 Posts
CPK ogłasza przetarg na studium dla linii KDP Warszawa – Łódź

 

·
Moderator
Joined
·
80,212 Posts
79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA]


79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA] Mat. PKP PLK S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.


całość : 79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA] - Portal Kolejowy NaKolei.pl
 

·
IT/Trainspotter
Joined
·
916 Posts
Wybrany wykonawca tzw. bajpasu kartuskiego

 

·
Registered
Joined
·
13,613 Posts
dziś opublikowane
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym
 

·
WUNGIEL
Knowledge Brings Fear
Joined
·
5,867 Posts

·
WUNGIEL
Knowledge Brings Fear
Joined
·
5,867 Posts

·
Moderator
Joined
·
80,212 Posts

·
Registered
Joined
·
1,548 Posts
Tunel CPK to wygoda dla pasażerów. Dzięki niemu na terenie Łodzi oddzielnie zostanie poprowadzony ruch dalekobieżny, a oddzielnie aglomeracyjny i regionalny, tak samo jak ma to miejsce w Warszawie na linii średnicowej. Po drugie, zapewni on pasażerom atrakcyjne czasy przejazdu, np. z Łodzi na nowe lotnisko w 30 minut, do Warszawy 45 minut, a z Poznania i Wrocławia do Warszawy w mniej niż 2 godziny – mówi Wiceminister Infrastruktury Marcin Horała, Pełnomocnik Rządu ds. CPK.
Obecna podróż przez Łódź IC z Białegostoku w kierunku Dolnośląskiego bodajże IC Orzeszkowa czy Nałkowska to totalna masakra, zatrzymuje się wielokrotnie i potrafi mieć jeszcze "przerwy techniczne" - chyba na wymianę pary. Nie wspominając o tym co się dzieje przed samym Wrocławiem, ale to inna bajka..

Kiedy ma być ukończony 1. tunel pod Łodzią ?
ok.. Wiki pisze o 2022, widziałem wczoraj w TV huczne wpuszczenie maszyn drążących a ja głupi myślałem, że tam trwa drążenie od jakiegoś czasu..

W sumie ciekawe, że nie PKP a kolejna spółka ma się tym zająć.
 

·
WUNGIEL
Knowledge Brings Fear
Joined
·
5,867 Posts
CPK ogłosił przetarg na budowę tunelu kolei dużych prędkości pod centrum Łodzi
Otworzył się worek z przetargami:
Opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla projektu pn:
„Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Łódź – Sieradz Północny i linii kolejowej nr 86 na odc. Sieradz Północny – Kępno – Czernica Wrocławska – Wrocław Główny”

opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (dalej jako „Studium” lub „STEŚ”) dla projektu pn.:
„Budowa linii kolejowej na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa”

opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (dalej jako „Studium” lub „STEŚ”) dla Zadania pn.:
Budowa linii kolejowych: nr 54 Trawniki – Krasnystaw I nr 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec

Opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla projektu pn.:
„001000009 Budowa Węzła kolejowego CPK"

Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i dokumentacji projektowej wraz ze wsparciem technicznym dla projektu nr 00100011 pn.:
„Budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85”
 

·
Registered
Joined
·
13,613 Posts

Złożonych zostało siedem ofert. Wszystkie mieszczą się w kosztorysie opiewającym na aż 109 321 767,01 złotych brutto. Oto szczegóły:
  • Arcadis, Multiconsult, Transprojekt Gdański (cena brutto: 63 607 511,52 zł)
  • Systra, Biuro Projektowo – Konsultingowe BPK Mosty (82 049 118,00 zł)
  • IDOM i BBF (83 193 510,00 zł)
  • TPF (79 910 181,36 zł)
  • Egis (71 414 650,32 zł)
  • China Railway Eryuan Engineering Group, Wielobranżowa Pracownia Projektów Kolejowych (77 425 694,92 zł, ale netto)
  • Fehlings Krug, Infrares (66 582 483,00 zł)
 

·
Registered
Joined
·
243 Posts
Wiadomość z początku grudnia. Spółka CPK pracuje za ministerstwo i...
opracowała Pasażerski Model Transportowy (PMT) i sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, uwzględniającą transport drogowy, kolejowy i lotniczy [jednocześnie]. Wyniki sieciowej prognozy ruchu wskazują, że realizacja CPK i inwestycji Programu Kolejowego CPK pozwoli na zwiększenie oferty przewozowej i dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce.


Zwracam uwagę na małość ruchu Tarnów - Nowy Sącz po ewentualnym wybudowaniu z grubsza 25 km tuneli. Więcej na: Pasażerski Model Transportowy . Polecam też PDF Pasażerski model transportowy. Skrócony raport techniczny z mapami ruchu autobusowego, dojazdów do pracy, zamieszkaniem pasażerów lotnisk.
 

·
Registered
Joined
·
243 Posts
Urząd Transportu Kolejowego opublikował "Wymianę pasażerską w 2019 r.". Niestety w arkuszu bez danych z poprzednich lat i uwag, czy ruch był ograniczony. Pojawiły się za to liczba zatrzymań pociągów i średni czas oczekiwania na nie. W PDFie 5 gmin w każdym województwie z największa liczbą pasażerów na wszystkich stacjach. Najbardziej wykolejo... kolejowy był Sopot z liczbą pasażerów wynoszącą 71 % mieszkańców, a tak bez turystów to 32-31 % Wejherowo, Pruszków, Rumia. Z większych miast wojewódzkich:

Gdańsk​
25.7​
Warszawa​
18.4​
Katowice​
16.3​
Poznań​
13.1​
Wrocław​
12.9​
Kraków​
6.7​
Olsztyn​
5.5​
Łódź​
4.8​
Szczecin​
4.7​
Rzeszów​
4.6​
Bydgoszcz​
4.5​
Kielce​
3.1​
Białystok​
2.5​
Lublin​
1.6​

 
541 - 560 of 601 Posts
Top