SkyscraperCity banner

541 - 548 of 548 Posts

·
Registered
Joined
·
932 Posts
Coś z "innej beczki". Ciekaw jestem czy tym razem uda się zrealizować hasło: TIRy na tory?
Chociaż częściowo...

 

·
Moderator
Joined
·
74,290 Posts
Linia kolejowa 182
Pociągiem do lotniska w Pyrzowicach z Zawiercia i Tarnowskich Gór
Do lotniska „Katowice Airport” w Pyrzowicach dojedziemy koleją z Tarnowskich Gór lub z Zawiercia. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ponad 660 mln zł netto z dofinansowaniem z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie niecałą godzinę. Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie. Poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej.
 

·
Moderator
Joined
·
74,290 Posts
Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka
Roman Czubiński ⚫ 04.11.2020 ⚫
0


Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka

Fot. Alptransit Gotthard
Po wielomiesięcznych przygotowaniach pod rzeką Isarco w północnych Włoszech rozpoczęło się drążenie tunelu kolejowego. To część wartej 8,8 mld euro inwestycji, mającej usprawnić ruch między Austrią a Włochami oraz między północą a południem Europy. Zakończenie prac przewidziano na rok 2028.
64-kilometrowy tunel połączy Innsbruck z położonym po włoskiej stronie granicy miastem Fortezza. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt na świecie (obecnie tytuł ten należy do 57-kilometrowego szwajcarskiego Tunelu Gottharda).

źródło, całość : Tunel pod przełęczą Brenner: Początek budowy kolejnego odcinka
 

·
Registered
Joined
·
3,431 Posts
Sprawniejszy przejazd przez Opole zapewni przebudowa linii oraz mostów na odcinku Opole Zachodnie – Opole Groszowice. Dla podróżnych będzie dodatkowy peron na stacji Opole Główne. PLK podpisały umowę za 275 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z instrumentu Łącząc Europę CEF.
Zwiększa się możliwości kolei w Opolu i na międzynarodowej trasie E 30. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizacje odcinka linii Opole Groszowice – Opole Główne - Opole Zachodnie.
- Inwestycja, obejmująca linię kolejową i mosty na terenie Opola, to zwiększanie możliwości transportu kolejowego w obszarze miast, regionów i na międzynarodowych trasach. Efektywnie wykorzystujemy m.in. środki unijne z instrumentu „Łącząc Europę” CEF, by budować kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
W zakresie inwestycji ważna jest rozbudowa kolejowej przeprawy nad Odrą. Obok obecnego mostu będzie nowa, dodatkowa konstrukcja. Po zakończeniu prac, każdy z dwóch torów będzie na osobnym moście. Przebudowana przeprawa zwiększy sprawność podróży w obszarze Opola oraz na międzynarodowej trasie kolejowej.
Prace obejmą również trzy kolejowe mosty: nad kanałem Młynówki, nad kanałem Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są roboty na 3 wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Prószkowską i ul. Krapkowicką, gdzie przebudowa wiaduktu prowadzona będzie we współpracy z Miastem Opole i znacznie dogodniejsza stanie się komunikacja drogowa.
- Konsekwentnie podpisujemy umowy, ogłaszamy przetargi i realizujemy inwestycje. Na terenie Opolszczyzny rozpoczynamy przebudowę ważnego odcinka międzynarodowej linii na terenie Opola, ale podróżni już mogą korzystać z efektów prac, które prowadzimy między Opolem a Kędzierzynem Koźle. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystuj możliwości Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Na stacji Opole Główne nowy peron 1a usprawni podróże. Zapewni on szczególnie obsługę pociągów w kierunku stacji Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie i Fosowskie. Nowy peron zwiększy przepustowość stacji Opole Gł.
Na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie przewidziano przebudowę ok. 10 km torów i wymianę 26 rozjazdów. Inwestycja obejmie też przebudowę sieci trakcyjnej. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych (na Aleja Przyjaźni i ul. Torowej) zwiększy poziom bezpieczeństwa.
Dla prac na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie została już wcześniej wykonana dokumentacja projektowa za 3,8 mln zł.
- Cieszę się, że dzięki dofinansowaniu z CEF zwiększa się przepustowość linii E-30. Dzisiejsze podpisanie umowy na modernizację odcinka Opole Groszowice - Opole Główne - Opole Zachodnie to bardzo ważny etap realizacji. Życzę udanych prac przyczyniających się do ekologizacji transportu - powiedział Morten Jensen, Head of Unit at INEA – Innovation and Networks Executive Agency.
Inwestycja na terenie Opola łączy się z pracami na odcinku Opole – Kędzierzyn Koźle. Efekty robót na tej trasie już pozwalają podróżnym korzystać z nowych peronów. Pociągi jeżdżą po nowych torach. Istotnym elementem prac jest przebudowa mostów m.in. nad Kanałem Gliwickim. Efektem inwestycji będzie skrócenie czasu podróży i sprawniejsze przejazdy zarówno w obszarze województwa opolskiego jak i na międzynarodowej trasie E 30, łączącej kraje Europy.
Wartość podpisanej dziś, 6 listopada 2020 r. umowy: „Realizacja robót budowlanych w formule „Buduj” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie” linia kolejowa 132 Bytom – Wrocław Główny na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie w zakresie linii 132 od km 97,210 do km 101,100 - wynosi blisko 275 mln zł (netto).
Wykonawcą robót jest firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Termin realizacji wynosi 28 miesięcy.
Inwestycja będzie realizowana w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility 2014 – 2020
 

·
WUNGIEL
Joined
·
2,331 Posts

·
Registered
Joined
·
551 Posts

·
WUNGIEL
Joined
·
2,331 Posts

·
Moderator
Joined
·
74,290 Posts
79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA]


79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA] Mat. PKP PLK S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.


całość : 79 projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus [LISTA] - Portal Kolejowy NaKolei.pl
 
541 - 548 of 548 Posts
Top