SkyscraperCity banner

1 - 20 of 96 Posts

·
Registered
2,356 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W następny weekend jedziemy z Frankfurtu do Kolonii na wycieczkę.
Co warto zobaczyć w tym mieście?
Ktoś się orientuje?

Może MARCIN ;)

·
Miszcz Ortografi
2,728 Posts
W nast?pny weekend jedziemy z Frankfurtu do Kolonii na wycieczk?.
Co warto zobaczy? w tym mie?cie?
Kto? si? orientuje?

Mo?e MARCIN ;)
Uff, zalezy od tego co Cie najbardziej interesuje ... oczywiscie trzeba zobaczyc katedre. Poza tym w obrebie scislego srodmiescia sa liczne muzea (sztuki, etnografi i histori, muzeum czekolady, muzeum olimpijskie), kolonskie Brauhasy (czyli mini-browary z kolonskim piwem "Kölsch"), Altstadt - troche niezgrabnie odbudowane stare miasto ... ciekawy moze byc tez spacer wzdluz renu gdzie znajduja sie muzea czekolady i olimpijskie, ale gdzie powstaje i duzo nowej architektury. Typowa atrakcja turystyczna jest i kolejka linowa przez Ren, laczaca park przy terenach targow z ogrodem zoologicznym.
Moim zdaniem ladniejsze sa dzielnice poza scislym srodmiesciem ktore jest brzydkie, ultra-komercyjne i zapchane turystami i ludzmi robiacymi zakupy.
Kolonia niestety nie ma tak charakterystycznych zbytkow jak n.p. Krakow, oczywscie oprocz katedry i innych licznych starych gotyckich i romanskich kosciolow.
Bezcelowe chodzenie po centrum moze zaowocowac stwierdzeniem ze jest to dosc brzydkie miasto, wiec najlepiej sobie wyznaczyc jakies cele ...

Pzdr.

·
Registered
2,356 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Super, że zareagowałeś!
Kompletnie nic nie wiem na temat Kolonii i jesteś jedynym źródłem informacji - więc nie obraź się jak Cie jeszcze trochę pociągnę za język :)

Więc tak - będziemy mieć tylko jeden dzień i jak się okazało - poniedziałek (next week).

Plan jest następujący:
1. Katedra,
2. Kolejka do Zoo - jak o niej napisałeś przypomniałem sobie, że słyszałem o tym,
3. Starówka - mimo wszystko chcę rzucic okiem.
4. Co dalej? Chciałbym zobaczyć jaka fajną dzielnice z nowoczesną architekturką - piszesz, że poza śródmieściem ale masz jakieś ulubione typy, cos co możesz polecić?
5. Muzeum czekolady brzmi nieźle ale które Ty bys polecił?
6. Brauhaus'y - znajdują się na starym mieście czy gdzie indziej?

·
Registered
3,225 Posts

·
Miszcz Ortografi
2,728 Posts
Super, ?e zareagowa?e?!
Kompletnie nic nie wiem na temat Kolonii i jeste? jedynym ?ród?em informacji - wi?c nie obra? si? jak Cie jeszcze troch? poci?gn? za j?zyk :)

Wi?c tak - b?dziemy mie? tylko jeden dzie? i jak si? okaza?o - poniedzia?ek (next week).

Plan jest nast?puj?cy:
1. Katedra,
2. Kolejka do Zoo - jak o niej napisa?e? przypomnia?em sobie, ?e s?ysza?em o tym,
3. Starówka - mimo wszystko chc? rzucic okiem.
4. Co dalej? Chcia?bym zobaczy? jaka fajn? dzielnice z nowoczesn? architekturk? - piszesz, ?e poza ?ródmie?ciem ale masz jakie? ulubione typy, cos co mo?esz poleci??
5. Muzeum czekolady brzmi nie?le ale które Ty bys poleci??
6. Brauhaus'y - znajduj? si? na starym mie?cie czy gdzie indziej?
Stare miasto (na prawde wiele bym nie oczekiwal) saisaduje bezposrednio z katedra, tam tez sa browary, poleca sie Früh-Brauhaus ... mozna przejsc przez stare miasto w kireunku poludniowym przechodzac przez 3 glowne place tej dzielnicy (Roncalli Platz, Alter Markt i Heumarkt) przechodzac nad ren i idac dalej do muzeum czekolady (nie bylem ale podobno jest ciekawe i jest tez w miare nowe, zaraz obok jest tez muzeum olipmijskie i sportu, tez nowe). Trasa miedzy muzeum a starym miastem, i troche na poldnie od muzeum, czyli bulwar nad rzeka ma chyba stosunkowo duzo nowej i dosc udanej architektury jak na Kolonie, dzielnicy z nowa architektura nie ma ... sa porozszucane pojedyncze egzemplarze jak dom towarowy Renzo Piano, biurowiec Normana Fostera czy kompleks budynkow Media Park z najwyzszym w Koloni wiezowcem (ok. 160m) ... nie moge ale powiedziec aby cos z tego bylo szczegolnie warte obejzenia jezeli ma sie ograniczony czas.
Przjazd kolejka linowa wymaga przedostania sie na druga strone rzeki, tam raczej nie ma nic ciekawego do obejrzenia ... ale przechodzac do kolejki linowej, mozna podrzucic sie dwie stacje tramwajem, potem mija sie przebudowywane stare hale wystawowe na siedzibe RTL, co jest najwieksza budowa w Koloni i idzie sie przez calkiem ladny park. Po drugiej sronie jest sie przy zoo, ktore jako takie tez jest chyba calkiem ok ... nie wiem jak w tej porze roku. Z zoo mozna sie dostac z powrotem w okolice katedry jadac metrem lub pieszo przez dzielnice Eigelstein. I to sa wlasnie dzielnice o ktorych mowilem ... tam sie toczy typowe kolonskie zycie w srodziemnomorskim stylu, poza tym Eigelstein akurat jest troche hipp i dzieje sie tam troche w sferach artystycznych ... no i jest tam jeszcze sziedziba firmy Saturn w przedwojennym ceglanym wiezowcu w ktorym tez znajduje sie duzy sklep tej sieci.
To co ci opisalem to wedrowka rzedu 8-10 km :D, tak wiec jezeli nie jestes wytrwaly na nogach to bedzeisz sie musial nieco ograniczyc.

Jeszcze co do muzeum; mysle ze muzeum czekolady czy sportu to dosc lightowy temat na godzinke czy dwie i w sam raz na taka wycieczke, muzea sztuki sa tez fajne ale nie ma zbytnio sensu zaliczac je biegiem bo to chyba mija sie z sensem ogladania orygialnych dziel znanych artystow.

AHA, W ZOO MOZNA ZOBACZYC RDZENNYCH DÜSSELDORFCZYKOW ... tych z wyborow niestety nie, wiec spotkanie z cappim niestety odpada ;).

Pzdr.

·
Registered
3,225 Posts

·
hipp-E
11,118 Posts
Bezcelowe chodzenie po centrum moze zaowocowac stwierdzeniem ze jest to dosc brzydkie miasto, wiec najlepiej sobie wyznaczyc jakies cele ...
Oj, to święta racja. Jak byłem pierwszy raz w Kolonii, to właśnie tak spontanicznie wsiedliśmy z kumplami w auto i pojechali bez jakiegokolwiek planu. Snuliśmy się później tylko po okolicy dworca i oprócz samej katedry, która jest wręcz fenomenalna, nic mi się w tym mieście nie podobało. Po kilku godzinach łażenia zadecydowaliśmy, że wracamy do Aachen (Akwizgran?), a przy okazji zaliczymy Liège & Maastricht. I to był strzał w dychę!
Te trzy miasta są blisko siebie, choć leżą w trzech krajach. Całkowicie się od siebie różnią. Można je po łebkach zwiedzić w jeden dzień.

Drugim razem zaplanowaliśmy w Kolonii trochę zwiedzania, a na dokładkę zabalowaliśmy w nieistniejącej już chyba dyskotece Lulu. Muzyka była zaje**sta, ludzie na maxa odjechani. W sobotni wieczór Kolonia przypominała Amsterdam – mnóstwo ludzi na ulicach, mnóstwo knajp, wszędzie gwar, piski, alkohol, a nad głowami neony – było zajefajnie!
Sam spacer po drugiej stronie Renu pokazał imponujące widoki, no i okazało się też, że dalej od centrum zachowało się trochę dość ciekawej secesyjnej architektury.
Po muzeach nie chodziliśmy, bo my baleciarze. :D

·
Miastolub
3,686 Posts
Przy okazji tematu, może Kolonczycy (czy jak to sie odmienia :p) pokusiliby się wstawić kilka zdjęc? :D

·
Miszcz Ortografi
2,728 Posts
@ Tommy, nie ma za co. Chetnie bym sie zaoferowal jako wodz .. eh, chcialem napisac przewodnik ;), chocby na godzinke, ale chyba nie bedzie mnie w poniedzialek w Koloni, a jak bede to prawdopodnie bede musial sie zajac praca.

Pzdr.

·
Miastolub
3,686 Posts

·
Registered
2,356 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Tommy wozi dupe po całej Europie, nieźle mu sie powodzi :sleepy: Oddaj to co ukradłes, esbeku!
Com nakradł to moje!!!! :banana2:

@MARCIN - bedziemy w Koloniii do póxnego wieczora - jak znajdziesz chwilkę zadzwoń (tel poszedł na prv), będzie mi miło Cię poznać osobiście.

·
Miszcz Ortografi
2,728 Posts
Ok, numer mam, jak mi sie do tego czasu lepiej uloza terminy to sie zglosze :).

Pzdr.

·
Registered
2,356 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Niestety wycieczka kompletnie do bani...
Padało i wiało niemiłosiernie.
W zasadzie zobaczyliśmy olbrzymią faktycznie katedrę, same centrum i a'la starówkę, dworzec główny, nadbrzeże Renu od strony katedry i to wszystko.
Podobały mi się handlowe uliczki - szczególnie Hohestrasse, których architektura może nie jest pierwszych lotów ale widać, że to centrum żyje nie tylko z usług ale i z handlu.

Popołudnie spędzilismy więc na shoppingu i pochłanianiu olbrzymiej pizzy w PH :)
W związku z pogodą nie mam niestety możliwości podzielić sie fotkami z Kolonii bo ich właściwie nie rozbiłem....
Wklejam tylko tych parę tak na otarcie łez....

Tommy jako Krasnal z Amelii ;)

Na koniec Maggie przymierza się do karnawału ;)

·
Registered
2,356 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^
Yes the same...
Tylko zmieniła kolor włosów :D

Tu zapala świeczkę w koońskiej katedrze za Twą zbłąkaną duszyczkę ;)

1 - 20 of 96 Posts