SkyscraperCity banner

21 - 40 of 3258 Posts

·
3D
7,103 Posts
Co Ty? Uczysz sie szybko pisac na klawiaturze?;) Po 7. linijce znudzilo mi sie czytanie:)

;););) Zjesc, to ja juz wole Big Maca, niz Ciebie;)
Oczywiście nie dałbym się zjeść, oprócz szybkiego pisania, uczę się jeszcze szybko biegać.

Big Maca, blee te amerykańskie żarcie, to już wolę koreański ryż z warzywami :lol:

·
wartości
18,041 Posts
Discussion Starter #22 (Edited)
bloniaq - łap przykładowy kod do sygnatury reklamujący UPC:

[CENTER][URL="http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1303883"]Forumowy konkurs fotograficzny UPC dla wszystkich![/URL][/CENTER]

^^ Moja sygnatura prowadzi do instrukcji wrzucania zdjęcia do imageshacka połączonej z instrukcją publikowania zdjęcia za jego pomocą w UPC. Są też tam linki do konkursu i regulaminu. Ostatnio coś się pozmieniało, więc ta, którą tutaj umieściłem, jest najaktualniejsza.

·
Moderator
7,903 Posts
Skala 10-7 będzie musiała zostać, natomiast ewentualnie możemy się pozbyć z polla pozostałych ocen, coś na zasadzie:

10
9
8
7
mniej niż 7 (6 lub mniej) itp.

;)

·
Moderator
7,903 Posts
^^
Mogą być i 4 opcje, niech się inni wypowiedzą, mój zamysł był taki żeby dać symboliczną możliwość zagłosowania na mniej niż 7 ;)
Ja zawsze głosowałem tak:

7 - średnie/słabe
8 - dobre, ale za słabe na finał
9 - zasługujące na finał
10 - zasługujące na wygraną w finale

·
wartości
18,041 Posts
Discussion Starter #26
W sumie 5 opcji wydaje się być dobrym pomysłem. Można stworzyć taką łączoną propozycję i poczekać na opinie pozostałych uczestników zabawy.

10 - wybitne zdjęcie, zasługujące na wygraną w finale
9 - bardzo dobre zdjęcie, zasługujące na finał
8 - dobre zdjęcie, ale za słabe na finał
7 - średnie/słabe zdjęcie
6 - totalna klapa

·
DDR FAN
3,567 Posts
^^
Mogą być i 4 opcje, niech się inni wypowiedzą, mój zamysł był taki żeby dać symboliczną możliwość zagłosowania na mniej niż 7 ;)
Ja zawsze głosowałem tak:

7 - średnie/słabe
8 - dobre, ale za słabe na finał
9 - zasługujące na finał
10 - zasługujące na wygraną w finale
Ktoś gdzieś pisał, że brazylijski ma skale co pół oceny.
To byłoby wyjście: 7 - 7.5 - 8 - 8.5 - 9 - 9.5 - 10
Robi się 7 stopni skali.

·
not perfect but trying
2,319 Posts
ja nie rozumiem tego Waszego problemu ze skalą.

na otwartym UPC jest 10 stopniowa, dlaczego tu ma być inaczej..?

add:

Cytat z otwartego UPC:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=425975&page=12

"If a proper, professional critique is in order, use the following template from flickr's The Portfolio Pro: Constructive Critiques.

10 - Perfect
9 - Excellent
8 - Very Good
7 - Good
6 - Above Average
5 - Average
4 - Below Average
3 - Poor
2 - Very Poor
1 - Dreadful

A photograph should be critiqued based on four categories:
* Technical Execution
* Visual Composition
* Artistic Value and Creativity
* Personal Impact

Technical Execution
* Color balance, BW conversion, tonal range, saturation
* Focus, sharpness, details, visible noise or grain, DOF, bokeh
* Exposure, highlight burn-out, details in dark areas, contrast, shutter/aperture choice
* Postprocessing: use of special effects, vignetting, blurring, texture, framing, good use of HDR?
* Lens distortion, tilted horizon

Visual Composition
* Organization of elements: weight, balance, shape, orientation
* Perspective, leading lines, flows, depth
* Use of colors, light and size of objects in the composition
* Aspect ratio,crop, natural framing
* Position of key elements: rule of thirds, golden section, diagonal, simplicity
* Geometry and symmetry
* Anchor point(s), center of interest, flows

Artistic Value and Creativity
* Concept and idea
* Does it work?
* Suitable use of technique and composition?
* Artistic achievement / work of art?
* Uniqueness / Originality / Innovation
* Creative interpretation of classic theme?
* Different and refreshing?

Personal Impact
* Initial interest, initial impact/wow factor
* Lasting impact? A photo you will remember? Emotional impact? Eye catcher?
* How the image affects you
* Does it feel like you're in the picture?
* People engaged in the scene or merely posing?
* Impressive creativity, composition and/or execution?
* Like to visit the photo location? "

·
3D
7,103 Posts
No właśnie czteromiejscowy poll rozwiązuje problem nierównomiernego systemu oceniania, bo w końcu wiadomo, która ocena co oznacza w zamyśle oceniającego. Z drugiej strony mało dokładna. Może być momentami ciężko stwierdzić. Nie wiem, czy problem nie ma źródła w naszym kombinowaniu. Zaczęły się interpretacje skali na własną rękę i zrobiło się nierówno. Gdyby wszyscy posługiwali się normalnie 10 stopniową skalą to też działałoby to wszystko bez zarzutu. Czyli po prostu 1 to 1 a 10 to 10. Mi chyba wszystko jedno jaki system zostanie. Bardziej mi chyba zależy na ujednoliceniu tej praktyki.

·
Lewak gorszego sortu
7,161 Posts
W sumie 5 opcji wydaje się być dobrym pomysłem. Można stworzyć taką łączoną propozycję i poczekać na opinie pozostałych uczestników zabawy.

10 - wybitne zdjęcie, zasługujące na wygraną w finale
9 - bardzo dobre zdjęcie, zasługujące na finał
8 - dobre zdjęcie, ale za słabe na finał
7 - średnie/słabe zdjęcie
6 - totalna klapa
To mi się podoba. Przy założeniu, że 6 będzie naprawdę używane z rozsądkiem :)

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,526 Posts
Różnica między zdjęciem średnim a słabym jest tak ogromna, że wrzucanie do jednego worka jest niedobre. Można powiedzmy oceny 1, 2, 3, 4 połączyć, bo zdjęcia zasługujące na te ocenę są bardzo słabe. 5 to zdjęcie kiepskie, ale nie fatalne. 6 to zdjęcie nijakie. 7 poprawne, ale bez rewelacji. 8 to zdjęcie dobre. 9 bardzo dobre, któremu blisko do ideału. 10 fantastyczne.

Oceny 2, 4, 6 o czymś świadczą. Jak zostawi się samą 7 to taka ocena kompletnie nic nie mówi. Może to być zarówno zdjęcie fatalne, banalne, beznadziejnej jakości, ale też zdjęcie ok, poprawne, średnie. Naprawdę chcemy żeby tak różne zdjęcia dostawały taką notę??

·
wartości
18,041 Posts
Discussion Starter #33 (Edited)
Mayrah - czy my żyjemy w jakimś idealnym świecie?
Wszyscy wiedzą, że traktowanie ocen od 1-7 jako 7 zrodziło się przez złośliwe ich zaniżanie przez niektórych userów, co źle wpływało na statystyczny wynik zdjęcia i drastycznie (oraz niesprawiedliwie) zmniejszało szanse na finał.

Poza tym skala dziesięciostopniowa jest niewygodna, jej zawężenie wbrew pozorom pomaga w precyzji.
Oto prosty dowód. Ciężko sprecyzować różnicę pomiędzy 3-1 (Poor, Very Poor, Dreadful) - wszystko to znaczy "lipa", albo "do kitu". Potem mamy 6-4 (Above Average, Average, Below Average) - czyli "średniawka". Dalej jest już lepiej 10-7 (Perfect, Excellent, Very Good, Good) - proszę zatem o wyjaśnienie czym różni się "Perfect" od "Excellent". Jak widać skala staje się realnie pięciostopniowa.

Inną sprawą jest mechanizm liczenia. Najwyższą oceną musi być 10, stąd możemy ustalić co najwyżej 6, 7, 8, 9, 10.
Dzięki temu mamy namiastkę tego, o co prosi demmat - 6 jest wyraźną dezaprobatą dla zdjęcia.

·
Rah'ma'dul
12,054 Posts

·
Lewak gorszego sortu
7,161 Posts
Problem pojawia się gdy ktoś tak jak mówicie usiłuje obniżyć ocenę i daje np 2. Reszta ocen zaś to 8, 9 i 10. Przy 10-stopniowej skali nawet jedna 2 czy 1 dramatycznie obniża ocenę.... Reforma jest potrzebna, chyba że ma zostać tak jak jest.

·
not perfect but trying
2,319 Posts
Moim zdaniem unikanie troll'owych ocen to chowanie głowy w piasek. Jeśli są osoby, które ewidentnie tak czynią powinny dostać zakaz oceniania zdjęć. Jest też coś takiego jak wolność wyboru, a pogoń zdjęć do finału, to chyba nie jest tylko głównym celem tego UPC.

Bo jeśli zależy nam tylko na wygranych, to po co w ogóle punktacja?
Można uznać, że każdy może ocenić tylko jedno zdjęcie dając mu "polecenie" a wygra ten kto zbierze najwięcej poleceń. Wybory najlepszego zdjęcia będą wtedy przemyślane, a nie wynikiem średniej.

to by wyeliminowało problemy z "niewłaściwymi ocenami"

·
DDR FAN
3,567 Posts
Poza tym skala dziesięciostopniowa jest niewygodna, jej zawężenie wbrew pozorom pomaga w precyzji.
Oto prosty dowód. Ciężko sprecyzować różnicę pomiędzy 3-1 (Poor, Very Poor, Dreadful) - wszystko to znaczy "lipa", albo "do kitu". Potem mamy 6-4 (Above Average, Average, Below Average) - czyli "średniawka". Dalej jest już lepiej 10-7 (Perfect, Excellent, Very Good, Good) - proszę zatem o wyjaśnienie czym różni się "Perfect" od "Excellent". Jak widać skala staje się realnie pięciostopniowa.

Inną sprawą jest mechanizm liczenia. Najwyższą oceną musi być 10, stąd możemy ustalić co najwyżej 6, 7, 8, 9, 10.
Dzięki temu mamy namiastkę tego, o co prosi demmat - 6 jest wyraźną dezaprobatą dla zdjęcia.
Mądre to jest.
5 stopniowa skala oceniania jest faktycznie chyba najlepszym wyjściem.
Tylko czy istnieje możliwość dorzucenia tej 6tki jako liczonej oceny?

Sobo jak to wygląda?

Poza tym mamy przecież "swojego" admina i może istnieje opcja "wyłamania się" i wprowadzenia normalnej, ludzkiej skali 1,2,3,4,5?
625 - to pytanie do Ciebie :)

·
3D
7,103 Posts
Jeśli chodzi o te wsakazówki, to ten system z fickra mi się podoba. Powinno się właśnie pamiętać o wszystkich tych aspektach!

·
.
2,926 Posts
Ja w sumie też jestem za 5-cio stopniową skalą od 6 w górę. Z tym, że mam pytanie. Jak mają oceniac zdjęcia osoby (wiem, że to w sumie indywidualna sprawa), które nie mają, lub mają małe doświadczenie i wiedzę z zakresu spraw technicznych i kompozycji? (np. ja) A to według ogólnych zasad UPC 50% składu oceny końcowej. Wiadomo oczywiście, że niektóre zdjęcia wywołują tyle emocji, że potrafią przysłonic niedociągnięcia. Do czego zmierzam? Do tego by uniknąc sytuacji, w której technicznie, kompozycyjnie, ideowo zdjęcie jest ok. A ktoś uzna, że jest słabe, bo nic nie przedstawia wg niego i da 6, czym oceni niesprawiedliwie. Może wyjściem z takiej sytuacji byłby nakaz napisania uzasadnienia w przypadku ocen 6 i 7?

21 - 40 of 3258 Posts