SkyscraperCity banner

41 - 60 of 3258 Posts

·
not perfect but trying
2,319 Posts
Może skoro wie taka osoba, że mało wie, to może niech wyrazi swoje uwagi bez wystawiania oceny? A z czasem może nauczy się czegoś więcej i poczuje, że nadszedł czas i że może już sprawiedliwe , wartościowe oceny wystawiać innym, którzy przykładają się do zdjęć, uczą się i dzielą się tym co potrafią :)

·
3D
7,103 Posts
Oj no bez przesady ;) Fota nie jest po to, żeby przychodził profesjonalista i ją rozpracowywał tylko, żeby cieszyła oko. Poza tym nie chodzi o zagłębianie się w temacie po uszy. Każdy potrafi ocenić, czy ostrość, kompozycja etc. mu leżą.

·
DDR FAN
3,567 Posts
Sztuka nie jest dla wybranych tylko dla mas jakby ktoś zapomniał :)
Kategoryzacja oceniających byłaby najgorszym z możliwych pomysłów.

·
3D
7,103 Posts
Technika i wizualna jakość zdjęcia są bardzo ważne, ale bardziej zaniżane są tutaj oceny pod względem "Personal Impact" i "Artistic Value and Creativity". Takie jest moje osobiste wrażenie.

·
.
2,926 Posts
Może skoro wie taka osoba, że mało wie, to może niech wyrazi swoje uwagi bez wystawiania oceny? A z czasem może nauczy się czegoś więcej i poczuje, że nadszedł czas i że może już sprawiedliwe , wartościowe oceny wystawiać innym, którzy przykładają się do zdjęć, uczą się i dzielą się tym co potrafią :)
Owszem można i tak, ale jak napisałem zamierzeniem moim było to by dając ocenę 6 lub nawet 7 było w poście uzasadnienie :)

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,525 Posts
Sztuka nie jest dla wybranych tylko dla mas jakby ktoś zapomniał :)
Kategoryzacja oceniających byłaby najgorszym z możliwych pomysłów.
Sztuka jest dla wybranych. Żeby zrozumieć dzieło to trzeba znać szerszy kontekst. A tylko wybrani chcą znać ten kontekst. Rzemiosło jest dla mas, bo ono jest oderwane od kontekstu.

Co do drugiej tezy to oczywiście prawda.

·
Rah'ma'dul
12,044 Posts
Jakubie - ale najwyraźniej to cały czas stanowi problem skoro pojawiają się zaniżane oceny..
A z ciekawości - podaj przykłady? Bo ja np zupełnie nie wiem o co chodzi.

·
Robert
9,690 Posts
Technika i wizualna jakość zdjęcia są bardzo ważne, ale bardziej zaniżane są tutaj oceny pod względem "Personal Impact" i "Artistic Value and Creativity". Takie jest moje osobiste wrażenie.
Pisz całkowicie po polsku lub angielsku bo nie wiadomo o co chodzi .
To taka uwaga do szanowania języka .:)

·
3D
7,103 Posts
Pisz całkowicie po polsku lub angielsku bo nie wiadomo o co chodzi .
To taka uwaga do szanowania języka .:)
Po prostu zacytowałem tytuły dwóch kategorii zawierających wytyczne/wskazówki do oceniania zdjęć. Znajdują się one stronę wcześniej. Tak więc pod "Personal Impact" kryje się kilka sugestii ułożonych kolejno w podpunktach.

·
wartości
18,041 Posts
Discussion Starter #54
Ostatecznie chyba można zrobić eksperyment i dopuścić tymczasowo dziesięciostopniową skalę ocen - na jedną czy dwie edycje UPC - aby zobaczyć czy nie ma ataków sabotażu i manipulacji ocenami przez "zeropostowe" tożsamości czy jakiś zwerbowanych i nikomu nieznanych userów.

To nie ja wymyśliłem historyjkę o zaniżaniu ocen - SoboleuS na pewno zna jakieś fakty i przypadki takiego "wandalizmu" w ocenianiu zdjęć w polskiej edycji UPC, skoro kiedyś zadecydowano o zrównaniu ocen 1-7. Powtarzam - można spróbować, ale ja osobiście średnio to widzę.

Wolałbym na razie realną i pięciopunktową skalę ocen 6-10, aby nie robić na hurra jakiejś totalnej rewolucji. Metoda drobnych kroków jest chyba najlepsza. Jeśli pojawi się kilka propozycji to można zrobić np. takiego polla:

1. Jestem za pozostawieniem dotychczasowego sposobu głosowania w UPC: oceny między 1 a 7 liczone są jak 7, a dopiero 8, 9, 10 liczone są zgodnie z ich wartością liczbową.

2. Jestem za pięciopunktową skalą ocen między 6 a 10 w głosowaniu UPC, gdzie w uproszczeniu oceny znaczyłyby: 6 - słabo, 7 - średnio, 8 - dobrze, 9 - bardzo dobrze, 10 - doskonale.

3. Jestem za klasyczną, ogólną czyli dziesięciopunktową skalą ocen w głosowaniu UPC, gdzie wszystkie oceny (od 1 do 10) liczone są zgodnie z z ich wartością liczbową.

4. Nie mam zdania bądź nie podobają mi się przedstawione propozycje.

Czekam na propozycje.

·
Mam bez liku...
7,960 Posts
Sądzę, że ta dyskusja nt ocen nie ma większego sensu (nie obrażać się!! :)).

Gdyby nawet udało się zmienić (powrócić?) skrypt i mieć możliwość dowolnego wybrania skali (np 1-10, 1-5, 6-10 itd itp) to nie spowoduje to zrównania wrażliwości/smaku/gustu/preferencji u wszystkich oceniających. I to jest taka oczywista oczywistość. A wynika ona m.in. z faktu, że uroda zdjęcia jest niemierzalna jakąkolwiek miarą. Zdjęcie może się podobać lub nie. Owszem, u danej osoby występuje zwykle zróżnicowanie ocen: jedno zdjęcie podoba się bardziej, inne mniej, a jeszcze inne wcale. Ale to wcale nie oznacza, że daje się to wprost przełożyć na skalę ocen, a tym bardziej zrównać ją u różnych osób.

Dlatego sądzę, że tu się nic mądrego nie wymyśli. Chyba, że... zlikwiduje się oceny!

Proponowałbym taki eksperyment: przez tydzień zgłaszane są zdjęcia. W drugim tygodniu głosujący wskazują swojego faworyta (do uzgodnienia - tylko jednego, dwóch czy też trzech). Suma głosów wyłoni zwycięzcę.

I na koniec taka refleksja (pisałem o tym, ale wysłano to w kosmos :().
W tej naszej zabawie w UPC jest pewien aspekt, który, jak sądzę, w znaczący sposób wpływa na ocenę zdjęć. Otóż, jak sama nazwa wskazuje, UPC to zdjęcia miejskie. I choć wiele osób ma z tym problem to jednak miasto ma odgrywać główną rolę (poza konkursami tematycznymi). A ponieważ internet ma to do siebie, że nie ma w nim granic, więc i miasta są z całego świata. Zaś wśród nas, amatorów o różnym poziomie "wyrobienia fotograficznego", są tacy, których bardziej zauroczy fragment miasta np z Dalekiego Wschodu, a przy tym nie zauważą np wadliwego kadrowania.

·
Registered
4,414 Posts
Różnica między zdjęciem średnim a słabym jest tak ogromna, że wrzucanie do jednego worka jest niedobre. Można powiedzmy oceny 1, 2, 3, 4 połączyć, bo zdjęcia zasługujące na te ocenę są bardzo słabe. 5 to zdjęcie kiepskie, ale nie fatalne. 6 to zdjęcie nijakie. 7 poprawne, ale bez rewelacji. 8 to zdjęcie dobre. 9 bardzo dobre, któremu blisko do ideału. 10 fantastyczne.

Oceny 2, 4, 6 o czymś świadczą. Jak zostawi się samą 7 to taka ocena kompletnie nic nie mówi. Może to być zarówno zdjęcie fatalne, banalne, beznadziejnej jakości, ale też zdjęcie ok, poprawne, średnie. Naprawdę chcemy żeby tak różne zdjęcia dostawały taką notę??
Zgadzam sie, i dopowiem, ze zupelnie mnie nie obchodzi, kto daje mi niskie oceny, czy to nowy, niedoswiadczony, pozbawiony wiedzy fotograficznej forumowicz, czy tez odwrotnie. Skoro tak czuje, skoro tak mu wychodzi w sumie i ilorazie, to nikt tego nie zmieni. Interesuje mnie za to, od kogo dostaje dziewiatki...

Interesuja mnie rowniez komentarze, bo te niejednokrotnie daja mi wieksza wiedze niz same oceny.

Ja w sumie też jestem za 5-cio stopniową skalą od 6 w górę. Z tym, że mam pytanie. Jak mają oceniac zdjęcia osoby (wiem, że to w sumie indywidualna sprawa), które nie mają, lub mają małe doświadczenie i wiedzę z zakresu spraw technicznych i kompozycji? (np. ja) A to według ogólnych zasad UPC 50% składu oceny końcowej. Wiadomo oczywiście, że niektóre zdjęcia wywołują tyle emocji, że potrafią przysłonic niedociągnięcia. Do czego zmierzam? Do tego by uniknąc sytuacji, w której technicznie, kompozycyjnie, ideowo zdjęcie jest ok. A ktoś uzna, że jest słabe, bo nic nie przedstawia wg niego i da 6, czym oceni niesprawiedliwie. Może wyjściem z takiej sytuacji byłby nakaz napisania uzasadnienia w przypadku ocen 6 i 7?
Wlasnie najbardziej sprawiedliwe bo subiektywne, czyli jedyne mozliwe. Nie da sie ocenic zdjecia obiektywnie, dlatego kazda ocena jest najsprawiedliwsza, bo wystawiana przez czlowieka. Czlowieka, ktorego mozemy nie lubic, albo jestesmy przez niego nielubiani. A to wbrew pozorom ma wplyw na kazda ocene. I nalezalaloby sie z tym pogodzic, zwlaszcza, ze to podobno zabawa. Nagrod nie ma.

·
Registered
630 Posts
to nowy, niedoswiadczony, pozbawiony wiedzy fotograficznej forumowicz, czy tez odwrotnie.
Dlatego uważam, że każdy ocenia tak jak czuje, wcale nie musi być znawcą fotografii. Zdjęcie mu się podoba to chce je nagrodzić. Zdjęcie się nie podoba to daje niższą ocenę lub nie daje wcale. Ja często wolę nie dać żadnej oceny niż kogoś zdołować moją subiektywną oceną.

Czlowieka, ktorego mozemy nie lubic, albo jestesmy przez niego nielubiani.
Są tacy, którzy chyba nikogo nie lubią albo bardzo chcą się popisać przed ogółem: jestem twardziel i wszystkich zgnoję :bash:

http://www.skyscrapercity.com/poll.php?do=showresults&pollid=100795

·
not perfect but trying
2,319 Posts
hmmm..

A czy na prawdę nie możemy zrobić tak jak pisałam wyżej i wspomniał o tym Polex.

Wprowadzić tylko "POLECAM" lub samą ocenę "10" i te zdjęcia, które zdobędą najwięcej poleceń trafiają do ścisłego finału?

To naprawdę sprawi, że wystawiając oceny wystawimy tylko te najlepsze i tylko tym najlepszym.

Czy system ocen jest bezwzględnie potrzebny ?

41 - 60 of 3258 Posts