SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1500 Posts

·
Strange User
Joined
·
13,906 Posts
Yes, this is a new project. A new stadium is being planned for Konya. It will be a 35.000 ppl capacity, muli-used, with cinemas, shopping center, supermarket ect...

Thanks to DU999

This is the turkish proposal.
I am curious if the dutch one can beat it :)

Konyaspor UEFA'ya uygun stat yapıyor


Konyaspor, UEFA kriterlerine uygun 35 bin taraftar kapasitesine sahip, bünyesinde eğlence merkezi, süpermarket, sinema salonu ve 5 yıldızlı otel gibi mekanların bulunduğu bir stadyuma kavuşacak.
Konyaspor Kulübü 2. Başkanı Arif Çelik, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yapılacak olan stadyumun çok yönlü bir cazibe merkezi olacağını ifade ederek, ''Konya ve Konyaspor'a yakışan UEFA kriterlerine uygun, uluslararası organizasyonlarda Konya'yı temsil edebilen 35 bin kişi kapasiteli stadyum projesini hazırladık. Stadyumu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek'le de görüş alışverişinde bulunup yap-işlet-devret modeliyle yapacağız. Katılımcı firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. 7 gün 24 saat canlı bir hayatın yaşanacağı stadyum, her türlü aktivitenin bulunabileceği cazibe merkezi olacak. Stadyumun çekiciliğini artıracak olan bir diğer neden de bu komplike alanın şehir merkezinde olması. Stadyumda açık ve kapalı otopark alanı, bilet satış noktaları, lisanslı ürün satış noktası, kiralık dükkanlar, süpermarket, fast food, bovling, eğlence merkezi, sinemalar, çok amaçlı salonlar, halka açık spor salonu, konferans merkezi ve maça veya alışverişe gelen insanların küçük yaştaki çocuklarını güvenle bırakabileceği kreş bulunacak'' dedi
http://www.haberkonya.com/haberdetay.asp?idno=3147
 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
For Konya, I think a higher capacity is needed...Maybe 40,000+
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
Konyaspor'a 33 bin kişilik stat!
Konya'ya yapılması planlanan 33 bin kişilik stat konusunda Konya Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün (GSGM) imza aşamasına geldiği, spor kompleksi için Hollanda ve Türk firmalarının projelerini hazırladığı bildirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konyaspor'un maçlarını oynadığı Konya Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadı'ndan beklenen düzeyde yararlanılamaz olduğunu bildirdi.

Kompleks içine 100 aracın bile park yapamadığını ifade eden Akyürek, ''Ayrıca stat, kent içinde kaldı. Büyük maçlarda taraftar yoğunluğu nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Bölgede trafik akışı olumsuz etkileniyor'' dedi.

Konya gibi son yıllarda önemli gelişme gösteren bir kentin daha modern spor kompleksine sahip olması gerektiğini dile getiren Akyürek, şunları kaydetti:

''Bu konuda hızlı bir çalışma yaptık. Mevcut stadın olduğu bölgeyi farklı şekilde değerlendirerek, Konya'ya daha modern bir stat yaptıracağız. Bunun için Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi bir harcamamız olmayacak. Kentin biraz daha dışına uluslararası müsabakaların yapılabileceği Türkiye'nin belki de en modern spor tesisini kurmayı istiyoruz. Yeni stat için Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile protokol imzalama aşamasına geldik. İmzanın atılmasıyla hemen harekete geçip spor kompleksini en kısa sürede Konya'ya kazandırmayı hedefliyoruz.''

Yeni stadın sadece otoparkının 100 bin metrekare olacağını vurgulayan Akyürek, ''Şu anda kullanılan mevcut stadın toplam kapladığı alanın 100 bin metre kare olduğu düşünüldüğünde yapacağımız spor kompleksinin ne ölçüde olacağını tahmin edebilirsiniz'' dedi.

-''STAT YAPACAĞIZ DİYE ELEŞTİRİYORLAR''-

Akyürek, bir anlamda olimpiyat köyü kuracaklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Yeni stadımız 33 bin kişilik olacak. Veledrom, yüzme havuzları, 7 bin 500 kişilik spor salonu, sporcu otellerinin bulunacağı tesis örnek olacak. Giydirme tekniğiyle anıt eser gibi inşa edilecek stadın dışarıdan betonu hiç görünmeyecek. Henüz imzayı atmadan Hollandalı ve Türk firmalar, stat projelerini hazırladı. Biz daha fazla proje gelsin istiyoruz. En iyisini, en güzelini Konya'ya kazandırmayı hedefliyoruz. Stat yapacağız diye bizi eleştiriyorlar. Yatırım yapılıyor diye, Konya'yı geleceğe hazırlıyoruz diye eleştiri yapılır mı? Bunu yapmazsak gelecekte Olimpiyat, Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi uluslararası etkinliklerde Konya gibi bir kent organizasyon dışı kalacak. Bunu mu istiyorsunuz?''

Kompleksin yaklaşık 100 milyon dolara mal olacağını öngördüklerini ifade eden Akyürek, hızlı bir çalışmayla spor tesisinin 2009 yılı sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını bildirdi.
06.01.2008
Kaynak : AA
http://www.sporx.com/detail.php?Type=1&kategori=29&go=93835

New 33.000 seater stadium is planned. But there are currently many projects (turkish and from the Netherlands).
 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
I hope the project won't be a copy of Kayseri's! :D
 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
Oh of course, I didn't mean that Kayseri's was bad (I love it!) but still I think it'd be nice to have a variation of stadium designs in Turkey :D
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
Thanks to DU999

This is the turkish proposal.
I am curious if the dutch one can beat it :) 

·
XYZ
Joined
·
198 Posts
no need to wait the dutch proposal, we take this one :D
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
So, as i summary
33,000 stadium
7,500 arena
velodrome
aquatic centre
Hotel for the athletes
100,000m² car parking100 milyon usd ve 2009da bitmesi biraz zor geldi bana :D
 

·
Banned
Joined
·
8,299 Posts
Konya napcak bu stadi? Ulularasi kuran okuma sampiyonasi icin mi? Konya, Kayseri, Bursa.. ne is? ;) Niye hep buralara stadlar :evil:
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
EURO adaylik sehirleri zaten bunlar
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
Konya taraftari nasil olsunki? :)
Konya kupayi birkere kazansin seyirci sayisi patlama yapar
Bizim kulüpler genc ve cogu basarilli degil
Daha cok kupayi almis takimlarda büyük taraftar kitlesi var. Bütün sehir arkasinda olur.

Ankaraya stad yapilir, ama suan proje vs yok. Melih Gökcek iste :)

Izmir icin yesilyurt stad projesi vardi, ma ne oldu bilmem.
Karsiyaka zaten kendi stadini yapmak istiyor.
 
1 - 20 of 1500 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top