SkyscraperCity banner
1 - 20 of 42 Posts

·
Banned
1,518 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dzis wracajac z Warszawy zahaczylismy o Kleszczow - gmine na ktorej terenie znajduje sie kopalnia wegla brunatnego obslugujaca pobliska elektrownie. Z jednego z tarasow widokowych zrobilem pare zdjec. Musze powiedziec ze calkiem fajnie to wyglada :). Warto zauwazyc ze Kleszczow dzieki ogromnym oplatom placonym przez kopalnie jest jedna z najbogatszych polskich gmin. I naprawde to widac po budynkach publicznych, stanie drog i chodnikow. Szkoda ze tylko jedna polska gmina wiejska moze sobie na takie inwestycje pozwolic.

na dole pracuje sprzet...

jeszcze troche wegla zostalo do zebrania :)

widok na elektrownie

trudno sobie wyobrazic ile ziemii trzeba przesypac zeby zrobic taka dziure..

:cheers:

·
Registered
Warszawa
4,929 Posts
Ciekawa sprawa. tylko ze to jest zwyczajna ziemia bez roslinnosci. Bardziej ksiezycowy krajobraz mozna znalezc w Warszawie, tylko na nieporownanie mniejszym terenie. Mowie o skladowisku popiolow z EC Siekierki. Przez lata powstala z tego spora gora, w duzej czesci zarosnieta, ale w czesci skladajaca sie z w miare swierzch "kanionow", Niezle wrazenie, polecam wycieczke w tamte okolice. Bonusowo dobry widok na skyline ze szczytu :)

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
Może i jest to jedna z najbogatszych gmin, ale dzięki takim odkrywkom dodatkowo jest jedną z najbrzydszych :/

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Nie martw sie Eldoado, juz niedlugo kolejne gminy beda tak bogate jak Kleszczow. Planuje sie uruchomienie elektrowni Belchatow II, ktora ma korzystac z polozonej na zachod od obecnej odkrywki nowej kopalni. Nowa odkrywka nosi nazwe Szczercow, prowadzi sie na niej badania juz od poczatku lat 90tych, bral w tym udzial m.in. moj Tata.
Wg mnie bardziej ksiezycowe krajobrazy sa na terenie ZGH Boleslaw w okolicy Slawkowa kolo Olkusza. Dziesiatki hektarow hald, ktore po deszczu zamieniaja sie w splywajace bagna, zapadliska do wewnatrz starych wyrobisk z lejami glebokosci kilkudziesieciu metrow, betonowe rumowiska, opuszczone budynki, krajobraz jak po wojnie na Ksiezycu :)

·
...
294 Posts
"Szkoda", że na budowy dróg zużyto większość z hałd żużla wielkopiecowego z dawnej huty im. Lenina, później Sendzimira, obecnie oddziału Mittala. Niegdyś żużel był traktowany jako odpad niebezpieczny (śladowa promieniotwórczość) i jako taki w większości był jedynie składowany. W efekcie w Nowej Hucie powstało podobno największe w Europie składowisko odpoadów przemysłowych. Kilka lat temu ksiąze Karol oglądał te składowiska i dowózkę nowego, rozżarzonego zużla z racji tego, ze to zngoelska firma eksploatuje teraz hałdy. Usunięto już ponad połowę, więc teraz już nie to co dawniej...

·
tararam
7,621 Posts
yasioo7 said:
Wg mnie bardziej ksiezycowe krajobrazy sa na terenie ZGH Boleslaw w okolicy Slawkowa kolo Olkusza. Dziesiatki hektarow hald, ktore po deszczu zamieniaja sie w splywajace bagna, zapadliska do wewnatrz starych wyrobisk z lejami glebokosci kilkudziesieciu metrow, betonowe rumowiska, opuszczone budynki, krajobraz jak po wojnie na Ksiezycu :)
no ciekawie to tam wyglada moze ma ktos jakies zdjecia??
ja to widzialem tylko z pociagu
kiedys robiono jakies badania i na tych haldach podobno jest takie stezenie metali ciezkich ze nic tam nie powinno zyc

·
Registered
1,163 Posts
Wygląd odkrywki rzeczywiście robi wrażenie. Obecnie jest to "dziura wędrująca" - nadkład wykopany z jednej strony jest składowany z drugiej. A kopać muszą intensywnie - w Bełchatowie spalane jest 60 tysięcy ton węgla na dobę.

Ciekawy jestem jak zostanie potraktowana odkrywka po wyczerpaniu złoża. Czy zostanie zalana wodą (wystarczyłoby skończyć wyłączyć pompy, rozkuć betonowe koryto Widawki i być może część rzecznych wód skierować do odkrywki). Chociaż nie wiadomo (tzn. wiadomo, ale ja nie wiem) czy taka masa wody nie spowodowałaby jakiś lokalnych wstrząsów.

Swoją drogą nawet nie przypuszczacie jak Bełchatów jest cenny dla łódzkiej geografii :) Bo to i transformacje społeczno-gospodarcze i gigantyczne wykopaliska i zmiany hydrologiczne i klimatyczne. Łódzka geografia bez Bełchatowa byłaby o wiele uboższa :D

·
The Promised Land
469 Posts
MIKI said:
Dlaczego klęska - odkrywka robi potężne wrażenie, jej głębokość przekracza trzysta metrów. Taką samą wysokość mają kominy elektrowni, więc można to łatwo porównać.
Nie zawsze jest tak szaro jak wynika z przedstawionych wcześniej fotek.

Moje zdjęcie sprzed dwóch lat:

·
Banned
1,518 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Zadna kleska a swietna atrakcja turystyczna! Napewno lepsze to niz gdyby w tym miejscu byly pola ziemniakow. Teraz przynajmniej obszar ma cos ciekawego do zaoferowania w sensie turystycznym. I nie chodzi tu tylko o walory wizualne ale np nowoczesny wyciag narciarski ktory powstal niedawno na jednej z hald.

·
Registered
8,887 Posts
Uwielbiam takie industrialne klimaty, zwłaszcza widok na elektrownie zrobił na mnie duże wrażenie, wielkie dzięki za te zdjęcia, zdecydowanie za mało tego typu zdjęć (industrialnych) jest na forum IMO

·
senior assistant designer
1,426 Posts
sky's_the_limit said:
no ciekawie to tam wyglada moze ma ktos jakies zdjecia??
ja to widzialem tylko z pociagu
kiedys robiono jakies badania i na tych haldach podobno jest takie stezenie metali ciezkich ze nic tam nie powinno zyc
Mialem okazje pracowac tam z moim Tata kilka lat temu. Robilo sie tam badania w kilku celach: okreslenie stosunkow wodnych, odnalezienie pustek i zapadlisk podziemnych, zmierzenie osiadania gruntu i odnalezienie zloz cynku i olowiu (ciagna sie az pod Pustynie Bledowska). Wykonywalismy kilka razy w 2 grupach pomiary geodezyjne i grawimetryczne.

·
Registered
4,159 Posts
Zawsze przerażały mnie takie widoki . W niedalekim Tarnobrzegu była kiedyś odkrywkowa kopalnia siarki i zawsze jak tamtędy przejeżdżałem tzn. wisłostradą , to na widok tych ogromnych maszyn aż mi się coś robiło . Teraz na szczęście te widoki to już przeszłość , ale całe wyrobisko zostaje zalewane sukcesywnie wodą i powstaje tam piękny zalew - może kiedyś taki los spotka to wyrobisko w Bełchatowie :)

·
Registered
1,581 Posts
Witam
Miałem przygotowane z jakiejś prezentacji kilka zrzutów dotyczących Bełchatowa (chwila zabawy z danymi SRTM, programem GlobalMapper i mapą topo 1:100000). Efekt chyba dość ciekawy.

Głębokość wyrobiska ok. 200 [m].

Wysokośc zwałowiska ok. 150 [m].

Takie sobie 3D.

Widok "z powierzchni terenu".

Widok na elektrownię (widać, że zabudowania elektrowni spowodowały wygenerowanie pagórka na powierzchni terenu, niestety taka jest dokładność darmowych danych SRTM udostepnianych w necie).

Efekt chyba ciekawy, jeżeli kogoś interesuje to mam jeszcze kilka takich rysunków z innymi obiektami. Mogę też opisać jak samemu się tym bawić.

Kopalnia docelowo ma mieć ok. 450 [m] głębokości a jak jest duża widać dobrze tu: http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/img/srtm-3-pl-96-94.jpg (14MB).
pozdrawiam

1 - 20 of 42 Posts