SkyscraperCity banner
1 - 20 of 27 Posts

·
Registered
153 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ponad siedem hektarów szarej kostki bauma pojawi się w tym roku na warszawskich ulicach. Jest tania i łatwa w układaniu - to się liczy dla drogowców. Wygląd i jakość - mniej. Fala cementowego bruku wedrze się do centrum stolicy, w pobliże zabytków, w miejsca odwiedzane przez turystów. Pokryje chodniki na Królewskiej przy Zachęcie, otoczy gmach Hipoteki w al. "Solidarności". Co na to biuro Naczelnego Architekta Miasta? Remonty stołecznych ulic są z nim konsultowane rzadko. "Pprzecież ten typ bruku nie pasuje do centrum Warszawy" - grzmi Tomasz Gamdzyk, naczelnik miejskiego wydziału estetyki przestrzeni publicznej. Przed wymianą nawierzchni pl. Wilsona ZDM nie zwrócił się nawet o zgodę do konserwatora zabytków, pod którego ochroną jest ta część Żoliborza. ZDM chce położyć bauma nawet na Marszałkowskiej i w Alejach Ujazdowskich. Tym razem Zarząd spytał jednak biuro architekta.

czas chyba polubic kosteczke(zeby nie byc narazonym na ciagle,niepotrzebne nerwy),niedlugo wszystkie chodniki w Wawie beda nia wylozone.Co o niej sadzicie?jakie jej typy Wam przeszkadzaja a jakie nie?

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Mi do nawierzchni miejskich pasuje wlasciwie tylko jedno rozwiazanie, mianowicie kiedy szarą plytę chodnikową 40x40 otacza czarna kostka 10x20 a na przecieciu jest kosteczka 10x10:

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,183 Posts
Oj, biedna Warszawka. Chyba stołeczność niedobrze jej robi:( (a Warszawę lubię!)
A teraz konkretnie:
Wielka szkoda wyrządzona temu miastu
Niech będzie na Ursynowie, Targówku czy innym zalipiu
Ale na Alejach....na Królewskiej . np, panie
Chyba Placu Zamkowego tym nie wyłożą?
U mnie (we Wrocławiu) się czasami (!) da, np. ulica Jedności Narodowej nie leży w centrum, a wyłożli ją granitem.
Leży jeszcze to w wielu miejscach, np. przed Halą Ludową, przy okazji remontu nie zdjęto Kostki Wilhelma, wręcz przeciwnie- ułożono na nowo
Ale Piłsudskiego i Traugutta nie wybaczę.
Wszystko to wynika z nieskoordynowania remontów- ale chyba na razie tak lepiej, niż ustanoiwć dla całego miasta kostkę Bauma
Ja marzę o "strefacji": deptaki- każdy inaczej (dla różnorodności), centrum- kostka, śródmieście płyty+Wilhelm, osiedla blokowe, jednorodzinne, wzdłuż obwodnic- baum szary i czerwony według tradycyjnego wzoru, stare miasta i wsie- kostka
NB: W Warszawie widzę biurokracji rozkwit w geometrycznym postępie "Wydział Estetyki przestrzeni" i inne rozmnożyły się jak jakieś ludowe komisariaty...

·
Banned
2,496 Posts
ja tam w kostce bauma problemow nie widze.(wyjatek to stare miasto i trakt krolewski)

lepiej w calej wawie czysta ,upozadkowana i rowna kostka bauma ,niz gdzies tam w centrum marmurowe plyty a reszta ulic z powodu braku pieniedzy dalej z krzywymi i polamanymi chodnikami...

trzeba robic krok po kroku i stosowac te materialy na kture miasto naprawde stac ,a nie budowac miasta jak w chinach albo w rosji ,gdzie glkowne place ,metro itd. sa z "marmuru" i granitu a reszta miejskich ulic cierpi z powodu braku pieniedzy...

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,183 Posts
We Wrocławiu Baum nazywa się to "Pol- Bruk" :)

·
Registered
3,778 Posts
osobiscie wole zwykle plyty chodnikowe (rowno polozone) niz pol - bruk

natomiast bardzo podoba mi sie rozwiazanie gdynskie, polaczenie duzych plyt z mniejszymi plytkami oraz z typowa staromodna kostka.

·
Expert
3,149 Posts
Ten szajs (kosta bauma) jest wszechobecny. Byłem kilka dni temu w Zurichu i zauważyłem, że kilka ulic w centrum też jest nią wyłożonych (chodzi o chodniki oczywiście)...

·
Registered
692 Posts
Mnie najbardziej denerwuje ukladanie jej na rzadko uczeszczanych chodnikach i sciezkach rowerowych gdzie to cos po prostu ZARASTA chwastami wychodzacymi spomiedzy kostek... Rzygac mi sie chce jak na to patrze (polecam wizyte np na Powislu w parku nad tunelem) :[

·
...
2,120 Posts
Ja tez preferuje zwykle, prosto ulozone plyty chodnikowe niz kostke bauma. Oczywiscie ona tez wyglada dobrze, ale tylko w odpowiednich miejscach, takich jak nowe osiedla mieszkaniowe oraz czasami blokowiska. W Gdansku w centrum najczesciej nie widac kostki bauma, a male, kwadratowe plytki z kamyczkow zatopionych w betonie (mam nadzieje, ze jest to zrozumiale). Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiazanie.

Natomiast mysle, ze do centrum miasta nie potrzeba granitow. Bardzo dobre rozwiazanie to duze, betonowe plyty takie jak ukladaja np. w Chicago.

·
Я.
6,309 Posts
wszystko zalezy od tego jak sie to układa. Widzialem mnostwo przykladu takiego polbruku ulozonego inaczej niz "w klepsydre" i wygladało to calkiem dobrze..
Przyklad 1- to co narysował Wotan
Przyklad 2- np w Barcelonie w tej nowej dzielnicy przy plazy połozono deptaki z takiej wlasnie kostki, ale po pierwsze nie "wyoblonej" na górze, tylko scisle do siebie przylegającej, a po drugie, ułożonej "w parkiet" a nie "w klepsydre"- i to juz jakos wygląda..

·
Registered
4,773 Posts
Bardzo wiele zależy od jakości samej kostki i jakości jej ułożenia, szczególnie zrobienia pod nią podłoża. Niestety u nas przeważnie kładą kostkę w tempie ekspresowym na tylko lekko ubity piach. Taka nawierzchnia po roku jest pofalowana jak czterdziestoletni chodnik z płyt. Co do samej kostki to ZDM też przeważnie kupuje najtańszą. Efekt jest przeważnie koszmarny.

·
Administrator
37,066 Posts
w Szczecinie w większej części Śródmieścia są poniemieckie kamienne płyty, jakiś metr na pół. podczas remontu ul. Jagiellońskiej (jedna z głównych ulic handlowych) zabrakło niepopękanych, starych płyt i pomiędzy nie ułożono tą typową malutką kosteczkę, co spowodowało małą aferę, bo większość Szczecinian uważa, że te płyty to jeden z elementów charakterystycznych dla miasta. Architekt miejski chyba też coś takiego mówił, niestety wiele płyt jest popękanycha a chyba już się ich nie produkuje, więc miasto chce je zachować tylko w najważniejszych miejscach.
A w Poznaniu w miarę podobają mi się takie charakterystyczne płyty chodnikowe np. na Łazarzu, są podobne jak standardowe z komuny. Widziałem je też w innych miastach, ale nie w takich ilościach.

·
Future expert
1,012 Posts
Mnie podoba sie rozwiazanie rodem z Ameryki czyli betonowe plyty wylewane na miejscu. Proste, równe, estetyczne..

·
Wrocławski konserwatysta
1,994 Posts
Kubster said:
Mnie podoba sie rozwiazanie rodem z Ameryki czyli betonowe plyty wylewane na miejscu. Proste, równe, estetyczne..
W PRL-u namiętnie stosowano to rozwiązanie, a mimo wszystko trzyma się dobrze z małymi wyjątkami. Oprócz betonowych chodników w Polsce są także asfaltowe, które budowane są tak, piasek, beton asfalt.

1 - 20 of 27 Posts