SkyscraperCity banner

1 - 20 of 89 Posts

·
Registered
2,233 Posts
Discussion Starter #1
Zagłada miasta
Podczas II wojny światowej, do trzeciej dekady stycznia 1945 roku, mieszkańcy miasta prowadzili normalne życie, nie myśląc o konsekwencjach zbliżania się frontu. Walki o Kostrzyn trwały wiele tygodni. Bezpośrednio po wyzwoleniu miasta utworzono tutaj komendanturę wojenną, podlegającą dowództwu 1 Frontu Białoruskiego. Miasto stało się ważnym punktem zaplecza frontu. Jednolity przyczółek kostrzyński na lewym brzegu Odry był jednym z miejsc, z których w dniu 16 kwietnia 1945 roku ruszyło ostatnie natarcie sił radzieckich. Celem operacji było przełamanie nieprzyjacielskiej linii obronnej i otoczenie, a następnie zdobycie szturmem Berlina. W wyniku długotrwałych i zaciekłych walk o miasto i twierdzę Kostrzyn uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, którego stopień oszacowano później na 95%
Poprzez ustalenia poczdamskie Odra, stając się rzeką graniczną między dwoma państwami, rozdzieliła także miasto. Dawne Przedmieście Długie i Kietz zostały poza jego granicami, na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej. Postanowienia poczdamskie nie ominęły również ludności. Konsekwencją zmiany granic Polski stały sie przemieszczenia ludności polskiej ze wschodu na zachód, a niemieckiej za Odrę. Z czynnych przed 1939 rokiem 32 zakładów produkcyjnych ani jeden nie zachował się w stanie zdatnym do uruchomienia

Na początek kilka archiwalnych fotek

RATUSZ

ZAMEK

Po wojnie większość wypalonych murów starówki rozebrano, pozostawiono jednak ruiny zamku ...

... i kościoła ...

... ale to byłoby zbyt piękne, w 1969 ruiny zamku i kościoła zostały wysadzone i rozebrane. :bash: :bash: :bash: :bash:

pozostało tyle :sleepy: :

Dopiero w połowie lat 90 zapoczątkowano prace porządkowe na terenie twierdzy czego efektem puki co są oczyszczone z ziemi i gruzu ulice:

i jeszcze kilka fotek fortyfikacji

Widok z góry na twierdze[Numerki na tej fotce nie oznaczaja tego co na poniższym planie!]

PLAN TWIERDZY
1 - Bastion Król
2 - Bastion Królowa
3 - Bastion Książę
4 - Bastion Księżna
5 - Bastion Filip
6 - Bastion Brandenburgia
7 - Rawelin Albrecht
8 - Rawelin Christian Ludwig
9 - Rawelin Wilhelm August
10 - ulica Berlińska
11 - Zaułek Piekarski
12 - ul. Szkolna
13 - ul. Komendantów
14 - Krótka Grobla
15 - Zaułek Różany
16 - Zaułek Kaznodziejów
17 - Zaułek Aptekarski
18 - Zaułek Kościelny
19 - Zaułek Tkacki
20 - Zaułek Cyrulików
21 - ul. Jatka
22 - Zaułek Gwoździarski
23 - Zaułek Kominiarski
24 - Suchy Plac
25 - Rynek
26 - Plac Ćwiczeń
27 - Brama Berlińska
28 - Brama Sarbinowska
29 - Brama Chyżańska
30 - Zamek
31 - Plac Zamkowy
32 - Kościół Farny
33 - Ratusz
34 - Komendantura
35 - Gimnazjum
36 - Most Odrzański

·
Registered
1,369 Posts
to było swego czasu spore i znaczące miasto. nawet tramwaje jeździły jeszcze przed wojną.
wielka szkoda

·
Registered
2,233 Posts
Discussion Starter #3
W roku 1939 miasto liczyło ok. 24 tys. mieszkańców. Dziś (2004) 17,7 tys.
... i fakt tramwaje jeździły

·
senior assistant designer
1,425 Posts
To naprawde piekne miasto zostalo strasznie zniszczone przez ostatnie 60 lat. Dla mnie prawdziwa perla jest dwupoziomowy dworzec kolejowy z pieknym poniemieckim budynkiem z cegly i ozdobnymi zadaszeniami na peronach. W ogole jak jestem na poniemieckich terenach to jakas inna atmosfera jest. W malych wsiach i miasteczkach czuc w powietrzu klimat budynkow, terenow, ludzi, ktorzy dawno opuscili to miejsce.

·
Registered
2,233 Posts
Discussion Starter #7
^ plany oczywiście są, ale w naszym kraju na planach z reguły się kończy lub wykonuje sie plan minimalistyczny. Wiadomo że chodzi o kase, bo skala przedsiewziecia jest ogromna. Trzeba by odbudować od podstaw małe miasteczko.

Inna sprawa że twierdza mogłaby przyciagać turystów, ale to wszystko wymaga jakieś otoczki - uporządkowanie terenu, remont sypiacych sie murów, moze jakieś muzeum, prezentacja planów makiet żeby zachęcić inwestorów. Na skraju twierdzy od strony drogi zbudowano nawet (a raczej nie ukonczono, budowa od kilku lat stoi) 3 domy! niby nawiazujące do przedwojennej zabudowy. No ale nic dziwnego że nikt tam nie chce mieszkać w takiej "zdziczałej" okolicy :sleepy: . Można by rynek wyłozyć kostką brukowa, ustawic jakies ogródki żeby to miejsce nabrało życia. Od strony lądu mozna by twierdze ogrodzic, bo w mniejszym czy wiekszym stopniu ulega ona dewastacji. Pomysłów mozna by chyba wymienic sporo i to takich które nie wymagaja ogromnych nakładów.

A tak w związku z tematem czy są jeszcze w Polsce inne miasta-twierdze, takie w których zachowały sie podobne fortyfikacje bastionowe? hmmm mi na myśl przychodzi ... Zamość :D

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
Wielka strata z powodu Kostrzyna. Troche sie tym interesowalem i faktycznie miastu sporo brakuje do przedwojennej pozycji, nie mowiac nawet o kwestiach tramwaju czy zabytkowych budynkow. Nie mniej calkiem niezle ono teraz funkcjonuje. Glowna zaleta Kostrzyna jest wazny wezel kolejowy (stacja jest dwupoziomowa, polnoc poludnie - pociagi krajowe, wschod zachod pociagi krajowe i miedzynarodowe do Niemiec).
Kolejowe przejscie graniczne w Kostrzynie jest najruchliwszym przejsciem kolejowym w kraju (najwiecej rozkladowych przejazdow przez granice pociagow pasazerskich, chyba ok. 15 dziennie). Kostrzyn to takze najblizej Berlina polozone polskie miasto. Jest stad chyba ok. 60 km do stolicy Niemiec.
Wielu Polakow jadacych z centrum Polski do Niemiec, dojezdza do Kostrzyna pociagami pospiesznymi (np. z Wawy), po czym przesiada sie na pociag Kostrzyn-Berlin, w ktorym jada za 4 euro (bilety zbiorcze, wohenende lub brandenburg) do Berlina. Jest to chyba najtanszy sposob dojechania do Berlina z Polski (pociagi typu BWE maja niezle wywindowane ceny). Z przejazdow na wohenende zyje w Kostrzynie kilkadziesiat osob. Probowalem kiedys troche w ten sposob pozarabiac (bo kasa jest spora, a praca niewielka), ale wierzcie mi: biznes jest obstawiony i musialem sie wycofac z interesu po malej przepychance z polska "mafia" na dworcu w Berlinie;)

·
Freie Stadt Danzig
1,805 Posts
Raine said:
a jak by to w całości odbudować? ;]
Wiesz, pewnie i to dało by się odbudować ale na to potrzeba czasu a przede wszystkim duuuużych pieniędzy.Czy w Polsce jest Instytucja która zajmuje się odbudową zabytków jak i innych tym podobnych ??.

Pozdrawiam.

·
Registered
36 Posts
Kostrzyn nazywany jest jest polską Hiroszimą.

Z 24 tys, miasta po wojnie pozostałao 9 nienaruszonych budynków i około 50 nadających się do odbudowy. Pozostał m.in. dworzec kolejowy - jedyny obiekt strategiczny w mieście, który był celem licznych bombardowań.
Kostrzyn jest obecnie miastem, w których hula wiatr.

·
Registered
75 Posts
^^ Witam, mój dziadek mieszka w Kostrzynie, więc często tam jeżdże. Kilkakrotnie zwiedzałem ruiny i gdy zobaczyłem zdjęcia przedwojennego miasta to zaniemówiłem. Nie miałem pojęcia że w jednym roku takie duże piękne i ważne miasto może istnieć, a w następnym nie ma go w prawie 100%... Gdy chodzi się po uliczkach i widzi się jedynie piwnice kamienic lub same schody do nieistniejących już budynków, to robi to niesamowite wrażenie. Jestem wielkim zwolennikiem odbudowy starego miasta, zachowała się część murów obronnych i już one same są niemałą gradką dla miłośników takich rzeczy. Rozbawił mnie natomiast (do łez) pomnik żołnierzy radzieckich, że niby tacy bohaterowie, co więcej pomnik ten stoi przy moście granicznym, a więc każdy kto przyjeżdża tamtędy do polski widzi go... :eek:hno: żałosne. Albo jakiś nowy hotel usytuowany niedaleko dawnej starówki, na parkingu taka "bardzo ładna" kostka brukowa, każdy się zorientuje że niemiecka, tym bardziej że w staro-kostrzyńskich ulicach brakuje wyżej wymienionego. Jakiś dziad wynajmię kilku gnojków którzy wyciągną zabytkową kostkę i tak na naszych oczach zabytki znikają grr... ^^

·
Registered
432 Posts
Widzialem projekt odbudowy starowki, ale jak na razie nic sie nie dzieje, donrym przyklad jest Elblag i Glogow. Czy wiadomy czy kostrzynska starowka zostanie odbudowana i w jakim ksztalcie?

1 - 20 of 89 Posts