SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1607 Posts

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ruszyła budowa 2 pierścienia komunikacyjnego w Koszalinie. Ma on w założeniu odciążyć miejski odcinek DK11 (ul. Gnieźnieńska - Krakusa i Wandy) a później także Armii Krajowej - Fałata. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie też dojazdem do planowanej spalarni śmieci.

Na początek prace na odcinku 4 Marca (część niedokończonego 2 pierścienia z lat 70) - Słowiańska (bez tej ulicy, również planowanej jako pierścień ale dłuższy czas będącej drogą z płyt betonowych). Na grafice to czerwona droga w prawym dolnym rogu:Nieco więcej informacji np. tutaj:
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100406/KOSZALIN/637150717

i tu:

http://zdm.koszalin.ibip.pl/public/?id=145636

W skrócie: droga zbiorcza jednojezdniowa o szer. 7m długości 850m + ścieżka rowerowa bitumiczna o szer. 2,5m oraz chodnik z polbruku szer. 1,5m. Przetarg wygrała firma Strabag i właśnie rozpoczęto prace.

Przedtem na trasie planowanej drogi stał dom o dość bogatej historii (m.in. tędy wchodziły do Koszalina radzieckie wojska).
Który poszedł jesienią 2009 r pod nóż, czy raczej łyżkę (koparki):


Poniżej mała relacja z przejażdżki trasą budowanej drogi. Załączam też mapkę poglądową.Zaczynamy na skrzyżowaniu Połczyńska - Słowiańska.

widok w kierunku płd-wsch: na tym skrzyżowaniu będzie rondo i zakończy się 1 etap budowy


zbliżenie na skrzyżowanie:


oraz spojrzenie w drugą stronę (kier. zach. - Słowiańska):


po stronie "wschodniej" zbudowano już drogę tymczasową:


my jedziemy dalej odnogą Połczyńskiej - ten odcinek będzie częścią pierścienia:

za widoczną dalej uliczką biegnącą w prawo będzie zakręt w lewo, w kierunku ul. 4 Marca.

to będzie tu:

za skarpą są brzózki, z których spora część poszła już pod piłę

za widoczną wcześniej skarpą są tory wąskotorówki, które ulica przekroczy i pobiegnie tą łąką w kierunku ul. 4 Marca:

po prawej stronie brzezinka, po lewej działki - podobno przetrwają

rzut oka w stronę ul. Połczyńskiej: widać tory


małe zbliżenie:


a tak to wygląda z dystansu: jestem na wys. toru kartingowego, patrzę w kier. wschodnim (ul. Połczyńska):

ale to nie ja naśmieciłem ;-)

odwracamy się w kierunku ul. 4 Marca:

po prawej ciągle drzewa (i miejsce po wycince) a po lewej tor kartingowy (to ten zawijas na lewo na mapce) - widać opony wyznaczające jego koniec

i docieramy prawie do miejsca, gdzie stał wyburzony dom, na skraj skarpy - tu będzie początek drogi

na wprost: skrzyżowanie ul. 4 Marca i Gnieźnieńskiej (w prawo - Poznań, w lewo - Szczecin i Kołobrzeg, na wprost ul. 4 Marca - kierunek Gdańsk)

zbliżenie:


rozglądamy się...

tu stał dom:


przebudowa 150m ul. 4 Marca (w zakresie prac):


widok w 2 stronę - w kierunku skarpy, z której zjechałem na dół:i ostatni rzut oka na początek budowanego odcinka (na wprost - Poznań):A tak być może kiedyś będzie wyglądał docelowy układ:


Skrótowo: poprzez ul Słowiańską do ul. Lechickiej dalej obok transformatora i dawnej bocznicy paliwowej przez linię kolejową (wiadukt) i potem po zakręcie wzdłuż obecnych działek POD do ronda na Syrenki. Ten etap (w systemie "zaprojektuj i zbuduj") wykona Mostostal.

Oczywiście niedługo wybiorę się na rekonesans i przywiozę zdjęcia. To chyba jedyny fragment, gdzie nie zrobiłem zdjęć.

Kolejny odcinek pobiegnie ul. Syrenki do skrzyżowania z Boh. W-wy (zdjęcia sprzed przebudowy są w wątku o "niedokończonych inwestycjach") a stamtąd dokończonym łącznikiem do nowozbudowanej drogi przez SSE do ulicy BoWiD. Dalej pobiegnie nowa ulica wzdłuż dawnego korytarza S6, przetnie Morską i Franciszkańską oraz mostem nad rzeką poprzez pola obok dawnej fabryki domów i osiedla TBS do Władysława IV. Zdjęcia z tamtego odcinka są gotowe od zeszłego roku i czekają na swój dzień. ;-)

A tu ciekawostka: plan 2 pierścieni komunikacyjnych z okresu powojennego. Widać coś na kształt ul Słowiańskiej ale biegnącej wcześniej, w okolice obecnej Mieszka I. Pod koniec lat 90. XXw ogródki przycięto od strony obecnie planowanej drogi.

 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,016 Posts
Zabiorę głos, bo znam Koszalin, swego czasu często tu bywałem.
Nie wiem, czy dużo jest inwestycji drogowych w Koszalinie - jeśli nie, to wątek powinien nazywać się "Inwestycje drogowe".
Kilka pytań:
- jaki przekrój będzie miała obwodnica?
- czy jest znany dalszy harmonogram prac nad przedłużeniem?
- jak z protestami mieszkańców (np. os. Morskie - choć to odległy etap)?
- czy będzie wiadukt nad torami do Białogardu?
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #3
Zabiorę głos, bo znam Koszalin, swego czasu często tu bywałem.
Nie wiem, czy dużo jest inwestycji drogowych w Koszalinie - jeśli nie, to wątek powinien nazywać się "Inwestycje drogowe".
Kilka pytań:
- jaki przekrój będzie miała obwodnica?
- czy jest znany dalszy harmonogram prac nad przedłużeniem?
- jak z protestami mieszkańców (np. os. Morskie - choć to odległy etap)?
- czy będzie wiadukt nad torami do Białogardu?
Nie ma dużo, więc oczywiście można zmienić nazwę.
Na resztę pytań odpowiedź pojawi się, jak w domu usiądę :) (wiadukt będzie).
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,068 Posts
Przekrój to będzie póki co 1x2. Niestety.

Obecnie jest bodajże już rozpisany przetarg (w formie 'zaprojektuj i zbuduj') na odcinek Lechicka - Szczecińska. Nad torami linii 202 (na Białogard) będzie estakada, a skrzyżowanie z linią 402 (na Kołobrzeg) ma być już jednopoziomowe ze względu na brak miejsca.

A samych inwestycji drogowych w Koszalinie aż tak dużo nie ma, choć ostatnio remontowany jest wiadukt drogowy na północy w ciągu DK6 i ma być remontowana ul. Gnieźnieńska (obecnie wyglądająca jak podrzędna polna droga - dziury organizują sobie konkurs na największą, konkurencja jest duża :) ).
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Przekrój to będzie póki co 1x2. Niestety.

Obecnie jest bodajże już rozpisany przetarg (w formie 'zaprojektuj i zbuduj') na odcinek Lechicka - Szczecińska. Nad torami linii 202 (na Białogard) będzie estakada, a skrzyżowanie z linią 402 (na Kołobrzeg) ma być już jednopoziomowe ze względu na brak miejsca.
Przetarg na ten odcinek został już rozstrzygnięty.

1 „POL-DRÓG Piła” Sp. zo.o.
34.660.754,92 zł.

2 EUROVIA POLSKA S.A.
28.433.677,46 zł.

3 MOSTOSTAL Warszawa S.A.
28.313.116,56 zł

4 Konsorcjum:
COLAS Polska Sp. z o.o.
INTOP Szczecin Sp. z o.o.
32.208.000,00 zł.

5 Konsorcjum:
STRABAG Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mostar” Sp. z o.o.
35.333.226,01 zł.
 

·
User Title
Joined
·
509 Posts
Początek największej w historii Koszalina inwestycji drogowej - Bankier.pl

07.04. Koszalin (PAP) - W środę rozpoczęła się budowa południowo-zachodniej części zewnętrznej obwodnicy Koszalina (Zachodniopomorskie). Inwestycja ma na celu połączenie krajowej drogi nr 11 Kołobrzeg - Poznań z krajową "6" Szczecin - Gdańsk, z ominięciem centrum miasta.

Cały projekt ma kosztować ponad 40 mln zł. Koszty budowy w połowie będą pokryte z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

"To największa w historii miasta inwestycja drogowa" - powiedział w środę wiceprezydent Koszalina Andrzej Jakubowski.

Prace przy zewnętrznej obwodnicy podzielono na dwie fazy.

W pierwszej zostanie przebudowane skrzyżowanie ulic: Gnieźnieńskiej (fragment krajowej "11", którym wjeżdża się do Koszalina z kierunku Poznania) i 4 Marca, powstanie 850 m nowej drogi od tego miejsca do ulicy Słowiańskiej, gdzie powstanie rondo zamiast dotychczasowego skrzyżowania z ul. Połczyńską (część drogi wojewódzkiej nr 167 do Tychowa).

Prace budowlane potrwają do grudnia 2011 r. Będą kosztować 15,1 mln zł. Wykonuje je spółka Strabag.

W drugiej fazie inwestycji będzie przebudowana ulica Słowiańska i zostanie zbudowane 1300 m nowej drogi łączącej ją z ul. Szczecińską, która jest częścią krajowej "6" Szczecin - Gdańsk.

Rozpoczęcie tej części prac planowane jest ma marzec 2011 r., a zakończenie na początek 2013 r. Przetarg na tę część zewnętrznego ringu Koszalina wygrał Mostostal Warszawa S.A. z ceną 28,3 mln zł.

Budowa południowo-zachodniej części zewnętrznego ringu - jak powiedziała PAP Wiesława Dobijata, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich - ma objąć teren o łącznej powierzchni 28 tys. m kw. W ramach inwestycji zostanie przebudowanych i zbudowanych 3,9 km dróg. (PAP)

sibi/ je/ jra
z http://www.bankier.pl/wiadomosc/Poczatek-najwiekszej-w-historii-Koszalina-inwestycji-drogowej-2120244.html

Jeśli będzie wiadukt nad linią kolejową do Szczecina, to czy będzie połączenie z Lechicką po zachodniej stronie torów?

a skrzyżowanie z linią 402 (na Kołobrzeg) ma być już jednopoziomowe ze względu na brak miejsca.
http://www.zumi.pl/namapie.html?&loc=Koszalin,&Submit=Szukaj&long=16.1499761&lat=54.1816156&type=2&scale=1&svActive=false
Ja tu widzę miejsce na duże rondo z DK6, i drogą od niej odchodzącą na zachód od przejazdu, nad torami do Kołobrzegu z centrum ronda tuż na południe od obecnego przejazdu, albo na przedłużeniu Syrenki po wyburzeniu dwóch budynków, chyba o lekkiej konstrukcji. Wtedy do budowy rondo-wiaduktu powinna dorzucić się GDKiA.

Czy nowe ulice będą drogami wojewódzkimi, a może nawet krajowymi do czasu wybudowania S11?

W końcu tereny między torami położone blisko centrum uzyskają dobry dojazd.
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,068 Posts
Nowa droga będzie właśnie przedłużeniem ul. Syrenki. W zeszłym roku na skrzyżowaniu Syrenki i Szczecińskiej powstało nowe rondo, do którego ma zostać wpięta nowa droga. Niestety, odcinek między nowym rondem a torami kolejowymi jest zbyt krótki, żeby można było zbudować tam wiadukt - pochylenie jezdni byłoby gigantyczne :)

Na zachód od przejazdu nie ma za bardzo miejsca na skrzyżowanie. Wyburzenia byłyby wtedy znaczne, a dodatkowo droga byłaby za bardzo odgięta na zachód.

A co do połączenia Lechickiej z obwodnicą na zachód od torów - póki co raczej nie planuje się takiego połączenia. To nie ma raczej obecnie większego sensu.
 

·
User Title
Joined
·
509 Posts
Niestety, odcinek między nowym rondem a torami kolejowymi jest zbyt krótki, żeby można było zbudować tam wiadukt - pochylenie jezdni byłoby gigantyczne :)

Na zachód od przejazdu nie ma za bardzo miejsca na skrzyżowanie. Wyburzenia byłyby wtedy znaczne, a dodatkowo droga byłaby za bardzo odgięta na zachód.
Dlatego pisałem o rondzie nad torami, o średnicy gdzieś 100m, którego północna, bądź północno-zachodnia część byłaby na miejscu obecnego przejazdu.
Coś jak TU. Skala podobna do tej z Zoomiego.
 

·
Registered
Joined
·
309 Posts
W życiu nie byłem w Koszalinie i o istnieniu jakichkolwiek pierścieni drogowych dowiedziałem się z tego wątku, ale muszę Wam powiedzieć, że bije z tych planów logika i konsekwencja. Tak trzymać! :cheers: :eek:kay:
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
W życiu nie byłem w Koszalinie i o istnieniu jakichkolwiek pierścieni drogowych dowiedziałem się z tego wątku, ale muszę Wam powiedzieć, że bije z tych planów logika i konsekwencja. Tak trzymać! :cheers: :eek:kay:
Co ciekawe kiedyś wpadła mi w oko mapa Kalisza z czyimiś planami obejścia miasta - rzuciły mi się w oko podobieństwa układu komunikacyjnego..

Jeśli będzie wiadukt nad linią kolejową do Szczecina, to czy będzie połączenie z Lechicką po zachodniej stronie torów?
Myślę, że to kwestia czasu. To są bardzo dobrze położone tereny.
 

·
User Title
Joined
·
509 Posts
Warto pochwalić się, że przebieg I pierścienia w Koszalinie jest dosyć wyjątkowy, ponieważ przebiega w odległości 600-900 m w linii prostej od rynku. Jak kiedyś specjalnie pod tym kątem przeglądałem atlas samochodowy, to jeśli w ogóle jest coś na kształt pełnego pierścienia, to I pierścień przebiega na ogół w większej lub mniejszej części po terenie dawnej fosy, tuż za murami miejskimi, w odległości ok. 300m od rynku. Taki ciasny I piercień powoduje, że zamknięcie rynku dla ruchu nie jest dużym utrudnieniem komunikacyjnym, bo trasy dublują swoje funkcje. W przypadku rynku, i tego co stoi na miejscu starówki w Koszalinie, ruch po dwóch krawędziach rynku nie jest dużą stratą. Nie wyobrażam sobie ruchu w Koszalinie przy zamkniętym rynku.

Przeglądając dokumentację na stronie ZDM dowiedziałem się, że wjazdy na rondo z Połczyńską mają być jednopasmowe. Co jak co, ale prawoskręty powinni zrobić.
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #13
Nie wyobrażam sobie ruchu w Koszalinie przy zamkniętym rynku.
Jak pewnie wiesz istnieją poważne plany ograniczenia a potem zamknięcia ruchu w centrum po dotychczasowych trasach tranzytowych śródmieścia. Ruch ma się odbywać po ulicach będących obecną obwodnicą miejską tworzącą tzw 1 pierścień. Podobno to nie będzie dla miasta problemem. ;-)
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Denerwuje mnie ta orientacja z Głosu Koszalińskiego, więc zrobiłem własną ;)
Tom Gore może ją wkleić w pierwszy post wątku.


Oznaczenia
kolor niebieski - istniejące odcinki ulic do remotnu
kolor czerwony - nowe ulice
czarny - projektowane ronda (prócz rond D i E, które zostały wybudowane w zeszłym roku, rondo F obecnie jest w budowie)

Podzieliłem pierścień zewnętrzny na kilkanaście odcinków, od A do K. Mam prośbę do Toma i innych by dla zachowania porządku trzymać się tych oznaczeń przy wstawianiu zdjęć, ewentualnie możemy ustalić inne symbole czy odcinki.

Odcinek A-B -> w budowie, wykonawca - Strabag
Odcinek B-C-D -> po przetargu "zaprojektuj i zbuduj", wykonawca - Mostostal Warszawa
Odcinek D-E -> w budowie (praktycznie skończony, brakuje 2 warstw na rondzie E) - wykonawca PDM Słupsk
Odcinek E-F+ odcinek ulicy w kolorze czerwonym - > w budowie, wykonawca - Colas
Odcinek pomiędzy punktami F-G w kolorze niebieskim -> zrealizowany w 2009r, wykonawca - Strabag
Odcinek G-H (wraz z rondem G, bez ronda H) -> wydane DŚU, przygotowane materiały do ogłoszenia przetargu w systemie "zaprojektuj i zbuduj"
Rondo H -> wydane DŚU, przygotowywany projekt w ramach Uzbrojenia Strefy Ekonomicznej
Odcinek H-K -> wydane DŚU
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #15
Update 19-04-2010, odcinek A-B

Dziś garść zdjęć okupiona utratą zabytkowego prędkościomierza (Sigma Sport - jakby ktoś znalazł w okolicy ;-) )

Zaczynamy na Słowiańskiej


Widok na skrzyżowanie - tu będzie rondo


Połczyńska - jej odnoga. Z pozoru nic się nie dzieje.


Koparka z dołu wdrapała się do góry.


Teren oczyszczony.


Skarpa niwelowana.


Widok w kierunku ul. 4 Marca.


W dole spokój.


A tak to wygląda w drugą stronę - widok w kier. Połczyńskiej.


Ostatni rzut oka.


Kolejna wizyta pewnie w maju. Przedtem zajrzę w rejon SSE bo tylko tam jeszcze nie mam zdjęć sprzed zmian.
 

·
(PL)
Joined
·
1,193 Posts
Pamiętam, że ta skarpa była całkiem spora - jak głęboki jest wykop za zburzonym budynkiem? Będzie 5 m? Trudno ocenić na zdjęciu...

Dziwi mnie, dlaczego przy modernizacji Połczyńskiej nie zbudowano od razu ronda - wtedy co prawda ruch poprzeczny (Słowiańska) był żaden, ale teraz rozkopują dopiero co ukończoną ulicę :eek:hno:
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #17
Pamiętam, że ta skarpa była całkiem spora - jak głęboki jest wykop za zburzonym budynkiem? Będzie 5 m? Trudno ocenić na zdjęciu...
Prawie - może metr mniej. Następnym razem spróbuję ocenić. Niestety kolejny wyjazd rowerem co najwyżej w piątek.

Dziwi mnie, dlaczego przy modernizacji Połczyńskiej nie zbudowano od razu ronda - wtedy co prawda ruch poprzeczny (Słowiańska) był żaden, ale teraz rozkopują dopiero co ukończoną ulicę :eek:hno:
Aaaa - "to właśnie chciałbym wiedzieć" (jakby rzekł Jurek Killer). :lol: Pewnie jak zwykle nie było pieniędzy.

Niestety nawet zbudowane rondo musiałoby mieć kawałek ulicy wypuszczone w głąb Połczyńskiej (w strone przyszłej obwodnicy miejskiej) i pewnie i Słowiańskiej (rozgrzebana nawierzchnia + przekładki podziemne jak widzę) aby w razie dalszych prac nie zamykać ronda.

Tymczasem to koło Forum nie ma tego ficzera i jak będą robić kolejne ulice pewnie rondko zamkną, ku uciesze klientów CH.
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,068 Posts
Trochę zdjęć z okolic skrzyżowania 4 Marca/Gnieźnieńska/nowobudowana:

Widok na ul. 4 Marca w kierunku Gnieźnieńskiej sprzed mostku na Dzierżęcince. Warta uwagi ścieżka rowerowa i rozwiązanie mające na celu najprawdopodobniej urozmaicenie trasy przejazdu


Początek rozgrzebanego odcinka, widok na północ


Widok z niemal tego samego miejsca na południe w kierunku ul. Gnieźnieńskiej


Od tego miejsca zaczyna się wymiana podbudowy


Znów widok w kierunku północnym


Rozgrzebana ul. 4 Marca


Widok z 4 Marca na Gnieźnieńską


Przebudowywane wjazdowe pasmo do miasta na ul. Gnieźnieńskiej
Widok w drugą stronę (na centrum)A tu już spojrzenie w kierunku nowobudowanej drogi


I znów na 4 Marca


Przekop


I na koniec widok ze skarpy przekopu na skrzyżowanie


Na zwiedzenie całego budowanego odcinka zabrakło mi czasu, może podczas następnego pobytu w Koszalinie się uda :)
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Najpierw ważne zagadnienie:

Pamiętam, że ta skarpa była całkiem spora - jak głęboki jest wykop za zburzonym budynkiem? Będzie 5 m? Trudno ocenić na zdjęciu...
Na moje małe słowiańskie ślepka 3,5 - 4 m. Jeśli mam zrzucić to wykopu miarkę taśmową, powiedz. ;-)

Garść fotek z 2 maja - miesiąc po rozpoczęciu prac.

Na ul. Gnieźnieńskiej trwa wymiana nawierzchni (jezdnia północna). Tu skrzyżowanie z ul. 4 Marca (2x2 z czasów Gierka, wg opracowań przepustowość niewykorzystana w ok połowie z racji tego, że pierścienia nie dokończono).Uploaded with ImageShack.us

Wykop pogłębiony, nawieziono trochę ziemi - ze skarpy niewiele zostało.Uploaded with ImageShack.us

Zbliżenie.Uploaded with ImageShack.us

Zaglądamy...Uploaded with ImageShack.us

i w drugą stronę...Uploaded with ImageShack.us

dla porównania 2 tygodnie temuUploaded with ImageShack.us

Spychacz swoje zrobił:Uploaded with ImageShack.us

Tu się prace skończyły - to kępa drzewek zaraz przed torami.Uploaded with ImageShack.us

Za to po lewej stronie od kępy na zdjęciu wcześniej coś grzebią, choć paliki prowadzą na wprost.Uploaded with ImageShack.us

Na razie tyle. Za wiele nie zdziałano (w sensie spektakularności działań ;-) ). Potem jeszcze zerkniemy, co robią na Słowiańskiej.
 

·
Banned
Joined
·
455 Posts
Discussion Starter #20
Prace na odcinku Słowiańska-Połczyńska. Wywalono stare, betonowe płyty i rozgrzebano piach pod spodem.

Kierunek: Lechicka


Kierunek: Połczyńska


Stan z 2 maja.
 
1 - 20 of 1607 Posts
Top