SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 307 Posts

·
Atlantyda
Joined
·
2,076 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ekran ci podpowie

Koszalin będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym "papierowe” rozkłady jazdy autobusów zastąpią elektroniczne wyświetlacze.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w czwartek w koszalińskim MZK rozpocznie się rewolucja. Dokładniej - rewolucja technologiczna.
Monitory z rozkładami jazdy mają działać, jak te na lotniskach.

Wabik pulsuje
Mianowicie, rozkład jazdy będzie wyświetlany na bieżąco na ekranie, a oprócz tego na trzy minuty przed odjazdem konkretnego autobusu informacja o tym będzie kolorowo pulsować na ekranie. - To na pewno przyciągnie więcej pasażerów - komentuje Jerzy Banasiak, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie.

- Są badania przeprowadzone w Europie, które to potwierdzają. Bo jak obok przystanku ktoś przechodzi i dostrzeże na ekranie - bez szukania w tradycyjnym papierowym rozkładzie - że za chwilę odjeżdża autobus w interesującym go kierunku, to wsiądzie. Z takich rozwiązań korzystają największe miasta w Europie. Do nas pierwsze ekrany przyjadą w czwartek.
reklama

Cudo wandaloodporne

Jedno takie elektroniczne cudo to wydatek sześciu tysiecy złotych z pieniędzy miejskiej spółki komunikacyjnej. - Ale to się szybko zwróci, gdy nam przybędzie pasażerów - przekonuje Jerzy Banasiak. I twierdzi ptzy tym, że spółka nie podniesie cen biletów.

Ekrany mają być solidnie zabezpieczone - zostaną obudowane pancerną szybą. W MZK zapewniają, że jednocześnie z przystanków nie zginą papierowe rozkłady - będą one wisieć w pobliżu tych nowoczesnych. Ponadto w Koszalinie jest około 200 przystanków, a monitory pojawią się na początek na pięciu, potem na kolejnych trzech najbardziej obleganych przez pasażerów, gdzie zatrzymuje się jednocześnie najwięcej autobusów (wykaz podajmy na 4 stronie).

Wyszło jak zwykle...
Niestety, system elektroniczny nie będzie współdziałał z satelitarnym systemem nawigacji zamontowanym w autobusach, co pozwoliłoby na wyświetlanie faktycznych, a nie przybliżonych, godzin przyjazdu konkretnego autobusu. - Przynajmniej na razie nie jest to jeszcze możliwe - dodaje Jerzy Banasiak. - System nawigacji jest obecnie wykorzystywany na wewnętrzne potrzeby zakładu. Natomiast w przyszłości planujemy, aby jedno z drugim współdziałało. To trzeba przygotować... Kiedy? Trudno powiedzieć 

·
Banned
Joined
·
15,353 Posts
Koszalin jednak nie będzie pierwszy, trochę inne, ale już od kilku miesięcy tablice elektroniczne z rozkładem jazdy są w Zielonej Górze. więcej tu: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=422021&page=3

niemniej te wasze są nieco ładniejsze, i brawa Koszalinowi za krok na przód!!!D:D:D:
 

·
Registered
Joined
·
701 Posts
A mi bardziej podobaja sie te zielonogorskie. Dlaczego? Poniewaz informacje widac z wiekszej odleglosci i gdy jest najwiekszy ruch nie trzeba do takiej tablicy sie przepychac, zeby cos odczytac. Nie wiem jak to jest w innych miastach, ale podoba mi sie rozwiazanie brytyjskie z miasta Brighton. Tam takie tablice sa nieduze (pewnie przez to tansze). Wyswietlany jest nr linii i za ile przyjedzie autobus. Iformacja w ktora strone jedzie na wyswietlaczu jest dla mnie zbedna. Jak ktos korzysta z komunikacji to wie co gdzie jedzie, a czesto nazwa petli nic przecietnemu czlowiekowi, ktory z komunikacji nie korzysta nie mowi.
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts
Windows :D

Swoją droga widać, że próbowali zdemolować, a nie wyszło ;)
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts

·
KLIN RULZ 4 EVER ;)
Joined
·
473 Posts
Tak, wbił, wg policji wbiły się same ;) To "opakowanie" miało te dziurki fabrycznie, niby to wentylacja elektroniki, czy cóś w tym stylu. A że młodzież pełna pomysłów jest, to mamy taki wynalazek - może to jest rekompensata za porysowanie szkła, albo dzieciaki chciały w ten sposób przekupić kompa, żeby autobus wcześniej przyjechał? Nie wiem.
 

·
City & Colour
Joined
·
13,581 Posts
Mianowicie, rozkład jazdy będzie wyświetlany na bieżąco na ekranie, a oprócz tego na trzy minuty przed odjazdem konkretnego autobusu informacja o tym będzie kolorowo pulsować na ekranie. - To na pewno przyciągnie więcej pasażerów - komentuje Jerzy Banasiak, rzecznik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie.
:lol: Przecież taki rozkład bez nawigacji działa identycznie jak papierowy. Zwykłe marnowanie pieniędzy.
 

·
KLIN RULZ 4 EVER ;)
Joined
·
473 Posts
Spokojna Twoja rozczochrana, system GPS spinający wszystko w ładną całość robi się.

Sprawa: Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym dla pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółki z o.o. w Koszalinie.

Zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółka z o.o. w Koszalinie informuje, że została podpisana, z Seasam House OY, Graanintie 7, FIN-50190 Mikkeli, Umowa na zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym dla pojazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółki z o.o. w Koszalinie.

Informacja o zawarciu Umowy została zamieszczona w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 10.06.2008, numer ogłoszenia 125471-2008.

Cena wybranej oferty: 695030.00 (bez VAT)
 

·
KLIN RULZ 4 EVER ;)
Joined
·
473 Posts
Ciągle takie elektroniczne rozkłady są na ledwie kilku przystankach w mieście, ale chyba szykuje się zwiększenie ich liczby bo np. na przystanku koło mnie pociągnęli prąd więc coś się szykuje.

Jest internetowy odpowiednik terminali -> http://koszalin.seasam.com/koszalin/web

Wątki koszalińskie w moim sig'u (tyle ile się zmieściło, reszta archiwalna).
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
MZK zamontuje więcej elektronicznych rozkładów jazdy
Zanosi się na prawdziwą rewolucję na koszalińskich przystankach Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wkrótce na kilku pojawią się kolejne elektroniczne rozkłady jazdy.


Przystanek w centrum miasta, gdzie pasażerowie mogą sprawdzić godziny odjazdu autobusu w elektronicznym rozkładzie jazdy. (Radosław Brzostek) Te będą już wyświetlać faktyczne godziny przyjazdu autobusów.

Obecnie elektroniczne rozkłady MZK są zamontowane na czterech przystankach (przy ratuszu, niedaleko komendy policji przy ul. Zwycięstwa, koło Emki i przy dworcu PKP). Pasażer może dzięki nim sprawdzić bieżący rozkład jazdy. Ten jednak nie uwzględnia opóźnień autobusów, które np. utknęły w korku ulicznym. Teraz ma się to zmienić.

W MZK pracują nad nowym systemem. Obecnie trwa montaż przyłączy na jedenastu przystankach w mieście, zajmuje się tym Telekomunikacja Polska S.A., która wygrała przetarg. Elektroniczne rozkłady pojawią się bowiem dodatkowo na siedmiu innych, najbardziej obleganych przystankach (przy ul. Zwycięstwa - Jedności, Zwycięstwa - Waryńskiego, Franciszkańskiej koło Sano, Monte Cassino koło Zorzy, Śniadeckich koło Sano, Chałubińskiego koło szpitala, Władysława IV - Kutrzeby).

reklamaNa każdym z wymienionych przystanków będzie można sprawdzić na elektronicznej tablicy faktyczną godzinę przyjazdu autobusu MZK. - Będzie to możliwe dzięki systemowi GPRS (radiowy system przesyłania danych - dop. red.), który zostanie zamontowany w autobusach - mówi Jerzy Banasiak, rzecznik MZK. - Za tę część inwestycji odpowiada fińska firma Seasan Hoyse, która wygrała przetarg. Cały system będzie nas kosztował 695 tys. złotych.

Kiedy ruszy nowoczesny system? - To perspektywa najbliższych tygodni, może dwóch - trzech - odpowiada Jerzy Banasiak. - Wszystko jednak zależy od tego, jak wypadną próby techniczne.

Nowe monitory już czekają w MZK na montaż. Jest jednak pewne "ale” - nikt nie zagwarantuje, że wandale, którzy co rusz niszczą rozkłady, odpuszczą "zabawy” (wymiana pancernej szyby to ok. 800 zł). Ponadto rozkłady są awaryjne, często "zawieszają się”.
Źródło: Głos Koszaliński 26.09.2008.
 

·
Registered
Joined
·
480 Posts
fajnie spoko bo cywilizacja nadciąga ale po pierwsze kicha bo windows po drugie jak mam sobie sprawdzić na przykład autobus dajmy na to za 3 godziny? normalnie przychodzę i mam wszystkie kursy a wątpię żeby tu dało się tym jakoś sterować/wyszukiwać. Luksus to już by był jakby jeszcze możliwe przesiadki prezentowało nie wspominając o czasie przejazdu do kolejnych przystanków
 

·
KLIN RULZ 4 EVER ;)
Joined
·
473 Posts
Elektroniczne rozkłady nie wykluczają współistnienia wersji papierowej i taka właśnie współegzystencja ma miejsce w Koszalinie, przynajmniej na razie. Oprócz tego masz dostęp do rozkładu w internecie. Sterować/wyszukiwać się nie da, a to z tego powodu, że to nie są ekrany dotykowe (znowu na razie, kto wie jak to się nam w przyszłości rozwinie?). Średni czas przejazdu do kolejnych przystanków to 1,5 min (poza liniami podmiejskimi, które obecnie są reorganizowane - czyt. zawieszane).
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Fińskie przystanki

Koszalin: Koszaliński Miejski Zakład Komunikacji montuje na 11 przystankach w mieście nowoczesne monitory, które sprzężone z systemem GPRS będą pokazywały rzeczywisty czas przyjazdu autobusów. Oznacza to m.in., że taki rozkład jazdy XXI wieku, poinformuje nas, o której godzinie podjedzie nasz autobus, z dokładnością co do sekundy.

Zanim tak się stanie, pasażerowie na tych przystankach muszą śledzić papierowe rozkłady jazdy, bo jak wynika z ekranowego komunikatu, "Kalibracja systemu potrwa około miesiąca".

Nowe ekranowe rozkłady jazdy będą na przystankach: 4 przy ul. Zwycięstwa (przed ratuszem, w sąsiedztwie KMP Policji oraz u zbiegu z ulicami: Jedności i Waryńskiego), przy "Emce", dworcu PKP, Franciszkańskiej przy Sano, Monte Cassino przy Zorzy, Śniadeckich przy Sano, Chałubińskiego przy szpitalu i u zbiegu Władysława IV i Kutrzeby.

- Po zamontowaniu wszystkich monitorów ruszą testy, i jeśli wszystko będzie jak należy, mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych rozkładów jazdy - zapowiada Jerzy Banasiak, rzecznik MZK. – Powinny być one wielkim udogodnieniem dla pasażerów, bo po to też MZK poniósł wysokie koszty uruchomienia całego systemu.

Wspomniane przez rzecznika koszty, to blisko 700 tys. zł, które trzeba będzie zapłacić fińskiej firmie Seasan Hoyse, która wygrała przetarg na montaż i uruchomienie systemu. J. Banasiak dodał także, że nowe monitory są chronione szybą pancerną, zabezpieczającą wyświetlacz przed uszkodzeniem.
za www.mkm.szczecin.pl
 

·
KLIN RULZ 4 EVER ;)
Joined
·
473 Posts
MZK został laureatem konkursu jakości usług „Najlepsze w Polsce”. Tymczasem w ostatnich dniach można było na przystankach zobaczyć takie obrazki (z góry przepraszam za jakość).


miniony piątek, przystanek przed dworcem PKP, piękny przykład typowo polskiej prowizorki; przyłożyć rozkład do szyby i przykleić taśmą klejącą :thumbsdown_still:


Emka


Emka, "iPlus Manager, połączenie zostało rozłączone"


ul. Śniadeckich, przy Sano

Problemy z wyświetlaczami zrzucam na karb przeprowadzanych testów systemu :angel:
 
1 - 20 of 307 Posts
Top