SkyscraperCity banner

1 - 20 of 154 Posts

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Niektóre są naprawdę imponujące i ciekawe architektonicznie - mowa o koncepcjach na budowę sali koncertowej dla koszalińskich filharmoników. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się w koszalińskim ratuszu z pomysłami, jakie zgłosiło 11 firm.


Koszalin od dawna chce wybudować salę koncertową dla 500 słuchaczy. Jako miejsce wskazano plac przy Centrum Kultury 105, koło obecnej siedziby Filharmonii Koszalińskiej (uspokajamy: Park Różany nie zostanie naruszony). Koszt inwestycji przewidziano na 30 mln złotych. - I będziemy zadowoleni, jeśli faktycznie zamkniemy się w tej kwocie - mówił wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski, któremu w ratuszu podlegają sprawy kultury. Miasto ma zarezerwowane 6,6 mln euro z funduszy unijnych (w Regionalnym Programie Operacyjnym), do tego 10 mln zł z Ministerstwa Kultury, resztę dołoży z własnego budżetu.

Do 23 lutego w ratuszu przyjmowano oferty od autorów koncepcji na budowę sali koncertowej. Teraz oficjalnie je zaprezentowano. Propozycje złożyło 11 firm z całego kraju (nikt z Koszalina). Rozpiętość cenowa jest bardzo duża - od 512 tys. zł (firmy mx14 ze Szczecina) do 1,4 mln zł (Autorskiej Pracowni Projektowej Sienkiewicz&Filar z Gdyni). Ratusz planował wstępnie wydać na pomysł 890 tys. złotych.

- Są dwa kryteria wyboru oferty: 70 procent stanowi cena, a 30 procent - koncepcja - mówi Regina Fibingier, kierownik Biura Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Koszalinie. Dodajmy, że wpływ na wybór oferty mają także najbardziej zainteresowani, czyli filharmonicy.http://www.youtube.com/watch?v=QUNoUs7kzY4

Najlepsza oferta ma być wybrana przez komisję przetargową do piątku. Autor tej najwyżej ocenionej będzie miał czas do połowy grudnia na przygotowanie pełnej dokumentacji. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę sali koncertowej. - Miejmy nadzieję, że w 2010 roku wbijemy pierwszą łopatę - dodał Przemysław Krzyżanowski.

Nowy budynek ma być połączony z obecną siedzibą FK, gdzie pozostaną biura. W nowym obiekcie, poza salą, będą: sale ćwiczeń, garderoby, foyer, zaplecze, sanitariaty. Dodajmy, że estrada ma pomieścić 70 muzyków (szerokość 19 m i głębokość 15 m). Projekt nie przewiduje budowy nowych parkingów - mają wystarczyć te, które są.

A czy filharmonicy nie mogliby koncertować w sali kina Kryterium? Takie było przecież założenie sprzed lat. - Tam nie ma warunków - jest wciąż problem z akustyką - mówi wiceprezydent. - Ponadto miasto stać po tylu latach, by wybudować taki obiekt.

www.gk24.pl
 

·
Registered
Joined
·
116 Posts
Fajnie, że taki obiekt powstanie w Koszalinie, choc niespecjalnie wiem gdzie jest tam miejsce na salę koncertową ? Musiałaby zostac jakoś wciśnięta na tyły CK105, chyba że jest tam więcej miejsca niż się wydaje.
Wiadomo może jaki był poziom prac, bo na pdst. filmiku i zamieszczonego zdjęcia ciężko cokolwiek oceniac ?
Orientuje się ktoś, czy te 30 mln zł. to realna kwota, tzn. czy można za takie pieniądze wybudowac mały, ale dobrze wykonany obiekt tego typu, czy całosc będzie musiała byc okrojona w porównaniu do innych tego typu sal ?
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Zdjęcia co prawda małe, ale wydaje się, że projekty dosyć ciekawe. Życzę Koszalinowi, żeby obiekt faktycznie powstał a nie zmienił się w "Filharmonię w budowie", jak nasz teatr :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
1,294 Posts
Trzeba przyznać ,ze daty są optymistyczne (mam nadzieję ,że zostaną dotrzymane).W Olsztynie niestety wszystko się dłuży a pierwsze wzmianki były juz w 2005.Jak do tej pory są fundamenty i przetarg pod drugą część inwestycji (samą salę).

Z tego co wyczytałem to szkoda ,że nie ma przewidzianego parkingu pod (może miejsca na ziemi jest dość) ale za to plusem jest specyfikacja z 30% koncepcji :)

Powodzenia i poz.
 

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #5
Trzeba przyznać ,ze daty są optymistyczne (mam

Z tego co wyczytałem to szkoda ,że nie ma przewidzianego parkingu pod (może miejsca na ziemi jest dość)

Powodzenia i poz.

No niby jest w pobliżu duży parking ( przy amfiteatrze), ale to jednak kilkadziesiąt metrów ( jak nie więcej ) i ulica do przejścia. Wydaje mi się że parkin podziemny byłby jak najbardziej na miejscu.

W piątek poznamy zwycięzcę, mam nadzieje, ze pojawia się w mediach wizualizacje.
 

·
Moderator
Joined
·
38,561 Posts
Andre3b załatwisz większe wizualki? :) :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
26 marca prezydent Mirosław Mikietyński zatwierdził wyniki przetargu ogłoszonego na wykonanie koncepcji projektowej nowej sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki. Do przetargu stanęło 11 firm z całego kraju. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacka Bułata z Poznania.
Opracowanie dokumentacji projektowej sali koncertowej kosztować ma budżet miasta 585 tysięcy złotych. – Projekt wszystkich 11 koncepcji opiniowały zespoły eksperckie złożone z pracowników Urzędu Miejskiego, Filharmonii, członków Komisji Kultury Rady Miejskiej, ludzi koszalińskiej kultury oraz krajowych ekspertów w dziedzinie akustyki. Wygrała koncepcja, która w odczuciu wszystkich najbardziej odpowiada potrzebom i klimatowi naszego miasta – mówił podczas spotkania z dziennikarzami w obecności delegacji z fińskiego miasta partnerskiego Seinäjoki prezydent Mirosław Mikietyński.
Dokumentacja będzie przygotowana do grudnia 2009 roku. Przetarg na wykonawstwo przewidywany jest na początku przyszłego roku. Wtedy też możliwe będzie rozpoczęcie inwestycji, której koszt szacowany jest na ok. 25 mln złotych. Sala koncertowa powstanie w miejscu obecnego parkingu Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej. Nowa sala pomieścić ma 500 widzów.


www.koszalin.pl
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Nie wygląda źle, byle tylko znów nie było kilku lat obsuwy, tak jak z resztą szumnie zapowiadanych miejskich inwestycji.
 

·
Current user
Joined
·
767 Posts
Wygląda OK, najlepiej się prezentuje na pierwszej wizualce. Żałuje troche, że cała sala nie jest sferyczna tylko taka "pognieciona". W tym miejscu przeważyłu chyba względy akustyczne (odbicia i tłumienie). Czcionka z napisem "Filharmonia koszalińska" do wymiany na coś lepszego.

Całkiem możliwe, że Koszalin, oprócz corocznych kabaretów w amfiteatrze może zasłynąć na cała PL własnie koncertami transmitowanymi w TVP z nowej filharmonii.
 

·
Registered
Joined
·
116 Posts
Bardzo fajny projekt.
Żałuje troche, że cała sala nie jest sferyczna tylko taka "pognieciona".
Ja mam dokładnie odwrotne odczucie, ten nieregularny kształt to imo plus, sala może nabrac charakteru, przy tym wygląda to trochę jak jakaś jaskinia, nie jest szatampowa. Oryginalnosc bez narażania się na tandetę.
Niech nam rośnie :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
116 Posts
Kręcąc się dzisiaj po Koszalinie zrobiłem kilka zdjec miejsca, w którym ma powstac Filharmonia. Wyprowadźcie mnie z błędu, ale jeszcze pogłębiło się we mnie uczucie, że tam nie ma na nią miejsca

Najpierw Centrum Kultury 105, na którego tylach ma zostac wybudowany budynek Filharmonii


Teraz jego tyły, czyli miejsce przyszłej budowy
Generalnie ma to stanac gdzieś w tym rejonie parku, tylko że tam od istniejącego budynku do ulicy jest jakies 50 m :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Kręcąc się dzisiaj po Koszalinie zrobiłem kilka zdjec miejsca, w którym ma powstac Filharmonia. Wyprowadźcie mnie z błędu, ale jeszcze pogłębiło się we mnie uczucie, że tam nie ma na nią miejsca

Teraz jego tyły, czyli miejsce przyszłej budowy

Tak, to jest to miejsce:
 

·
Moderator
Joined
·
38,561 Posts
Catarzynca - Przecież Koszalin jest na etapie koncepcji, a nie projektu wykonawczego.

a projekt jest fajny i na pewno dobrze będzie odbierany :).
 

·
Kaszëbë
Joined
·
4,941 Posts
Projekt IMHO bardzo ciekawy i nowoczesny. Szkoda, że takie kształty "nie przechodzą" w Gdańsku. Przydało by się tam trochę przewietrzenia tej "ciasnej" kamieniczkowatej architektury.

Mam nadzieję, że sala koncertowa będzie odpowiednio zaadoptowana do poprawnego odbioru muzyki, bo te "połamane" ściany wyglądają groźnie.
 

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #17
Pozwolenie na budowę
Dziś tłusty czwartek, co oznacza, że przebrzmiały karnawałowe koncerty w rytm przebojów Andrzeja Dąbrowskiego, Ireny Jarockiej i Jerzego Połomskiego. Filharmonicy nie szczędzili energii, publiczność dopisała, a teraz zainteresowani czekają na ruch ze strony władz. W koszalińskim magistracie i szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim obiecali, że - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego - licząca ponad pół wieku Filharmonia doczeka się nowej siedziby. Czy w tym roku zostanie wbita pierwsza łopata na budowie?
- Mamy już pozwolenie na budowę siedziby Filharmonii Koszalińskiej – twierdzi Andrzej Jakubowski, zastępca prezydenta. - Obecnie w ratuszu przygotowujemy dokumentację na przetarg, który wyłoni wykonawcę tej prestiżowej dla miasta inwestycji. Chcemy jak najszybciej rozpocząć jej budowę. Prezydent Mirosław Mikietyński stara się o dodatkowe środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ośmiu milionów złotych.
Przypomnijmy, że projektowany budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Większa - północna część budynku - zawiera salę koncertową , wejście główne, foyer z szatnią, sanitariatami, kasami biletowymi i kawiarnią, a także miejscami komunikacji dla widzów: schodami i zespołem dwóch wind osobowych. Południowy kraniec budynku to zaplecze Filharmonii: garderoby, sale ćwiczeń, pomieszczenia administracji, magazyny i pokoje gościnne. W tej części budynku projektuje się też sale techniczne, np. wentylatorownię (na najwyższej kondygnacji) i węzeł cieplny. Projektuje się tutaj wydzielone klatki schodowe ewakuacyjne, windę towarowo-osobową oraz windę fortepianową, która łączy magazyn instrumentów ze sceną.
Głównym elementem projektowanego budynku jest sala koncertowa na 520 osób z estradą na pełną 70-osobową orkiestrę i chór na 40 głosów. Widownia ma układ amfiteatralny i będzie podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów. Z tyłu nad widownią projektuje się balkon z kabiną reżyserską. Ściany, sufit i podłoga sceny i estrady mają znaczenie akustyczne i będą miały formę podporządkowaną tym wymogom.
Za opracowanie dokumentacji projektowej odpowiada Autorska Pracownia Architektoniczna arch. Jacek Bułat z siedzibą w Poznaniu. Koszt przygotowania 585,6 tys. zł. Z kolei wartość robót budowlano – montażowych, wraz z wyposażeniem, wynosi około 42 mln zł. W ramach RPO wsparcie wyniesie 19 mln 958 tys. zł (ok. 47 proc. inwestycji). Resztę przedsięwzięcia pokryje budżet miasta, choć w grę wchodzi też wspomniane dofinansowanie z resortu kultury.


Dziennik Miasto
 

·
Królewskie Miasto Darłowo
Joined
·
1,233 Posts


Koszalin buduje filharmonię za 42 miliony złotych

Koszalin przymierza się do rozpoczęcia budowy sali koncertowej na 520 osób. Koszt budowy filharmonii zamknie się w kwocie 42 milionów złotych.Posiadamy już pozwolenie na budowę siedziby Filharmonii Koszalińskiej. Obecnie przygotowujemy w Urzędzie Miejskim dokumentację na przetarg, który wyłoni wykonawcę tej prestiżowej dla miasta inwestycji. Chcemy jak najszybciej rozpocząć jej budowę - mówi Andrzej Jakubowski, zastępca Prezydenta Koszalina.

Budynek filharmonii będzie usytuowany na działce otoczonej parkiem, a zlokalizowanej między ulicami Piastowską, Zwycięstwa i rzeką Dzierżęcinką. Rzut budynku ma kształt czworoboku wpisanego w przestrzeń między tymi ulicami, rzeką, parkiem i budynkiem Centrum Kultury 105, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego obiektu.

Główne wejście do Sali Koncertowej zaprojektowano w elewacji frontowej (północno wschodniej), usytuowanej równolegle do ulicy Piastowskiej. Po drugiej stronie tej ulicy usytuowany jest parking przewidziany do obsługi komunikacyjnej Filharmonii. Zachodnia i wschodnia elewacja zostały zaprojektowane z myślą o parkowym sąsiedztwie. Wzdłuż elewacji zachodniej, graniczącej z rzeką projektuje się taras nadrzeczny, a przed elewacją frontową plac połączony komunikacyjnie z istniejącym mostkiem.

Bryła Filharmonii i jej gabaryty wynikają wprost z przyjętych założeń dotyczących ilości widzów, wielkości estrady i niezbędnego zaplecza, a także założeń akustycznych projektowanego obiektu, które narzucają wielkość kubatury i rozwiązania materiałowo-techniczne. Zadaniem architekta było ubranie tej technicznej bryły w indywidualną i niepowtarzalną formę, o unikalnych walorach estetycznych zarówno elewacyjnych jak i wnętrzarskich.

Projektowany budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Przeciętna kondygnacja ma wysokość 3,9 m. Większa północna część budynku zawiera w sobie salę koncertową , wejście główne, foyer z szatnią, sanitariatami, kasami biletowymi i kawiarnią, a także elementami komunikacji pionowej dla widzów, tj. schodami i zespołem dwóch wind osobowych.

Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 520 osób z estradą na pełną orkiestrę i chór. Widownia sali ma układ amfiteatralny i będzie podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów. Z tyłu nad widownią projektuje się balkon z kabiną reżyserską. Ściany, sufit i podłoga zarówno sceny jak i estrady mają znaczenie akustyczne i będą miały formę zewnętrzną (okładzinę drewnianą na grubej strukturze żelbet) podporządkowaną tym wymogom.

Inwestycja ma kosztować około 42 miliony złotych.
 

·
Registered
Joined
·
86 Posts
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał dofinansowanie dla projektu Gminy Miasto Koszalin pod nazwą „Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie”. Wsparcie wynosi 19 mln 958 tys. 500 zł i pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowita wartość projektu to 42 mln 509 tys. 318 zł 88 gr. Pieniądze przeznaczone będą na budowę gmachu i uporządkowanie bezpośrednio przylegającego terenu. Inwestycja obejmuje 6031,92 m kw. powierzchni w rejonie ulic: Piastowskiej i Zwycięstwa. - To kwota, o którą wnioskowaliśmy – przyznaje Robert Grabowski, rzecznik magistratu.
Wniosek wysłany był na początku lutego i teraz nadeszła pozytywna odpowiedź. Obecnie rozpatrywany jest wniosek merytoryczny. Magistrat ma również pozwolenie na budowę, a władze Koszalina starać się będą o dodatkowe dofinansowanie. - Zabiegamy o spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skąd również moglibyśmy otrzymać wsparcie, a do inwestycji przygotowani jesteśmy całkowicie pod kątem dokumentacji – informuje rzecznik ratusza. - Cieszy fakt, że środki unijne, które do tej pory pozwoliły wyremontować teatr, potem muzeum teraz wesprą budowę budynku filharmonii, o który koszalinianie zabiegają od tylu lat.
Projekt jest realizowany w ramach Osi priorytetowej 5. Turystyka, kultura i rewitalizacja, Działanie 5.2. Rozwój kultury – ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, Poddziałanie 5.2.1. Rozwój i odtworzenie infrastruktury kultury wraz z systemem informacji kulturalnej. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na koniec czerwca 2013 r.
(rc)

 
1 - 20 of 154 Posts
Top