SkyscraperCity banner

21 - 40 of 154 Posts

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #21
Do tego rewitalizacja parku, uporządkowanie okolic pobliskiego amfiteatru i zapowiada się sympatyczny kawałek miasta :)
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Ogłoszono przetarg na budowę nowego budynku Filharmonii Koszalińskiej

Dane z ogłoszenia:
Projektowany budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Przeciętna kondygnacja ma wysokość 3,9 m. Większa północna część budynku zawiera w sobie salę koncertową, wejście główne, foyer z szatnią, sanitariatami (w podpiwniczeniu), kasami biletowymi i kawiarnią, a także elementami komunikacji pionowej dla widzów, tj. schodami i przeszkloną windą osobową, obsługującą osoby niepełnosprawne. Południowy kraniec budynku, to wydzielona funkcjonalnie część zapleczowa filharmonii, zawierająca garderoby, sale ćwiczeń, zaplecze administracyjne, magazynowe z także pokoje gościnne. W tej części budynku zaprojektowane są pomieszczenia techniczne zwłaszcza wentylatornia (na najwyższej kondygnacji) i węzeł cieplny w podpiwniczeniu. Zaprojektowane są wydzielone klatki schodowe ewakuacyjne, winda towarowo-osobowa a także winda fortepianowa łącząca magazyn instrumentów ze sceną. Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 518 osób z estradą na pełną orkiestrę i chór. Widownia Sali ma układ amfiteatralny i będzie podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów, tarasów. Wysokość Sali wykorzystano na zaprojektowanie dodatkowych balkonów. Z tyłu nad widownią zaprojektowano balkon i nadwieszenie z kabiną reżyserską. Ściany, sufit i podłoga zarówno sceny jak i estrady mają znaczenie akustyczne i będą miały formę zewnętrzną (okładzinę drewnianą na grubej strukturze żelbetu) i podporządkowaną tym wymogom.

http://bip.koszalin.pl/?c=1331

:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
5,573 Posts
Ogłoszono przetarg na budowę filharmonii w KoszaliniePAP - 10-04-2010 10:05


W maju powinien być znany wykonawca nowego budynku filharmonii w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Urząd Miejski właśnie ogłosił przetarg na prace budowlane - poinformował PAP rzecznik ratusza Robert Grabowski.
Koszt inwestycji jest szacowany na 44 mln zł. Budowa ma być wsparta prawie 20 mln zł z unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Z ogłoszenia o przetargu wynika, że prace budowlane powinny rozpocząć się w lipcu br. Ich zakończenie jest przewidziane na kwiecień 2013 r.
Budynek filharmonii ma stanąć w znajdującym się śródmieściu Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105, które jest obecnie tymczasową siedzibą koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Nową filharmonię zaprojektowali architekci z Poznania. Ma to być czterokondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 5,5 tys. m kw. z salą koncertową i zapleczem. Na widowni o amfiteatralnym układzie przewidziano 518 miejsc, estradę zaprojektowano tak, by mogła się na niej zmieścić 70-osobowa orkiestra i 40 chórzystów.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki powstała w 1956 r. Początkowo działała jako Stowarzyszenie Koszalińska Orkiestra Symfoniczna.

Filharmonia zatrudnia 62 muzyków. W repertuarze ma m.in. dzieła Strawińskiego, Brucknera, Mahlera, Beethovena, Roussela, Ravela, Debussy'ego, Respighiego, R. Straussa, Szostakowicza, Prokofiewa, Karłowicza, Szymanowskiego, Bacewiczówny, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego. Koszalińscy filharmonicy grali pod batutą najlepszych polskich dyrygentów i akompaniowali wielu znanym krajowym i zagranicznym solistom.

Od kilkunastu lat filharmonia organizuje w Koszalinie Międzynarodowy Festiwal Organowy, natomiast w czerwcu i lipcu w ramach "Lata z filharmonią" daje w koszalińskim parku plenerowe koncerty. Zespół nagrał 13 płyt.
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
W środę otwarte zostały oferty firm, które chcą wybudować nową siedzibę Filharmonii Koszalińskiej. Wpłynęło 14 ofert, które obecnie są sprawdzane pod kątem zgodności z warunkami przetargu.
Wśród wykonawców są też firmy koszalińskie i kołobrzeskie.
Oferty:
Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 „WROBIS” S.A.(za 39 mln 533 tys. 299 zł 93 gr),
Przedsiębiorstwo Robót Energetyczno-Budowlanych „BUDREM” Roman Rybak z miejscvowości Luzino (za 35.498.985,00 zł),
Konsorcjum z Olsztyna: Lider: LB Spółka z o.o. i Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Mirosław Jasewicz z Olsztyna (za 37.639.253,35 zł),
P.R.I. POL - AQUA S.A. z siedzibą w Piasecznie i POL - AQUA S.A. Oddział Generalnego Wykonawstwa z Gdańska (za 35.168.154,59 zł),
ELEKTROBUDOWA S.A. z Katowic (za 29.145.800,00 zł),
SKANSKA S.A. z Warszawy (za 34.328.796,72 zł),
Polimex - Mostostal S.A. z Warszawy (za 40.036.384,96 zł),
Przedsiębiorstwo Budowlane „Kuncer” Spółka z o.o. z Koszalina (za 40.544.618,79 zł),
NDI S.A. z Sopotu i Hydrobudowa Gdańsk S.A. (za 37.551.600,00 zł),
PRO-BUD S.A. z Kołobrzegu (za 31.940.528,53 zł),
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „INFRABUD” z Koszalina (za 37.730.000,00 zł),
Przedsiębiorstwo Produkcyjne „SELFA”sp. z o.o. z Koszalina (za 33.049.761,75 zł),
Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens z Koszalina (za 37.198.145,00 zł),
Konsorcjum: Lider -„PBI KORNAS” Sp. z o.o. z Kołobrzegu i Przedsiębiorstwo Budowlano – Inżynieryjne „KORNAS” Bogdan Kornas (za 29.840.198,59 zł).

Ponadto na portalu Bryła ukazał się artykuł z nowymi wizualizacjami:
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,7858756,Filharmonia_Koszalinska_jak_bursztynowy_kolos.html
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,501 Posts
http://www.dziennikzachodni.pl/aktualnosci/278439,spolka-elektrobudowa-z-katowic-zbuduje-filharmonie-w,id,t.html

Spółka Elektrobudowa S.A. z Katowic wybuduje w Koszalinie Zachodniopomorskie nową siedzibę filharmonii - poinformował we wtorek rzecznik ratusza Robert Grabowski.

O zlecenie budowy filharmonii, której koszt oszacowano na ponad 40 mln zł, ubiegało się 14 firm. Zaproponowana przez firmę z Katowic cena obiektu to 29 mln 145 tys. zł.

Grabowski powiedział, że umowa ze spółką ma być podpisana w ciągu kilku najbliższych dni. Przekazanie placu budowy ma nastąpić jeszcze w lipcu. Zakończenie prac zaplanowano na połowę roku 2013. Inwestycja jest w 47 proc. finansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. zachodniopomorskiego.

Filharmonia, którą zaprojektowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania, stanie w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.
 

·
Registered
Joined
·
60 Posts
Generalnie to jeszcze trochę zanim zaczną.

Ale powoli zaczynam się zastanawiać jak będzie Koszalin wyglkądał jak zaczną wszystko budować. Plac budowy i korki?

- Galeria Nova
- 2 ring Koszalina
- filharmonia
- aquapark
- rozbudowa szpitala
- na strefę ekonomiczną to aż boję się patrzeć (nie żebym niechciał żeby budowali tylko że tam się ciągle dużo dzieje)
- przebudowa Gnieźnieńskiej
- rondo na Gadńskiej

Ale to wszystko dobrze. Ja się cieszę. Będzie ciężko jeździć ale ...
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Macie gdzieś jakieś info o nowych inwestycjach w SSE? Co tam takiego się dzieje?
Budują centrum logistyczne Biedronki, które będzie obsługiwało Pomorze Środkowe.
Na obrzeżach SSE przymierzają się do budowy schroniska dla zwierząt, ogłoszono przetarg na budowę infrastruktury. Schronisko zostanie przeniesione z Rokosowa, dzielnicy domków jednorodzinnych.
Poza tym powstają nowe odcinki ulic, część z nich (BOWiD, dwujezdniowa Bohaterów W-wy, duże rondo) zostanie oddana do użytkowania w sierpniu/wrześniu, pozostałe są w budowie lub na etapie przetargu na roboty.
 

·
Registered
Joined
·
806 Posts
Discussion Starter #32
Filharmonia o krok bliżej
2010-08-06 News


- Przekazanie placu budowy Filharmonii Koszalińskiej to kolejny, ważny krok, którego zwieńczeniem będzie wybudowanie i oddanie do użytku w 2013 roku nowoczesnej, dobrze wpisującej się w otoczenie parku i innych obiektów kultury siedziby tej miastotwórczej instytucji - mówi Piotr Jedliński, pełniący obowiązki prezydenta miasta. Inwestor - miasto przekaże Firmie Elektrobudowa SA w Katowicach (Oddział w Gdańsku) plac budowy inwestycji o wartości przekraczającej 29 mln złotych. Przypomnijmy, że budowa uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (19.958 mln zł). Miasto stara się także o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IDEA
Zaprojektowanie funkcjonalnej i pięknej Sali Koncertowej dla potrzeb Filharmonii Koszalińskiej. Sali spełniającej wysokie wymagania akustyczne, nowoczesnej w zakresie obsługi i wyposażenia, mogącej gościć najwybitniejszych współczesnych solistów i orkiestry . Wykorzystującej i eksponującej swoje unikalne położenie , w miejskim parku , w sąsiedztwie rzeki .

PLAN ZAGOSPODAROWANIA
Budynek sali koncertowej będzie usytuowany na działce miejskiej otoczonej parkiem, a zlokalizowanej między ulicami Piastowską, Zwycięstwa i rzeką. Rzut budynku ma kształt czworoboku wpisanego w przestrzeń między tymi ulicami, rzeką, parkiem i budynkiem Centrum Kultury 105, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej filharmonii. Jest on obecną , tymczasową siedzibą Filharmonii, a usytuowany jest równolegle swoim zapleczem do południowej elewacji projektowanego budynku. W elewacji tej znajdują się wejścia do zaplecza sali. Przestrzeń między salą a CK 105 przeznaczono na dojazd techniczny.
Główne wejście do sali koncertowej zaprojektowano w elewacji frontowej (północno - wschodniej) usytuowanej równolegle do ulicy Piastowskiej. Po drugiej stronie tej ulicy usytuowany jest parking, przewidziany do obsługi komunikacyjnej Filharmonii. Zachodnia i wschodnia elewacja zostały zaprojektowane z myślą o parkowym sąsiedztwie, mają charakter przeszklony i zaprojektowano w nich wyjścia „parkowe" tj. dodatkowe i pomocnicze , a także wyjścia ewakuacyjne. Wzdłuż elewacji zachodniej, graniczącej z rzeką oraz przed elewacją frontową projektuje się plac połączony komunikacyjnie z istniejącym mostkiem. Droga pożarowa i dojazdowa do zaplecza została zaprojektowana na rzucie litery L.

BRYŁA BUDYNKU - KOMPOZYCJA I ARCHITEKTURA
Bryła sali i jej gabaryty wynikają wprost z przyjętych założeń dotyczących ilości widzów , wielkości estrady i niezbędnego zaplecza, a także założeń akustycznych projektowanego obiektu, które narzucają wielkość kubatury i rozwiązania materiałowo-techniczne. Zadaniem architekta było ubranie tej technicznej bryły w indywidualną i niepowtarzalną formę, o unikalnych walorach estetycznych zarówno elewacyjnych jak i wnętrzarskich. I tak poszczególnym, funkcjonalnym głównym elementom budynku przypisano indywidualne cechy materiałowe i estetyczne. Dach i ściana frontowa - blacha cynkowo-tytanowa, zaplecze płyty elewacyjne klinkierowe, ściany kurtynowe boczne - w pełni przeszklone, bryła głównej sali - drewno naturalne. Elementy te wzajemnie się oplatają i przenikają tak by pokazać to co jest najważniejsze w filharmonii tj bryłę sali. Estetyka elewacji opiera się więc o zasadę ekspozycji wzrokowej, wyjątkowego, dynamicznego zewnętrznego kształtu głównej sali, poprzez kurtynowe szklane ściany zewnętrzne, aż do optycznego przebicia tych ścian i wyjściem bryły sali na zewnątrz. Wnętrze głównej sali estetyką nawiązuje wprost do kształtu zewnętrznego, zarówno poprzez zastosowany materiał (drewno) jak i dynamiczne przełamania i załamania ścian, wynikające z zasad akustyki. Wnętrze foyer pokazuje zarówno bryłę sali jak i otwarte jest na otaczająca zieleń.

FUNKCJA
Budynek jest obiektem 4-kondygnacyjnym. Przeciętna kondygnacja ma wysokość 3,9 m. Większa północna część budynku zawiera w sobie salę koncertową , wejście główne, foyer z szatnią, sanitariatami, kasami biletowymi i kawiarnią, a także elementami komunikacji pionowej dla widzów , tj. schodami i zespołem dwóch wind osobowych. Południowy kraniec budynku, to wydzielona funkcjonalnie część zaplecza filharmonii, zawierająca garderoby, sale ćwiczeń, zaplecze administracyjne, magazynowe a także pokoje gościnne. W tej części budynku zaprojektowano pomieszczenia techniczne - zwłaszcza wentylatorownię (na najwyższej kondygnacji ) i węzeł cieplny. Głównym elementem funkcjonalnym budynku jest sala koncertowa na 520 osób z estradą na pełną orkiestrę i chór. Widownia sali ma układ amfiteatralny i będzie podzielona ze względów akustycznych na kilka sektorów. Z tyłu, nad widownią umiejscowiono balkon z kabiną reżyserską . Ściany, sufit i podłoga zarówno sceny jak i estrady mają znaczenie akustyczne i będą miały formę zewnętrzną (okładzinę drewnianą na grubej strukturze żelbet) podporządkowaną tym wymogom.

TECHNOLOGIA REALIZACJI , KONSTRUKCJA , INSTALACJE
Technologia realizacji uprzemysłowiona , z wykorzystaniem żelbetu i stali. Projektuje się pełen zakres instalacji wewnętrznych i zewnętrznych budynku i ich wzajemną korelację i optymalizację (tzw. ,,budynek inteligentny "). Podstawowa konstrukcja budynku to układ słupowo- ryglowy żelbetowy o rozstawie słupów i rozpiętości podstawowych stropów 8,4 m. Projektuje się stropy żelbetowe wylewane . Przyjęta konstrukcja umożliwia elastyczne traktowanie powierzchni wewnętrznej i dowolne kształtowanie. Dach płaski kryty blachą Odmiennym, wydzielonym elementem konstrukcyjnym, ze względu na kształt i przeznaczenie jest konstrukcja sali koncertowa. Projektuje się ją jako konstrukcję żelbetową gr min 35cm (ściany i stropy - ze względów akustycznych). Powłoka ta będzie obłożona izolacją termiczno-akustyczną i elementami z drewna. Ze względu na trudne warunki gruntowe budynek projektuje się jako posadowiony na palach .

PODSTAWOWE DANE
Powierzchnia działek 272 i 273: 12 651,00 m2
Powierzchnia zabudowy : 1 829,40 m2
Powierzchnia netto: 4 063,11 m2
w tym :
Sala Koncertowa 875,00 m2
- widownia 656,85 m2
- estrada 218,20 m2
Pom. zaplecza filharmonii 1 047,99 m2

Kubatura wnętrza sali koncertowej -7 312,50 m3
Kubatura budynku - 27 556,80 m3
Liczba miejsc w sali - 514 + 4 dla niepełnosprawnych = 518
Estrada projektowana na orkiestrę złożoną z 70 muzyków + 40 chórzystów

Autor opracowania dokumentacji projektowej :
Autorska Pracownia Architektoniczna arch. Jacek Bułat z siedzibą Poznań,
ul. Skalna 7
Koszt opracowania dokumentacji projektowej : 585.600.- zł

Wykonawca robót :
ELEKTROBUDOWA S.A., ul. Porcelanowa 12, 40-246 Katowice,
Oddział : ul. Abrahama 1A, 80-307 Gdańsk

Wartość robót budowlanych : 29.145.800,00 zł.
Umowny termin zakończenia robót : 30.04.2013 r.

www.koszalin.pl
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts

Za trzy lata powstanie filharmonia w Koszalinie
Smyczki, trąbki i puzony zagrają tu wprawdzie dopiero za trzy lata, ale faktem jest, że wczoraj wbita już została pierwsza łopata pod budowę nowej filharmonii w Koszalinie.

– To trudny teren do budowania, ale wykonawcy zapewniają, że w 2013 roku piękny obiekt, którego budowa pochłonie 29 milionów złotych, będzie już gotowy – mówili wczoraj Piotr Jedliński i Andrzej Jakubowski, wiceprezydenci Koszalina. Chwycili za łopaty i zrobili pierwszy wykop.
Filharmonia stanie na działce między ulicami Piastowską, Zwycięstwa i rzeką Dzierżęcinką, za Centrum Kultury 105.

– Budynek będzie miał kształt czworoboku wpisanego w przestrzeń między tymi ulicami, rzeką, parkiem i budynkiem CK 105, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej filharmonii. Jest on obecną, tymczasową siedzibą filharmonii i jest usytuowany równolegle swoim zapleczem do południowej elewacji projektowanego budynku. W elewacji tej znajdą się wejścia do zaplecza sali. [...]

gk24.pl
 

·
Registered
Joined
·
291 Posts
Koszalińska filharmonia powstanie na wartej 29 mln działce


Wartą 29 mln złotych działkę przekaże koszaliński ratusz firmie Elektrobudowa SA w Katowicach, która podjęła się realizacji budowy Filharmonii Koszalińskiej.

Pełniący obozwiązki prezydenta miasta Piotr Jedliński określił to wydarzenie jako "kolejny ważny krok, którego zwieńczeniem będzie wybudowanie i oddanie do użytku w 2013 roku nowoczesnej, dobrze wpisującej się w otoczenie parku i innych obiektów kultury siedziby tej miastotwórczej instytucji".

Nowa filharmonia będzie miała miejsce bytu, tylko dzięki olbrzymiemu, bo wartemu prawie 20 mln złotych, dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Władzę mają również nadzieję na pomoc finansową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana Koszalin

będzie miał czym się pochwalić. Sala koncertowa będzie miała blisko 875 m kw., z czego estrada zajmie 1/4, a liczba miejsc na widowni sięgnie 518, z czego cztery będą specjalnie przystosowanedla niepełnosprawnych.

polskatimes.pl
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Plac budowy i kontenery socjalne otoczone są ogrodzeniem, tak jak widać na zdjęciach w poście jotjota powyżej. Dopóki nie wyjdą z ziemi (czyli gdzieś tak do wiosny 2011r) nie ma nic do fotografowania.
 
21 - 40 of 154 Posts
Top