SkyscraperCity banner

141 - 154 of 154 Posts

·
Registered
Joined
·
5,573 Posts
Koszalin już ma nową filharmonię. Pierwszy koncert w czwartek

Trzy pokolenia koszalińskich filharmoników tułały się po mieście. Teraz orkiestra ma własną siedzibę. Od czwartku premierowe koncerty
Mezzosopran Alicja Węgorzewska, tenor Andrzej Lampert oraz skrzypaczka Agata Szymczewska będą najjaśniej świecącymi gwiazdami premierowych koncertów. Pierwszy w czwartek, kolejny w piątek, a w sobotę koncert dla gości specjalnych.

- Będą nasi ministrowie: Stanisław Gawłowski i Przemysław Krzyżanowski. Zaproszenia wysłaliśmy też do premiera Donalda Tuska, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i minister rozwoju regionalnego Elżbiety Zdrojewskiej - wylicza Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina. - Przybędą też przedstawiciele miast zaprzyjaźnionych z Koszalinem.

Koncerty będzie rozpoczynał Mazur z Opery Straszny Dwór.

- To zarówno ukłon w stronę naszego patrona, jak i zaproszonych solistów. Program koncertów premierowych jest też pochodną ich repertuaru - wyjaśnia Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej. - Niewątpliwie dla koszalinian największą gwiazdą koncertów będzie Agata Szymczewska, koszalinianka, laureatka konkursu im. Henryka Wieniawskiego.

Koszalińscy filharmonicy we wtorek odbyli pierwsze próby w nowej siedzibie. Położony w parku gmach w koncepcji architektów kierowanych przez Jacka Bułata z Poznania ma przypominać fortepian z elementami bursztynu. Budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r. Miała zakończyć jeszcze w 2012.

- Był poślizg, ale mamy wreszcie nową siedzibę - cieszy się Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - To budynek o zupełnie innym charakterze od filharmonii budowanej w Szczecinie. Nasza miała się "wtopić" w otaczający ją park. Jej rolą nie jest stanowienie architektonicznej dominanty. Sala jest na nieco ponad 500 słuchaczy. Ale już po pierwszych rozmowach z muzykami wiem, że chwalą sobie akustykę wnętrza.

Nowa siedziba Filharmonii Koszalińskiej kosztowała 33 mln zł, z czego ponad 47 proc. pochodzi ze środków unijnych przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przez marszałka zachodniopomorskiego. Kolejne 10 mln zł dorzuciło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki powstała w 1956 r. Jest finansowana z budżetu Koszalina, a także dofinansowywana przez Urząd Marszałkowski. Filharmonia organizuje ok. 120 koncertów rocznie, z czego połowę stanowią koncerty symfoniczne. W sumie koncerty FK gromadzą ok. 60 tys. słuchaczy rocznie.

- Obecnie mamy 61 muzyków. Przez trzy pokolenia tułaliśmy się po salach domu kultury czy teatru. Teraz wreszcie jesteśmy u siebie - cieszy się Wasilewski.
 

·
Moderator
Joined
·
38,561 Posts
W środku wygląda świetnie :), a budynek warto dać do MP.
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,369 Posts
Zgadzam się, od wewnątrz, w każdym razie na zdjęciach, prezentuje się świetnie. Z zewnątrz pare mankamentów jest, przedw wszystkim część 'biurowa' i sposób wykonania 'narośli', ale ogólnie można być zadowolonym z budynku, szczególnie że nieźle komponuje się z parkiem :)
 

·
Registered
Joined
·
297 Posts
Z zewnątrz pare mankamentów jest, przedw wszystkim część 'biurowa' i sposób wykonania 'narośli', ale ogólnie można być zadowolonym z budynku, szczególnie że nieźle komponuje się z parkiem :)
A co innego z wielkim rozmachem można było wykonać za te pieniądze. Ciekawe jak narośl wygląda wieczorem, gdy oświetlone jest wnętrze. Dzisiaj sprawdzimy :)

P. S. To nie narośl tylko bursztyn ;)
 

·
Expat
Delegacja
Joined
·
7,369 Posts
Moi rodzice byli dzisiaj na koncercie. Stwierdzili, że akustyka jest rewelacyjna. A pod tym względem są bardzo wymagający. Słyszałem też już opinie, że akustyka jest w ściłej polskiej czołówce. Tak więc najważniejsza w przypadku filharmonii rzecz jest zdecydowanie na plus.
 

·
Registered
Joined
·
143 Posts
Słyszeliście może coś na temat zalewania niżej położonych pomieszczeń budynku nowej filharmonii? Ktoś znajomy opowiadał mi o tym, ale nie wiem czy to fakt czy plotka? Faktem jest to, że osobiście widziałem na tyłach budynku wóz asenizacyjny co rozpoczęło wspomnianą rozmowę.
 
141 - 154 of 154 Posts
Top