Skyscraper City Forum banner
1521 - 1540 of 4990 Posts

·
Banned
Joined
·
4,387 Posts
Bardzo dobrze ze odwolali wianki w stylu "gwiazdorskim". Ten rok to nie okres na "darmowe" igrzyska za grube pieniadze. Miejska kase mozna wydac znacznie rozsadniej. Tym bardziej ze przeciez bedzie festyn zydowski...20 lecie o ile pamietam.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,929 Posts
Bardzo dobrze ze odwolali wianki w stylu "gwiazdorskim". Ten rok to nie okres na "darmowe" igrzyska za grube pieniadze. Miejska kase mozna wydac znacznie rozsadniej. Tym bardziej ze przeciez bedzie festyn zydowski...20 lecie o ile pamietam.
co? :nuts:
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,929 Posts
^^
tam nie ma nic o "festynie", a Festiwal Kultury Żydowskiej z "festynem" ma doprawdy niewiele wspólnego
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
7,692 Posts
No ale tam wody i rzeki nie ma - to co to za wianki by były;)
Koncert spokojnie można by tam przenieść - do niego woda jest niepotrzbena.

Zresztą, lepsze wianki bez wody, niż brak wianków;):nuts::lol:
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,562 Posts
Discussion Starter · #1,529 ·
Z listy Schindlera na uroczystość w Krakowie

e.ł. 10-06-2010, ostatnia aktualizacja 10-06-2010 09:52

Ponad 500 osób pojawi się dziś wieczorem na uroczystym otwarciu Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie. Wśród nich ci, którym Niemiec, właściciel zakładu, uratował życie.

Inaugurację długo oczekiwanej przez turystów wystawy „Kraków – czas okupacji 1939–45”, przygotowanej w dawnym budynku administracyjnym fabryki - nowym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – zaplanowano na zewnątrz placówki, przy ulicy Lipowej 4. Niezwykła ekspozycja w budynku będzie natomiast dostępna dla wszystkich od 11 czerwca.

Podczas widowiska multimedialnego, jakie czeka uczestników uroczystości otwarcia, widzowie zostaną wprowadzeni w klimat wystawy dzięki wirtualnej, filmowej podróży tramwajem przez miasto czasów wojny. Muzykę na żywo do tego spektaklu światła i obrazu będzie improwizował zespół Kroke. Potem przekręcenie klucza w bramie fabryki będzie sygnałem do zwiedzania wystawy.

Wśród oryginalnych pamiątek, jakie na niej zgromadzono są fragment zniszczonego przez okupantów w 1939 roku krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego, krzesło z sali nr 56 Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie hitlerowcy aresztowali wykładowców podczas Sonderaktion Krakau czy autentyczny fotoplastikon z zakładu fotograficznego w Krakowie.

To jednak nie jedyne "atrakcje". Każdy zwiedzający będzie przechodzić przez odtworzony labirynt getta krakowskiego, by potem znaleźć się w obozie w Płaszowie. U fryzjera podglądać może zamach na esesmana, przedstawiony w formie komiksu na ścianach. W końcu w ufortyfikowanym mieście oczekiwać na wkroczenie Armii Czerwonej.

Pierwsi taki obraz historii miasta zobaczą ocaleni ze słynnej listy Schindlera. Wśród nich urodzony w Nowym Sączu Mordechai Lustig, który po wojnie wyjechał do Izraela, gdzie doczekał się pięciu wnuków. Przyjedzie też 84-letnia Eugenia Manor, rodem z Krakowa, której ojciec był kantorem w synagodze, a brat - piłkarzem klubu Makkabi. To kolega pomógł temu sportowcowi i jego rodzinie dostać się do zakładu Schindlera. Tam pani Manor spotkała zresztą przyszłego męża. I ona wyjechała po wojnie do Izraela.

Na uroczystości nie zabraknie też mieszkającej w Krakowie 80-letniej Stelli Muller-Madej, autorki przetłumaczonych na 10 języków wspomnień "Oczami dziecka. Dziewczynka z Listy Schindlera", wyróżnionej w tym roku odznaką Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa.

Z Los Angeles przyjeżdża natomiast Leon Leyson, jeden z najmłodszych figurujących na liście Schindlera osób.

To ci, zaproszeni przez władze Krakowa goście są tego dnia ważniejsi niż politycy, z ambasadorem Izraela w Polsce czy dyrekcja Instytutu Yad Vashem także przyjeżdżającymi na inaugurację wystawy włącznie.

Prace nad przygotowaniem ekspozycji trwały trzy lata. Całość kosztowała blisko pięć mln zł (większość środków pochodzi z budżetu miasta), a remont budynku pochłonął niemal 10 mln zł. I ten – w połowie dzięki funduszom z UE – sfinansował Kraków.

rp.pl
http://www.rp.pl/artykul/492018_Z_listy_Schindlera_na_uroczystosc_w_Krakowie.html
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,929 Posts
^^
Zastanawiajm się czy na tej wystawie znajdzie się tez hitlerowski orzeł, który parę lat temu odkopano na Wawelu. Wówczas, kiedy jeszcze nie było planów takiej placówki, zastanawiano się co z nim zrobić. To muzeum na Zabłociu pasowałby jak ulał.
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,562 Posts
Discussion Starter · #1,532 ·
"Kraków - czas okupacji 1939-45"

Dzisiaj, 11 czerwca (08:10)

Wystawę "Kraków - czas okupacji 1939-45", poświęconą losom polskich i żydowskich mieszkańców miasta podczas II wojny światowej, otwarto w budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu.


Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski otwiera ekspozycję
/PAP

Obecnie budynek ten jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas wojny w fabryce niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP Oskar Schindler zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki niemu ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".

Uroczyste otwarcie wystawy, na które przyjechało m.in. kilkanaście osób uratowanych przez Schindlera oraz dyrekcja Instytutu Yad Vashem, poprzedziło plenerowe widowisko multimedialne. Goście obejrzeli film "Tramwaj wspomnień" w reż. Łukasza Czuja, który wraz z Michałem Urbanem przygotował aranżację wystawy. Filmowa impresja o podróży tramwajem po współczesnym Krakowie została połączona z dokumentalnymi relacjami i zdjęciami z okupowanego miasta. Muzykę na żywo grał zespół Kroke.

Motto muzealnego oddziału i jego stałej wystawy to "Fabryka pamięci" - niegdyś była w tym miejscu fabryka naczyń, teraz ma to być miejsce spotkania z przeszłością.
Reklama

Ekspozycję przygotowywano trzy lata. Jej urządzenie kosztowało blisko 5 mln zł. Na powierzchni blisko 1,2 tys. m kw. zrekonstruowano fragment miasta. Zwiedzający wędrują ulicami Krakowa: wchodzą najpierw do przedwojennego zakładu fotograficznego z autentycznym fotoplastykonem, potem na dworzec, a z okien tramwaju oglądają film z życia okupowanego miasta. Widzowie przechodzą też przez getto i żydowskie mieszkanie, a następnie razem z mieszkańcami getta trafiają do obozu w Płaszowie.

Pięć najważniejszych momentów w wojennej historii Krakowa zostało oznaczonych przez "maszyny pamięci" - stemplownice, w których każdy może odbić na wręczanych przy wejściu kartach pieczęć związaną z danym wydarzeniem. Wrażenie przebywania w wojennym Krakowie potęgują na wystawie m.in. płynące z głośników dźwięki. W muzeum znajduje się 30 interaktywnych stanowisk multimedialnych z monitorami dotykowymi, 15 videoprojektorów, 56 odtwarzaczy multimedialnych, ponad 100 głośników i 40 kamer.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, ambasador Niemiec Michael H. Gerdts, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Allen S. Greenberg oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Według planów, na pozostałym terenie fabryki, czyli w jej części produkcyjnej, ma powstać w przyszłości Muzeum Sztuki Współczesnej.
http://www.rmf24.pl/foto/kultura/zdjecie,iId,191381,iSort,1,iTime,1
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,562 Posts
Discussion Starter · #1,535 ·
Siostry wizytki ujawniają skarby

Justyna Nowicka 10-06-2010, ostatnia aktualizacja 10-06-2010 18:44

Wystawa. Sto cennych, dotąd w większości nieznanych, dzieł sztuki udostępnił zwiedzającym krakowski klasztor

Body: To pierwsze takie wydarzenie w dziejach tego kontemplacyjnego klasztoru. Ekspozycję "Życie sen krótki. Skarby krakowskich wizytek" przygotowano z okazji jubileuszu 400. rocznicy założenia zakonu wizytek oraz 330-lecia fundacji klasztoru ss. Wizytek w Krakowie w 1681 roku.

Do Krakowa siostry sprowadził biskup krakowski Jan Małachowski. Pierwszą przełożoną konwentu krakowskiego była Katarzyna Krystyna Branicka, a kolejnymi przełożonymi i zakonnicami były w tym klasztorze przedstawicielki rodów Czartoryskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich.

W posagach siostry wnosiły do klasztoru wybitne dzieła sztuki, dzięki czemu w siedzibie klasztoru przy ulicy Krowoderskiej 16 w Krakowie zachowały się obiekty wielkiej rangi, m.in. zabytkowe alby, ornaty, kapy i dalmatyki, hafty i koronki.

– Tkaniny to autentyczny fenomen żeńskich klasztorów kontemplacyjnych – podkreśla kurator wystawy Andrzej Włodarek. – Rodziny bardzo hojnie obdarowywały klasztor, szczególnie jeśli przedstawicielka bogatego roku była właśnie przełożoną zakonu. Same siostry również cieszyły się wieloma talentami – bardzo zdolną hafciarką była np. matka Lubomirska, której piękne tkaniny są ozdobą krakowskiej wystawy. Do najcenniejszych obiektów należą hafty pierwszej przełożonej – matki Branickiej.

Krakowskie wizytki były także przez wieki mecenasami sztuki. I tak do naszych czasów zachował się w zgromadzeniu prawdziwy rarytas – liczne umowy z artystami i rzemieślnikami świadczącymi usługi dla klasztoru. Te dokumenty są dla historyków krakowskiej sztuki prawdziwą kopalnią wiedzy.

Najstarszym zabytkiem jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z drugiej połowy XIV w. Na wystawie podziwiać też można relikwiarze, kielichy, iluminowane rękopisy, starodruki, listy oraz rysunki projektowe dotyczące budowy kościoła i klasztoru. Warto zwrócić uwagę na niepokazywany dotychczas, choć opisywany w literaturze jako najcenniejszy w zbiorach polskich, zegar gdański z ok. 1700 r. Z okazji jubileuszu warto odwiedzić także świątynię sióstr wizytek – kościół udekorowany został wspaniałym obiciem z weneckiego XVII-wiecznego adamaszku.

"Życie sen krótki. Skarby krakowskich wizytek". Muzeum Narodowe w Krakowie – Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Wystawa czynna do 26 września 2010 r.
Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/galeria/9131,10,492268.html
 

·
it's complicated
Joined
·
7,357 Posts
Bardzo dobrze ze odwolali wianki w stylu "gwiazdorskim". Ten rok to nie okres na "darmowe" igrzyska za grube pieniadze. Miejska kase mozna wydac znacznie rozsadniej. Tym bardziej ze przeciez bedzie festyn zydowski...20 lecie o ile pamietam.
co zabawne w tym roku 11 mln z kasy idzie na budowę sieci dróg przy Centrum Pontyfikaty JPII, za to 2 mln na remont przejścia pod dworcem głównym nie mogą znaleźć od lat 5, remonty placów szacowane też gdzieś na 2-3 miliony (rynek podgórski, plac Nowy) też są przekładane. Nie mówiąc o tym że reklamowana Kładka w ogóle wygląda z perspektywy budżetu na bajkę.

Nie mówię że jakoś strasznie szkoda mi wianków (chociaż pokaz sztucznych ogni...) ale upatrywanie tutaj celowej polityki oszczędności to chyba nie ta droga.

BTW dobrze że Art Boom znalazł oficjalnego sponsora, w dodatku pod kolor ;)
 

·
.
Joined
·
115 Posts
^^ A może to KBF zagrało pod kolor? ;) Tam naprawdę pracują inteligentni ludzie.Natomiast wystawa w fabryce Schindlera zapowiada się rewelacyjnie.

Podoba mi się odwaga jej twórców:

Eksponowanie flag III Rzeszy łatwo uzasadnić, ale swastyka jako element dekoracyjny pewnie wywoła protesty.
Czy to wzór ceramiki, który był po prostu produkowany w tamtych czasach?

Już teraz niektórzy próbują być jak najbardziej papiescy, np. kilka lat temu w MLP spotkałem takie malowanie:


A teraz jest poprawne politycznie:


Nawet pomyślałem, że prawo w Polsce zmieniło się na wzór niemieckiego i eksponowanie swastyk zostało zakazane, ale chyba nie?
Takie montowanie przy historycznych świadectwach materialnych jest niebezpieczne - paroma pociągnięciami farby Igrzyska w Berlinie straciły swój propagandowy, nazistowski charakter, a generał Udet stał się tylko ambitnym sportowcem.

Mam nadzieję, że żadne oszołomstwo nie każe rozkuwac tej posadzki.
 
1521 - 1540 of 4990 Posts
Top