Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 829 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
25,079 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Projekt Aleja Mogilska

Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, we współpracy z młodymi krakowskimi architektami i urbanistami opracowało rewolucyjny w swoich założeniach projekt przebudowy ulicy Mogilskiej. Jesteśmy głęboko przekonani, że możliwe jest jednocześnie zwiększenie przepustowości ulicy, zwiększenie liczby miejsc parkingowych, dodanie mnóstwa zieleni, wygodnych dróg rowerowych i szerokich chodników.

Bez obaw: szerokość ulicy wystarczy w zupełności, by z powodzeniem zmieściło się tu zarówno zielone torowisko tramwajowe, dwa pasy przeznaczone do użytku przez kierowców wraz z wystarczającą ilością miejsc parkingowych, jak i wygodna ścieżka rowerowa i szerokie chodniki, po których spokojnie będzie można spacerować. Wystarczy jedynie spojrzeć na całą sprawę praktycznie i zgodnie ze współczesną myślą urbanistyczną, opartą o wieloletnie doświadczenia wielu państw zachodnich.

Zanim przejdziemy do konkretów... na początek warto obalić kilka narosłych mitów:
  • Przepustowość ulicy nie oznacza jedynie ilości przejeżdżających przez nią samochodów. Jeden tramwaj, zajmujący tyle samo miejsca co 6 samochodów, może przewieźć jednocześnie 200 osób. Rower wiozący jednego pasażera (czyli mniej-więcej tyle, ile auto prowadzone przez statystycznego krakowianina) nie stoi w żadnym korku – w związku z czym przejeżdża przez miasto sprawniej i niejednokrotnie szybciej).
  • Dodatkowe pasy ruchu wcale nie muszą zwiększać przepustowości ulicy. Ba! Z badań wynika niezbicie, że paradoksalnie mogą niejednokrotnie powodować nawet spowolnienie ruchu samochodowego, gdyż dodatkowa przepustowość nowych pasów przyciąga kierowców, którzy normalnie skorzystaliby z innej trasy.
  • Szeroki chodnik i dodatkowa zieleń, mimo iż zajmują dodatkową przestrzeń, znacząco zmieniaja odbiór ulicy, co jednocześnie nie oznacza odmawiania komfortu kierowcom. Badania dowodzą niezbicie, że okolica przyjaźniejsza pieszym staje się jednocześnie znacznie bezpieczniejsza. Oznacza to dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że pozostawiony samochód zostanie ukradziony bądź uszkodzony.

Obecna szerokość ulicy (w zależności od konkretnego miejsca) to około 31,5m. Domagamy się, by przestrzeń tę podzielić sprawiedliwie i zgodnie z zasadami zrównoważonego transportu; tak, by jednocześnie wystarczyło miejsca dla:
  • użytkowników komunikacji zbiorowej (centralnie położony pas tramwajowy o szerokości 7,5 m)
  • kierowców (dwa pasy ruchu o szerokości około 3 metry każdy plus dwa pasy do parkowania o szerokości 2,5 m każdy)
  • rowerzystów (dwukierunkowa droga rowerowa o szerokości 2,5 m, umiejscowiona po północnej stronie ulicy)
  • pieszych (chodniki o szerokości około 4,5 m oraz 5,5 m)

W ten sposób, przy zachowaniu racjonalnych proporcji użytkowania przestrzeni pomiędzy jej użytkownikami, otrzymamy jednocześnie przyjazną, bezpieczną, zieloną przestrzeń, przy której pojawią się spacerujący ludzie, rozkwitną usługi (sklepy, kafejki), zwiększy się ilość miejsc parkingowych i stworzy wygodna przestrzeń dla rowerzystów.

Założenia projektu są zgodne z deklaracjami miasta z czasu opracowywania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego "Cystersów" - które zakładały przekształcenie ul. Mogilskiej w reprezentacyjną aleję miejską, jak również z pierwszymi założeniami do - opracowywanego obecnie - Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Krakowa, najważniejszego dokumentu planistycznego w mieście, który kształtował będzie nasze miasto w ciągu nadchodzących dziesięcioleci.

Włącz się! Podpisz petycję!

Jeśli porwała Was nasza wizja, nie stójcie z założonymi rękami! Podpiszcie petycję!

Za dwa lata spacerując po cichej, zielonej Mogilskiej, patrząc na wyrastające wzdłuż niej jak grzyby po deszczu nowe inwestycje, restauracje, kawiarnie i butiki będziecie z dumą myśleć, że być może to właśnie dzięki Wam i Waszemu podpisowi udało się skłonić władze do upiększenia tej wyjątkowej ulicy.

Z góry dziękujemy za Waszą pomoc!

Szczegóły: http://www.alejamogilska.pl/

·
Amore infinito
2,293 Posts
Zaraz, zaraz. A nie lepiej byłoby umieścić tam po prostu ekrany akustyczne ? :|

Petycja oczywiście podpisana :)

·
46 & 2
9,773 Posts
Do mediów z tym! Hajok do boju! ;)

·
Registered
677 Posts
Projekt Aleja Mogilska
^^
Też się podpisuje, obiema rękami :)
Ale warto by było sprawdzić zgodność założeń z rozporządzeniem o warunkach technicznych dla dróg.
Coś mi ta szerokość jezdni 3m nie gra.
Może ktoś znający się wypowie...

·
неомоде&
1,454 Posts
A może można coś jeszcze zrobić? Jakieś ulotki do pokserowania i rozrzucenia czy coś? ;)
No i co z dalszym ciągiem Mogilskiej, ze skrzyżowaniem JP2/Lema - czy tu jest już za późno? Czy warto próbować upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

·
przestrzeń-ludzie-miasto
3,514 Posts
^^
Też się podpisuje, obiema rękami :)
Ale warto by było sprawdzić zgodność założeń z rozporządzeniem o warunkach technicznych dla dróg.
Coś mi ta szerokość jezdni 3m nie gra.
Może ktoś znający się wypowie...
Sprawdzaliśmy rozporządzenia. 3,5 byłoby bezpieczniej (mniej przy uspokajaniu ruchu). Jak nie przejdzie to pół metra się doda :)

A może można coś jeszcze zrobić? Jakieś ulotki do pokserowania i rozrzucenia czy coś?
No i co z dalszym ciągiem Mogilskiej, ze skrzyżowaniem JP2/Lema - czy tu jest już za późno? Czy warto próbować upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?
Ulotki będą. Jeśli chcesz się przyłączyć to zapraszamy. "Dalszym ciągiem" ulicy zajmują się już lokalni mieszkańcy. Nie ma sensu rozwadniać tej inicjatywy - i tak jest dla większości wystarczająco abstrakcyjna... :)

·
Amore infinito
2,293 Posts
Przeglądałem właśnie profil PLM na facebooku i nie znalazłem informacji o Alei Mogilskiej . Myślę, że warto byłoby udostępnić ten projekt na profilu, tak aby informacja dotarła do większej grupy osób.

·
...
2,743 Posts
Przeglądałem właśnie profil PLM na facebooku i nie znalazłem informacji o Alei Mogilskiej . Myślę, że warto byłoby udostępnić ten projekt na profilu, tak aby informacja dotarła do większej grupy osób.
Będzie dzisiaj, musimy tylko jeszcze dopracować kilka rzeczy.
Zresztą działania nie będą sie ograniczać tylko do internetu, czy wręcz internet będzie (powinien być) dodatkiem.

·
Banned
5,312 Posts
Poszło, trzymam kciuki za przepchniecie tego projektu. Ahhh, bylby to milowy kop rozwojowy dla okolicy.

·
Banned
16,255 Posts
Zaraz, zaraz, a czemu 1 pas? Jak to się będzie miało do ronda mogilskiego? To jest główna arteria w-z !! Czy powariowali? A biura, zakłady farmaceutyczne, osiedla, dojazd do hali??

·
Banned
5,312 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
25,079 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Zaczął się już wylew mądrości samochodowych na fejsbuku projektu...

·
przestrzeń-ludzie-miasto
3,514 Posts
Ja w to nie wchodzę, wątpię by z tego zrobili strefę "B"
Ale jaką znów "Strefę B"? Tu chodzi jedynie o bardziej zrównoważone korzystanie z dostępnej przestrzeni.

naprawdę uważasz, że to:

jest ok?

1 - 20 of 829 Posts