Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 920 Posts

·
Registered
3,233 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam wszystkich,
pomyślałem, że możemy pójść wzorem Łodzi, więc zakładam wątek dotyczący budżetu obywatelskiego w naszym mieście.

Ma on służyć wymianie pomysłów, podawaniu propozycji projektów, wspólnym opracowywaniu ich oraz ogólnej dyskusji nt. BO.

Słowem wstępu:
Budżet obywatelski (partycypacyjny) jest mechanizmem partycypacji obywatelskiej – narzędziem umożliwiającym mieszkańcom faktyczne współdecydowanie o wydatkowaniu części środków z lokalnego budżetu.
Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy zmieniać m.in. naszą przestrzeń publiczną, o co - mam taką nadzieję - będziemy się starać w tym wątku.

Na realizację przedsięwzięć w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa w 2014 roku przeznaczono 4,5 miliona złotych.

Podział kwot w Budżecie Obywatelskim w roku 2014 przedstawia się następująco:

• 1.800.000 zł –(z podziałem po 100.000 zł na każdą dzielnicę),
  • 2.700.000 zł – na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Projekty można zgłaszać od 5 maja do 16 czerwca 2014 r. Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec Krakowa, który w momencie wypełniania wniosku ma ukończone 16 lat.

Informacja odnośnie zgłaszania projektów:

Jak przygotować formularz wniosku?

1. Określ, czy Twój projekt ma charakter lokalny (dzielnicowy) czy ogólnomiejski.

Zadania lokalne to takie, które odpowiadają potrzebą mieszkańców poszczególnych Dzielnic miasta Krakowa i realizowane są w ramach środków wydzielonych do ich dyspozycji.

Zadania ogólnomiejskie to takie, które służą mieszkańcom całego miasta, co oznacza, że dotyczą one potrzeb mieszkańców więcej niż jednej Dzielnicy.

2. Projekt składa się na specjalnym formularzu, który możesz pobrać TUTAJ. Otrzymasz go również we wszystkich siedzibach Rad Dzielnic oraz w wybranych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa. Ich listę możesz znaleźć na budzet.krakow.pl

3. Pamiętaj, że Twój projekt musi być umiejscowiony na gruntach gminnych, dlatego sprawdź czyją własnością jest teren, na którym ma zostać zlokalizowany projekt. Informację taką możesz uzyskać na stronie www.budzet.krakow.pl w zakładce Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Krakowa (MSIP).

4. Oprócz lokalizacji, w formularzu projektu należy:
  • opisać w kilku zdaniach (max 80 wyrazów) cel projektu
  • opisać co dokładnie zostanie wykonane i w jakim celu oraz wskazać główne działania, które będą podjęte przy realizacji projektu (max 1000 wyrazów),
  • uzasadnić potrzebę realizacji projektu, w tym przedstawić problem, na który odpowiada projekt i uzasadnić oraz wskazać jak rozwiązanie problemu wpłynie na życie mieszkańców (max 200 wyrazów),opisać zakres i zastosowanie projektu wskazując komu będzie służył projekt i którzy mieszkańcy skorzystają na jego realizacji (max 100 wyrazów),
  • opisać w punktach harmonogram działań związanych z wykonaniem projektu

5. Zgłaszający propozycję zadania określ przybliżony koszt realizacji projektu według własnego oszacowania. Sprawdź, czy szacunkowa wartość proponowanego projektu nie przekracza kwoty przydzielonej dla Twojej Dzielnicy. Jeśli posiadasz dodatkowe materiały np. kosztorys, szkice sytuacyjne, plany dołącz je do wniosku.

6. Nie zapomnij dołączyć do formularza zgłoszenia zadania listy poparcia dla projektu, która będzie podpisana przez co najmniej 15 mieszkańców Krakowa, którzy ukończyli 16 rok życia. Wzór listy poparcia dla projektu znajdziesz na stronie budzet.krakow.pl lub możesz go otrzymać we wszystkich lokalizacjach Rad Dzielnic.
Głosowanie na projekty, które przeszły cały proces weryfikacji, będzie się odbywać w dniach 27. września - 5. października

Odnośniki do szczegółowych informacji:

Harmonogram
Spotkania w dzielnicach
Zgłaszanie projektów
Strona odnośnie BO
Strona na Facebooku

·
Registered
3,233 Posts
Discussion Starter · #2 ·
No to jak, byliście może na spotkaniach w swoich dzielnicach? Wiecie jakie projekty zostały zgłoszone?
Macie pomysł, jakie my projekty moglibyśmy opracować?

Ja myślałem nad ul. Krupniczą, by zrobić tam deptak z prawdziwego zdarzenia. Z zielenią miejską, drzewami w donicach, ławkami, stojakami dla rowerów. Taka luźna propozycja.

Czekam na Wasze i może wspólnie uda nam się coś opracować!

Tu przykładowo wycena niektórych elementów przestrzeni publicznej:
http://budzet.dlalodzi.info/wp-content/uploads/2014/05/Wyceny_20141.pdf

·
Registered
1,764 Posts
Mimo wszystko warto chyba zauważyć.

Krakowianie nie garną się do budżetu obywatelskiego

Liczba projektów zgłoszonych do tej pory w ramach budżetu obywatelskiego jest zatrważająco mała – łącznie jest ich na razie tylko 20. A czas na ich składanie mija już za tydzień, 16 czerwca.

W tym roku krakowianie po raz pierwszy w historii będą mogli współdecydować o wydawaniu miejskich pieniędzy (w zeszłym roku pilotażowo budżet wykorzystano w 4 dzielnicach – red.). W ramach budżetu obywatelskiego do wydania będzie 2,7 mln złotych na projekty w skali ogólnomiejskiej i 1,8 mln w skali dzielnicowej (po 100 tys. złotych na dzielnicę).

Projekty można składać do 16 czerwca. Później nastąpi etap ich weryfikacji (przez wakacje), kampania informacyjna, a we wrześniu zostanie przedstawiona lista projektów. Głosowanie nad realizacją poszczególnych pomysłów odbędzie się na przełomie września i października i to wtedy krakowianie wybiorą najlepsze ich zdaniem projekty.

Jeśli nic się nie ruszy w ostatnim tygodniu, to ten wybór będzie dramatycznie mały. Do tej pory złożono raptem 20 projektów – 6 ogólnomiejskich i 14 dzielnicowych. Dotyczą one głównie inwestycji infrastrukturalnych (budowa chodnika, modernizacja drogi, doprowadzenie wodociągów, budowa wybiegu dla psów, wprowadzenie modyfikacji w transporcie publicznym).

Jeden z projektów ogólnomiejskich ma charakter edukacyjny – to inicjatywa lekcji angielskiego dla krakowskich uczniów. Inne dotyczą m.in. zasadzenie żywopłotu w Parku Krakowskim, renowacji zabytkowego samolotu na Bielanach, remontu alejek w Parku Kościuszki oraz remontu fragmentu wałów wiślanych.

Spośród 14 projektów dzielnicowych dominują te związane z inwestycjami infrastrukturalnymi (naprawa nawierzchni ulicy, przejść dla pieszych, chodnika). Dodatkowo pojawiły się projekty dotyczące doposażenia placów zabaw, doposażenia szkoły oraz renowacji biblioteki.

Patrząc na liczbę projektów w ramach budżetów obywatelskich w innych miastach, to Kraków jest praktycznie na końcu stawki – w Gdańsku zgłoszono ponad 300 projektów, we Wrocławiu 481, a w Warszawie aż ponad dwa tysiące (z czego urzędnicy wybrali ok. 1400 do dalszego etapu – red.).

Niska ilość zgłoszonych projektów martwi jedną z inicjatorek realizacji budżetu obywatelskiego w Krakowie radną Małgorzatę Jantos (PO). - Bardzo zależy mi na tym projekcie. Musimy maksymalnie zaangażować mieszkańców. W przeciwnym razie satysfakcję będą mieli przeciwnicy budżetu, a po tym, jak jest on realizowany w innych miastach widać, że to świetny pomysł – mówi radna.

Jantos uważa, że miasto nie zaangażowało się zbytnio w kampanię promocyjną budżetu. Pierwszy jej etap zaczął się w kwietniu, kiedy była czas na szykowanie projektów. Drugi ma nastąpić we wrześniu, po tym jak nastąpi weryfikacja nadesłanych projektów.

Przygotowano w sumie ponad 8 tys. plakatów do ekspozycji zewnętrznej, a także ok. 315 tys. ulotek wraz z listem prezydenta Jacka Majchrowskiego, które są rozsyłane do mieszkańców. Do tego prawie 400 tys. ulotek skierowanych na dzielnice oraz reklamy w mediach lokalnych, internecie czy ekranach multimedialnych w komunikacji miejskiej.

Radna Jantos uważa te działania za niewystarczające i z własnej kieszeni zapłaciła za dodatkową kampanię reklamową budżetu w ostatnim tygodniu, w którym jest czas na zgłaszanie projektów.

Informacje o tym, jak i gdzie można złożyć projekt w ramach budżetu obywatelskiego można znaleźć m.in. na stronie http://www.krakow.pl/budzet.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/krakow/krakowianie-nie-garna-sie-do-budzetu-obywatelskiego/b93g3

·
Human Traffic
5,664 Posts
Dziwi mnie bierna postawa organizacji społecznych w tym rowerowych oraz bierna postawa forumowiczów FPW w sprawie BO , zwłaszcza gdy widzę jak inicjatywa rozwija się w innych miastach w tym Łodzi i Wrocławiu

·
Registered
2,465 Posts
Dziwi mnie bierna postawa organizacji społecznych w tym rowerowych oraz bierna postawa forumowiczów FPW w sprawie BO , zwłaszcza gdy widzę jak inicjatywa rozwija się w innych miastach w tym Łodzi i Wrocławiu
Jak się miewa twój projekt? Pochwal się...

·
Registered
638 Posts
Moim zdaniem powody są trzy dlaczego ludzie się nie interesują.

1. Niska kwota. Wbrew pozorom naprawdę nie wiele można zrobić za 100 tys. Gorzej że po takiej klapie jak się nam zapowiada większych pieniędzy może nie być.

2. Brak informacji. Osobiście wiedziałem tylko o ostatnim spotkaniu w mojej dzielnicy. O poprzednich inforamacji brak - jeśli nie zagłębisz się w internet.

3. Sposób przeprowadzenia poprzedniego budżetu. Zwałaszcza na Górce Narodowej gdzie okazało się że większość projektów które mogłyby wpłynąć na jakość życia czy ergonomię osiedlam, zostało odrzucone gdyż nie były możliwe do realizacji. Wybudowanie chodnika było fajne ale moim zdaniem były tam fajniejsze projekty.

·
Registered
1,425 Posts
http://www.gdansk.pl/cennik

Z tego co wiem jest już złoszony ponoć projekt rozwoju KMK Bike w stronę Huty za jakieś 1,5 bańki.
W trakcie opracowywania jest projekt zmiany organizacji ruchu przy DH Jubilat - m.in. przejście na moście dębnickim, CHYBA (bo w przeciwieństwie przejścia pod jubilatem nie widzałem planów), przystanki wiedeńskie i jakieś zmiany na Krupniczej.
Do tego podesłałem znajomemu z XIII projekt zrobienia przejścia naziemnego przy pl.b.getta, bo to projekt dzielnicowy a ja mieszkam całkiem gdzie indziej ;) Na dobrą sprawę będziemy wiedzieli wszystko dopiero we wtorek, bo sporo ludzi może zgłaszać dopiero w poniedziałek projekty.

·
Registered
1,714 Posts
Hej, allanek przecież robi projekt rozszerzenia KMK Bike o stacje w Ruczaju (i chyba nie tylko).
Zgadza się :) Swój projekt złożyłem w miniony poniedziałek. W myśl informacji, jakie otrzymałem, w dniu dzisiejszym będzie oceniony pod względem formalnym na posiedzeniu Zespołu ds. budzetu obywatelskiego.

Z racji przebywania poza granicami Polski w ustalonym niestety nie złożę ^^
Dokumenty projektów można przesyłać mailem

·
Registered
3,172 Posts
Budżet obywatelski: więcej projektów, ale i skargi

61 projektów w ramach budżetu obywatelskiego wpłynęło do tej pory do Urzędu Miasta. Jest lepiej niż było kilka dni temu, ale część mieszkańców skarży się, że nie może w uzyskać informacji w Urzędzie Miasta i w ZIKiT.

....

Czasu zostało niewiele

Tych na razie dotarło do Urzędu Miasta 61. Większość, 46 projektów dotyczy dzielnic. 15 projektów ma charakter ogólnomiejski. Projekty można zgłaszać do poniedziałku 16 czerwca. Czasu zostało niewiele, ale warto. Choć pieniędzy jest niewiele, to od sukcesu tegorocznej edycji zależy czy budżet obywatelski będzie realizowany w przyszłości.
Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44...ej_projektow__ale_i_skargi.html#ixzz34nfP6rNf

·
Registered
638 Posts
Ma ktoś opracowanie jak to wpłynie na ruch na ATW?

Czy naprawdę przejście podziemne 100 m od tego miejsca + przejście po bulwarach - (pod mostem) jest niewystarczające? Tam się nadrabia 20 metrów? Ktoś policzył ile będzie trwał cykl między światłami? Może się okazać ze przejście pod mostem w 9 przypadkach na 10 i tak będzie szybsze.

Ja rozumiem że miasta są dla ludzi a nie samochodów, ale pretensje powinny iść do pana Jacka Majchrowskiego który przez 11 lat nie ruszył kwestii III obwodnicy a puki jej nie ma to nie ma jak inaczej puścić ruchu i niestety potrzebne jest rozwiązanie takie jakie jest.

·
Registered
2,465 Posts
Ja bym jednak proponował trzymać się dyskusji nt projektów bez schodzenia na temat faz świateł na alejach

·
Registered
638 Posts
Przejście dla pieszych i światła to całość projektu, czy może ja czegoś nie widzę? Jest to więc wypowiedź NA TEMAT PROJEKTU.

Jeśli to ma być wątek na którym będzemy tylko informować o projektach to skasujmy go od razu. Za kilka dni wszystkie projekty będą na stronie miasta.

1 - 20 of 920 Posts