SkyscraperCity banner

16521 - 16540 of 16550 Posts

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Przecież na otwarcie stadionu, 17 listopada 2010r był koncert Prince'a.

Taka tam ironia.

Przedstawiciele Urzędu Miasta na razie potwierdzają jedynie, że planowane jest sprowadzenie gwiazdy światowego formatu, która przebiłaby Stinga w Poznaniu.

To ma być niespodzianka - wyjawił Marcin Kandafer, rzecznik prasowy prezydenta Jacka Majchrowskiego. - Ale poza wszelkimi wątpliwościami, podczas otwarcia stadionu zaśpiewa artysta z pierwszych stron gazet.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prince-zagra-na-otwarcie-stadionu-w-krakowie#
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
12,879 Posts
Jeśli będzie jakieś otwarcie (w zasadzie to jest sens je robić? Stadion jest już otwarty, a w budowie będzie jeszcze długi czas), to zorganizuje je Wisła. Miasto miało otworzyć stadion rok temu, nie wyszło, więc otworzyła go Wisła, meczem z Jagiellonią.
 

·
Registered
Joined
·
307 Posts
Zamiast uroczystego otwarcia stadionu powinno być uroczyste zamknięcie urzędników za powstanie jego odpowiedzialnych..

Po tej czynności można będzie powiedzieć parafrazując pociesznego Z. Ziobrę:

"Ci Panowie już żadnego stadionu nie skrzywdzą"
 

·
Banned
Joined
·
2,009 Posts
Jeśli będzie jakieś otwarcie (w zasadzie to jest sens je robić? Stadion jest już otwarty, a w budowie będzie jeszcze długi czas), to zorganizuje je Wisła. Miasto miało otworzyć stadion rok temu, nie wyszło, więc otworzyła go Wisła, meczem z Jagiellonią.
Ale mecz z Jagiellonią to była atrakcja dla kibiców. Teraz czas na otwarcie dla reszty mieszkańców, właśnie w formie dużego koncertu. Przecież stadion powstał z pieniędzy nas wszystkich, a nie tylko garstki kibiców.
 

·
Registered
Joined
·
4,679 Posts
Archi-Szopa: Koszmar z ulicy Reymonta

Projektowano go od dziesięciu lat, a budowano od 2006 roku. Jest faworytem tegorocznej edycji plebiscytu na najgorszy budynek roku: stadion Wisły.

Zachłanny w skali i zużyciu materiału, kosztowny w realizacji stadion jest bez wątpienia jedną z najdziwniejszych konstrukcji wzniesionych w Krakowie po 1989 roku. W eklektycznej formie można odnaleźć nawiązania do wielopoziomowych parkingów samochodowych i portów przeładunkowych. Betonowy kolos zaburza pejzaż miasta, psując klimat sąsiadującego z nim parku Jordana. Szkody, jakie wyrządził w przestrzeni miasta, są nieodwracalne.

Obiekt nie napawa dumą nawet wiernych kibiców "Białej Gwiazdy". Wręcz przeciwnie stał się wstydliwym powodem kpin, tym dotkliwszych, że po drugiej stronie Błoń już od roku stoi znacznie ciekawsza bryła stadionu Cracovii. To wstydliwe ukłucie będzie towarzyszyło kibicom Wisły za każdym razem, kiedy na ich stadionie ucichnie wrzawa i zgasną światła, a oczom znów objawi się niespójna forma areny, koszmaru z ul. Reymonta. Ciężka i najeżona architektonicznymi bublami będzie nieznośnie przypominać o swoim istnieniu wszystkim mieszkańcom Krakowa. Nie można także pominąć tego, że szpetna arena potężnie obciążyła i tak mocno już nadwerężony budżet miasta. Studio Architektoniczne Wojciecha Obtułowicza, zasłużonego krakowskiego architekta, nie podołało zadaniu.

W obiekcie trudno znaleźć dwa identycznej wysokości zadaszenia. Pawilon medialny, popularnie zwany okrąglakiem, wciśnięty w narożnik stadionu burzy zaś wszelką harmonię. W dodatku trudno stamtąd oglądać mecz. Gdyby nie upór architekta, z pewnością udałoby się znaleźć lepsze rozwiązanie.

Decyzja, by do wykończenia stadionu użyć zwykłego betonu konstrukcyjnego zamiast architektonicznego, to gwóźdź do trumny kończący wszelką dyskusję na temat estetyki obiektu. Wysuwane są wprawdzie argumenty broniące architektury stadionu nawiązującej do stylu zwanego brutalizmem, ale na takie stwierdzenie jego prekursorzy Alison i Peter Smithsonowie muszą przewracać się w grobie. A przecież Obtułowiczowi udało się zrealizować w Krakowie bardzo ciekawy architektonicznie, wzniesiony w całości z betonu budynek centrum sportowego Com-Com Zone w Nowej Hucie.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,10613337,Archi_Szopa__Koszmar_z_ulicy_Reymonta.html
 

·
Registered
Joined
·
307 Posts
(...)Projektowano go od dziesięciu lat, a budowano od 2006 roku(...)

Budowę rozpoczęto troszkę wcześniej:

22 października 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie budowy nowego stadionu. Uczestniczyli w niej między innymi prezydent miasta – Jacek Majchrowski i kapitan Wisły – Maciej Żurawski, którzy dokonali symbolicznego wbicia łopaty na placu budowy.
 

·
Registered
Joined
·
139 Posts

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Budżetowe POrozumienie z Jackiem Majchrowskim"Radni skrytykowali też nieporadność ludzi prezydenta przy zdobywaniu sponsora dla stadionu Wisły, który miał dać 30 mln zł. - To nie takie proste. Stadiony, które mają sponsorów, mają ich w postaci spółek skarbu państwa. Kraków nie ma opiekunów w ministerstwach, którzy by o to zadbali - bronił się Majchrowski. - Panie prezydencie, stadion Legii Warszawa sponsoruje Pepsi! - denerwowali się radni."

http://m.krakow.gazeta.pl/krakow/1,106511,10620542,Budzetowe_POrozumienie_z_Jackiem_Majchrowskim.html
 

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Rozwój Krakowa a Euro 2012


9 listopada 2011Jakiś czas temu Holendrzy, ostatnio Anglicy, a niebawem Włosi – reprezentacje tych krajów mają mieć w Krakowie swoje centra pobytowe podczas Euro 2012. Powoli zaczyna się mówić, że Kraków mimo statusu miasta rezerwowego pełnić będzie rolę piątego polskiego miasta-organizatora Euro. Miejskie władze po miesiącach tłumaczeń dlaczego stolica Małopolski jest jedynie „w rezerwie”, powoli zaczynają podnosić głowę i triumfować. Podstawowe pytanie (którego brak w lokalnych mediach) brzmi jednak, czy z punktu widzenia miejskich finansów faktycznie jest się z czego cieszyć.
Listopad 2006 roku

Miesiąc dla tego wpisu i zamieszczonej tu krótkiej analizy szczególny. Wówczas Polska wciąż była jedynie kandydatem na organizatora Euro, a Kraków posiadał status kandydata na rezerwowego organizatora mistrzostw. Wtedy również władze Krakowa po raz ostatni przed przyznaniem Polsce Euro 2012 opublikowały Wieloletni Plan Inwestycyjny miasta. Obejmował on lata 2007-2022. Co możemy znaleźć w przytaczanym dokumencie?

Kilka informacji, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się być co najmniej zaskakujące. Stosunek zadłużenia miasta do dochodów planowany na koniec roku 2011 wynosił wówczas ok. 50%, a wydatki na obiekty piłkarskie planowane były do 2022 roku na ok. 120 mln zł.

Co wydarzyło się dalej?

18 kwietnia 2007 roku UEFA zadecydowała, że Polska i Ukraina wspólnie zorganizują Euro 2012. Od tego dnia władze Krakowa zaczęły zapewniać, że miasto wciąż ma szansę na ucieczkę od statusu miasta rezerwowego i wejście do grupy tzw. miast-organizatorów. Efektem tego była realizacja inwestycji, których czas, tempo i zasadność determinowane były wyłącznie piłkarskim mistrzostwom Europy.

Jaki jest skutek tych działań?

Dziś wiadomo już na pewno, że Kraków nie będzie gościć żadnego meczu Euro 2012. Bez względu na to w mieście powstały niemal równocześnie dwa duże obiekty piłkarskie. Stadion Wisły, który docelowo miał być areną mistrzostw, będzie kosztował (bo wciąż jest nieukończony) ok. 542,5 mln zł, stadion Cracovii zmodernizowano kosztem ok. 165 mln zł. Łącznie daje to niebagatelną kwotę ponad 700 mln zł. Kolejnych kilka milionów przeznaczono na modernizację stadionu Hutnika, który pełnić ma rolę obiektu treningowego dla reprezentacji Anglii. Tematem na osobny wpis jest kwestia zapełnienia tak dużych stadionów (odpowiednio 33 000 i 15 000 miejsc) lub raczej braku ich zapełnienia.

Jak dziś prezentuje się sytuacja budżetu?

W bieżącym roku budżet Krakowa znalazł się w opłakanym stanie. Do przełomu czerwca i lipca nie było wiadomo, czy w miejskiej kasie nie zabraknie środków na pensje, łatanie dziur w drogach, czy komunikację miejską.

Skumulowane zadłużenie miasta przekroczyło 2 mld zł. Jak łatwo policzyć wydatki na stadiony stanowią ok. 35% długu.

Rodzi się więc wątpliwość, czy aby Euro 2012, przedstawiane jako środek promocji Krakowa, nie jest dla miasta rozwojową barierą. Zadłużenie ocierające się o ustawowe 60% skutkuje opóźnianiem strategicznych dla miasta inwestycji. Bez odpowiedzi pozostawię pytanie, czy aby na pewno stadiony są ważniejsze niż choćby centrum kongresowe, którego w Krakowie wciąż brak.http://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=820
 

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Stadion "Wisły" na garnuszku klubu
09.11.2011Wisła Kraków przejęła na siebie pełne koszty utrzymania stadionu przy ul. Reymonta.


Wisła Kraków przejęła na siebie pełne koszty utrzymania stadionu przy ul. Reymonta. Takie ustalenia zapadły w trwających od wielu miesięcy negocjacjach z władzami miasta. To wiadomość dobra, bo zmniejszająca o kilka milionów złotych rocznie wydatki z budżetu Krakowa. Natomiast w dalszym ciągu nie osiągnięto porozumienia, ile klub ma płacić miastu za samą dzierżawę obiektu. A chodzi tu o kwotę od dwóch do trzech milionów złotych rocznie.

Info text + VIDEO -> "Kronika" + wypowiedź Majchrowskiego:

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/rozmaitosci/stadion-na-wlasny-rachunek/5637096


.
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
12,879 Posts
A chodzi tu o kwotę od dwóch do trzech milionów złotych rocznie.
To już nie 1% + 3% ? :crazy:
Szybko się Majchrowski zreflektował, gdy w miejskiej kasie pustki. 2-3mln PLN za całość to suma jak najbardziej logiczna, zakładając wielkość inwestycji, które klub będzie musiał na tym obiekcie przeprowadzić, oraz uwzględniając "jakość" tego stadionu.
Wzięcie całych kosztów utrzymania na Wisłę to żadna nowość, Wisła płaciła za to co użytkowała, czyli i tak ponosiła większość kosztów utrzymania. Teraz jest już jednak pewne, że Wisła będzie operatorem całego obiektu.
 

·
Registered
Joined
·
113 Posts
Za pozwoleniem, zapożyczone z internetówkrakow.gazeta.pl, 28.11.2019

Miasto zamierza wyłożyć na stadion Wisły Kraków 7,6 mln zł - link


Nie mam dostępu do całego artykułu, ale tutaj znajdziecie rzeczowy projekt budżetu Krakowa na 2020 - polecam ten plik PDF - strona 333.

Tutaj pozwolę sobie przekopiować:

Numer zadania: ZDMK/S1.110/20
Nazwa zadania: Modernizacja miejskiego stadionu piłkarskiego "Wisła Kraków"
Finansowanie w 2020 r.: 7 601 543 zł
Faza procesu inwestycyjnego w 2020 r.: P
Lata realizacji: 2020 - 2022
Jednostka realizująca: ZDMK
Lokalizacja: Dzielnica VII
Całkowity zakres rzeczowy: wg WPF

Zakres rzeczowy w 2020 r.:
1) Ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej.
2) Zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej.
3) Rozpoczęcie opracowania dokumentacji projektowej.
4) Złożenie wniosku o wydanie decyzji o PNB.
5) Uzyskanie ostatecznej decyzji o PNB dla adaptacji części powierzchni II piętra pod trybuną
wschodnią.
6) Przekazanie praw autorskich majątkowych.

Efekt w 2020 r.:
Rozpoczęte opracowanie dokumentacji projektowej.
Uzyskana ostateczna decyzja o PNB dla adaptacji części powierzchni II piętra pod trybuną
wschodnią.
Przekazane prawa autorskie majątkowe.

Wspomniany w artykule wpis Pana Radnego z portalu społecznościowego:

Zaczyna się sprawdzać moja prognoza sprzed paru miesięcy. Czasami trzeba po prostu zacisnąć zęby i czekać, aż przyjdzie odpowiedni czas.
Pojawił się projekt budżetu na rok 2020. Na remont stadionu Wisły przewidziana jest kwota ponad 7 mln, ale trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Literka "P" oznacza wyłącznie przygotowanie projektu. Na samym końcu jest przekazanie prawa autorskich, ale jestem pewny, że połowa, 3/4 a może nawet 90% tej sumy to będzie właśnie kupno praw autorskich. Ile zatem będzie kosztował sam remont? Między 50 a 100 mln zł, gdyż dzisiaj nie da się tego określić.
Wisła jest na ostatnim miejscu w lidze i najprawdopodobniej spadnie z Ekstraklasy. Oznacza to dla niej utratę dochodów z transmisji telewizyjnych i bankructwo. Co wtedy miasto Kraków zrobi ze stadionem?
Nie będę już wracał już więcej do tego tematu, ale chciałbym zadać tylko jedno pytanie:
Kiedy zakończy się to szaleństwo?

Przy okazji niedawnego uchwalenia budżetu Krakowa na rok 2020, pojawiło się kilka ciekawych informacji nt. Stadionu Wisły.

radiokrakow.pl, 19.12.2019:

JACEK MAJCHROWSKI O BUDŻECIE KRAKOWA NA 2020 ROK: "NIE CZEKA NAS MIZERIA" - link

Część odnośnie stadionu 3:04 - 5:03.


interia.pl, 20.12.2019:

Prezydent Majchrowski o milionach na stadion - link

Rada miasta Krakowa, w budżecie na 2020 r., zdecydowała o przekazaniu 7,6 mln zł na modernizację stadionu Wisły. Chodzi głównie o wykupienie praw autorskich do projektu stadionu, których nie przeniosło na siebie w momencie budowy. - Gdy pojawią się pieniądze rządowe na organizację igrzysk europejskich 2023 r., chcemy być gotowi na ich wykorzystanie - uzasadnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Decyzja rady Krakowa daje szanse na zakończenie tasiemcowego serialu z nieudolną budową stadionu Wisły. Obiekt pochłonął już 650 mln zł, a wielu - nie bez racji - nazywa go bublem. Arena straszy niedoróbkami, nie ma w niej przestrzeni komercyjnej, dróg dojazdowych dla dużych pojazdów z nagłośnieniem, czy oprawą widowisk.

- Prawa autorskie należały do firmy, której właścicielem był projektant stadionu Wojciech Obtułowicz. W związku z tym, jeżeli chcemy cokolwiek zmieniać na stadionie, a tam - nie urażając nikogo - parę rzeczy się nadaje do zmiany... Przecież stadion Wisły był pierwszym stadionem, jaki pan Obtułowicz projektował. Zresztą w projekcie następowały zmiany na bieżąco, w związku z Euro 2012. W związku z tym, jeżeli chcemy coś zmienić, a chcemy to zrobić, bo taka jest konieczność: musimy kupić prawa autorskie - wyjaśniał w Radiu Kraków prezydent miasta Jacek Majchrowski.

- W przeciwnym razie obecni właściciele praw do projektu będą żądać od nas znacznie więcej albo tego, że oni muszą projektować poprawki. W związku z tym musimy kupić te prawa, byśmy sami mogli o tym decydować - dodał.

Jak to się stało, że miasto nie ma tych praw?

- Ja zastałem umowę na stadion jak przyszedłem na urząd - broni się prezydent.

Jak było faktycznie? Prezydent Majchrowski zastał projekt innego stadionu. Władze Wisły, za kadencji właścicielskiej Bogusława Cupiała, zleciły u Obtułowicza, który nie był specem od stadionów, ale szefem miejskiego Wydziału Architektury, co gwarantowało szybkie załatwianie procedur, arenę na 20 tys. miejsc, w oparciu o zbudowaną w drugiej połowie lat 90 trybunę główną.

Przełom nastąpił w październiku 2007 roku do akcji wkroczyło miasto Kraków, które zostało jedną z aren Euro 2012. Wówczas to ludzie Majchrowskiego zlecili Obtułowiczowi projekt stadionu, który spełniałby wymogi stadionów klasy Elite, by spełniać wymogi pod kątem mistrzostw Europy.

- W odrożnieniu od stadionów w Gdańsku, czy Wrocławiu, które istnieją tylko na papierze, ten stadion na pewno powstanie - porównywał wówczas prezydent Majchrowski.

Czas pokazał, że powstały wszystkie planowane na Euro 2012 stadiony, ale ten krakowski wypadał niezwykle blado na tle konkurencji. M.in. dlatego pod Wawel ME nie przyjechały, a przeboje z wadliwie zaprojektowanym stadionem Wisły trwają do dzisiaj.

Najważniejsze, że prezydent Krakowa wykazuje wolę naprawy błędów z przeszłości.

- Funkcjonalność stadionu pozostawia wiele do życzenia: sprawy związane z brakiem restauracji, jedzenia, parkingów. Jest parę rzeczy, które należy zmienić. Myśmy to kupili w jednym celu: po to, aby jeżeli dojdzie do końca procedura organizacji IE w 2023 r., to wtedy powinny się pojawić pieniądze rządowe na stadion. Jeżeli się one pojawią, to chcemy być przygotowani na to, by je wykorzystać - zapowiada Jacek Majchrowski.
twitter.com, 20.12.2019:

Ciekawy wpis na swoim profilu umieścił dziennikarz Interii - Michał Białoński: - link

Tym razem władze Krk nie wykluczają konsultacji z Wisłą
Ciekawe, czy władze miasta, konsekwentnie będą utrudniać życie Wiśle i bez konsultacji z nimi, przeprowadzą modernizację stadionu. Przytaczane ostatnio w mediach (np. tutaj oraz tutaj) wyniki Legii Warszawa pokazują, że stadion może generować istotne przychody liczone w 1x mln PLN. Oczywiście, stadion Legii (jak każdy inny zaprojektowany z głową) powstał tak, aby na siebie zarabiać. Czego nie można powiedzieć o stadionie przy R22.
W ostatnim czasie, los nie był łaskawy dla Wisły Kraków. Obecnie wydaje się, że klubem zarządzają ludzie, którzy, przynajmniej z biznesowego punktu widzenia, znają się na rzeczy. W głośnym wywiadzie, jeden z członków rady nadzorczej WK - Tomasz Jażdżyński, oznajmił, że klub jest zainteresowany przejęciem stadionu jako jego operator, z zaznaczeniem, że po koniecznych modyfikacjach. Czy planowane zmiany faktycznie będą miały miejsce i w jakim zakresie? Będzie to szalenie ciekawa informacja, jeśli uda się ją uzyskać.

10 września na posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Fizycznej, w czasie dyskusji nt. modernizacji stadionu, głos zabierał właściciel biura projektowego Archetus ("spadkobierca" i rodzina ś.p. W. Obtułowicza). W poruszanych kwestiach (przyszłych zmian, brakujących elementów, koniecznej konserwacji) wypowiadał się rozsądnie. (link do protokołu oraz nagrania z posiedzenia komisji).
 
16521 - 16540 of 16550 Posts
Top