SkyscraperCity Forum banner

CAHTS

1 - 20 of 59 Posts

·
Centuś
Joined
·
3,408 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Krakowski PRL jest słabo reprezentowany w MP więc na początek coś z Nowej Huty

Centrum Administracyjne Huty Tadeusza Sendzimira

http://www.suder.nazwa.pl/nh/przewodnik_hts.html said:
Budynki Centrum Administracyjnego huty powstały według projektu zespołu inż. arch. Janusza Ingardena, z 1951r. Mieści się tu wiele służb, instytucji i dyrekcja zakładu. Oba budynki leżą symetrycznie do al. Solidarności - drogi łączącej Plac Centralny z hutą. Oba budynki połączone są tunelem, pomiędzy nimi znajduje się Główna Brama - Huty im. Tadeusza Sendzimira. Wejścia do budynków ozdobiono schodami i portalami. Poza tym można zauważyć attykę grzebieniową w formie renesansowych form architektonicznych. Wewnątrz budynków uwagę przykuwają marmury, stiuki na ścianach i sufitach, kandelabry oraz ręcznie kute kraty. Attyka naśladuje typowy motyw architektury krakowskiej z XVI i XVII wieku. Jest to najbardziej charakterystyczny zespół architektury okresu socrealizmu w Nowej Hucie. Budynki wzniesiono w latach 1952 - 1955.


http://www.suder.nazwa.pl/nh/foto/17_b_5.jpg


http://www.suder.nazwa.pl/nh/foto/17_b_1.jpg


http://www.suder.nazwa.pl/nh/foto/17_b_4.jpg


http://www.suder.nazwa.pl/nh/foto/17_b_2.jpg


http://www.karnet.krakow.pl/file/news/1177gm_1016.jpg


http://www.nowahuta.info/images/union building hts.jpg


http://www.nowahuta.info/images/gates and coke.jpg


http://www.krakow.pl/turystyka/trasy/n-huta/01_1.jpg


http://www.mmkrakow.pl/rep/newsph/211/478.3.jpg


http://www.nowahuta.info/images/mgt building hts.jpg


http://www.mmkrakow.pl/rep/newsph/211/477.3.jpg


http://nh.pl/grafika/admin2.jpg
 

·
Centuś
Joined
·
3,408 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Poniważ nikt się nie kwapi, więc sam zagłosuję. Jak dla mnie jedne z najbardziej udanych obiektów socrealizmu. Detale są dopracowane, wyważone i tworzą spójną całość bez znanej z wielu PRLowskich realizacji toporności. Interesujący pomnik utopii. Bez kozery dałbym 9/10 jednak -0.5 za charakterystyczne dla wielu PRLowskich realizacji, nieznaczne odcięcie od przestrzeni miejskiej.

Przydałby się oczywiście wysokiej jakości remont budynków. Narazie pozostaje gratką dla koneserów.
 

·
Registered User
Joined
·
1,589 Posts
Bez wątpienia inspirowany architekturą "narodową". Przydałoby się porządne pranie, generalnie całkiem niezłe jak na socrealizm, który nie ma u mnie szacunku. Daję 7.
 

·
Registered
Joined
·
2,724 Posts
W Poznaniu baaaardzo podobny budynek powstał już w 1929 r. na okoliczność pewuki na długo przed nastaniem krótkiej ery socrealizmu:


by MarcinK
by Iwona
 

·
Registered
Joined
·
3,119 Posts
W Poznaniu baaaardzo podobny budynek powstał już w 1929 r. na okoliczność pewuki na długo przed nastaniem krótkiej ery socrealizmu:
Dokładnie! Też w pierwszej chwili skojarzyłem z Collegium Chemicum. Ogólnie bardzo fajny, gdyby go wyremontować byłby jeszcze lepszy. Daję 8,5/10
 

·
Centuś
Joined
·
3,408 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Skoro są już off topicowe zdjęcia ;) to też sobie zaooftopikuję. Jak może się zmienić odbiór budynku tego typu po renowacji pokazuje gmach AGH

przed

po
 
1 - 20 of 59 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top