SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2391 Posts

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Dziennik Polski:
Szansa na nową filharmonię

INWESTYCJE. Pierwszy krok muszą zrobić radni Sejmiku Województwa Małopolskiego

Jest nadzieja, że w Krakowie powstanie sala koncertowa przeznaczona dla Filharmonii Krakowskiej.

Podczas poniedziałkowej sesji budżetowej Sejmiku Województwa Małopolskiego radni będą głosowali nad uchwałą, w myśl której milion zł ma być wydany na przeprowadzenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na budowę nowej filharmonii.

- Rozmawiałem w tej sprawie z wszystkim klubami radnych i zyskałem poparcie. Wierzę, że tą uchwałą rozpoczniemy proces zmierzający do budowy Filharmonii Krakowskiej. To niedopuszczalne zaniedbanie, że Kraków jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym filharmonia nie ma własnego budynku - mówi Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W listopadzie tego roku Kazimierz Barczyk, który już pomógł środowisku muzycznemu kilkanaście lat temu, doprowadzając do otrzymania przez Akademię Muzyczną gmachu po komitecie PZPR (przy ul. św. Tomasza), tym razem jako przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wystosował apel do Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie budowy Filharmonii Krakowskiej. W apelu zauważa, że filharmonia ta "mieści się w dawnym Domu Katolickim - kinoteatrze "Świt" wybudowanym w 1931 roku przez kard. Adama Sapiehę - w zastępczym budynku grzecznościowo użyczonym przez Krakowską Kurię Metropolitalną".

- Pragnę rozpocząć dyskusję, wywołać temat. Chciałbym, abyśmy zaczęli rozmawiać: jaka ta filharmonia powinna być, gdzie powinna się znajdować, jakie budynek powinien pełnić funkcje. Zaproponowałem kilkanaście lokalizacji. Wierzę, że do tej dyskusji włączy się także gmina, bo choć prawnie za filharmonię odpowiada samorząd Małopolski, jednak miasto ta sprawa też powinna interesować - mówi Kazimierz Barczyk.

Wśród propozycji usytuowania nowej siedziby znalazły się m.in.: kwartał ulic Kopernika i Grzegórzecka (obecny teren Szpitala Uniwersyteckiego); ul. Lubicz - teren po browarze Okocim; ul. Wandy - obok dawnego kinoteatru Związkowiec; ul. Piastowska, Cichy Kącik - obecnie w dyspozycji Fundacji Capella Cracoviensis; ul. Rakowicka - tereny wojskowe; kwartał ul. Kamiennej - obok Fortu Kleparz; ul. Smocza - teren klubu sportowego Nadwiślan, ul. Zabłocie - tzw. Port Solny; ul. Podgórska - teren Zakładu Energetycznego; skrzyżowanie ulic Monte Cassino i Kapelanka (naprzeciwko banku); Zakrzówek i inne.

Część z wymienionych terenów jest własnością gminy czy Agencji Mienia Wojskowego. - Planuję wystosować list otwarty do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, aby nam dopomogli w wyborze lokalizacji, aby zaproponowali swoje lokalizacje i aby podarowali albo sprzedali z 90-procentowymi upustami ziemię pod budowę filharmonii - mówi Kazimierz Barczyk. - Wystosuję też apel do ministra kultury, aby dofinansował naszą budowę w ramach środków Unii Europejskiej. Minister może przeznaczyć kwotę sięgającą 85 procent budżetu budowy - dodaje.

W tym roku Ministerstwo Kultury współfinansuje z funduszy UE - na łączną kwotę 2 mld zł - budowę kilkunastu obiektów, m.in. Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (koszt ponad 294 mln zł), Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (koszt ponad 364 mln zł), Opery i Filharmonii Podlaskiej (ponad 181 mln zł). Niektóre realizacje otrzymały od ministra dofinansowanie w wysokości powyżej 80 proc. kosztów całego projektu, wśród nich są m.in. Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych, Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi czy Zespół Szkół Muzycznych w Nowej Hucie.

Według wstępnych szacunków budowa nowej filharmonii pochłonie ok. 200 mln zł, z czego, jak twierdzi Kazimierz Barczyk, 150 mln zł powinien dofinansować minister kultury ze środków europejskich. Według raportu przygotowanego przez Krzysztofa Markiela, dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, w nowym budynku filharmonii znajdowałyby się m.in.: dwie sale, jedna na minimum tysiąc osób, druga na ok. 300, a także sale prób, studio nagrań, sale seminaryjne, zaplecze gastronomiczne, parkingi naziemny i podziemny.

Jeżeli radni w poniedziałek przegłosują uchwałę o przeznaczeniu miliona zł na konkurs architektoniczny budowy Filharmonii Krakowskiej, niezbędne stanie się szybkie wybranie lokalizacji, niezbędnej do ogłoszenia konkursu.

Najszybciej, jak się wydaje, można by pozyskać miejsce poprzez porozumienie władz województwa z fundacją Capella Cracoviensis, która jest dysponentem terenu w Cichym Kąciku.

- Prowadzę rozmowy z przedstawicielami fundacji - komentuje Kazimierz Barczyk.

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
https://dialogspoleczny.krakow.pl/wp-content/uploads/2018/03/20180301_Prezentacja_Centrum_muzyki_konsultacje-społeczne_podsumowanie_UMWM.pdf

Zasady docelowej organizacji ruchu

• Przedłużenie ulicy Stachowskiego w kierunku wschodnim, odcinek zakończony placem
do zawracania. Ulica dwukierunkowa, klasy lokalnej wzdłuż której, po południowej stronie będą
zlokalizowane miejsca postojowe do parkowania prostopadłego
.
• Minimalna szerokość drogi, dopuszczona przepisami krajowymi.
• W ramach planowanej organizacji ruchu przewidziano realizację elementów uspokojenia
ruchu poprzez budowę małego ronda na skrzyżowaniu ul. Stachowskiego i ul. Zieleniewskiego,
budowę wyniesionego przejścia pieszego i przejazdu rowerowego i wyniesionego przejścia
pieszego w rejonie zjazdu na teren AM oraz przerwanie ciągłości ulicy dla pojazdów
samochodowych z pozostawieniem możliwości komunikacji pieszej i rowerowej.
• Ruch pieszych odbywać się będzie wzdłuż odcinka ul. Stachowskiego obustronnymi chodnikami,
następnie wydzielonymi chodnikami przez tereny byłej bocznicy kolejowej w kierunku
ul. Skrzatów i ul. Fabrycznej oraz wzdłuż ul. Skrzatów.
• Ruch rowerowy odbywać się będzie ul. Stachowskiego w ruchu ogólnym od projektowanego
ronda do placu do zawracania w rejonie terenów Akademii Muzycznej. Na odcinku między
ul. Stachowskiego a ulicami Fabryczną i Skrzatów ruch rowerowy odbywać się będzie
wydzielonymi ciągami rowerowymi. W rejonie projektowanego ronda na skrzyżowaniu ul.
Stachowskiego i ul. Zieleniewskiego zaprojektowano włączenie drogi rowerowe jako czwartego
wlotu z kierunku bulwarów Wisły
Miejsca postojowe

• Konieczne jest zaplanowanie parkingu podziemnego i naziemnego dla samochodów osobowych
oraz parkingu naziemnego dla autokarów (ok. 5 miejsc autokarowych);
• Zakłada się budowę ok. 300 miejsc parkingowych, zgodnie z wytycznymi w zakresie miejsc
postojowych podanych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego;
• Wkomponowanie miejsc parkingowych w budynek, tak by były jak najmniej widoczne;
Przy projektowaniu miejsc parkingowych należy dążyć do usytuowania wjazdów i wyjazdów blisko
ulicy L. Zieleniewskiego;

• Wzdłuż ul. Skrzatów zostaną wyznaczone miejsca postojowe równoległe.

·
Amore infinito
2,503 Posts
Mając na uwadze doświadczenia z wcześniejszych projektów - od założenia tematu na SSC od rozstrzygnięgia przetargu na budowę mijają przynajmniej 4 lata :)

Zaangażowanie się Kazimierza Barczyka ,który skutecznie walczył o tegoroczną dotację na III Kampus UJ dobrze wróży budowie Filharmonii .

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
najlepsza byłaby Rakowicka, albo Cichy Kącik. byłbym przeciwny wciskaniu NF w starą zabudowę, ze wzgl. czy to komunikacyjnych, czy to konserwatorskich...

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #4
Mając na uwadze doświadczenia z wcześniejszych projektów - od założenia tematu na SSC od rozstrzygnięgia przetargu na budowę mijają przynajmniej 4 lata :)

Zaangażowanie się Kazimierza Barczyka ,który skutecznie walczył o tegoroczną dotację na III Kampus UJ dobrze wróży budowie Filharmonii .
może tym razem pominiemy etap przetargu "zaprojektuj i zbuduj";)

P.S. jeśli chodzi o środki europejskie, to w grę wchodzi dopiero następna perspektywa budżetowa (po 2013).

·
przestrzeń-ludzie-miasto
1,167 Posts
najlepsza byłaby Rakowicka, albo Cichy Kącik. byłbym przeciwny wciskaniu NF w starą zabudowę, ze wzgl. czy to komunikacyjnych, czy to konserwatorskich...
wg mnie Filharmonia byłaby świetnym sposobem do aktywizacji zaniedbanych terenów
Port Solny
Nowa Huta
to jak dla mnie są najrozsądniejsze lokalizacje

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
^^niech rewitalizuje jakieś centrum kultury czy sztuka współczesna, ale nie Filharmonia czy Opera, które jednak wymagają pewnej oprawy i celebracji...

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
1,167 Posts
^^niech rewitalizuje jakieś centrum kultury czy sztuka współczesna, ale nie Filharmonia czy Opera, które jednak wymagają pewnej oprawy i celebracji...
a czy Port Solny nie zapewniałby dobrej oprawy?
Okoliczne tereny mają wielki potencjał do dopełnienia jej

ponadto Opera już pokazała jakie mogą być efekty centralnej lokalizacji...

·
Ampelmädchen
704 Posts
Opera jest przede wszystkim IMHO źle zaprojektowana, a nie postawiona w złym miejscu.
Mnie najbardziej przekonuje Cichy Kącik i Podgórska — tam możnaby postawić ciekawe budynki z interesującym krajobrazem w przypadku przeszklenia.
Do rewitalizacji terenów naprawdę doskonale nadają się centra handlowe; mi by się nie chciało chodzić do filharmonii gdyby była ustyłowana gdzieś stosunkowo daleko od centrum.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
3,475 Posts
A mi się podoba pomysł z Kopernika. Ta ulica jest położona w środku miasta, a jednocześnie cicha i spokojna - idealnie na filharmonię. Nawet ostatnio ogłaszono konkurs na wizję zagospodarowania tego terenu po tym jak się kiedyś szpital wyniesie. IMO jest to idealna miejscówka na budynki publiczne - typu muzeum czy właśnie filharmonia. Swoją drogą, Rakowicka też ok.

• Like
Reactions: EmigrantKI

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)

obawiam się, że jeszcze za wcześnie na takie eksperymenty. Kraków to nie Hamburg ze swoim Hafen City i najprawdopodobniej skończyłoby się na jednym - daj Boże - efektownym budynku w otoczeniu przeciętności.

natomiast gmach użyteczności publicznej w okolicy Cichego Kącika był przewidziany już w planie Wielkiego Krakowa. dzisiaj ta lokalizacja ma jeszcze większy sens, bo czyniłaby NF zwornikiem wielkiego obszaru parkowo-krajobrazowego Błoń, Małych Błoń (w przyszłości parku) aż po planowaną 3 Obwodnicę, stanowiąc jednocześnie centrum kulturalno-rekreacyjne zachodnich dzielnic Krakowa.

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #12
Opera jest przede wszystkim IMHO źle zaprojektowana, a nie postawiona w złym miejscu.
Mnie najbardziej przekonuje Cichy Kącik i Podgórska — tam możnaby postawić ciekawe budynki z interesującym krajobrazem w przypadku przeszklenia.
Do rewitalizacji terenów naprawdę doskonale nadają się centra handlowe; mi by się nie chciało chodzić do filharmonii gdyby była ustyłowana gdzieś stosunkowo daleko od centrum.
usytuowanie działki miało zasadniczy wpływ na pole manewru architekta i dzisiejsze możliwości komunikacyjne (np. parkowania)

co do lokalizacji NF przy Podgórskiej, to zaraz okazałoby sie, że NF nie może być za wysoka, ze wszelkimi konsekwencjami dla pojemności widowni czy akustyki. w dodatku sama działka wydaje się również zbyt ciasna - nie byłoby miejsca na odpowiednie zaplecze, wygodne przedpole czy dogodny dojazd np. dla autokarów.

jeśli chodzi o rewitalizację przy pomocy hipermarketów, to jeśli uważasz, że komercyjna wyspa o najczęściej wątpliwej architekturze, do której dojeżdża się głownie samochodami, może stanowić zalążek urbanistyki i kultury miejskiej, to gratuluję:)

·
Banned
5,316 Posts
Z kolei mi sie podoba Kopernika i Plac Solny. Nawet to drugie bardziej - pewien etap rozwijania sie Podgórza, stanowila by ona swoisty kompleks z MSW na Zablociu od ktorego jest rzut beretem. komunikacyjnie tez nie najgorzej. Ale jest blisko linia kolejowa i tutaj sie troche gryzie. Kopernika ma inne atuty nie mnieej wazne, ale obawiam sie o przepustowosc uliczek wokol.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
1,167 Posts
obawiam się, że jeszcze za wcześnie na takie eksperymenty. Kraków to nie Hamburg ze swoim Hafen City i najprawdopodobniej skończyłoby się na jednym - daj Boże - efektownym budynku w otoczeniu przeciętności.

natomiast gmach użyteczności publicznej w okolicy Cichego Kącika był przewidziany już w planie Wielkiego Krakowa. dzisiaj ta lokalizacja ma jeszcze większy sens, bo czyniłaby NF zwornikiem wielkiego obszaru parkowo-krajobrazowego Błoń, Małych Błoń (w przyszłości parku) aż po planowaną 3 Obwodnicę, stanowiąc jednocześnie centrum zachodnich dzielnic Krakowa.

nie mam wątpliwości, że nie zostanie wybrana lokalizacja na wschodzie Krakowa, bo nasi włodarze podobnie rozumują jak ty,
pojęcia rewitalizacji i katalizatora rozwoju urbanistycznego z pewnością nie znają (przez Ciebie pewnie przemawia lokalny patriotyzm, przeze mnie nie, mieszkam w Śródmieściu)
Co do planu wielkiego Krakowa, to niestety zbyt wiele się w przeciągu tych 100lat wydarzyło aby się nim kierować w 100%

Myślę, że już jest nawet trochę za późno na rozpoczynanie takich "eksperymentów" jak HafenCity (oczywiście w Krakowskiej skali, zbliżonej bardziej np do portu w Dusseldorfie), za dużo już w Krakowie spiep***no, choć lepiej póżno niż wcale...

·
Ampelmädchen
704 Posts
usytuowanie działki miało zasadniczy wpływ na pole manewru architekta i dzisiejsze możliwości komunikacyjne (np. parkowania)
Ale wydaje mi się, że można było to rozwiązać trochę lepiej; choć oczywiście mogę się mylić.

Gatsby said:
co do lokalizacji NF przy Podgórskiej, to zaraz okazałoby sie, że NF nie może być za wysoka, ze wszelkimi konsekwencjami dla pojemności widowni czy akustyki. w dodatku sama działka wydaje się również zbyt ciasna - nie byłoby miejsca na odpowiednie zaplecze, wygodne przedpole czy dogodny dojazd np. dla autokarów.
Powiem szczerze, że wypowiadałam się jedynie o samej lokalizacji, na temat samej wielkości działki niewiele mi wiadomo. W Poznaniu Filharmonia ma względnie słabe zaplecze, jest usytuowana w miejscu, gdzie wiecznie nie ma miejsc parkingowych, w samym centrum, ale jakoś daje radę. Ale ten pierwszy argument do mnie przemawia. Zobaczymy jak się sprawa rozwinie, bo ten poziom gdybania jest dla mnie odrobinę zbyt abstrakcyjny.

Gatsby said:
jeśli chodzi o rewitalizację przy pomocy hipermarketów, to jeśli uważasz, że komercyjna wyspa o najczęściej wątpliwej architekturze, do której dojeżdża się głownie samochodami, może stanowić zalążek urbanistyki i kultury miejskiej, to gratuluję:)
Nie. Bardziej chodzi mi o realizacje typu Manufaktura/Stary Browar. W Krakowie jeszcze czegoś takiego nie ma, a bardzo by się przydało. Broń panie Boże przed blaszakami i plazami.

·
perfidus acutus
Evanescence
34,320 Posts
Discussion Starter #16
nie mam wątpliwości, że nie zostanie wybrana lokalizacja na wschodzie Krakowa, bo nasi włodarze podobnie rozumują jak ty,
pojęcia rewitalizacji i katalizatora rozwoju urbanistycznego z pewnością nie znają (przez Ciebie pewnie przemawia lokalny patriotyzm, przeze mnie nie, mieszkam w Śródmieściu)
Co do planu wielkiego Krakowa, to niestety zbyt wiele się w przeciągu tych 100lat wydarzyło aby się nim kierować w 100%

Myślę, że już jest nawet trochę za późno na rozpoczynanie takich "eksperymentów" jak HafenCity (oczywiście w Krakowskiej skali, zbliżonej bardziej np do portu w Dusseldorfie), za dużo już w Krakowie spiep***no, choć lepiej póżno niż wcale...
myślę, że reagujesz zbyt emocjonalnie, co źle wpływa na meritum Twojej wypowiedzi.

jeśli lokalizacja, która stos. niewielkim kosztem uczyniłaby z całego obszaru na zach. od ATW aż po 3 OBW. część MIASTA (niektórzy do teraz twierdzą, ze to wieś), to wg Ciebie lokalność, to pogratulować wizjonerstwa.

BTW. mieszkam na Krowodrzy, co oczywiście odbiera mi prawo głosu:D czuje się moralnie zdruzgotany...

wycieczek osobistych nawet nie skomentuję...

·
little idiot
4,059 Posts
A mi się podoba pomysł z Kopernika. Ta ulica jest położona w środku miasta, a jednocześnie cicha i spokojna - idealnie na filharmonię. Nawet ostatnio ogłaszono konkurs na wizję zagospodarowania tego terenu po tym jak się kiedyś szpital wyniesie. IMO jest to idealna miejscówka na budynki publiczne - typu muzeum czy właśnie filharmonia. Swoją drogą, Rakowicka też ok.
Kopernika może być dobra, może nie być - podobnie jak niektóre inne zaproponowane lokalizacje jest mało konkretna. A tutaj będzie miało znaczenie m.in. dokładne położenie względem już istniejących ulic i dojść. Nie wyobrażam sobie, aby tego rodzaju obiekt nie był dobrze wyeksponowany (stąd dość egzotyczny dla mnie rejon Związkowca), dlatego położenie gdzieś wewnątrz kwartału moim zdaniem dyskwalifikuje. Z drugiej oczywiście strony przeprowadzka klinik, konkurs na ten rejon to szansa na nową, spójną wizję - pytanie jednak, na ile to wszystko jest realne. Mówienie ogólnie o rejonie Kopernika i Grzegórzeckiej jest niemal równie życzeniowe co powiedzieć, żeby NF zlokalizować na Zabłociu - fajnie, ale gdzie konkretnie.

·
Registered
10 Posts
Cichy Kącik wydaje mi się być najlepszym pomysłem - kilka minut tramwajem od Plant i chyba z potencjalnie najmniejszą ilością ograniczeń narzuconych od góry na projekt. Można by postawić tam coś w końcu naprawdę dobrego, co by tak samo dobrze zrobiło okolicy.
Rakowicka też byłaby dobrym miejscem, przy odrobinie szczęścia również Kopernika. Pozostałe lokalizacje wydają mi się nietrafione - no chyba, że Nadwiślan z projektem Zahy Hadid :D

·
przestrzeń-ludzie-miasto
32,305 Posts
Kopernika może być dobra, może nie być - podobnie jak niektóre inne zaproponowane lokalizacje jest mało konkretna. A tutaj będzie miało znaczenie m.in. dokładne położenie względem już istniejących ulic i dojść. Nie wyobrażam sobie, aby tego rodzaju obiekt nie był dobrze wyeksponowany (stąd dość egzotyczny dla mnie rejon Związkowca), dlatego położenie gdzieś wewnątrz kwartału moim zdaniem dyskwalifikuje. Z drugiej oczywiście strony przeprowadzka klinik, konkurs na ten rejon to szansa na nową, spójną wizję - pytanie jednak, na ile to wszystko jest realne. Mówienie ogólnie o rejonie Kopernika i Grzegórzeckiej jest niemal równie życzeniowe co powiedzieć, żeby NF zlokalizować na Zabłociu - fajnie, ale gdzie konkretnie.
Wg mnie jedyną realną lokalizacją w tym rejonie jest działka za centrum konferencyjnym Coll. Medicum. Innej wystarczająco dużej i działki po prostu tam nie ma. O tu (parking):
http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=Wpisz+czego+szukasz&loc=Krak%F3w,+Kopernika&Submit=Szukaj&long=19.953668&lat=50.0600096&type=3&scale=1&svActive=false

Pytanie czy ul. Śniadeckich da się "przerobić" na odpowiednio reprezentacyjną...
Smoothy said:

Lokalizacja przy ul. Kącik, opodal magistralnej linii kolejowej moim zdaniem byłaby tworzeniem problemów, z którymi później bohatersko będziemy walczyć - hałas, drgania. Można - tylko po co? Zresztą istniejący (i trudny do zmiany) układ drogowy jest daleki od zapewnienia właściwej ekspozycji filharmonii - a jedyną eksponowaną stronę zajmuje średnio reprezentacyjny, ale zabytkowy budynek komór solnych. Słowem to byłaby powtórka z Opery - i to pod kilkoma względami (opera też bohatersko walczy z hałasem tramwajów).

Lokalizacja w śródmieściu (szeroko pojętym oczywiście) ma tę zaletę, że jest skomunikowana z każdą częścią miasta i aglomeracji (a warto pamiętać, że ma to być regionalna, a nie lokalna inwestycja). Wschodnia część Krakowa nie jest i nie będzie tak doskonale dostępna. Poza tym potrzeby rewitalizacyjne są także w bardziej śródmiejskich dzielnicach - zarówno lokalizacje na Kazimierzu, jak przy Rakowickiej, na Grzegórzkach, Kopernika czy nawet w Cichym Kąciku potrzebują rewitalizacji (lub przyspieszenia rewitalizacji) w podręcznikowym znaczeniu. Specyfiką naszych miast jest to, że najbardziej zdekapitalizowanymi obszarami miejskimi są śródmieścia.
W kwestii katalizy urbanistycznej - zgoda, tyle, że moim zdaniem w Krakowie powinno to działać przede wszystkim na zasadzie poszerzania ekstremalnie małego obszaru postrzeganego jako śródmieście - my tu sobie na forum oczywiście możemy pitu pitu o śródmieściu do trzeciej obwodnicy, ale dla większości krakowian śródmieście kończy się na pierwszej, a ulica Dietla wciąż postrzegana jest jako druga obwodnica od wschodu.

Jest jeszcze to:
ul. Smocza - teren klubu sportowego Nadwiślan
Byłoby to znaczące podniesienie prestiżu ulicy - choć oczywiście na możliwości projektowe wpłynęłoby bardzo...

1 - 20 of 2391 Posts