SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1404 Posts

·
Registered
Joined
·
3,497 Posts
Discussion Starter #1
Ogromna inwestycja nad Wisłą? Na miejscu dawnego hotelu Forum miałyby stanąć biura, apartamentowce i hotel.

Na ponad 160 tysiącach metrów kwadratowych w rejonie dawnej wsi Ludwinów aż do rzeki Wilgi ma powstać 470 mieszkań, pomieszczenia usługowe, biura i hotel na ponad 200 pokoi - przewiduje projekt, który wykonało Biuro Architektoniczne DDJM na zlecenie Wawel Imos International - właściciela działki i hotelu. Wawel II nie ujawnia inwestora. - Zleciliśmy zewnętrznej firmie analizę tego, co tam może powstać. Być może istniejący obiekt [hotel Forum - przyp. red.] da się jakoś zagospodarować. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi Robert Mrzygłód, dyrektor ds. organizacyjnych WII.

Według koncepcji wysokość budynków będzie zróżnicowana od jedenastu do pięciu pięter. "Parawanem" tworzącym barierę akustyczną od strony ul. Konopnickiej ma być hotel, biurowiec i galeriowy budynek mieszkalny. Za nim stanie zespół apartamentowców ulokowanych przodem do Wisły, z wielkimi tarasami-ogrodami. Projektanci przewidzieli też przystań dla pływających łodzi oraz kładkę dla pieszych przerzuconą nad Wisłą.

Koncepcja ta - choć na razie na papierze - już budzi skrajne emocje. Projekt nie spodobał się radnym Dzielnicy VIII, którzy zamierzają wydać negatywną opinię. - Po pierwsze, budynki są za wysokie, co zaburzy panoramę widokową z Dębnik na Kazimierz i jego kościoły oraz na Wawel i Skałkę - mówi radny Krzysztof Jakubowski. - Zbyt duże jest też zagęszczenie domów. Architekci proponują rodzaj zamkniętego blokowiska. Długi budynek od strony ul. Konopnickiej jest potężny, masywny i przytłaczający wszystko dookoła - mówi Jakubowski.

Głównemu architektowi miasta prof. Andrzejowi Wyżykowskiemu koncepcja się podoba. - Problemem Krakowa jest to, że odwrócił się od Wisły. Dlatego interesujący jest każdy pomysł, który w sposób nowoczesny przedstawia zagospodarowanie brzegów rzeki. Najważniejsze jest to, czy zabudowa między ul. Konopnickiej a Wisłą nie ograniczy perspektywy widokowej. Biorąc jednak pod uwagę prestiż biura projektowego DDJM, nie mam co do tego obaw. A że skumulowane budynki? Wolę koncentrację, która świetnie wpisuje się w koncepcję nowoczesnej zabudowy bulwarów, niż gdyby cały ten obszar pozostał niezagospodarowany. Za tą zabudową można zostawić wolną przestrzeń, by całość nabrała oddechu - przekonuje prof. Wyżykowski.

Marek Dunikowski, główny autor projektu, tłumaczy, że wizja architektoniczna musiała być dostosowana do wymagań zleceniodawcy i uwzględniać rachunek ekonomiczny inwestycji. Nie zgadza się jednak z zarzutami radnego. - Oczywiście, można z hotelu zrobić np. magazyny czy potraktować go jako szkielet do rozwieszania banerów reklamowych. Można też zrealizować tę inwestycję, co sprawi, że Kraków nie będzie jednobrzeżnym miastem - komentuje Dunikowski. - Jeśli zarzuca się nam, że projekt jest zbyt masywny, oznacza to, że został źle odczytany. Będzie to bowiem układ wpisujący się w istniejące rozwiązania komunikacyjne, z licznymi prześwitami, podcieniami, przeszklonymi powierzchniami, ze świetnym widokiem na Wawel i Skałkę.

Ponieważ grunt w tamtym miejscu nie jest dobry i podziemia trzeba będzie dodatkowo wzmacniać, Dunikowski szacuje, że koszt takiej inwestycji wyniósłby ponad 500 mln zł.

 

·
Banned
Joined
·
47 Posts
kuba said:
aaa wreszcie cos ruszy :D super ze ddjm sie tym zajęło . Dla mnie wypas.
Kuba? Ten Kuba?

Jeśli tak, wyjaśnij mi proszę co obrazuje ten diagram. To tylko Twoja twórczość własna, czy takiż projekt faktczynie kiedyś istniał?
 

·
Centuś
Joined
·
3,412 Posts
A Sheraton albo "Apartamentowiec" z Ludwinowa radnym Dzielnicy VIII nie przeszkadzają ? Wizualki narazie marne, ale chyba lepsze to niż rozpadający się Forum. Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć żeby nikt nie był zainteresowany tym teren, tylko pewnie jak zwykle miasto postawiło jakieś beznadziejne warunki dzirżawy, a nawet jak ktoś się znajdzie z odjechanym projektem to pewnie nie można bo zasłania widok no chyba że jest to słup oświetleniowy, albo inny "apartamentowiec".
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,511 Posts
Faktycznie - niewiele widac - ten budynek z ostatniej wizualki (zwrocony w strone Wilgi) ma chyba wlasnie 11 kondgnacji i raczej mnie nie razi, Na wizualce nr 1 w ogole wszystko sie wydaje podobnie wysokie - troche zbyt jednostajna linia - jak dla mnie.

Argument radnych zas o zaslanianiu widoku z Debnik na wieze Kazimierza to jakas bzdura - chyba ze chodzi im o osiedle Podwawelskie, ale w takim razie to zaden argument!

Myslicie, ze jesli w takiej formie mialo by to powstac, bedzie otwarte? - tak sie wydaje, ale wcale nie jestem pewien.

Swoja droga ciekawostka - prawie wszystkie najwazniejsze biura arch. ostatnio wziely sie za osiedla (Romuald, DDJM, Jasinski), czekamy na Krzysia I.
 

·
Centuś
Joined
·
3,412 Posts
Co do odwrócenia się od Wisły to potrzebujemy awaryjnego koryta bo Wisła okresowo wylewa, tworzenie fantatycznych ogrodów, kafejek, kawiarni i innych bajerów na bulwarach możemy póki co między bajki włożyć. Zamiast pieprzonego becikowego możnaby zacząć realizować taki projekt, no ale po co krde jak lepiej ludowi jabole zafundować.
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,268 Posts
Gazeta said:
Koncepcja ta - choć na razie na papierze - już budzi skrajne emocje. Projekt nie spodobał się radnym Dzielnicy VIII, którzy zamierzają wydać negatywną opinię. - Po pierwsze, budynki są za wysokie, co zaburzy panoramę widokową z Dębnik na Kazimierz i jego kościoły oraz na Wawel i Skałkę - mówi radny Krzysztof Jakubowski. - Zbyt duże jest też zagęszczenie domów. Architekci proponują rodzaj zamkniętego blokowiska.
Trzymajcie mnie ludzie bo zaraz mnie popierdoli chyba!!!! :bash:
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
"Po pierwsze, budynki są za wysokie, co zaburzy panoramę widokową z Dębnik na Kazimierz i jego kościoły oraz na Wawel i Skałkę"

zabawne, ale powinno być wliczone w koszta.
 

·
Centuś
Joined
·
3,412 Posts
A tak wogóle, z Dębnik na Kazimierz - dobrze kur..wa że nie z Azorów na Kurdwanów.
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,511 Posts
Moze to rzeczywiscie nieco zbyt wysokie od strony Wisly - dziesiec pieter jako wysokosc budynkow od Wisly jest nieco przesadzoan - moze raczej 8 - no ale nie ma co roztzrasac, bo nic jescze przeciez znie widac!!!

Ale kladka i przystan..... smakowite koncepcje!!!
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
zgadzam się, można by 2 - 3 pietra mniej. ale też Dunikowski nie jest głupi - dał tyle, żeby było z czego schodzić...
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
projekt, który wykonało Biuro Architektoniczne DDJM na zlecenie Wawel Imos International - właściciela działki i hotelu. Wawel II nie ujawnia inwestora. - Zleciliśmy zewnętrznej firmie analizę tego, co tam może powstać. Być może istniejący obiekt [hotel Forum - przyp. red.] da się jakoś zagospodarować. Ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęliśmy - mówi Robert Mrzygłód, dyrektor ds. organizacyjnych WII.
czyli straszymy: możecie mieć nowoczesną architekturę, ale jak się nie zgodzicie to zostaniecie ze starym Forumem. taka właśnie jest alternatywa;)
 

·
perfidus acutus
Evanescence
Joined
·
34,328 Posts
moim zdaniem odpadnie połowa tego długasa wzdłuż Konopnickiej i kawałek budynku obok (perspektywa widokowa) budynki wzdłuż bulwarów będą obniżone o 2 - 3 piętra. powinno wystarczyć.
 

·
Registered
Joined
·
257 Posts
Dobrze to wygl±da moim zdaniem. Wygl±da to na ciekaw± architekturê i jest piêknie wkomponowane w ten poforumowy obszar. Co do argumentów o zas³anianiu widoków to tak w Krakowie jest zawsze - wg niektórych najlepiej nic nie budowaæ bo siê zburzy panoramê. Ale zgadzam siê ¿e te ewentualne 11 piêter to za du¿o.
 

·
Registered
Joined
·
153 Posts
Dziad said:
Kuba? Ten Kuba?

Jeśli tak, wyjaśnij mi proszę co obrazuje ten diagram. To tylko Twoja twórczość własna, czy takiż projekt faktczynie kiedyś istniał?
ten projekt istniał ,ale to było tak dawno że niewiele pamiętam.. przerobiłem render ze stronki inwestora tylko troche i wkleiłem na SP. Pamiętam tyle że to miał być jakiś zespół biurowców przy kapelance, ten + chyba 3 inne ok 10 pietrowe... ale jak widać nic z tego nie wyszło :) strnka pewnie dawno nie istnieje.A co do wysokości to uważam że 11 pięter mogło by zostać, chociaż to rzeczywiście max.... ale w zasadzie to by było nie wiele wyższe od forum bo on sam jest przez te "słupy po bokach" conajmniej 30 metrowy, a nie wydaje się wcale bo jest długi . Pozatym ładnie zrobili te dachy cofające się do miasta. Ogólnie jakby materiały były dobra to jestem za tym projektem :) W zasadzie to kocham takie osiedla budowane nad rzekami np, jak w Rotterdamie Londynie...
 

·
Gorillaz
Joined
·
876 Posts
WOW! Piekne! Gratuluje projektu.
Radnych tez gratuluje. Jak chca miec widoki (panoramy) na kilka kilometrow, to polecalbym zamieszkac im na sawannie... :)
 
1 - 20 of 1404 Posts
Top