SkyscraperCity banner

1721 - 1740 of 1784 Posts

·
Registered
154 Posts
No ale czemu od razu z takim podejściem?
Nie każdy wie gdzie takie rzeczy szukać, sama nie jestem alfą i omegą w wyszukiwaniu zagospodarowania przestrzennego etc..
Wg mnie, tutaj nie chodzi o to co ktoś wie, tylko bardziej o to, że jak widzisz coś w okolicy - pusty kawałek przestrzeni, rozpadający się domek itp., a sprzedawca nie daje Ci pisemnej gwarancji co się z tym stanie, to bierzesz to pod uwagę przy zakupie.

Nie wiem też, czy to jest standard, czy tylko ja tak trafiłem, ale kiedy kupowałem nowe mieszkanie, to do aktu notarialnego był załączony dokument z listą wszystkich planowanych inwestycji na najbliższe 5 lat + mapką przeznaczenia terenów w okolicy, więc każdy wie co kupuje.

·
Registered
562 Posts
Nie każdy wie gdzie takie rzeczy szukać, sama nie jestem alfą i omegą w wyszukiwaniu zagospodarowania przestrzennego etc..
Przecież nie musisz robić tego samodzielnie, zawsze możesz komuś zapłacić aby doglądał dla ciebie tak dużej i ważnej transakcji jak zakup mieszkania. Ja również nie znam się na wszystkich tematach świata, dlatego jeśli w coś pakuję dużo pieniędzy, to płacę za poradę profesjonalistów, a jak mnie nie stać/szkoda mi, to w ogóle rezygnuję, a nie pcham się w coś, a potem narzekam jaki ten świat ciężki, bo mnie nikt nie uprzedził przed ryzykiem.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
3,449 Posts
Z ciekawości, Mistrzu, komu byś zapłacił? Rzuć jakimiś kontaktami/linkami.

·
Registered
2,481 Posts
Pierwszy z brzegu doradca rynku nieruchomości. Jeśli samemu nie ma się czasu/umiejętności, można udać się do urzędu miasta i poprosić o pomoc. Jednak jeśli mimo wszystko nie ma się czasu, to jednak jak wspomniał @simek , warto zainwestować kilkaset złotych w doradce bo przy inwestycji rzędu 1/3 1/2 czy 1 milion, jest to śmieszna oszczędność (a raczej nie jest to oszczędność bo zawód, że coś nie spełnia oczekiwań przy tak wielkiej inwestycji jest droższy niż kilka stówek).

·
Registered
562 Posts
Dokładnie - prawie każde biuro nieruchomości z pocałowaniem ręki przyjmie klienta, który przyjdzie i powie, że chętnie zapłaci, tylko znajdźcie mi mieszkanie, posprawdzajcie plany miejscowe i w sumie zróbcie wszystkie formalności za mnie, bo ja chcę zapłacić, poczekać i odebrać klucze do nowego mieszkania.

Ja osobiście korzystałem z doradcy finansowego przy braniu kredytu hipotecznego, co prawda jemu nie płaciłem bezpośrednio, tylko dostał za mnie prowizje od banku, który wybrałem, ale zadziałało to tak, że jedno spotkanie, opowiadziałem czego oczekuję, po paru tygodniach dostałem od niego oferty z kilkunastu banków, wybrałem najlepszą, umówiłem się na podpisanie umowy i tyle. Bez doradcy chodziłbym albo pisał do każdego banku z osobna, tracił czas i nerwy.

·
Registered
154 Posts
Dokładnie - prawie każde biuro nieruchomości z pocałowaniem ręki przyjmie klienta, który przyjdzie i powie, że chętnie zapłaci, tylko znajdźcie mi mieszkanie, posprawdzajcie plany miejscowe i w sumie zróbcie wszystkie formalności za mnie, bo ja chcę zapłacić, poczekać i odebrać klucze do nowego mieszkania.
Ja bym i tak wtedy uważał i nie szedł do "prawie każdego biura nieruchomości" - z tego co pamiętam, to 2-3 lata temu była właśnie afera w Tarnowie. Jakiś pośrednik nieruchomości miał wszystko posprawdzać i się okazało, że "zapomniał" sprawdzić, że mieszkanie miało zajęcie na hipotece.

Osobiście uważam, że w przypadku inwestycji kilkuset tysięcy, lepiej zapłacić z tysiąc i mieć coś zrobione profesjonalnie, niż metodami chałupniczymi starać się sobie poradzić. Jednak nawet w takim przypadku trzeba wszystko drugi raz sprawdzić i patrzeć na ręce.

Dodatkowo polecałbym jeszcze udać się na oglądanie mieszkania i późniejszy odbiór mieszkania z kimś, kto się na tym zna i wyceni co ewentualnie może być do zrobienia i czy nie ma jakichś innych niespodzianek.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
3,449 Posts
Z ciekawości: to "prawie każde biuro" jest ubezpieczone od ewentualnych błędów? Kolega knedle przytoczył przykład z Tarnowa. Doświadczenie uczy, że po pieniądze rękę wysunie każdy, ale odpowiedzialności finansowej za ewentualne dziadostwo wziąć na siebie już niekoniecznie.

Ja osobiście korzystałem z doradcy finansowego przy braniu kredytu hipotecznego, co prawda jemu nie płaciłem bezpośrednio, tylko dostał za mnie prowizje od banku, który wybrałem, ale zadziałało to tak, że jedno spotkanie, opowiadziałem czego oczekuję, po paru tygodniach dostałem od niego oferty z kilkunastu banków, wybrałem najlepszą, umówiłem się na podpisanie umowy i tyle. Bez doradcy chodziłbym albo pisał do każdego banku z osobna, tracił czas i nerwy.
Ale Ty chłopie życie ogarniasz... Szacun. A tak serio, naprawdę próbujesz tu wszystkim zaimponować "doradcą" za darmoszke?

·
Zbyszek
1,244 Posts
Doradca finansowy podsuwa " najlepszą" ofertę w zależności od wysokości prowizji jaką dostanie. Dlatego Getin Bank i Getin leasing byly kiedys najczęsciej promowanymi przez "doradców" instytucjami finansowymi.

Warunkow tych umow juz klient nie czytal, w koncu "doradca" powiedział, ze jest git...

·
Registered
705 Posts
prawie każde biuro nieruchomości z pocałowaniem ręki przyjmie klienta, który przyjdzie i powie, że chętnie zapłaci, tylko znajdźcie mi mieszkanie, posprawdzajcie plany miejscowe i w sumie zróbcie wszystkie formalności za mnie, bo ja chcę zapłacić, poczekać i odebrać klucze do nowego mieszkania.
Chyba nie miałeś doświadczenia z pośrednikami nierumochości. :D Oni ci wcisną najgorszą norę, wmawiając że to atrakcyjna nowa, bo od każdej sprzedaży kasują (od Ciebie) prowizję ok. 2-3% (czyli powyżej 10 tys. zł).

·
Registered
483 Posts
bo od każdej sprzedaży kasują (od Ciebie) prowizję ok. 2-3% (czyli powyżej 10 tys. zł).
Nie tylko od Ciebie, a od obu stron. W takim wspomnianym powyżej Tarnowie procentowo jest to jeszcze więcej, żeby kwoty się zgadzały.

·
Registered
562 Posts
Ale Ty chłopie życie ogarniasz... Szacun. A tak serio, naprawdę próbujesz tu wszystkim zaimponować "doradcą" za darmoszke?
Haha, no korzystanie z doradców to żaden powód do szacunku i imponowania :D z mojej strony raczej przykra konieczność, bo wolałbym umieć to ogarnąć samodzielnie. To samo miałem z odbiorem mieszkania: sam potrafiłbym sprawdzić "na oko" czy wszystko jest w porządku, więc zapłaciłem za profesjonalistę, który znalazł sporo niedoróbek. Ah, no ale znowu się "chwalę" tym jak kupowałem mieszkanie, w wątku o tym jak kupować mieszkanie - cóż za narcyz ze mnie o_O

Co do przypadku z Tarnowa, to cóż, znacie jakąś branżę, która jest wolna od oszutów i naciągaczy? Wszędzie trzeba uważać - przecież nie twierdzę, że od razu macie gościowi z biura nieruchomości dawać pełnomocnictwo i hasła do banku coby przeprowadził transakcję za was.
Dyskusja zaczęła się od pytania k-polis:sean, że skąd zabrać kogoś kto sprawdzi dla mnie na przykład plan miejscowy, tak jakby to była wiedza tajemna i trzeba było z polecenia szukać takich osób. Odpowiedź moja, że takie osoby istnieją, a wy, że wcale nie, bo przecież ktoś, kogoś, kiedyś w takiej sytuacji naciągnął. No naciągnął, wszędzie można zostać naciągnięty, tylko co z tego?

·
Registered
765 Posts
Nie tylko od Ciebie, a od obu stron. W takim wspomnianym powyżej Tarnowie procentowo jest to jeszcze więcej, żeby kwoty się zgadzały.
Coraz rzadziej juz biora od klienta, takie oferty odstraszaja chetnych. Poza tym klienci ogladaja z posrednikiem, a czesto biora "na szwagra", na nazwisko panienskie, "nie znam tej Pani posrednik, sfalszowala mój podpis!", ot polactwo.
A za obecna "jakosc" posrednikow podziekujcie Panu Gowinowi, ktory zlikwidowal licencje dla posrednikow, teraz kazdy z ulicy moze to robic.

·
Registered
435 Posts
Halo forum SSC, tu ziemia! Czy dyskusja o pośrednikach ma sens w czasie, w którym praktycznie nie ma rynku nieruchomości?

·
Registered
2,264 Posts
Ogólnie od jakiegoś czasu rozglądam się za mieszkaniem w Krakowie. Najbardziej marzy mi się osiedle Podwawelskie (blisko centrum, dobra komunikacaja, stere bloki mi nie przeszkadzają), przeglądam zwykle jakieś 2-3 pokojowe mieszkania. Ale zastanawiam się nad jakąś alternatywą lokalizacją. Możecie pomóc i podać czy są jakieś aktualnie inwestycje w jakiś dobrze skomunikowanych lokalizacjach blisko centrum (myślę głównie o okolicach Grzegórzeckiego, Mogilskiego), ewentualnie w jakie miejsca jeszcze patrzeć?

Chwilę zastanawiałem się nad Zabłociem ale polecieli z cenami.

·
Registered
34 Posts
Ogólnie od jakiegoś czasu rozglądam się za mieszkaniem w Krakowie. Najbardziej marzy mi się osiedle Podwawelskie (blisko centrum, dobra komunikacaja, stere bloki mi nie przeszkadzają), przeglądam zwykle jakieś 2-3 pokojowe mieszkania. Ale zastanawiam się nad jakąś alternatywą lokalizacją. Możecie pomóc i podać czy są jakieś aktualnie inwestycje w jakiś dobrze skomunikowanych lokalizacjach blisko centrum (myślę głównie o okolicach Grzegórzeckiego, Mogilskiego), ewentualnie w jakie miejsca jeszcze patrzeć?

Chwilę zastanawiałem się nad Zabłociem ale polecieli z cenami.
Z takich lokalizacji Browar Kleparz i Inwestycja Angela na dra Twardego, ale pewnie ceny podobne jak Zabłocie

·
Registered
689 Posts
Starsze bloki przy Galerii Kazimierz i w strone Hali Targowej (Grzegorzki Zachod). Tam akurat jest sporo ladnych w stylu soc.realu i sporo juz odremontowanych.
Wszedzie blisko, w miare zielono i spokojnie.

1721 - 1740 of 1784 Posts