SkyscraperCity banner

1741 - 1760 of 1784 Posts

·
Registered
528 Posts
rozglądam się od jakiegoś czasu za mieszkaniem w Krakowie, chciałbym zamienić na większe. Dochodzę do wniosku że rynek krakowski jest chory. Ceny są kosmiczne. Stan deweloperski rejon wieczystej, Lema to 11k za metr. Na wtórnym po 12-13. Kumpel tak w ramach ciekawostki podesłał mi ofertę z Warszawy, centrum, stacja metra, widok na wieżowce, zadbany blok i mieszkanie gotowe do wejścia (39m) cena 12,5k za metr. Mam nadzieję że wirus przeczyści rynek, to co jest teraz to nie jest normalna sytuacja, cena mieszkania vs zarobki vs to co miasto oferuje to jest nieporozumienie. Może na jesień ceny coś spadną, jeśli kogoś teraz firma ma zwolnić bo się może okazać że jeszcze 3 miesiące wypowiedzenia, trochę oszczędności więc może pół roku pociągnąć, a co potem?może trzeba będzie sprzedać mieszkanie. Lub mieszkania z bookingów itd jeśli nie uda się znaleźć najemcy długoterminowego (a kredyt trzeba spłacać) to może też pójdzie na sprzedaż? Ale to jednak wróżenie z fusów, rynek nie jest normalny i nie działają tu normalne zasady w moim odczuciu.

·
Registered
2,789 Posts
Na spadek cen bym nie liczył. Owszem ceny na rynku wynajmu mieszkań czy biur może chwilowo trochę bedą mniejsze ale rynek sprzedaży mieszkań nie wróci już do wcześniejszych cen. W tym roku poprostu ceny mieszkań będą stały na obecnym poziomie bez wzrostów, które były co roku.

·
Registered
1,693 Posts
Na spadek cen bym nie liczył. Owszem ceny na rynku wynajmu mieszkań czy biur może chwilowo trochę bedą mniejsze ale rynek sprzedaży mieszkań nie wróci już do wcześniejszych cen. W tym roku poprostu ceny mieszkań będą stały na obecnym poziomie bez wzrostów, które były co roku.
Ja byłbym w stanie się założyć , że istotnie spadną ceny sprzedaży (> 10%). Pewnie nie z dnia na dzień , bo rynek nieruchomości reaguje wolniej.
Początek spadków zaczyna się w nie w chwili miesięcznego głębokiego kryzysu, ale pewien czas po nim. Będzie to moment kiedy wszyscy zrozumieją, że gospodarka ot- tak pstryk nie wróci do poprzedniego stanu, ale zajmie jej to ~5 lat. Bezrobocie wskoczy na 10+ , PKB będzie kulał, całe sektory gospodarki ubite na lata (turystyka, sport , eventy , gastronomia lokalowa itd.)
W pierwszej kolejności znikną (ograniczą) Ci kupujący , których dotknie bezpośrednio kryzys.
Potem pojawią się pierwsze symptomy spadków cen to i znikną Ci kupujący, którzy nie mają co z gotówką zrobić.
Będzie się tak kręcić, kręcić , aż osiągnie dno. Z resztą nihil novi, klasyczny kryzys. Tylko ,że ten jest dużo potężniejszy niż w 2008 bo ma charakter fundamentalny(ubite na amen gałęzie gospodarki) , a nie stricte finansowy , więc trudno do końca przewidzieć jak głębokie będą jego skutki.

·
Registered
1,625 Posts
Ale apokaliptyczna wizja. Ceny oczywiście trochę spadna, ale nie te w najlepszych lokalizacjach. Przy wymieniobym Lema i dalej na pewno bedzie trochę taniej na początku jesieni. Później pojawi się szczepionki, gospodarka szybko się rezkreci i wszystko wróci do normy. Pytanie tylko kiedy ta szczepionka będzie dostępna. Czy na jesień czy na wiosnę, a moze dopiero na jesień 2021? Scenariusz z powyższego posta zisci się tyko wtedy gdy nikomu nie uda się opracować szczepionki. A na szczęście szansa na to jest mała bo pracuje nad nią ponad 100 zespołów.

·
Registered
483 Posts
rozglądam się od jakiegoś czasu za mieszkaniem w Krakowie, chciałbym zamienić na większe. Dochodzę do wniosku że rynek krakowski jest chory. Ceny są kosmiczne. Stan deweloperski rejon wieczystej, Lema to 11k za metr. Na wtórnym po 12-13. Kumpel tak w ramach ciekawostki podesłał mi ofertę z Warszawy, centrum, stacja metra, widok na wieżowce, zadbany blok i mieszkanie gotowe do wejścia (39m) cena 12,5k za metr.
Przy Lema wszystko w normalnych warunkach poszłoby pod AirBNB z dodatkowym sporym zarobkiem na każdym większym koncercie w Tauron Arenie. Do tego w sąsiedztwie jednego z większych parków w Krakowie i tramwajem który dowiezie Cię na rynek w 10 minut. W tamtej okolicy przez długi czas było jedno z droższych osiedli w Krakowie - 'El Dorado' które zostało w dość szemrany sposób postawione praktycznie w centrum parku.

·
Registered
562 Posts
Mam nadzieję że wirus przeczyści rynek, to co jest teraz to nie jest normalna sytuacja, cena mieszkania vs zarobki vs to co miasto oferuje to jest nieporozumienie.
No cóż, obrażanie się na rynek i ceny, które dyktuje to postawa stara jak świat. Ceny są jakie są, dopóki nie reguluje ich państwo, to nie można mówić, że są nienormalne - są dokładnie takie jak liczba w której spotykają się interesy kupujących i sprzedających.
Czy spadną? Nie wiem, nie mam czarodziejskiej kuli, ale wiem, że jeśli potanieją materiały budowlane, budowlańcy ze względu na brak popytu chętnie obniżą swoje wynagrodzenia, a na rynku wtórnym obecni właściciele będą potrzebowali gotówki i chętnie sprzedadzą swoje nieruchomości po niższych cenach - wtedy ceny spadną.

Jeśli miałbym zgadywać, to -10% do końca roku to wszystko na co moga liczyć kupujący.

·
Registered
2,384 Posts
A kto to wie, jak za pół roku będzie wyglądał rynek najmu krótkoterminowego? Być może właśnie będzie przeżywał boom, bo ludzie będą woleli przyjechać autem i wynająć na tydzień mieszkanie w Krakowie, zamiast lecieć zatłoczonym samolotem do zatłoczonego hotelu w Egipcie?
Tak samo, kto pół roku temu przewidział, że lotnisko obsłuży w kwietniu 52 osoby?

·
Registered
Kraków
4,624 Posts
co powiedzie o inwestycji na sliczna36.pl, ktoś zna przedział cenowy u nich
ostatnio widziałem, że budynek b ten który teraz mają realizować jest prawie cały sprzedany a teraz znów mają chyba wszystkie mieszkania dostępne

no i fredry od budimexu ma w sprzedaży 2 etap ale też ciekawe jak z cenami, w sumie długo był tylko etap 1 dostępny, a teraz jak wirus szaleje to puścili 2 etap

·
Registered
385 Posts
Jest ktoś z okolic rejonu Opatkowic (tereny na wschód od ul.Zakopiańskiej) ulice np Opatkowicka, Poronińska lub Świetlista. Rozważam zakup mieszkania w tym rejonie od developera Villa Rudnicki i się zastanawiam nad plusami i minusami tej lokalizacji. Mniej więcej w połowie drogi między ruchliwą Zakopiańska a jeziorkiem przy Smoleńskiego będzie niedługo ruszała mieszkaniówka.

·
Registered
2,359 Posts
Sami widziecie ile osób pyta o dobre lokalizacje, sprawdzonych dev, czy posredników. Krakowski rynek nieruchomości nie jest taki płytki. Zanim wykruszą się Ci z gotówką, Ci z dużą zdolnością, Ci normalni, i zostaną w końcu Ci którym kryzys zacisnął pętlę na szyi miną grube miesiące i wg mnie te powyżej roku.
Czy należy sie spodziewać spadków? Pewnie tak, ale niewielkich i w dużej mierze zależnych od lokalizacji.
Jak coś słabo szło w dobie prosperity to cena poleci tym bardziej w dobie kryzysu, ale umówmy się takich kiepskich lokalizacji w Krk jest mało, a to dlatego, że zwykle walczą skutecznie własnie ceną.
Nastawmy się, na to że ceny nie wzrosną i to już będzie dla kupujących jakiś benefit z tego wirusa.
Jak rynek zacznie notować średnie spadki rzędu 10% tzn że niektóre lokalizacje spadną i 20-25% a to będzie oznaczało już poważną zapaść rynku nieruchomości i problemy z płynnością finansową, nie tylko ich ale również nas.

·
Registered
1,625 Posts
Na razie coś spadków nie widać, w artykule pisało nawet, że w Krakowie niewielki wzrost. Obniżyli stopy więc pewnie dlatego. Jak już coś spadnie to pewnie za pół roku najwcześniej. Ucieszył bym się gdyby były większe spadk, bo bym wymienił mieszkanie na większe. Ale dalej nie wierzę, że coś spadnie w dobrej lokalizacji (jak Zabłocie czy Rondo Matecznego)

·
Registered
253 Posts
Sami widziecie ile osób pyta o dobre lokalizacje, sprawdzonych dev, czy posredników. Krakowski rynek nieruchomości nie jest taki płytki. Zanim wykruszą się Ci z gotówką (...)
No widzimy, dwie :)
Ponad połowa mieszkań kupowana była na inwestycje wg raportu NBP. To własnie brak tych kupujących wpłynie na ceny bo ci co mieli kupić dla siebie to i tak prędzej czy później kupią. Po zaledwie miesiącu nie ma sensu szukać gwałtownych ruchów skoro po kryzysie 2008 ceny powoli spadały przez 4 lata. Mieszkaniówka to nie giełda.

·
Registered
241 Posts
Na razie coś spadków nie widać, w artykule pisało nawet, że w Krakowie niewielki wzrost. Obniżyli stopy więc pewnie dlatego. Jak już coś spadnie to pewnie za pół roku najwcześniej. Ucieszył bym się gdyby były większe spadk, bo bym wymienił mieszkanie na większe. Ale dalej nie wierzę, że coś spadnie w dobrej lokalizacji (jak Zabłocie czy Rondo Matecznego)
Spadki są już faktem. Obserwuję od kilku lat rynek. W ciągu ostatniego miesiąca liczba ogłoszeń z rynku wtórnego zwiększyła się przynajmniej 2-3 krotnie. W ciągu miesiąca pojawiło się kilka ogłoszeń z aktualizacją ceny (czyt. obniżeniem) - wcześniej tyle nie widziałem przez 3 lata, a ogłoszenia czytam niemal codziennie. Nowe ogłoszenia pojawiają się z coraz niższymi cenami.
Zaczęły się pojawiać mieszkania w coraz bardziej atrakcyjnych lokalizacjach - widziałem już ogłoszenie z Kazimierza (wcześniej przez kilka lat, zdarzyło się jedno), tak samo działki.
Piszę tyko o ogłoszeniach bezp od właściciela w cenie do 600k Pln (mieszkania), 800k Pln (domy) i 400k Pln (działki) w KRK i okolicy KRK (30 km).

·
Registered
1,625 Posts
Olx i Gumtree to mi się kojarza jako portale gdzie ktoś chce sprzedać używany wózek albo szuka pracownika do koszenia trawnika.

Za to ja jak kupowałem mieszkanie 3 lata temu znalazłem ogłoszenie od prywatnej osoby na którym portalu z mieszkaniami (nie pamiętam czy dominium czy otodom czy jeszcze coś), ale było pełno ogłoszeń tego mieszkania od pośredników też.

·
Registered
Kraków
4,624 Posts
Za to ja jak kupowałem mieszkanie 3 lata temu znalazłem ogłoszenie od prywatnej osoby na którym portalu z mieszkaniami (nie pamiętam czy dominium czy otodom czy jeszcze coś), ale było pełno ogłoszeń tego mieszkania od pośredników też.
to raczej rzadkość, bo pośrednicy zastrzegają w umowie, żeby nie sprzedawać bezpośrednio z pominięciem pośredników, tak samo, żeby nie iść do innych pośredników
nie zawsze oczywiście ale jednak

1741 - 1760 of 1784 Posts