Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 56 Posts

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,153 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jak wiadomo odchody zostawiane przez przesiadujące na zabytkach ptaki przyczyniają się do niszczenia owych zabytków. Proponuję więc omówić ten temat. Uważam że należy uniemożliwić ptakom siadanie na zabytkach żeby ich nie niszczyły. W tym celu należało by nakłonić właścicieli zabytków aby montowali koplce nie dające ptakom siadać na zabytkowych budynkach. Można też odstraszać ptaki odgłosem drapieżnika puszczanym w pobliżu zabytków. Ale z czasem ptaki przyzywyczajają sie do tego odgłosu i go olewają. Więc jest to rozwiązanie skuteczne na krótką chwilę. Można by też użyć prawdziwego drapieżnika. Ale jest to zapewne drogie rozwiązanie. W dodatku drapieżnik może atakować ptaki które nie siadają na zabytkowych budowlach.

A co wy macie do powiedzenia w tym temacie ?.

P.S. Wątek założony na życzenie użytkownika z krakowa.
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,153 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Trzeba by też uświadomić ludzi że gołębie swoimi odchodami przyczyniają się do niszczenia zabytków, i żeby ludzie ich nie dokarmiali jeśli owe zabytki mają przetrwać w dobrym stanie. Bo niedokarmiane gołębie nie mnożą się na potęgę gdy nie mają czego jeść i za co wyżuwić więcej młodych.
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,480 Posts
Myślę, że nie pozostaje nic innego, jak wytresowanie ptaków drapieżnych, aby atakowały tylko gołębie siedzące, a nie te przelatujące.

Pierwsze pokolenie gołębi nauczy się nie siadać w centrum miasta, drugie nauczy się nie siadać, trzecie nauczy się nie siadać, a ponieważ z czasem wszystkie siadające zostaną skonsumowane, niesiadanie stanie się cechą dziedziczną. Wtedy wybije się podgatunki siadające, a te niesiadające będziemy sprzedawać na cały świat za grubą kasę, bo nie tylko w Polsce są zabytki :yes:

... a za dokarmianie gołębi powinna być kara finansowa (mandat) dokładnie taka sama, jak za nie sprzątanie po czworonogu. Nikogo nie trzeba będzie uczyć, bo ludzie niczego nie przyswajają tak szybko, jak informacji o karach finansowych.
 

·
Administrator
Joined
·
38,098 Posts
Wypalacz Rafał;94068968 said:
I co z literówką w temacie? :D
No jest problem, żeczywiście.
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
niedaleko mnie zalęgły się pustułki i latających szczurów jest wyraźnie mniej. nawet się zaczęliśmy z rodzeństwem zastanawiać jak sokoła osiedlić w okolicy celem zwiększenia efektów ale to tanie nie jest.
 

·
Registered
Joined
·
210 Posts
Patent dobry, pytanie co z nimi dalej, bo pewne opcje wiadomo, że nie przejdą.

Kiedyś słyszałem, że niektóre miasta walczą z gołębiami serwując im karmę ze środkiem antykoncepcyjnym - pewnie drogie, ale skuteczne i humanitarne. Pytanie tylko czy kościół tego u nas nie zablokuje ;]
 

·
внимани&
Gryzie
Joined
·
763 Posts
W Zamościu jest również sporo gołębi. W miejskiej kasy zaopatrzono fasady budynków, na czele z różnego rodzaju gzymsami w kolce. Nie wiem na ile to pomogło ale g***a nie widać, nawet na ulicach, czego o Krakowie powiedzieć nie można.
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,153 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Moi drodzy bądźmy poważni. Może wątek jest śmieszny ale problem już nie. Skoro ptaszyska niszczą swoimi odchodami budynki to warto by owe budynki przed ptakami chronić. Na przykład montujące te kolce już tu wspomniane. Rozwiązanie tanie i skuteczne.
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,480 Posts
^^ Ale czy bezpieczne dla ptaków? Zawsze zastanawiało mnie, czy ptaki już z daleka widzą te kolce i czy to się sprawdza także w nocy. Gdzieś słyszałem, że ptaki się o te kolce często kaleczą i potem mają przetrącone łapki, co może doprowadzić je do śmierci od zakażeń i wycieńczenia.
A co z gołębiami wyrzucającymi odchody podczas lotu?
Rzeczywiście jest z tym kłopot :(

W takim razie pozostaje już tylko ogłosić no fly zone. Na którymś niedawnym TEDx prezentowano system działek laserowych do zestrzeliwania komarów. Wystarczyłoby lekko wzmocnić działka (ale nie za bardzo, aby na Balicach ilość paxów nie spadła).

cały czas czytam tytuł - gołąb pie*dolnął w kamienice :nuts:
Zdaje się, że w Shreku była taka akcja (gdy Fiona ze Shrekiem przyjechali do zamku, a lecące wypuszczone z tej okazji gołębie zaczęły gapić się na parę) :lol:
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,153 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Miał być na poważnie. Ale coś niektórym ciężko tu napisać coś poważnego. Wracając do tematu. Towarzysz aajanek chce napisać projekt uchwały zakazującej dokarmiania gołębi. Choć aajanek ma dobre chęci to jednak pomysł jest głupi. Taką uchwałą urzednicy narazili by się na ośmieszenie, bo przecież straż miejska nie będzie ganiać i karać babć karmiących ptaki. A ludzie i tak by ptaki dokarmiali mimo zakazu. Już lepiej te kolce montować.
 

·
Banned
Joined
·
16,255 Posts
Kiedyś na Rynku Głównym w Krakowie, można było do woli dokarmiać gołębie ziarnem, kupowanym na płycie rynku, lecz urzędnicy miejscy, w trosce o zabytkowe kamienice i ich elewacje oraz ogólny zapach - znieśli ten proceder, gdyż gołębi w rejonie rynku jest zdecydowanie za dużo, a czy teraz jest ich mniej? Teraz są wszędzie..
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
29,153 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Mądry krok. Można też prosić ludzi aby nie dokramiali gołębi, np. napisać o tym w mediach podpierając się jakimiś badaniami że ptasie kupy niszczą elewacje. Ale nie zakazywać bo zakaz byłby martwy.
 
1 - 20 of 56 Posts
Status
Not open for further replies.
Top