SkyscraperCity banner
1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
1 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, aczkolwiek czasem zaglądam tu jako gość. Zdąrzyłem zauważyć, że wielu z Was dysponuje sporą wiedzą, dlatego myślę, że może ktoś będzie potrafił mi pomóc.
Zbieram obecnie informacje o krakowskim hotelu Forum/Sofitel. W zasadzie interesuja mnie wszystkie fakty, które dotyczą tego budynku.
Sporo już wiem, ale jeszcze mam pewne niejasności.
Przeszukiwanie internetu przeglądarkami daje raczej skromne wyniki.
Najpierw napiszę więc co już wiem, a później przedstawie swoje pytania:)

Hotel nad brzegiem Wisły, na przeciw Wawelu budowano 13 lat.
Oddano go do użytku 14.05.1988r.
Powstał na części dawnego stadionu piłkarskiego Garbarnii.
W ogóle z tego co wiem tam był wcześniej jakiś kłopotliwy grunt [tu potrzebuje właśnie sprecyzowania].
Hotel miał się nazywać "Kongresowy" albo "Ludwinów", ale potem dostał nazwę "Forum" na licencji sieci InterContinental.
Właścicieli terenów pod budowę wywłaszczono już w 1972r za marne grosze.
Hotel funkcjonował sprawnie od roku 1989. Miał 4 gwiazdki.
1 stycznia 2001 roku zmienił nazwę na Sofitel.
w listopadzie 2002 roku został zamknięty, oficjalnie z powodu niezadowalających wyników finansowych i złego stanu technicznego budynku.
Działkę z hotelem kupił Wawel Imos. za 40 mln zł i wg. obecnej koncepcji powstanie tam prawdopodobnie zespół apartamentowców i lokali usługowych.

Teraz pytania i wątpliwości.
Ostatnie lata tego hotelu są dosyć dobrze opisane, ale bardzo ciężko uzyskać informacje na temat starych dziejów.
1. kto był inwestorem a kto wykonawcą tego hotelu? [to Orbis był inwestorem?? czy prawą jest, że budowała to jakaś francuska firma?]
2. kiedy dokładnie rozpoczęła się budowa?
3. Czemu budowa trwała tak długo, aż 13 lat?
4. jakie wtedy, w latach 70, były alternatywne koncepcje zagospodarowania tego terenu?
5. Jak to jest z tym nazewnictwem - dowiedziałem się, że Forum to była licecnja od Intercontinental. Ale InterContinental nie ma już takiej marki chyba. Orbis został powiązany z Accor, do którego należy marka Sofitel i to było powodem zmiany nazwy? na to wychodzi w sumie.
6. Może ktoś zna jakieś ciekawostki na temat tego hotelu - wymiary, styl architektoniczny, co tam tak naprawdę się popsuło w tej konstrukcji? [podobno z powodu złego osadzenia na gruncie konstrukcja zaczęła się 'rozjeżdżać" i pękały ściany]
7. Może ktoś ma jakieś zdjęcia w formie elektronicznej [lub zwykłe ale mógłby je łatwo zeskanować] tych terenów z czasów przed powstaniem hotelu, z czasów jego budowy lub z czasów świetności [znalazłem kilka z okresu działalności w internecie, ale nigdy za wiele:) ].
8. Jeśli ktokolwiek wie cokolwiek niewynionego, co mogłoby mnie zainteresować, co pasuje do tego tematu to będę wdzięczny.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

1 - 1 of 1 Posts