SkyscraperCity banner

1 - 20 of 17505 Posts

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
Discussion Starter #1
Koniec z korkami na ul. Zakopiańskiej - można je teraz ominąć ul. Herberta i otwartą w czwartek ul. Jerzego Turowicza w Krakowie

- Dziękuję w imieniu rodziny, że nazwano ją imieniem mojego ojca - mówiła Elżbieta Jogałła, córka współtwórcy i wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Wraz z prawnuczką Turowicza i prezydentem Krakowa przecięła symboliczną wstęgę, otwierając trasę dla samochodów.

- Zwyczaj upamiętniania słynnych osób nazwami ulic to zapis historii tego miasta - dodał Adam Boniecki, obecny naczelny "Tygodnika".

Inwestycja warta 11 mln euro (10 proc. tej kwoty pochodzi z budżetu miasta, resztę pożyczyły EBOR i EBI) miała się zakończyć w kwietniu tego roku. Kilkumiesięczne opóźnienie to jednak nie wina wykonawcy, którym jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA Holding z Katowic. Najpierw gmina miała poważne problemy z pozyskaniem działek od PKP, potem okazało się, że trzeba wzmacniać grząski grunt. Zakres robót był ogromny - należało wykonać najdłuższą w Krakowie, niemal półkilometrową estakadę nad torami kolejowymi i ponaddwukilometrową dwupasmową ulicę z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Potrzebne były bezkolizyjny węzeł, dwa skrzyżowania i ekrany akustyczne, by wreszcie na koniec posadzić trawę, drzewa i krzewy.

- W czasie budowy dokonano kilku zmian w projekcie, co wyszło inwestycji na dobre - uważa Anna Marszał, prezes Agencji Rozwoju Miasta, która była inwestorem zastępczym dla gminy Kraków.

Tak więc kierowcy mają wreszcie do dyspozycji wygodną drogę odciążającą zatłoczone ulice Zakopiańską i Wadowicką. - Nowa trasa powinna przejąć sporą część ruchu samochodowego, szczególnie do centrum miasta i do Nowej Huty - ocenił młodszy inspektor Józef Gawlik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Ulica Turowicza stanowi ostatnie ogniwo południowej części tzw. Trasy Centralnej, która ma połączyć północną i południową część miasta. Spośród innych ulic miasta wyróżnia się nadzwyczajnym widokiem. Przepiękną panoramą Krakowa zachwycali się wszyscy uczestnicy wczorajszej uroczystości. Pojawił się też jednak głos sceptyczny. Podinspektor Ryszard Grabski, naczelnik krakowskiej "drogówki", martwił się: - Trasa jest wspaniała, świetnie wyprofilowana, nawierzchnia idealna, odległości między światłami ogromne, więc na pewno wielu kierowców będzie tu pędzić bez opamiętania. Przypuszczam, że będzie tu dochodzić do stłuczek. Trzeba będzie prędko zainstalować fotoradar.ul. Turowicza w liczbach:

2089 m - długość

457,5 m - długość estakady

7 m - szerokość jezdni

2,6 m -szerokość chodników

1000 m - długość ścieżki rowerowej

2 m - szerokość ścieżki rowerowej

1304 m - długość ekranów akustycznychTrasa Centralna

Łączy południową i północną część Krakowa. Z obwodnicy autostradowej biegnie ul. Herberta, Turowicza, Tischnera, Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich i stąd w kierunku Nowej Huty ul. Nowohucką, a w kierunku centrum ul. Klimeckiego, Herlinga-Grudzińskiego, Kotlarską, Powstania Warszawskiego, Lubomirskiego i będącą na ukończeniu ul. Wita Stwosza do al. 29 Listopada.Jerzy Turowicz (1912-1999)

Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" cieszący się olbrzymim autorytetem, przy tym osobowość niezwykle ujmująca, ciepła. Orędownik reform posoborowych, Kościoła tolerancyjnego i ekumenicznego. Z wykształcenia filozof. Podczas okupacji współpracował z prasą podziemną. Po wojnie założył wraz z ks. Janem Piwowarczykiem "Tygodnik Powszechny", któremu szefował przez 54 lata (z trzyletnią przerwą od 1953 do 1956 r., gdy władze komunistyczne zamknęły pismo w odwecie za odmowę wydrukowania pochwalnego nekrologu Stalina). Współtworzył też Kluby Inteligencji Katolickiej i ruch Znak. W 1964 r. podpisał "List 34" w obronie wolności kultury. Bronił polskich biskupów po liście do biskupów niemieckich. Był gorącym zwolennikiem dialogu polsko-żydowskiego. W 1989 r. w imieniu opozycji otworzył obrady Okrągłego Stołu. Prezydent Lech Wałęsa odznaczył go Orderem Orła Białego.

mska

a tutaj troche zdjęć http://www.lass.friko.pl/pagesc/idx000040.html
 

·
1Marek1
Joined
·
1,300 Posts
Witam, mam takie pytanie (to nie mój rejon Krakowa):Czy planowane na 7 wrzesnia br oddanie wezła na pd obwodnicy Krakowa połaczy ul.Turowicza z A4 i będzie jej naturalnym zakończeniem?
 

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
Discussion Starter #3
z tego co sie orientuje to tak. Zeby dojechac do trasy zakopianskiej trzeba bedzie kawalek przejechac obwodnica.
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,226 Posts
Kronika krakowska 03-09-2004

Arteria z widokamiNajwiększa tegoroczna inwestycja drogowa w Krakowie została zakończona - dwukilomerowy odcinek ul. J. Turowicza powinien znacznie odciążyć ulice łączące centrum miasta i Nową Hutę z jego południowymi rejonami. Od godz. 13 w czwartek, zamiast jechać ul. Zakopiańską czy Wielicką, można skorzystać z nowej arterii, której patronem został wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Prezydent Jacek Majchrowski, dokonując otwarcia nowej ulicy, poświęconej przez kardynała Franciszka Macharskiego, stwierdził, że inwestycja ta pokazuje ciągłość inwestycyjną, jeżeli chodzi o komunikację krakowską. - Niezaprzeczalne jest to, że ta nowa trasa odciąży Kraków, szczególnie ulice Zakopiańską i Wielicką, a także ułatwi dojazd w rejon łagiewnickiego sanktuarium - powiedział prof. J. Majchrowski. Nowa ulica, mająca ponad 2 kilometry długości, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, wiadukt, ścieżkę rowerową i chodniki dla pieszych, "domyka" krakowską trasę średnicową biegnącą od Łagiewnik, Kurdwanowa przez Podgórze i Zabłocie do Grzegórzek, Czyżyn i Nowej Huty. Przyszłościowo poprawi ona połączenie planowanej autostrady A-4 w kierunku Tarnowa, z zapowiadaną drogą ekspresową S-7 Chyżne - Warszawa, stanowiąc tzw. ciąg trasy Nowohuckiej.

Jako pierwsze nową ulicą, z której rozciąga się (dla jadących od strony południowej) piękny widok na Kraków, przejechały zabytkowe samochody i przeszła orkiestra Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego. Wśród zaproszonych gości oprócz przedstawicieli władz, inwestorów i wykonawców była liczna reprezentacja rodziny oraz przyjaciół patrona nowej ulicy. Uczestnicząca w jej otwarciu córka Jerzego Turowicza, Elżbieta Jogałła, dziękując za takie uhonorowanie taty, uznała za najbardziej symboliczne to, iż nowa ulica połączyła ul. Józefa Tischnera i Zbigniewa Herberta - z którymi przez wiele lat Jerzy Turowicz przyjaźnił się. - Kraków po raz kolejny pokazał, że umie pamiętać o swych wielkich obywatelach - ulica Jerzego Turowicza, pięć lat po jego śmierci, to trwały zapis nie tylko na mapie czasu, ale na mapie miasta - uznał ksiądz Adam Boniecki, obecny szef "Tygodnika Powszechnego".

Na zadowolonych z powstania nowej arterii wyglądali także policjanci. - Nasza obawa jest jedna - to, że nowa droga zbytnio zachęca do szybkiej jazdy, podczas gdy na całym jej odcinku jest ograniczenie do 70 km na godzinę - przyznał młodszy inspektor Józef Gawlik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji. - Na pewno więc od początku będziemy się starali dyscyplinować kierowców, niewykluczone że następne stanowiska fotoradarów, których jest w mieście już 19, staną właśnie na tej trasie. Życie potwierdziło te obawy, bowiem około godz. 13, gdy tylko ruszył ruch nową arterią, zaraz pojawili się na niej tacy, którzy na świeżej i równej nawierzchni rozpędzali się do ponad 120 km na godzinę. - Teraz jest tylko pytanie, kiedy w tym miejscu zanotujemy pierwsze drogowe zdarzenie - zastanawiali się policjanci z drogówki.
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,226 Posts
Ja osobiście jestem średnio przekonany o dużej potrzebie stworzenia tej trasy... no ale zobaczymy jaki rzeczywiście ruch przejmie ta arteria...
 

·
Krakus rodowity
Joined
·
5,749 Posts
Dobre wieści. Dużo się dzieje w sprawach drogowych w Krakowie :)
 

·
Moderator
Joined
·
4,039 Posts
Świetne wiadomości :) A powiedzcie mi moi drodzy , czy są jeszcze jakieś duże inwestycje drogowe w Krakowie ( nie chodzi mi np. o remont ronda Mogilskiego , tylko o jakies nowe trasy ) ? Kiedy ma ruszyć budowa A4 do Tarnowa i tej ekspresówki z południowego Krakowa na Nową Hutę i dalej na drogę do WWA ?
 

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
Discussion Starter #8
oralB said:
Świetne wiadomości :) A powiedzcie mi moi drodzy , czy są jeszcze jakieś duże inwestycje drogowe w Krakowie ( nie chodzi mi np. o remont ronda Mogilskiego , tylko o jakies nowe trasy ) ? Kiedy ma ruszyć budowa A4 do Tarnowa i tej ekspresówki z południowego Krakowa na Nową Hutę i dalej na drogę do WWA ?
-Jako nowa trase mozna uznac odcinek trasy centralnej ktora bedzie biec kolo AE i dworców i laczyc rondo mogilskie i al 29 listopada.
-W 2006 zbuduja tez przedluzenie a4 (s7) do modlniczki
-a4 do tarnowa i ekspresowka o ktorej mowisz to raczej odleglejsza przyszlosc.
 

·
Registered
Joined
·
1,239 Posts
Eldorrado said:
-Jako nowa trase mozna uznac odcinek trasy centralnej ktora bedzie biec kolo AE i dworców i laczyc rondo mogilskie i al 29 listopada.
-W 2006 zbuduja tez przedluzenie a4 (s7) do modlniczki
-a4 do tarnowa i ekspresowka o ktorej mowisz to raczej odleglejsza przyszlosc.
Poczatek budowy A4 do Tarnowa to tez 2006.. Jesli wszystko pojdzie dobrze, a wcale tak nie musi byc - patrz tutaj
Koniec robot na A4 Krakow-Tarnow to 2008.
Ekspresowka S7 moglaby byc juz gotowac optymistycznie zakladajac w 2009..
 

·
mies fan
Joined
·
5,178 Posts
Jaracz said:
Poczatek budowy A4 do Tarnowa to tez 2006.. Jesli wszystko pojdzie dobrze, a wcale tak nie musi byc - patrz tutaj
Koniec robot na A4 Krakow-Tarnow to 2008.
Ekspresowka S7 moglaby byc juz gotowac optymistycznie zakladajac w 2009..

trzymam kciuki żeby wszystko się udało!!!

ech, żeby tak u nas na mazowszu jakiś skraweczek autostrady...
 

·
Registered
Joined
·
972 Posts
...i znowu ilość zrealizowanych inwestycji drogowych nakumulowała się do poziomu, który zmusza mnie do kupna nowego planu Krakowa...
 

·
1Marek1
Joined
·
1,300 Posts
do:
andy*krk (tunel w Krakowie pod wzgórzem św. Bronisławy)-oj przydałby sie bardzo. Cos jednak budowa tuneli w polsce nam nie idzie (pierwsze wyjatki pojawiaja sie w Warszawie, ale chyba nie ma jeszcze w Polsce żadnego tunelu budowanego metodą "górniczą"-tj. drążenia otworu a nie "budujemy rów i zadaszamy". Coś mi się wydaje że pierwszy powstanie w Lalikach (trasa B.Biała-Zywiec-Zwardoń). Oczywiście był jeszcze w planach tunel pod świną -na drodze łączącej Swinouście z reszta lądu) ale to już całkowicie kosmiczny (czyt. nierealny) projekt.
do Judy- poczekaj jeszcze trochę. po zachodniej stronie centrum Komunikacyjnego (teren Nowego Miasta) powstanie kilka całkiem nowych ulic (a stare bedą tez miały inny bieg). Daj nam (tzn Krakowowi) jeszcze te 6 miesięcy).
Do Van den Rohe-doczekasz się szybciej niz myślisz. A2 już do was (Warszawy) biegnie. następny etap budowy to odcinek łódź-Warszawa (konotopa). Cierpliwości.
 

·
Krakus rodowity
Joined
·
5,749 Posts
Od piątkowego południa do poniedziałku nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu nowo otwartej ul. Turowicza z ul. Witosa. Efektem tego oraz zmiany organizacji ruchu w tym miejscu jest śmiertelny wypadek oraz dwie kolizje.

----
No pięknie
 

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
Discussion Starter #16
Łącznik ulicy Turowicza z obwodnicą otwarty :cheers: :cheers: :Węzeł im. Sapiehy już uruchomiony
(gazeta.pl)

Koniec z korkami w południowej części Krakowa - od godz. 13 kierowcy mają do dyspozycji wszystkie zjazdy w węźle Łagiewniki, czyli pełne powiązanie obwodnicy autostradowej z Trasą Centralną, łączącą północną z południową stroną miasta

Wydawałoby się, że wczorajsze uroczystości oddania kilku zjazdów na obwodnicę to nic wielkiego dla kierowców. A jednak - bezkolizyjne połączenie autostrady z ul. Herberta, uruchomioną tydzień temu ul. Turowicza ze skrzyżowaniem na ul. Tischnera daje wreszcie miastu pierwszą nowoczesną trasę międzydzielnicową. Pozwala ona na szybkie i bezpieczne poruszanie się po południowej części Krakowa, z ominięciem wiecznie zatłoczonych ul. Zakopiańskiej, Wadowickiej czy Brożka! Korzystając z dwupasmówek (Powstańców Śląskich i Powstańców Wielkopolskich), możemy równie wygodnie dojechać do Nowej Huty (ul. Nowohucką ) lub do centrum (Klimeckiego, Herlinga-Grudzińskiego, Kotlarską).

- Trzeba będzie dokładnie przestudiować plan Krakowa i nauczyć się szybszych tras, bo czasami lepiej nadłożyć drogi, niż tkwić w korkach - komentowali wczoraj dziennikarze.

Ostatni z ośmiu węzeł na południowym obejściu Krakowa jako jedyny ma swojego patrona. Z inicjatywy inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (i przy akceptacji władz gminy) - nadano mu imię "Węzeł Łagiewnicki im. Kardynała Adama Stefana Sapiehy".

- Długo broniłem się, żeby to powiedzieć, ale powiem: dziękuję! - cieszył się metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski, który poświęcił obiekt i pamiątkową tablicę autorstwa prof. Stefana Dousy.

Jest na nim pięć zjazdów (m.in. brakujący na pobliskim węźle Zakopiańskim na kierunku Tarnów - centrum Krakowa) o łącznej długości 1,5 km, dwie estakady o długości po 100 metrów. Są tam ścieżki rowerowe, chodniki, ekrany akustyczne. Posadzono tu nawet 2,5 tysiąca drzew i aż 6 tysięcy krzewów!

Wykonawcą węzła było katowickie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA - Holding. Kontrakt opiewał na 12 mln zł, ale znaczna część węzła wykonana została wcześniej, w ramach budowy obwodnicy, dlatego łączna suma bliska jest 25 mln zł. Gmina Kraków również partycypowała w kosztach, pomagała też przy załatwianiu wszelkich formalności.

Pierwsze samochody pojawiły się na węźle po godz. 13
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,226 Posts
trochę krzywo patrzę na to małe rondo, no ale jeśli nie dało się inaczej rozwiązać tego problemu to niech tak będzie...
 

·
Registered
Joined
·
563 Posts
Krakow: W?ze? im. Sapiehy ju? uruchomiony

Koniec z korkami w po?udniowej cz??ci Krakowa - od godz. 13 kierowcy maj? do dyspozycji wszystkie zjazdy w w??le ?agiewniki, czyli pe?ne powi?zanie obwodnicy autostradowej z Tras? Centraln?, ??cz?c? pó?nocn? z po?udniow? stron? miasta

Wydawa?oby si?, ?e wczorajsze uroczysto?ci oddania kilku zjazdów na obwodnic? to nic wielkiego dla kierowców. A jednak - bezkolizyjne po??czenie autostrady z ul. Herberta, uruchomion? tydzie? temu ul. Turowicza ze skrzy?owaniem na ul. Tischnera daje wreszcie miastu pierwsz? nowoczesn? tras? mi?dzydzielnicow?. Pozwala ona na szybkie i bezpieczne poruszanie si? po po?udniowej cz??ci Krakowa, z omini?ciem wiecznie zat?oczonych ul. Zakopia?skiej, Wadowickiej czy Bro?ka! Korzystaj?c z dwupasmówek (Powsta?ców ?l?skich i Powsta?ców Wielkopolskich), mo?emy równie wygodnie dojecha? do Nowej Huty (ul. Nowohuck? ) lub do centrum (Klimeckiego, Herlinga-Grudzi?skiego, Kotlarsk?).

- Trzeba b?dzie dok?adnie przestudiowa? plan Krakowa i nauczy? si? szybszych tras, bo czasami lepiej nad?o?y? drogi, ni? tkwi? w korkach - komentowali wczoraj dziennikarze.

Ostatni z o?miu w?ze? na po?udniowym obej?ciu Krakowa jako jedyny ma swojego patrona. Z inicjatywy inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (i przy akceptacji w?adz gminy) - nadano mu imi? "W?ze? ?agiewnicki im. Kardyna?a Adama Stefana Sapiehy".

- D?ugo broni?em si?, ?eby to powiedzie?, ale powiem: dzi?kuj?! - cieszy? si? metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski, który po?wi?ci? obiekt i pami?tkow? tablic? autorstwa prof. Stefana Dousy.

Jest na nim pi?? zjazdów (m.in. brakuj?cy na pobliskim w??le Zakopia?skim na kierunku Tarnów - centrum Krakowa) o ??cznej d?ugo?ci 1,5 km, dwie estakady o d?ugo?ci po 100 metrów. S? tam ?cie?ki rowerowe, chodniki, ekrany akustyczne. Posadzono tu nawet 2,5 tysi?ca drzew i a? 6 tysi?cy krzewów!

Wykonawc? w?z?a by?o katowickie Przedsi?biorstwo Robót In?ynieryjnych SA - Holding. Kontrakt opiewa? na 12 mln z?, ale znaczna cz??? w?z?a wykonana zosta?a wcze?niej, w ramach budowy obwodnicy, dlatego ??czna suma bliska jest 25 mln z?. Gmina Kraków równie? partycypowa?a w kosztach, pomaga?a te? przy za?atwianiu wszelkich formalno?ci.

Pierwsze samochody pojawi?y si? na w??le po godz. 13.
 
1 - 20 of 17505 Posts
Top