SkyscraperCity banner
1 - 20 of 409 Posts

·
perfidus acutus
33,460 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Drewniane wille przy ul. Zamojskiego 81 i 83, widoczne doskonale z Ronda Matecznego, zbudowano ok. 1920 r. w bliżej nieokreślonej części Małopolski. Zostały przeniesione do Krakowa w okresie międzywojennym w rejon uzdrowiska założonego przez Antoniego Matecznego. Prace przeprowadzono w konsultacji z Karolem Estreicherem (historyk sztuki). Budynki należały do obywateli narodowości żydowskiej, a służyły pracownikom tartaku. W późniejszych latach funkcjonowały jako mieszkania komunalne. Sądząc po formie (głównie dachów) mogą pochodzić z okolic Lanckorony.

projekt zagospodarowania willi przygotowany przez firmę New Men z przeznaczeniem na hotel i restaurację:

źródło: www.podgorze.pl

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,494 Posts
Byloby swietnie. Te wille sa przepiekne a jesli SZYBKO cos sie nie zrobi to sie zawala. W ogole cale rondo wymaga zagospodarowania. To jest poludniowa brama srodmiescia a wyglada jak skrzyzowanie pod Psia Wolka.

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
Buma powoli, ale sukcesywnie się buduje. A rondo faktycznie wygląda beznadziejnie. Nigdy nie lubiłem tego rejonu, kojarzył mi się zawsze z jakimś zadupiem, mimo, że to centrum miasta.

·
Banned
5,312 Posts
Dobra wiadomosc ;)
Dzieki Gatsby!
Jak ja czekam na reanimacje starego podgorza i zablocia....
strasznie lubie ta okolice!

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
WOW!!!
Wypadałoby jeszcze coś zrobić z tą durną kamienicą przylepioną do wieżowca bph

·
perfidus acutus
33,460 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Mikael said:
WOW!!!
Wypadałoby jeszcze coś zrobić z tą durną kamienicą przylepioną do wieżowca bph
mały lifting? najlepiej byłoby skuć te głupie balkoniki w stylu epoki tj. początku lat 90-tych (kamienica na rogu Starowiślnej i Dietla ma takie same) no i pomalowac na jakiś gustowniejszy kolor...

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
dokładnie Gatsby!

·
PublicSpace&Chardonnay
1,530 Posts
Grzańcu! Jest szansa na szyszą reanimację! Gotowy już jest chyba projekt planu przestrzennego zagospodarowania dla Zabłocia, który sięga aż do ulicy Krakusa. Jesli wszysko pójdzie ok - już w lipcu wyłożenie - a do końca roku może wejdzie w życie!

·
Banned
5,312 Posts
Witam na forum,
ciesze sie ze juz jest plan zagosp. przestrzennego ale wiesz to jest Polska a na dodatek Krakow, u nas sie chodzi z ksiezycem w butonierce ale buduje i rewitalizuje wolno ;)
Obys sie nie mylił i do konca roku zaczelo sie dziac! ;)

·
Banned
220 Posts
grzaniec z galicji said:
strasznie lubie ta okolice!
Ja wprost przeciwnie. Ale pewnie dlatego, że obszary nie zostały jeszcze zrewitalizowane...

·
Banned
5,312 Posts
:D
ja ja lubie za klimat a nie dlatego ze nie jest odrestaurowana ;)

·
Krakus rodowity
5,218 Posts
Plany rewitalizacji mają już conajmniej 2 lata...

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,494 Posts
Gatsby said:
mały lifting? najlepiej byłoby skuć te głupie balkoniki w stylu epoki tj. początku lat 90-tych (kamienica na rogu Starowiślnej i Dietla ma takie same) no i pomalowac na jakiś gustowniejszy kolor...
Akurat rog Starowislnej/Dietla jest calkiem przyzwoity IMO. Szczegolnie odkad wyremontowano rudere obok.

A na pl. Bohaterow Getta cos sie dzieje na rogu Towarowej. Teren ogrodzony, stoi tablica info-bedzie apartamentowiec. Tylko wizualki nie ma :(

·
perfidus acutus
33,460 Posts
Discussion Starter · #16 ·
przeklejam
Chyba ważna wiadomośc hehe - zaczynają rozbierac, te dwa drewniane domki przy Rondzie Mateczny:)
dzisaj wycinano wszystkie drzewa, czyszczono teren - więc teraz czas na chałupy hehe:)

PS, ktoś wie, co tam ma powstac?

·
perfidus acutus
33,460 Posts
Discussion Starter · #17 ·
z podgorze.pl

2009-03-25 19:51:37 | Krystyna Karczewska

Z tym miejscem mam wspomnienia. Domy stały pośród drzew i krzewów. W maju było najpiękniej pachniały bzy i jaśminy.Tam mieszkała moja babcia od 1934 roku.Tam wychowała się moja mama ,ciocie i wujkowe. Każda z tych willi miała cztery mieszkania z gankiem i dwie pojedynki w jaskółce .Na ganku był schowek a pod gankiem piwnica która w czasie wyzwalania Krakowa służyła za schron. pomiędzy domami był ogród kwiatowy.
2009-03-31 14:02:17 | krystyna karczewska

cdn. każda willa miała nie dwie a cztery pojedynki na górze. Z ganku wchodziło,się do sieni. Z sieni było wejście do mieszkania tzn. do kuchni,a dalej do pokoju . Z kuchni było wejście do pomieszczenia zwanego nyżą . Nyża to pomieszczenie ,które znajdowało się pod schodami biegnącymi z sieni do pojedynki na górę. Sień była wspólna dla dwóch lokatorów. Przed wojną, , w pierwszym domu od skrzyżowania, od strony Kamińskiego, mieszkał p.Damas z rodziną,pracownik gazowni oraz p.Śliwa. Od strony Zamojskiego dawniej Łagiewnickiej mieszkali Żydzi ,piekarze i obok Dubiel, kolejarz z rodziną. Na górze mieszkał piekarz , Górka. Pod Damasami mieszkał dozorca Kubala. W drugim domu mieszkał Gałaś pracownik elektrowni, Żyd Karp mający sklep spożywczy, Galas, policjant oraz mój dziadek Ignacy Miziura, pracownik elektrowni. W tym domu mieszkał także Olela a w czasie wojny Olehla. Nazwisko mojego dziadka znajduje się na tablicy , upamiętniającej pomordowanych zakładników, Tablica znajduję się na ścianie Magistratu.
2009-03-31 14:16:46 | krystyna karczwewska

cdn. przed wojna ,czynsz za mieszkanie płaciło się na ul.Łagiewnickiej koło poczty a wynosił 55zł. Domy nie miały wygód na miarę dzisiejszą. Pomiędzy domami, tyłem do dzisiejszej ul. Kamińskiego znajdował się budyneczek w którym były wychodki. domy powinny być odremontowane i powinno tam powstać muzeum Podgórza.
2009-04-01 12:28:23 | krystyna karczewska

cdn. dwa ostatnie komentarze - wspomnienia mojej mamy Antoniny Skwarczyńskiej z Miziurów.
2009-04-04 11:24:22 | MG

Jedna z willi przy Rondzie Matecznego jest w strasznym stanie. Budynek w zasadzie nie ma już dachu. Więźba dachowa zbutwiała, dachówki pospadały. Degradacja będzie teraz postępować w szybkim tempie. Szkoda by było, gdyby wille zniknęły z krajobrazu Podgórza i powstałby w tym miejscu na przykład następny apartamentowiec. A miejsc do eksponowania pamiątek z Podgórza czy pobliskiej Woli Duchackiej rzeczywiście brakuje.
http://www.podgorze.pl/art.php?id=20

·
it's complicated
7,351 Posts
nawet nie widziałem że jest taki wątek. Faktycznie coś się ostatnio tam działo. Faktem jest że chyba najkorzystniej byłoby przenieść je na jakieś graniczne tereny zielone podgórza a nie tuż przy ścieku komunikacyjnym. W każdym bądź razie nie pojawiło się zdjęcie samych willi:

bardzo ładne. W zasadzie to i tak żeby coś z nimi zrobić trzeba by je rozebrać i złożyć od nowa.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,494 Posts
^^
ale na tej działce i tak nic wyższego nie powinno zostać, bo kompletnie zasłoni widok pobliskie skałki, które bezpośrednio do niej przylegają. W przypadku drewnianych budynków pojęcie "autentyczności" i tak jest nieco inne niż w przypadku murowanych, wille bezwzględnie powinny być odtworzone - na swoim miejscu.

1 - 20 of 409 Posts