Skyscraper City Forum banner

Twoja ocena...

1 - 20 of 88 Posts

·
...
Joined
·
2,743 Posts
Discussion Starter · #1 ·
MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO w Krakowie

by Ronet:
Otwarty 18 września 2010 nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie został nominowany do nagrody Miesa van der Rohe – najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej. Obiekt ten został niezależnie wskazany przez trzech europejskich ekspertów nagrody.

Nowy budynek Muzeum Lotnictwa w Krakowie w symboliczny i jednocześnie atrakcyjny sposób łączy w sobie niemal wszystkie typologiczne i ideowe cechy tego miejsca, a więc samą istotę latania, atmosferę i strukturę lotniska oraz fascynację historią techniki. Obiekt mieszczący w sobie recepcję, hale wystawową i pomieszczenia administracyjne, jako jeden z elementów architektonicznych został logicznie i naturalnie włączony w istniejący zespół hangarów i budynków służbowych. W nawiązaniu do starych hangarów wykonano nie tylko kwadratową płytę platformy, na której zakomponowano budynek, ale i ograniczono wysokość nowego obiektu. Jego forma jest z jednej strony kontynuacją, a z drugiej modyfikacją modułu podstawowego. Niczym wycięta i złożona kartka papieru, z której miał powstać samolot. Swym odlanym w betonie, a mimo to lekkim jak wiatrak kształtem, przypomina potężne trójkątne śmigło.

Przestrzenie wewnętrzne są obszerne i przeszklone, co pozwala im otwierać się na wszystkie strony świata. Na ulicę wychodzą okna recepcji, a na zachód, gdzie znajduje się park, okna biblioteki i pomieszczeń administracyjnych. Hala wystawowa komponuje się optycznie z powierzchnią niezabudowaną, umożliwiając ogląd dawnego lotniska i stojących tam maszyn. Stonowane barwy ścian i posadzki stanowią eleganckie tło dla prezentowanych zbiorów. Samoloty, znajdujące się w skrzydle północnym, zdają się być gotowe do startu, nie sprawiając wrażenia eksponatów. Dzięki otwartej i łagodnie ukształtowanej przestrzeni zwiedzający nie tylko od razu wie, co ma do zaoferowania muzeum, ale i bez problemu się po nim porusza, niezależnie od tego, czy zdecyduje się zajrzeć do przypominającego ogromny bak wnętrza kina, obejrzeć witryny, czy przejść do przestrzeni wystawowej, by podziwiać stojące tam samoloty.

Na pierwszym piętrze, przeszklonym od strony hali, znajduje się restauracja z barem oraz dostępna dla wszystkich biblioteka. Mieści się tu również sala wykładowa na 150 osób. Wyżej, na drugim piętrze, znajdują się biura i inne pomieszczenia administracyjne, z których dzięki przeszklonym ścianom widać z jednej strony park, a z drugiej przestrzeń wystawową. Niektóre pomieszczenia są tak oświetlone od zewnątrz, iż ma się wrażenie, jakby światło wpadało przez okienka w burcie samolotu. Nowe Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z pewnością nie jest tradycyjnym „domem“. Jest obiektem, który swym kształtem subtelnie nawiązującym

Architekt / generalny projektant:
Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski – Berlin/Kraków
Konstrukcje i instalacje:
Arup International – Kraków
Architektura krajobrazu:
ST raum a – BerlinZdjęcia: mike_j >


Zdjęcia: Mr. America >

Zdjęcie: krakusek
 

·
Registered
Joined
·
69,604 Posts
NIE lubię gołego/surowego betonu (i z trwogą patrzę na kolejne realizacje w tym stylu), ALE reszta - godna pochwały :eek:kay: 9/10.
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
Wyśmienita architektura. Mogłoby być nieco większe, ale nie to tutaj oceniamy. 10/10
 

·
Pesymista i cynik.
Joined
·
2,410 Posts
^^ Zawsze można przeskalować 4 razy i zrobić z niego cały kwartał. ;]
 

·
Registered
Joined
·
69,604 Posts
^^
Hmmm, ja też nie lubię (jestem ich zdecydowanym przeciwnikiem) - jednak doceniam nietuzinkowość i odwagę projektu - Kraków pokazuje całemu kraju jak się powinno budować muzea - niesztampowo :|.
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
4 - nie lubię brutalizmu i betonowych elewacji.
Rozumiem ze temu "dzielu sztuki" dasz 10, bo nie jest surowy? :lol:
Wynies sie juz z tego miasta .. przynajmniej na forum bedzie zdrowiej.
 
1 - 20 of 88 Posts
Top