Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1176 Posts

·
perfidus acutus
Joined
·
33,484 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Nowa Huta przyszłości

Znamy wyniki międzynarodowego konkursu „Kraków – Nowa Huta przyszłości". Zdaniem jury, najlepszą propozycję podniesienia atrakcyjności wschodniej części dzielnicy dla inwestorów i mieszkańców przedstawiła pracownia ARCA - Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury.
Przypomnijmy, że Międzynarodowy konkurs „Kraków Nowa Huta Przyszłości" został ogłoszony 23 marca 2012 roku. Do udziału zgłosiło się 65 podmiotów. Ostatecznie sąd konkursowy wyboru dokonał spośród 23 prac, które napłynęły do konkursu.

„Ze względu na skalę obejmowanego obszaru – przeszło 5,5 tys. hektarów - jak i stopień trudności, konkurs był największym wyzwaniem urbanistycznym, jakie pojawiło się w Polsce od wielu lat. Naszym celem było uzyskanie wizji programowo-przestrzennej rozwoju i aktywizacji społeczno-gospodarczej Nowej Huty, która nadałaby tej części miasta nową dynamikę rozwoju" – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas ogłoszenia wyników konkursu.

Celem konkursu było przygotowanie planów rewitalizacji terenów poprzemysłowych, pokazanie kierunku zagospodarowania terenów dawnej strefy ochronnej kombinatu hutniczego oraz otwarcia tego obszaru na przyszłe inwestycje, w tym inwestycje w nowoczesne usługi dla biznesu.

Ostateczne wybór padł na propozycję firmy ARCA - Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury. Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 300 tys. złotych. Drugie miejsce i nagroda 150 tys. złotych ufundowana przez Arcelor Mittal Poland przypadła Międzynarodowemu Zespołowi Projektantów z Rotterdamu.

Prace konkursowe oceniał sąd w składzie: Zastępca Prezydenta Krakowa arch. Elżbieta Koterba, Główny Architekt Miasta prof. Andrzej Wyżykowski, Radny Miasta Krakowa dr hab. Paweł Węgrzyn, Radny Miasta Krakowa Sławomir Ptaszkiewicz, Tomasz Ślęzak z Arcelor Mittal Poland S.A., prof. arch. Sławomir Gzell z Politechniki Warszawskiej, prof. arch. Stanisław Juchnowicz z Krakowskiej Akademii, prof. Tadeusz Markowski z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. arch. Aleksander Noworól z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. arch. Zbigniew Zuziak z Politechniki Krakowskiej, prof. Huibert Haccou, Deventer, Holandia, DI Andrea Kreppenhofer, Wiedeń, Austria, arch. Riccardo Marini, Edynburg, Wielka Brytania, prof. arch. Hildebrand Machleidt, Berlin, Niemcy.

Wyniki konkursu posłużą jako znakomity materiał do przygotowywanej zmiany Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa. Staną się podstawą do przygotowania planów powstania strefy gospodarczej w Nowej Hucie, a co za tym idzie, przyczynią się znacząco do przyciągnięcia nowych inwestorów do Krakowa.

W planach jest również wydanie katalogu, który wraz z ofertami inwestycyjnymi z obszaru Huty prezentowany będzie w trakcie targów nieruchomości i inwestycji EXPO REAL w Monachium. (M)
http://www.krakow.pl/nasze_miasto/aktualnosci/12897,29,komunikat,nowa_huta_przyszlosci.html

Jedno większe z gazeta.pl

Nowa Huta przyszłości - to nie plany pisane na wodzie

Dawid Hajok 07.07.2012

Kapitał kulturowy to za mało, gospodarkę należy rozbujać, opierając się na energii wyższych uczelni. Gdybyśmy nie zrobili tego konkursu, popełnilibyśmy grzech zaniechania. Gdy znajdą się pieniądze na rozwój gospodarczy w miastach, to my będziemy gotowi, aby po nie sięgnąć

Dawid Hajok: Nowa Huta Przyszłości - to brzmi dumnie.

Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. rozwoju Krakowa: Owszem. Postawiliśmy przed urbanistami bardzo odpowiedzialne zadanie, wymagające olbrzymiego zaangażowania i mnóstwa pracy. Zaskoczył nas wysoki, merytoryczny poziom projektów, ale także frekwencja. Aż 23 zespoły zdecydowały się na udział w konkursie. Wysoki poziom prac komplementowali także jurorzy z zagranicy. Byłam dumna z tego, co zobaczyłam, do tego stopnia, że żałowałam, że sama nie mogłam wziąć w tym konkursie udziału, by móc pokusić się o zaproponowanie własnej wizji.

A jaka by ona była?

- Zapewne zbliżona to tego, co zaproponowali autorzy zwycięskiego projektu. Proszę zauważyć, że ci urbaniści, choć pochodzą ze Śląska, doskonale wyczuli nasze oczekiwania i właściwie rozpoznali kierunki przede wszystkim, jeśli chodzi o główne hasło przyświecające nowemu studium zagospodarowania miasta - rozwój, a nie rozbudowa.

Zespół ARCA korzystał ze szczegółowych analiz opracowanych dla nich przez speców od ekonomii. Czy w kryzysie to ekonomiści przejmują rolę planistów i decydują o rozwoju miasta?

- Nie do końca tak jest. Program konkursu dotyczył nie tylko aspektów przestrzennych, ale wymagał opracowania schematu etapowania prac, uwzględniając obciążenie dla budżetu gminy. Należy pamiętać, że w przypadku realizacji każdego z etapów miasto będzie musiało ponieść pewne koszty związane m.in. z uzbrojeniem terenu czy budową dróg dojazdowych. W zwycięskiej pracy ekonomiści szczegółowo wszystko to wyliczyli i pomyśleli tak, aby wizja nie była tylko czystą futurologią i nadmiernym obciążeniem finansowym.

Według szacunków nowa dzielnica ma nas kosztować ponad miliard złotych. Na antenie Radia Kraków radny Józef Pilch zwany Królem Nowej Huty zastanawiał się, skąd wziąć na to pieniądze, skoro w miejskiej kasie pusto?

- Chcę uspokoić, że miasto nie kreśli planów palcem na wodzie. Bierzemy pod uwagę bieżącą kondycję finansową, ale też myślimy perspektywicznie. W innym razie już teraz moglibyśmy się zwinąć, iść do domu i zająć uprawą ogródka. Przypominam, ten konkurs miał dać inspiracje dla studium zagospodarowania Krakowa. Na tej podstawie będziemy mogli opracować projekty i pozyskać środki unijne w 2014 roku. Te pieniądze będą kierowane do dużych miast na realizacje zadań z zakresu rozwoju gospodarki i my będziemy na to przygotowani. Gdybyśmy tego nie zrobili, popełnilibyśmy grzech zaniechania. Mając te projekty, znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w Polsce wśród miast, które chcą starać się o pieniądze z Unii.

A co z rentownością całego założenia?

- Nie planujemy budowy utopijnego miasta pośrodku pola. Chcemy najpierw stworzyć nową strefę rozwoju gospodarczego, która stanie się katalizatorem dla dzielnicy i przyciągnie do miasta nowy kapitał. Trzeba mocniej wykorzystać to, że w Krakowie mamy dobrze wykształconych i chętnych do pracy młodych ludzi. Kapitał kulturowy to za mało, gospodarkę należy rozbujać, opierając się na energii wyższych uczelni. Za tym pójdą pozostałe funkcje mieszkaniowe, usługowe i rozrywkowe, a my będziemy mieli już rozpisany na lata plan organizujący przestrzeń i pozwalający mieszkańcom funkcjonować w dobrze zorganizowanym mieście o wysokiej jakości życia.

Odwracamy efekt hiszpańskiego Bilbao, gdzie poprzez budowę muzeum stworzono nowy kulturalny symbol miasta do tej pory przemysłowego?

- Trochę tak. Bo Nowa Huta ma już swoją tożsamość i nie należy jej zmieniać. Musimy tylko wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa starą część Huty, zachować łąki i zieleń oraz połączyć je z korytarzem Wisły. Zwycięska praca wszystko to zakłada.
Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44...nie_plany_pisane_na_wodzie.html#ixzz200ujCcz2
 

·
Registered
Joined
·
3,377 Posts
^^I kolei, która będzie omijać tę dzielnicę bardzo szerokim łukiem.
Nawet jeśli na ternie tej nowej NH uda się zorganizować sprawny transport zbiorowy, to czy uda się ją również połączyć z resztą miasta? Jeśli tramwajem, to tylko pośpiesznym w stylu PST [nie KST!], jeśli kolej miejska/aglomeracyjna, to trzeba mocno przebudować obecny układ torów.
 

·
Registered
Joined
·
1,395 Posts
Cóż, między Rondem Mogilskim a Placem Centralnym mamy gigantyczną dziurę ale pewnie - lepiej budować "nowe miasto" na jakimś zadupiu. Przecież Kraków jest tak bardzo "skoncentrowany", że bliżej geograficznego centrum już się niczego nie wciśnie.
A Mogilską zamieni się w autostradę na Stare Miasto.
 

·
Banned
Joined
·
16,255 Posts
Nie wyobrazam sobie tej nowej dzielnicy, tak daleko polozonej od miasta i odcietej od niego calym kombinatem, bez metra...
Aby to metro powstało - jak najszybciej, już teraz powinno być o nim głośno - duża presja społeczna, jeśli na ten temat będzie cisza, to możemy o nim tylko pomarzyć.. Najlepiej założyć stowarzyszenie, które będzie lobbować ten cel oraz fundacje, na rzecz budowy metra, który połączy Nową Hutę z Balicami:)
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,484 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
na nowohuckie nieużytki takie coś. i do tego Expo:)


czyli lekkie metro, gł. estakadą, ze zjazdem pod ziemię dopiero w centrum...
 

·
Registered
Joined
·
4,361 Posts
Mnie ciekawi czy to kwestia lokalna czy inne duże miasta w Polsce też tak miały/mają. O cóż chodzi? Ano o to że Kraków się rozwijał skokami na przestrzeni wieków budową nowych miast satelickich - że wymienię większe: Kazimierz, Podgórze, Nowa Huta i teraz to.
Czy to będzie nowe miasto - oczywiście trudno teraz wyrokować ale im projekt będzie bardziej ambitny tym lepiej, bo temu miastu jest potrzebna lewatywa jak mało któremu :). I może to właśnie budowanie tych miast wokół spełnia co jakiś czas taką rolę ;).
 

·
homo hutus
Joined
·
2,971 Posts
Na metro bym nie liczył, ale niemal wszystkie opracowanie koleji aglomeracyjnej uwzględniają lokalizacę nowej dzielnicy. Gdy znajdą się pieniądze z Uni, może będzie to dodatkowy impuls do budowy.
 

·
Registered
Joined
·
646 Posts
kolej aglomeracyjna to świetny pomysł
reszta rodziny mieszka w Kokotowie
w ciągu 30 minut od wyjścia z domu są na rynku, a to tylko normalna regio
mnie dotarcie do pracy zajęło ok 50 min (pociąg + tramwaj),a to prawie tyle samo jak dojeżdzałem tramwajem z Bieżanowa
 

·
homo hutus
Joined
·
2,971 Posts
Nie wyobrazam sobie tej nowej dzielnicy, tak daleko polozonej od miasta i odcietej od niego calym kombinatem, bez metra...
Zagospodarowanie kombinatu i podlączenie go do miasta to zadanie podobnego kalibru co budowa nowej dzielnicy. Jest to gęsto zabudowany obszar wielkości Krakowa w granicach 2 obwodnicy z własną komunikacją, pełną infrą, największe hale mają wielkośc Rynku Glównego. Mittal wykorzystuje tylko część w którą wkłada duże pieniądze, reszta jest do wykorzystania przy dogadaniu się z miastem.
 

·
Registered
Joined
·
1,310 Posts
Chcialbym zeby Nowa Huta stala sie krakowskim La Defense. Tam jest miejsce na nowoczesna architekture. Nie wiem jaki jest wasz stosunek do Lak Nowohuckich, ale jest to obszar o duzym potencjale urbanistycznym. NH jest doskonalym miejscem dla biznesu. Szerokie ulice, dobra komunikacja, brak restykcyjnych ograniczen zwiazanych z bliskoscia Starego Miasta. Gdy powstanie polnocna czesc obwodnicy bedzie idealne polaczenie z portem lotniczym, do PKP czy RDA tez niespecjalnie daleko. Nowa Huta ma ogromny potencjal.
 
  • Like
Reactions: kcroot

·
Moderator
Joined
·
13,465 Posts
A z ta koleją aglomeracyjną to coś sie ruszyło bo ja o tym słyszę od lat :)
Coś się ruszyło. Powstają Koleje Małopolskie, własność województwa.

http://tarwizja.pl/index.php/inform...egionalnych-ma-by-szybciej-wygodniej-i-taniej

- Sztandarowym projektem zarządu jest stworzenie szybkiej kolei aglomeracyjnej, jego wartość jest szacowana około miliarda złotych – mówił wicemarszałek. – W ramach tego zadania także Tarnów uzyska szybkie i wygodne połączenie ze stolicą województwa. Docelowo, w godzinach szczytu, pociągi pomiędzy obu miastami będą kursowały co pół godziny, a czas podróży powinien się wyraźnie skrócić.
 

·
Registered
Joined
·
646 Posts
żeby mnie źle nie zrozumiano, nie jestem jakimś zagorzałym ekologiem
co do łąk
cytat z wikipedii

Występuje tu przeszło 20 zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych tj. szuwary wysokich turzyc, część szuwarów trzcinowych oraz liczne i bogate zespoły półnaturalne. Stwierdzono tu ponad 370 gatunków roślin kwiatowych m.in. rzadkie chronione storczyki krwiste, goździki kropkowane i kozłki lekarskie. Łąki Nowohuckie są również bogate pod względem awifauny - zanotowano tu 37 lęgowych gatunków ptaków, również zagrożonych w skali Europy: derkacz, dzierzba gąsiorek i bączek. Wraz z migrującymi ptakami na Łąkach i w ich bezpośrednim sąsiedztwie stwierdzono 78 gatunków ptaków. Bogactwo gatunków dotyczy również owadów. Występują tu licznie dwa rzadkie gatunki motyli dziennych - modraszek telejus i modraszek nausitous. Ze względu na ich liczne występowanie obszar Łąk znajduje się na liście terenów proponowanych do ochrony jako obszar Natura 2000. Należy wymienić jeszcze dwa rzadkie gatunki motyli występujące na Łąkach - czerwończyk fioletek i czerwończyk nieparek.
poza tym to chyba pierwsze miejsce do ewentualnego zalania...

jest jeszcze mnustwo miejsca do zabudowywania, łąki bym zostawił w spokoju, nie wiem czy jest narazie sens tracic ten teren
 

·
Registered
Joined
·
4,714 Posts
^^a gdzie w koncepcji znajdują się łąki nowohuckie?
 

·
homo hutus
Joined
·
2,971 Posts
Łąki są nie do ruszenia, ale szkoda terenu na południe od łąk z którym zupełnie nic sie nie robi - dużą część zajmują ogródki działkowe, trochę chałp i pola. Znowu wychodzi że z jednej strony planuje się nową dzielnicę a z drugiej w ogromna część miasta bliżej centrum to dzikie wygony które nie mają nawet podstawowej infrastruktury.

^^a gdzie w koncepcji znajdują się łąki nowohuckie?
Konkurs nie obejmował terenu łąk nowohuckich.
 
1 - 20 of 1176 Posts
Top