SkyscraperCity Forum banner
1 - 9 of 9 Posts

·
little idiot
Joined
·
4,174 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)

Na ilustracji jedna z koncepcji zagospodarowania Nowego Centrum Miasta, opracowana przez studentów czwartego roku Wydziału Architektury
Politechniki Krakowskiej: Konrada Loescha, Wojciecha Nowaka, Bartłomieja Pyrzyka i Witolda Sienkiela w ramach przedmiotu Projektowanie
Urbanistyczne Obszarów Śródmiejskich

Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto informuje, że zwróciło się do Prezydenta Miasta Krakowa
prof. Jacka Majchrowskiego o pilne podjęcie działań planistycznych związanych z zagospodarowaniem terenów
położonych w centrum miasta, po wschodniej stronie torów kolejowych, ograniczonych od północy murem
Cmentarza Rakowickiego, od wschodu ulicą Rakowicką, od południa ulicą Topolową, a od zachodu linią torów
kolejowych. Teren ten, wg dokumentów planistycznych miasta stanowi część Nowego Centrum Miasta.

Co kwestionujemy:
Najważniejszą kwestią, która budzi nasze zastrzeżenia jest brak działań planistycznych w odniesieniu do obszaru
Nowego Centrum Miasta, mimo zapisanej dokumentach planistycznych ważnej roli, jaką ten obszar ma pełnić.

Co postulujemy:
Postulujemy przede wszystkim opracowanie dla obszaru Nowego Centrum Miasta miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten nie tylko określi funkcje i formy mających powstać budynków,
ale także zapewni ciągłość przestrzeni publicznych, umożliwi wyeksponowanie znajdujących się w sąsiedztwie
ważnych obiektów zabytkowych, a przede wszystkim – pozwoli na właściwe zintegrowanie z sąsiednimi
obszarami miasta i rewitalizację tego, bardzo atrakcyjnego, a do niedawna niedostępnego fragmentu
śródmieścia. Przemyślane wykreowanie nowych przestrzeni publicznych, optymalne wyważenie funkcji
powstających budynków, a także uwzględnienie priorytetu dla zrównoważonych form transportu (pieszego,
rowerowego i zbiorowego) zapewni wykreowanie w tej części miasta nowoczesnej i niepowtarzalnej dzielnicy
śródmiejskiej, która stanie się wizytówką Krakowa XXI wieku.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym opracowaniem, które załączamy.

Kim jesteśmy:
Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto jest organizacją pozarządową skupiającą osoby o
rozmaitych zawodach i zainteresowaniach, pracujące społecznie. Naszym celem jest m.in. dbanie o kształt i
jakość przestrzeni publicznych – ulic, placów, parków – jako tych miejsc w mieście, z którymi wszyscy mamy
styczność, a które decydują o obrazie miasta, jakie pamiętamy przez lata.

Zapraszamy także do zapoznania się ze stroną internetową Projektu Nowe Centrum Miasta oraz materiałami do pobrania:

Projekt Nowe Centrum Miasta – wersja skrócona broszury
Projekt Nowe Centrum Miasta – wersja pełna broszury
Projekt Nowe Centrum Miasta – list do władz
Projekt Nowe Centrum Miasta - informacja wstępna
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Pogratulowac zapalu i zaangazowania w prace Stowarzyszenia. To wlasnie jest spoleczenstwo obywatelskie w najlepszym wydaniu:)

Informujcie na biezaco o odpowiedzi wladz i mediow - to chyba pierwsze wyjscie forumowiczow z tak profesjonalnie przygotowanym dokumentem [moze poza FRW] do wladz lokalnych.
 

·
little idiot
Joined
·
4,174 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul-dla-Krakowa.1037+M57286f2894a.0.html


Proponują nowe centrum Krakowa po wschodniej stronie dworca

NOWA DZIELNICA. Może zapewnić kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowych, tysiące nowych miejsc pracy i być wspaniałą wizytówką miasta

Tereny po wschodniej stronie Dworca Głównego powinny być zagospodarowane jako nowe centrum miasta z różnorodnymi obiektami i przestrzenią publiczną. Nie chcemy dopuścić do tego, aby powstało tam kolejne osiedle mieszkaniowe - mówi Paweł Hałat, prezes krakowskiego Stowarzyszenia Przestrzeń - Ludzie - Miasto.

Wystąpiło ono do prezydenta Krakowa o pilne podjęcie działań planistycznych związanych z zagospodarowaniem terenów położonych w centrum miasta po wschodniej stronie Dworca Głównego. Teren, o którym mowa, to fragment miasta ograniczony od północy murem cmentarza Rakowickiego, od wschodu ul. Rakowicką, od południa ul. Topolową, a od zachodu linią torów kolejowych. - W większości są to tereny prywatne. Miejscowy plan zagospodarowania dla tego obszaru może je uchronić przed niekontrolowaną zabudową. Na tym terenie znajduje się także budynek Muzeum Armii Krajowej, do którego nie ma obecnie dobrego dojścia. Można byłoby więc stworzyć przestrzeń publiczną, która dawałaby taką możliwość - podkreśla Paweł Hałat.

Zaznacza, że obszar po wschodniej stronie dworca według dokumentów planistycznych stanowi część tzw. Nowego Centrum Miasta. - Obecny stan zagospodarowania tego terenu daje niepowtarzalną szansę na stworzenie w samym centrum Krakowa dzielnicy zabudowy o charakterze wielkomiejskim, zgodnej z najlepszymi europejskimi tradycjami urbanistycznymi, z budynkami o najwyższej jakości architekturze i szczególnie starannie zaprojektowanymi przestrzeniami publicznymi: placami, ulicami i skwerami - uważa prezes Paweł Hałat.

Dodaje, że taka nowa dzielnica nie tylko nie musi konkurować ze Starym Miastem, ale może stać się jego atrakcyjną kontynuacją, zapewniając kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowych nowych obiektów, tysiące nowych miejsc pracy i być wspaniałą wizytówką miasta.

- Możliwość stworzenia takiego centrum była po drugiej stronie dworca, ale ostatecznie zaprzepaszczono szansę i powstało jedynie wielkie centrum handlowe - Galeria Krakowska. Nie chcemy, aby do tego doszło po drugiej stronie torów kolejowych - zaznacza prezes Paweł Hałat.

Wyjaśnia, że Stowarzyszenie Przestrzeń - Ludzie - Miasto zostało zawiązane przez osoby różnych zawodów interesujące się ładem urbanistycznym i architektonicznym.

Kilka koncepcji zagospodarowania wschodniej części Nowego Centrum powstało - jako studenckie projekty semestralne - na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zaproponowana przez studentów zabudowa obejmuje, w rozmaitych proporcjach, powierzchnie biurowe, mieszkalne, handlowe, hotelowe, kulturalne oraz konferencyjne. Starano się także nadać bardziej miejski charakter ul. Wita Stwosza. Zwrócono uwagą na lepsze powiązanie wschodniej i zachodniej strony Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego - efektywnie wykorzystując istniejące połączenia piesze i kołowe, proponując nową kładkę pieszą nad torami i ul. Wita Stwosza czy przewieszając nad nimi wielofunkcyjny obiekt, dostępny z obu stron.

Grzegorz Stawowy, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa, komentuje: - Można rozpocząć procedowanie miejscowego planu dla terenów po wschodniej stronie Dworca Głównego, ale będą to działania raczej ochronne, ponieważ na tym obszarze znajduje się sporo zabytkowych obiektów. Od strony ul. Rakowickiej prywatny inwestor ma już zezwolenie na budowę kampusu mieszkalno-usługowego. Poza tym, na tym obszarze znajduje się sporo działek wojskowych, ale one nie podlegają miejscowym planom. Co innego, gdyby te tereny zostały oddane przez wojsko. Pozostaje więc tam około 4 ha, które mogłyby być jeszcze zagospodarowane - to jednak niewielki obszar jak na plan miejscowy. Nowe centrum tworzy się natomiast po drugiej stronie dworca. Procedowane są "wuzetki" dla budynków hotelowych i usługowych wzdłuż ul. Pawiej w sąsiedztwie Galerii Krakowskiej.

(TYM)

[email protected]
Dziennik Polski, 21.07.2009
 

·
Urbanista z przypadku
Joined
·
145 Posts
^^ Inicjatywa godna pochwały... ale czytając ten artykuł od razu widać podejście władz do tego pomysłu. Stawowy "...będą to działania raczej ochronne...", "...Od strony ulicy Rakowickiej prywatny inwestor ma już zezwolenie na budowę kampusu mieszkalno-usługowego..." (była już o nim mowa kiedyś nazwano go roboczo Nowe-Nowe Miasto z tego co pamiętam).
 

·
little idiot
Joined
·
4,174 Posts
Discussion Starter · #9 ·
gazeta.pl said:
Dobry adres po wschodniej stronie dworca?

Gazeta Wyborcza, 2009.09.14
Autor: Dawid Hajok

Wschodnie tereny za dworcem kolejowym to skarb Krakowa. Może tam powstać nowe, prestiżowe centrum, taki "dobry adres" na mapie miasta - przekonują architekci ze stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto
Na wschód od dworca - tam znajdują się gmachy Uniwersytetu Ekonomicznego, Muzeum Armii Krajowej i Opery Krakowskiej. Sąsiadują z XIX-wiecznymi kamienicami. Od centrum miasta oddziela je jednak olbrzymia betonowa przeszkoda - Galeria Krakowska i olbrzymi teren tuż przy torach, zarośnięty krzakami. Nie ma planu miejscowego. Brakuje pomysłu na jego wykorzystanie. - To może być nowe, atrakcyjne centrum z budynkami o najwyższej jakości architekturze i szczególnie starannie zaprojektowane przestrzenie publiczne: ulice, place i skwery - apelują członkowie stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. - Słowem, miejsce w którym mieszkańcy, turyści i biznesmeni odwiedzający Kraków mogliby poczuć atmosferę nowoczesnej, europejskiej metropolii.

Ratunek dla Starego Miasta

- To miejsce położone jest zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Głównego. Tereny są znakomicie skomunikowane (dworzec kolejowy, autobusowy, szybki i tradycyjny tramwaj, liczne linie autobusowe), zaopatrzone w bogatą infrastrukturę techniczną. Te atuty dają niepowtarzalną szansę na stworzenie w samym centrum Krakowa nowych atrakcyjnych kwartałów zabudowy o charakterze wielkomiejskim, zgodne z tradycjami urbanistycznymi Krakowa - zauważa architekt Bartłomiej Homiński, ze stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto.

Co istotne, nowa dzielnica nie musiałaby wcale konkurować ze Starym Miastem, ale mogłaby stać się jego atrakcyjną kontynuacją. Umiejętne zagospodarowanie tego terenu to także możliwość stworzenia kilkuset tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni użytkowej, z tysiącami nowych miejsc pracy.

Homiński dziwi się, że do tej pory miasto nie było w stanie wytworzyć prestiżowej dzielnicy w centrum, która zdołałaby przyciągnąć m.in. zagraniczne marki z najwyższej światowej półki - taki "dobry adres" na mapie miasta. Dlatego, wspólnie z grupą działaczy, chce skłonić władze, aby zainteresowały się obszarem na tyłach galerii handlowej i pomyślały o stworzeniu tam centrum z prawdziwego zdarzenia.

- Nie można dopuścić, aby powstało tam zwykłe osiedle [taki plan ma właściciel części terenu - przyp. red.]. Teren należy pokryć siatką ulic i zintegrować go z miastem. Następnie zorganizować konkurs architektoniczny. To jedyna możliwość, aby na ten temat mogło wypowiedzieć się szerokie grono architektów - mówi Paweł Hałat, działacz stowarzyszenia.

Krakowski Potsdamer Platz

O potrzebie rozwoju miasta i stworzenia w Krakowie nowego centrum mówi się już od blisko stu lat. Najbliżej realizacji tych planów było w latach 60. kiedy w Krakowie, na terenach rozciągających się po wschodniej stronie dworca chciano wybudować tzw. krakowski Manhattan. Tych planów na szczęście nigdy nie udało się zrealizować. Dziś nadarza się okazja, aby tereny za dworcem miastu przywrócić - ze sklepami, placami, mieszkaniami i biurami.

Jak skutecznie przeprowadzono rewitalizację terenów położonych w centrach miast - czy to w otoczeniu dworców kolejowych, czy to dawnych terenów wojskowych - można zobaczyć m.in.: w Amsterdamie, Kopenhadze, Lipsku, Kolonii, Stuttgarcie czy Berlinie. Jednym z ciekawszych jest berliński Potsdamer Platz.

- Tam celem niemieckich władz stało się stworzenie nowej, śródmiejskiej dzielnicy, składającej się z wysokiej klasy budynków i przestrzeni publicznej, a przede wszystkim uniknięcie jakiejkolwiek monokultury, czy to biurowej, mieszkalnej czy handlowej. Musimy czerpać wiedzę z tych doświadczeń - ucina Homiński.
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,7038773,Dobry_adres_po_wschodniej_stronie_dworca_.html
 
1 - 9 of 9 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top