SkyscraperCity banner

1 - 20 of 133 Posts

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dzień dobry
Z pewną taką nieśmiałością ;) rozpoczynam ten wątek, ponieważ kocham Kraków już od kilkudziesięciu lat, ale głównie sercem, z wyłączeniem racjonalnego osądu i rzetelnej wiedzy. Tych mi brakuje w czasie włóczenia się po mieście i kompletnej wiedzy już chyba nie zdobędę, ale... pomnażam je czytając Wasze wpisy.

Uczę się na przykład docenienia budynków Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Narodowego, Cracovii, Kina Kijów, obok których przechodziłam od dzieciństwa ze smutkiem estetycznym w duszy, uważając "rzeźbienie w betonie" za kunszt podobny wykonywaniu sztucznych kwiatów lub błyszczących meblościanek z lat siedemdziesiątych.

Stąd moje fotorelacje mogą wydawać się naiwne lub wręcz drażniące, zatem proszę nie tylko o wyrozumiałość, a wręcz uzupełniające komentarze, bowiem z tego co czytam, wielu tu prawdziwych specjalistów od historii i architektury.

Jeśli pozwolicie, wkleję tu kilka fotografii budynku przy Studenckiej 13. Sądzę, że mogą okazać się interesujące, bowiem zrobiłam je ze strychu, z trudem przeciskając się przez wąskie, spiczaste okienka w poddaszu.
Trzy widoki: Studencka w stronę Garncarskiej, Loretańska i Studencka w stronę Podwala + poddasze i widok z chodnika ku szczytowi.

Zatem witam serdecznie i zaczynam:

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #3 ·
O, dziękuję za ciepłe powitanie :)
I widzę, że zestaw Twoich linków w sam raz dla mnie ;)

Wyobrażam sobie jak musiało przebiegać takie układanie cegieł: przy konserwacji, która trwała (oddzielnie strona od Studenckiej i od Loretańskiej) po kilka letnich miesięcy, wyciągano wiele zewnętrznych cegieł i mocowano je z powrotem. Zwłaszcza cegły spod parapetów, które rozebrano do goluśka.a A spoina była specjalnie barwiona.

Budynek czeka jeszcze renowacja elewacji podwórkowej, mocno nadgryzionej zębem czasu.

·
Registered
11,386 Posts
O witamy;)
Mam nadzieję, że nie będziesz omijał, miejsc znanych i lubianych, już czekam na kolejne zdjęcia;)

Jedyne o co można prosić, to może mniejsze troszeczkę zdjęcia, bo czasami całe się nie otwierają, a troszkę mniejsze są w sam raz;)

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts
^^ to chyba jest jednak niewiasta, ta nasza nowa uzytkowniczka ;)

O, dziękuję za ciepłe powitanie :)
I widzę, że zestaw Twoich linków w sam raz dla mnie ;)
O, to ktoś je zauważa.Bardzo mi miło.Polecam.
Cegły podparapetowe to pewnie mialy najcięższe zycie, łączniez różnymi innymi gzymsami. Ale dobrze że sie za nie zabrali. O tej renowacji podwórza to coś slychać, czy tylko "trzeba by...." ?

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Złożony wniosek do SKOZKu o dofinansowanie, projekt konserwatorski zatwierdzony, trwa załatwianie pozwolenia na budowę. Jak dobrze pójdzie remont odbędzie się w wakacje 2011.
A potem konserwacja wnętrz, na sam koniec. Projekt gotowy i zatwierdzony, trzeba odstać swoje w kolejce po fundusze.

·
Optimist trotzdem
2,846 Posts

Co by nie gadać, mój Energetyk w pięknym gmachu jest :)

Niech się za te kamienice na pierwszym planie szybko wezmą, obraz nędzy i rozpaczy.

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
@harthausen
Niech ;)

@adritt
Już daję mniejsze (uwielbiam ogromne, na których widać każdy szczegół ;)

@talanar
Może mnie nawrócisz? Na modernizm :)

Dziś byłam na Placu Inwalidów i - specjalnie dla Was - pod Biprostalem.

Ale najpierw zdjęcie dla mnie: Lewiatan na osiedlu Widok:

A teraz przejdźmy na Plac Inwalidów 4, gdzie zoczyłam Dom Mieszkalny Profesorów UJ z fajnym sgraffito (ptaki to? kruki?), cieszący moje oko i w przyjemnym kolorze. A ponieważ "zabytków nie mieścimy tylko w skali wrażeń estetycznych. Dotykają one wszak subtelnej tkanki naszych uczuć" (J. Wyrozumski) to zamieszczenie zdjęć poniższych bez fachowego opisu uważam za usprawiedliwione:)

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts
@talanar
Może mnie nawrócisz? Na modernizm :)
No ja się staram cały naród nawrócić :D Nawet niektore przypadki w tym narodzie reaguja pozytywnie :) Od innych przypadków sie dostaje w morde, ale na tych widac trzeba wiecej betonu i szkła oraz form łupinowych :)
Dziś byłam na Placu Inwalidów i - specjalnie dla Was - pod Biprostalem.
A Plac Inwalidów, to nie był czasem w Paryżzu a nie w Krakowie ? :nuts: Ja tam sie nie znam :(

Nawycinali sie tego portalu, oj nawycinali. Ale sliczny i niezastyropianizowany.

Forma jaka maja te ptaki kojarzy mi się z starozytną Grecja, nie wiem czemu, taka pierwsza mysl.

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #11 ·
A Plac Inwalidów, to nie był czasem w Paryżzu a nie w Krakowie ? :nuts: Ja tam sie nie znam :(
W Paryżu też :)
A zobacz, że na tabliczce jeszcze dawna nazwa: Plac Wolności

Forma jaka maja te ptaki kojarzy mi się z starozytną Grecja, nie wiem czemu, taka pierwsza mysl.
Mnie się z niczym nie kojarzy, niestety, oprócz tego że z pięknem

·
tararam!
3,586 Posts
Dzień dobry
Uczę się na przykład docenienia budynków Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Narodowego, Cracovii, Kina Kijów, obok których przechodziłam od dzieciństwa ze smutkiem estetycznym w duszy, uważając "rzeźbienie w betonie" za kunszt podobny wykonywaniu sztucznych kwiatów lub błyszczących meblościanek z lat siedemdziesiątych.
Hehe - na forum, na którym czczenie modernizmu jest niemal obowiązkowe takie poglądy to w gruncie rzeczy ciekawa odmiana :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
O ile mogę zrozumieć, że jako dziecko można patrzeć z przerażeniem na MN, czy Cracovię, o tyle trochę mnie zdziwiło to przerażenie na widok Jagiellonki, czy Kina Kijów - ja np. te dwa budynki pokochałem już w bardzo, bardzo wczesnym wieku (kiedy o architekturze to ja raczej jeszcze pojęcia nie miałem :D) i moja wielka miłość do nich trwa do dziś.

BTW MN i Jagiellonka, nie są betonowe - ich elewacje są wyłożone piaskowcem.

No i poza tym witamy :)

O, to ktoś je zauważa.
Widzisz? Mówiłem Ci :)

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
Znów Plac Inwalidów i trzy budynki, z których w tej chwili interesuje mnie ostatni: Dom Śląski, a zwłaszcza oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się od strony ulicy Pomorskiej.

Czesiek Mika został zastrzelony 11 dni potem

Serce wyryła ówczesna kochanka hrabiego Dzieduszyckiego, zwanego Tuniem. O Halinie nie wiedziała nic żona hrabiego, Maria Kostecka, również aresztowana. Zmarła niebawem w obozie koncentracyjnym a Halina wyszła za swego Tunia.
Po wielu latach wnuczka Marii z dziećmi Haliny, zwiedzając rodzinnie owe cele dowiedziała się o niuansach czasowych znajomości dziadka z obiema paniami.
I tak to miłość splata się niekiedy ze śmiercią.

·
Registered
55 Posts
Discussion Starter · #18 ·
O ile mogę zrozumieć, że jako dziecko można patrzeć z przerażeniem na MN, czy Cracovię, o tyle trochę mnie zdziwiło to przerażenie na widok Jagiellonki, czy Kina Kijów - ja np. te dwa budynki pokochałem już w bardzo, bardzo wczesnym wieku (kiedy o architekturze to ja raczej jeszcze pojęcia nie miałem :D) i moja wielka miłość do nich trwa do dziś.

BTW MN i Jagiellonka, nie są betonowe - ich elewacje są wyłożone piaskowcem.

No i poza tym witamy :)

Widzisz? Mówiłem Ci :)
Mieszkałam wówczas na Salwatorze i te rejony były przeze mnie codziennie przemierzane. Pamiętam, że mi się nie podobały.
Potem przeprowadziłam się i codziennie po szkole czekałam na autobus pod Kijowem. Najbardziej wzdragała mnie przełączka pomiędzy kinem a hotelem, brudna, ciemna, zapuszczona, śmierdząca, pod którą chowałam się przed deszczem.
Może to odwieczna różnica pokoleń, brak porozumienia między młodymi a starymi? także w kwestii gustu?
Może muszę być jak Gałkiewicz: "jak zachwyca, skoro nie zachwyca"?
A może zrozumiem dlaczego Wam się podobają?
Głównie dlatego jestem tu, bo kocham Kraków, chcę go zrozumieć.
I faktycznie się nie znam, przyjrzę się temu piaskowcowi.

Bardzo dziękuję za ciepłe powitanie, miło tu :)
America, przeczytałam Twój wątek od dechy do dechy, jestem zaszczycona że się tu odezwałeś :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
Może to odwieczna różnica pokoleń, brak porozumienia między młodymi a starymi? także w kwestii gustu?
No kogo jak kogo, ale mnie to na pewno starszym pokoleniem nazwać nie można ;)

America, przeczytałam Twój wątek od dechy do dechy, jestem zaszczycona że się tu odezwałeś :)
Dzięki - miło, że mój wątek inspiruje :)

1 - 20 of 133 Posts