SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
4301 - 4320 of 8871 Posts

·
Banned
5,316 Posts
Na TVP3 idzie wlasnie program o budowie Galerii Krakowskiej.
Chwala az sie wymiotowac chce.

najpier bylo o Kleparzu, budowie Biura Koleji, Starego Dworca itd.
A potem plynne przejscie do znakomicie wpisujacego sie w okoliczna tkanke budynku GK...

Wypowiadala sie pani glowny architekt z ECE oraz konserwator zabytkow. Bardzo mu sie podobalo ...

;|
no i na jakiej podstawie te laski z tramwaju maja sadzic inaczej?
wszystkie "szminki swiata" pod jednym dachem i na dodatek pod jakim dachem... zyc nie umierac!
:|

·
Krakus rodowity
5,749 Posts
^^ha! i pomyślcie, że tak samo jest w polityce! to do panów demokratów niektórych:D

·
Banned
5,316 Posts
o tak! zdecydowanie :)
Terleckiego porownalbym do GK...rowie brzydki. hehe

·
CFO
2,924 Posts
No fakt- Terlecki jest taki brzydki:D Te wory pod oczami to już w ogóle szkoda słów..:lol:

Ponawiam:
Proponuję założyć kolejne wątki dla:
[Krakow] Oficjalny watek o Nowym Miescie - III
[Kraków] Nowości - zapowiedzi - wizje.
[Kraków] Budowa stadionu Wisły Kraków
[Kraków] Inwestycje

Bo bardzo dużo postów już mają...

·
Registered
4,835 Posts

·
Przestrzen-Ludzie-Miasto
1,309 Posts
Pozwole sobie wrocic do tematu placu obok kosciola sw. Floriana.
Pamietalme, ze w Wyborczej byl artykul na ten temat ale dopiero teraz przypadkowo go znalazlem...

Czarne chmury nad Pawią?

Tytuł z sobotniej "Gazety Wyborczej" - "Atrakcyjna Pawia przyciąga inwestorów" (Adam Liss, 23-24.09.2006) - brzmi optymistycznie. Któż by się nie cieszył z tego, że ta zapyziała dotychczas ulica nabierze wielkomiejskiego szyku, powstaną nowe budynki, a stare kamienice będą zmodernizowane? Jednak ujawnione szczegóły muszą budzić niepokój, szczególnie w świetle innych krakowskich doświadczeń inwestycyjnych.

Oto, co szykuje nam, na przykład, magistrat na skrzyżowaniu ulic Pawiej i Kurniki, a więc na wprost jednego z głównych wyjść Galerii Krakowskiej i nowego dworca kolejowego: "obiekt, który ma być zapleczem sanitarno-socjalnym dla kierowców MPK...". Aż strach pomyśleć, co to będzie za obiekt. Niewątpliwie za to obiekt ten będzie zasłaniał perspektywę na, stojący w głębi, piękny barokowy kościół św. Floriana.

Niepokojąco brzmi też wypowiedź p. Szymona Dudy z firmy deweloperskiej GD&K Group, wskazująca na to, że dla okolic ul. Pawiej nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a galeria swymi rozmiarami wytyczyła tzw. dobre sąsiedztwo. Pan Duda dobrze wie, o czym mówi. To jego firma wybudowała, przytłaczający swą wielkością, budynek przy synagodze Izaaka na Kazimierzu, a szkielet dawnego budynku NOT zamierza powiększyć i przekształcić w 24-kondygnacyjny wieżowiec psujący, podobnie jak obecny szkieletor, perspektywy widokowe ze Starego Miasta. Czyżby więc, w miejsce dobrze dopasowanych kamienic, które powinny wypełnić istniejące luki zabudowy naprzeciw Galerii Krakowskiej, powstaną wysokie obiekty równe wysokością z wieżą zegarową Galerii? Zamiast więc reprezentacyjnej arterii otwierającej drogę do najcenniejszej części Krakowa możemy mieć przypadkowo zabudowaną ulicę rodem z Trzeciego Świata. Mam nadzieję, że moje wizje są nadmiernie pesymistyczne, a Wydział Architektury Urzędu Miasta czuwa, by ul. Pawia stała się wizytówką Grodu Kraka.

A miało być tak pięknie... Przy planowaniu Nowego Miasta zakładano otwarcie perspektywy na kościół św. Floriana, przez utworzenie reprezentacyjnego placu na wprost wyjścia z planowanego dworca kolejowego. Wywłaszczono nawet odpowiednie działki, a projekt był uzgadniany z kardynałem Macharskim, reprezentującym interesy strony posiadającej większość tego terenu. Niestety po wycofaniu się firmy Tishman Speyer Properties z budowy Nowego Miasta zapomniano o planowanym placu. A nie byłby to plac przypadkowy...

Warto przypomnieć, że kościół św. Floriana to pierwsza krakowska parafia Karola Wojtyły, a wśród przyjeżdżających na krakowski dworzec coraz więcej jest pielgrzymów do miejsc związanych z działalnością Jana Pawła II, takich jak Wawel, Łagiewniki czy budynek kurii biskupiej. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, co dla wielu było zaskoczeniem, że pierwszym obiektem wskazywanym jako cel odwiedzenia naszego miasta, jest sanktuarium w Łagiewnikach. Ten strumień pielgrzymów i turystów zapewne jeszcze się zwiększy po realizacji planów budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Chyba warto, by każdy przybysz do Krakowa, już od pierwszych minut pobytu wiedział, że jest w mieście tak mocno związanym z Janem Pawłem II. Jest to już możliwe w porcie lotniczym w Balicach, który nosi Jego imię. Niech więc pierwszym obiektem, jaki zobaczą osoby docierające do Krakowa koleją, i pierwszym miejscem, obok którego będą mogli przejść, będzie krakowski kościół parafialny naszego Papieża.

Utworzenie niewielkiego placu stworzyłoby przestrzeń publiczną wokół kościoła św. Floriana, otwierając rejon kościoła i placu Jana Matejki na dworzec kolejowy i porządkując jeden z najważniejszych punktów pierwszego spotkania z Krakowem. Wejście do centrum miasta na Rynek Główny, obok kościoła św. Floriana, otwiera przyjezdnym perspektywę Barbakanu i Bramy Floriańskiej oraz daje możliwość przejścia na Wawel szlakiem Drogi Królewskiej.

Przestrzeń otwartą na kościół św. Floriana, dla nadania jej cech placu, powinno się otoczyć obiektami, wśród których może znaleźć się miejsce dla Domu Pielgrzyma i informacji dla przyjezdnych. Tutaj także można by zlokalizować postój taksówek lub przystanek transportu turystycznego obsługującego zabytki Krakowa czy też miejsca związane z Janem Pawłem II.

Należy zwrócić uwagę, że budowa placu między kościołem św. Floriana, a wyjściem z nowego budynku dworca kolejowego w Galerii Krakowskiej wymagałaby wyburzenia kilku przypadkowych i niezbyt pięknych budynków rozbudowanych w ostatnich latach na działkach należących do miejscowej parafii. Jednakże budowa nowych obiektów, tworzących jedną z pierzei placu, mogłaby w pełni skompensować utracone powierzchnie, a jednocześnie znacznie zwiększyć atrakcyjność całego terenu.

Czyli, podsumowując, nie obiekt sanitarno-socjalny dla kierowców MPK, a nowy, ładny plac ze znakomitą perspektywą na zabytkowy i ważny dla Krakowa kościół.

* Prof. Andrzej Jajszczyk pracuje w Katedrze Telekomunikacji AGH

Lokalizacja placu między Galerią Krakowską a kościołem św. Floriana (fragment rysunku IMB Asymetria).

·
Registered
667 Posts
Te zdjęcia pokazują, że trzeba by się "pozbyć" minimum około czterech, pięciu budynków, żeby wybudować plac pomiędzy kościołem a galerią. Nie wiem, czy będzie to możliwe do wykonania:eek:hno: Można by jeszcze wyburzyc ewentualnie byłą noclegownie i ten budynek przylegający do niej, chociaż lepiej by było poddać te budynki gruntownej renowacji

·
Banned
5,316 Posts
okropnie wyglada ten parking na dachu galerii :(
niewprawne oko pomyli tego kolosa z nowa sortownia poczty w podgorzu...

od Pawiej widac na dachu kilka zielonych wysp... niewiele trzeba aby to wygladalo wzglednie lepiej.

·
Banned
5,316 Posts
nie no zajebiscie wrecz parking sie komponuje :|
podobnie zreszta jak elewacja :|

·
Banned
66 Posts
Gdzie on Ci napisał,że parking się komponuje ??:| czytaj uważnie.
Poza tym ma racje,parkingu nie widać z poziomu ulicy i zwykłego przechodnia,nie będą zmieniać parkingu bo z lotu ptaka źle wygląda :|

·
Moderator
4,111 Posts
Poza tym ma racje,parkingu nie widać z poziomu ulicy i zwykłego przechodnia,nie będą zmieniać parkingu bo z lotu ptaka źle wygląda :|
Problem w tym, że dla "zwykłego przechodnia" parking mógłby być i na pl.Dworcowym (czy jak mu tam) i też byłoby fajnie, bo i bliżej i wogóle. Elewacji także bym dla "zwykłego przechodnia" nie zmieniał, no bo przecież jest cudna, świeci się ładnie i wogóle prawie tak jak w filmach. Jakbyśmy się mieli sugerować tylko tym co myśli ten "zwykły przechodzień" to i gówien z chodników byśmy nie sprzątali, bo i im one nie przeszkadzają do momentu gdy w to nie wdepną. :sleepy:

·
Banned
5,316 Posts
Gdzie on Ci napisał,że parking się komponuje ??:| czytaj uważnie.
....:lol:

·
Resistance is futile
902 Posts
Te zdjęcia pokazują, że trzeba by się "pozbyć" minimum około czterech, pięciu budynków, żeby wybudować plac pomiędzy kościołem a galerią. Nie wiem, czy będzie to możliwe do wykonania:eek:hno: Można by jeszcze wyburzyc ewentualnie byłą noclegownie i ten budynek przylegający do niej, chociaż lepiej by było poddać te budynki gruntownej renowacji
Do takiego odkrycia nie potrzeba żadnych zdjęć - wystarczy przejść się ul. Kurniki - zapewniam, że wszystkie te budynki są świetnie widoczne. Trzeba było uważaniej czytać posty wcześniej:

A miało być tak pięknie... Przy planowaniu Nowego Miasta zakładano otwarcie perspektywy na kościół św. Floriana, przez utworzenie reprezentacyjnego placu na wprost wyjścia z planowanego dworca kolejowego. Wywłaszczono nawet odpowiednie działki, a projekt był uzgadniany z kardynałem Macharskim, reprezentującym interesy strony posiadającej większość tego terenu.
Także, sprawa jest jak najbardziej do przeprowadzenia, aczkolwiek będzie to wymagało szczególnie dobrej woli ze strony miasta, gdyż wszystkie inne strony nie będą takim rozwiązaniem zainteresowane, a już szczególnie potencjalni inwestorzy.

4301 - 4320 of 8871 Posts
Status
Not open for further replies.