Kto by pomyslal, ze rozbudowa Okecia przysluzy sie Balicom. <lol>Przy okazji warto przypomniec projekty rozbudowy lotniska z 2003 r:
Z Gazety Wyborczej:
Studium wykonalności rozbudowy krakowskiego portu lotniczego jest na ukończeniu. Nowoczesną koncepcję rozwoju lotniska stworzyli projektanci z amerykańskiej firmy HNTB i krakowskiego biura architektonicznego Wizja.
- Z perspektywy Zachodu Kraków jest jedynym znanym miastem w Polsce, do którego ludzie chcieliby przyjechać - podkreśla jeden z dwóch głównych autorów projektu Wojciech Leśnikowski z HNTB. - Potencjał Krakowa nie zostanie wykorzystany, jeżeli będą problemy z dostępnością miasta. Zapewnić ją może tylko nowoczesny port o dużej przepustowości, zintegrowany z miejskim systemem komunikacyjnym - uzupełni drugi z autorów Stanisław Deńko z biura Wizja.
Projektanci założyli, że nowy port powstanie przez rozbudowę starego. Dlatego planowane obiekty wyrosną w sąsiedztwie obecnie istniejących, zmieniając ich funkcję. Dzisiejszy terminal przejąłby obsługę regionalnego ruchu lotniczego. Autorzy przyjęli, że lotnisko służyć będzie Krakowowi i regionowi przez prawie cały XXI w. Stąd w projektowaniu zdecydowali się na zastosowanie form wybiegających w przyszłość.
Lekko i z duchem
Jak podkreślają autorzy, odwołali się do metafory lotu i kształtów samolotu, dbając o nadanie budowlom lekkości i prostoty. Dach terminalu otrzymał kształt skrzydła, a budynek - kadłuba samolotu. Z kabiną pilotów kojarzyć się będzie poczekalnia klasy pierwszej i biznesowej. Wieży kontroli lotów nadano kształt statecznika, dla muzeum lotnictwa zaś przewidziano budynek przypominający hangar.
Ze względu na patrona portu, Jana Pawła II, projektanci uznali za właściwe odwołanie się do sfery duchowej. Odnaleźć ją można w koncepcji kaplicy. Cylindryczny budynek składa się z zewnętrznej, pokrytej biblijnymi cytatami, warstwy szklanej i wewnętrznej - wykonanej z drewnianych przysłon. Mają one stworzyć efekty gry światła. Na to samo liczą zresztą projektanci także w budynkach terminalu.
Jako miejsce przykuwające uwagę zaproponowano piramidę, spełniająca funkcję wystawy informacyjnej miasta. Budowla wykonana ma być z rur ze wzmocnionego włókna szklanego, z kablami świetlnymi pozwalającymi na kilkakrotną w ciągu doby zmianę koloru. W środku piramidy umieszczona będzie kula z nieprzezroczystego szkła. Hangar muzeum lotnictwa oświetlać ma światło filtrowane przez powłokę szklaną, osadzoną na szkieletowej konstrukcji. Dla dworca kolejki, łączącej port ze stacją Kraków Główny, architekci proponują konstrukcje w kształcie skrzydła. Główny element wnętrz hoteli stanowić ma atrialnie skomponowana zieleń, dająca wytchnienie i sprawiająca, że odzyskana zostanie część środowiska, zajętego przez budowle. Zupełnie inny charakter, kojarzący się z ruchem i energią, zyska kompleks handlowy, przykryty zadaszeniem w kształcie fali.
Czas decyzji
Projektanci zakładają, że rozbudowa lotniska powinna rozpocząć się w 2008 r. - Ważne jest, żeby powiększony port był gotowy do przyjęcia rosnącego ruchu lotniczego. Dziś przyjmuje się, że na kilka lat przed wyczerpaniem możliwości starych terminali powstawać powinny nowe - zaznacza Stanisław Deńko. Zdaniem Wojciecha Leśnikowskiego decyzje w sprawie rozbudowy portu w Balicach powinny zapaść niebawem. - Mówimy o lotnisku, które stanie się portem o znaczeniu regionalnym i obsługiwać będzie ruch na Bałkany i południe Europy. Na razie nie ma konkurencji pod tym względem, ale to nie znaczy, że zawsze tak będzie. Przecież na ten kierunek rozwoju zdecydować się może np. Wiedeń - przestrzega.
wieza lotow
rekaw
pawilon informacyjny
hotel
muzeum lotnictwa -tego w Balicach na pewno nie bedzie-wlasnie rozbudowuje sie muzeum w Czyzynach
Parametry portu:
Pasażerowie: 6,5 mln w 2025 r. (3,5 mln w 2015 r.)
(byc moze 1,5 mln bedzie juz w 2005.....)
Pas startowy: 3000 m
Płyta postojowa: 10 stanowisk dla maszyn szerokokadłubowych, 23 dla standardowych
Planowana powierzchnia: 54 hektary (obecnie 24 hektary)
Terminal: 55-60 tys. m kw. (obecnie 10 tys. m kw.)
Część towarowa (cargo): 25-30 tys. m kw.
Dwa hotele, dwa piętrowe garaże, muzeum lotnictwa, stacja kolejowa, wieża kontrolna, kaplica, budynek ekspozycyjny, budynek komercyjny.
Koszt: I etap - 666 mln zł; całość - 10 mld zł
Opracowanie studium wykonalności MPL Kraków Balice sfinansowała agencja rządu USA ds. Handlu i Rozwoju (350 tys. dolarów) i HNTB (100 tys. dolarów). Prace projektowe o wartości 200 tys. dolarów wykonała Szkoła Architektury University of Kansas. Po polskiej stronie odbiorcami projektu jest Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Porty Lotnicze oraz zarząd spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z 1961 r. Od 1964 r. za granicą, najpierw we Francji, a od początku lat 70. w USA. Od 1996 r. pracuje w HNTB w Kansas City, obecnie główny projektant w firmie. Wykładowca architektury na University of Kansas w Lawrence. Autor kilku książek i ponad 200 publikacji. Projektant obiektów infrastrukturalnych, biurowych i użyteczności publicznej m.in. we Francji, USA, w Japonii, Chinach i na Tajwanie.
http://www.hntb.com
Stanisław Deńko
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z 1967 r. W latach 1995-99 główny architekt Krakowa. Autor planu koordynacyjnego Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, projektu rewaloryzacji medyny w Fezie (Maroko), współautor ambasady polskiej w New Delhi i portu lotniczego Kraków Balice. Wykładowca PK. Obecnie prowadzi prywatne biuro architektoniczne.