SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 140 Posts

·
Moderator
14,012 Posts
Na razie w pobliżu jest KBP (Zabierzów). Coś drgnęło przy drodze na Kryspinów - powstało tam kilka obiektów, ale to jednak nie biura. Poza tym - biura to dobry pomysł na to miejsce, ale po przebudowie węzła Balice - obecny układ się zatyka w godzinach szczytu - dodatkowy ruch generowany przez biurowce by to miejsce dobił komunikacyjnie. Poza tym - lepiej żeby centra biurowe powstawały jednak w granicach Krakowa - zawsze to podatki zostają w mieście.

·
Moderator
14,012 Posts
- Naszym celem jest dogonić Warszawę - nie ukrywa prezes Pamuła.
I to mi się podoba. Nie jakieś pieprzone prowincjonalne myślenie typu "nie dać się przegonić Katowicom i Gdańskowi a jak dobrze pójdzie umocnić pozycję w stosunku do Lublinka" ale dalekosiężny, ambitny cel. Do boju :D

·
Moderator
14,012 Posts
ps Powierzchnia (m2):
Balice - 56 tys. (po rozbudowie)
Kubatura (m3):
Balice - 450 tys. (po rozbudowie)
chodzilo mi o powierzchnię użytkową, która łącznie będzie wynosiła ponad 50tys m2, kubatura T1 i T2 to ponad 400 tys.m3, różnica dość konkretna.
Ja tu nie widzę konkretnej różnicy :D

·
Moderator
14,012 Posts
Turystyka polska w tamte rejony ciągle się rozwija, i to nie tylko ta wspomnieniowa, dla oglądnięcia Kresów, ale również w Karpaty Wschodnie. I to jest zupełnie inny traget, niż w Tatrach Słowackich, nastawiony na co innego niż na narty (chociaż rozwoju tego typu turystyki też można się spodziewać, w tamtej okolicy Ukraińcy wybudowali i budują sporo ciekawych ośrodków narciarskich, których u nas nie dałoby się zrealizować ze względu na ochronę przyrody (i dobrze, szkoda dla nich). I tak jak napisał Behemot - Kraków ma szansę stać się dla nich oknem na świat, to miasta wielkości Rzeszowa, Lublina, z dużymi województwami, łącznie 2-3 miliony mieszkańców, które nie mają za bardzo jak się komunikować ze światem - może uda się być dla nich tym, czym w tej chwili dla Krakowa jest np Monachium (przy zachowaniu odpowiedniej skali oczywiście).

·
Moderator
14,012 Posts
Siedzę w konferencyjnej z widokiem na ścieżkę podejścia, patrzę a tu przelatuje coś dziwnego. Pasuje mi najbardziej do Boeing 707. Wie ktoś, czy taki niecodzienny gość miał do nas dzisiaj zawitać? Malowań nie miał widocznych, a w każdym razie nie zobaczyłem, kolor szarawy.
Uprzedzając pytanie, radar bym raczej zauważył ;)

·
Moderator
14,012 Posts
jest to możliwe w szczególności w czerwcu biorąc pod uwagę nowe połączenia EUROLOT-u plus ok 180 dodatkowych operacji w związku z EURO :)

dawać już ten nowy terminal ;)
Utrzymanie tendencji wzrostowej z ostatnich dwóch miesięcy (21% rdr) w czerwcu, dałoby 348 tysięcy pasażerów. Nie wiem, czy EURO da nam aż 50 tysięcy pasażerów. Niestety nie orientuję się, jaki może być efekt nowych połączeń Eurolotu, z moich prostych obliczeń wynika że max 10 tys miesięcznie przy maksymalnym obłożeniu samolotów.
Z drugiej strony, EURO w czerwcu to ponad 20 dni, wystarczyłoby dodatkowe kilkanaście A320 dziennie wypełnionych kibicami ;)

Bardziej jednak liczyłbym na tradycyjny szczyt, lipiec - sierpień.

·
Moderator
14,012 Posts
^^
Z wybudowanej infrastruktury mogą korzystać również inne spółki, nie tylko żelazobeton z PKP. Najlepsza byłaby własna firma województwa małopolskiego pracująca na szynobusach kupowanych przez Małopolskę, a których liczba wciąż rośnie. Poza różnymi innymi zaletami, wielkim plusem byłoby pozbycie się centrali w Wawie, która jak widać służy wszystkiemu tylko nie myśleniu.
Ewentualnie zlecenie obsługi prywatnemu przewoźnikowi.

·
Moderator
14,012 Posts
W takim razie konieczna chyba jednak jest elektryfikacja linii, podejrzewam że koszty przejazdu byłyby znacznie niższe niż teraz, gdy jeżdżą na ropę.

A jak już miałbym marzyć, to chciałbym przedłużenia linii balickiej dalej na zachód i połączenia z linią na Śląsk np przez Brzoskwinię albo dalej przez Alwernię, tak aby przez Balice móc puścić część ruchu dalekobieżnego, co znacząco podniosłoby atrakcyjność lotniska jako punktu komunikującego wszystkie miejscowości leżące wzdłuż linii E30.

·
Moderator
14,012 Posts
Ciekawe czy pomyślano o porządnym przystanku autobusowym zaraz przy terminalu. Czy zostanie po staremu.

Na tej wizualizacji z lewej wystaje coś większego, jakby autobus, zakładam że twórcy tej makiety nie wpadło do głowy ustawiać tam dostawczaka albo tramwaju. Wnioskuję, że przystanek byłby w dobrym miejscu, między hotelem/parkingiem a terminalem.

·
Moderator
14,012 Posts
Ja od wielu lat czekam na Portugalie - wciaz by sie dostac do Porto czy Lizbony trzeba sie przesiadac. Wydaje sie, ze taki oczywisty kierunek, ktory podejrzewam, ze generowal by rowny lub wiekszy ruch niz Barcelona, a nie ma. No i Francja - tylko Paryz, a Nicea spokojnie by zarobila na siebie.
Z lotu do Lizbony przez Monachium - lot Monachium -> Lizbona i z powrotem wykonywany A320, jakieś 70% miejsc zajęte, z tego kilkunastu pasażerów (ponad 10%) rozpoznałem w locie do Krakowa.
Szczerze mówiąc to nie wiem, czy uzbierałoby się na A320/B737. Może na Dasha? Ale to już na granicy zasięgu, do tego 4 godziny lotu, właściwie jedna maszyna musiałaby wisieć tylko na tej relacji (gdyby miała być codziennie).

·
Moderator
14,012 Posts
No cóż, patrząc z mojej partykularnej, krakowskiej perspektywy, czekam już tylko na rychły upadek OLT. Ich działania dla Krakowa okazały się nie do końca korzystne (np. Poznań), do tego wygląda na to, że nie płacili faktur krakowskiemu portowi.
Mam nadzieję, że jak najszybciej lukę na przynajmniej tym jednym połączeniu wypełni ktoś inny, np EuroLOT. Mam też nadzieję, że będą mieli dość maszyn, aby wypełnić grafik lotów, kiedy (i jeśli) OLT na dobre zakończy działalność (choć nie wiadomo, czy popyt na loty po OLT nie był tylko popytem na loty w cenach promocyjnych i nie zniknie wraz z końcem tego przewoźnika).

·
Moderator
14,012 Posts
^^
Z czego wnosisz?
OLT w Krakowie nie było znaczącym graczem, przewiozło od kwietnia do końca lipca 65 tysięcy pasażerów, co daje w przybliżeniu 16-17 tysięcy pasażerów miesięcznie. Niewiele, jak na aktualne liczby. Wynik z tego miesiąca zostanie zapewne pobity w 2013 roku - stawiam na przekroczenie 400 tysięcy w lipcu przyszłego roku.

1 - 20 of 140 Posts