Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 140 Posts

·
Registered
2,263 Posts
Z tego co czytałem chodzi bardziej o:
- trzeba wyremontowac pas, remont musiałby trwac przez wiele miesięcy wyłączając lotnisko z użycia i byłaby szansa na problemy z powrotem na obecne miejsce
- trzeba wydłużyc pas, a koszt wydłużenia obecnego jest wysoki.
Wobec tego chcą budowac drugi pas by zaradzic ww problemom a nie dlatego że mają problem z przepustowością
Czy może ktoś mnie oświecić dlaczego trzeba wydłużyć pas? Widziałem B747 w Balicach, a na A480 to raczej i tak nie ma szansy.

·
Registered
2,263 Posts
chyba A380 a nie 480:) 747 przylatuje z Izraela więc nie zabiera dużo paliwa..767 za ocean leciał via GDN celem dotankowania...pas na 2550m to lekka żenada i nieporozumienie biorąc pod uwagę znaczenie portu w Polsce....

380 :)

Ale tylko "żenada" czy są jakieś techniczne ograniczenia? Bo jak pamiętam były jakieś loty do USA z KRK i nie jestem przekonany, że wszystko z międzylądowaniem.

·
Registered
2,263 Posts
drog? autostrada do S1, i dalej dwupasmowka do samej Warszawy... jakie miasto oprocz lezacych na tej trasie ma polaczenie dwupasmowa droga z Warszawa non stop? najkrotsza droga przez Kielce i Radom tez nie jest gorsza niz droga do Warszawy z np. ze Szczecina czy Rzeszowa...
poki co to Ty blyskasz wiedza...
Jechałeś kiedyś autem do Warszawy? Jak się wpadnie w korek w Jankach to do dwóch godzin w plecy. Jak powstaną obwodnice Warszawy to może będzie coś lepiej.

·
Registered
2,263 Posts
[...]
A LO działa na zasadzie hubu - w koncu postepuje rozsądnie i kieruje pasazerów przez ten hub czyli loty do W-wy (ktorych liczba przed ostatnim rokiem wzrosła) - tak działa kazda duza linia choc oczywiscie rozumiem, ze kazde lotnisko chce nowych kierunków
W temacie HUBu w WAW to są dwa problemy. Główny to położenie. WAW jest na północny wschód od KRK. Więc loty do cywilizacji polegają najpierw na przelocie do WAW a potem powrocie praktycznie tą samą trasą do Europy. Wiec sprawdza się głównie w lotach do Skandynawii.

Drugim problemem jest to, że z punktu widzenia pasażera WAW jest do d...y. Zaczynając od choćby od saloniku dla podróżnych a kończąc na ciasnych poczekalniach. HUB powinien coś oferować. WAW nie oferuje praktycznie niczego.

·
Registered
2,263 Posts
[...]
Spojrzcie jak Niemcy bronią sie przez Emirates, tak aby substydiowana linia z Emiratów nie zabrała zbyt duzej części rynku rynkowo działającej Lufthansie[...]
Jakieś źródło tej informacji? Bo miałem wrażenie, że jest dokładnie odwrotnie.

·
Registered
2,263 Posts
Jasne, w ostatnim roku Emirates chciało otwierac nowe połącznia (STR) -przypomniano im o limicie tygodniowym lotów - znjadziesz całkiem sporo artykułów na ten temat lub specjalny wątek np w airliners.net
Dzięki, jak znajdę czas to poczytam, bo interesuje mnie głównie to subsydiowanie.

Co do hubu - hmmm akurat po zmianach z lipca 2011 kiedy zniknęła kontrola przy tranzycie Okęcie to jedno z wygodniejszych lotnisk (moim zdaniem( - dużo bardziej przyjazne (moim zdaniem) niz np Frankfurt a szczególnie Wieden, czyste, więcej miejsc siedzących, a salonik - Polonez akurat jest bardzo ok, ma to co powinien miec: prysznice, jedzenie, wifi, alkohol. Porównywalny z innymi salonikami *Gold, nie jest to salonik SEN, ale duzo lepszy niz np Wieden. Napisz czego konketnie brakuje
A połozenie - jasne, lecąc po Europie lecisz lekko pod prąd, ale jest tez większa częstotliwosc lotów. Tak samo zreszta z lotami przez Wieden czy Kopenhage. Zresztą znaczenie ma to głównie przy lotach długodystansowych: lecac przez WAW do USA lecisz dluzej, lecąc do Azji oszczędzasz kilka godzin w stosunku do FRA/MUC (+ częstotliwosc jako zmienna)
No niestety mam przeciwne odczucia.
Ostatnim razem praktycznie nie zmieściłem się. Porównując WAW z MUC to można dostać klaustrofobii. Przez FRA za srebrnej karty M&M nie leciałem. Jak latałem przez WIE (i miałem uprawnienia) to miałem zbyt mało czasu na przesiadkę, i choć straszeni nie lubię tego lotniska to jednak trezba przyznać, że ogólnodostępne poczekalnie mają rewelacyjne. Mam jeszcze doświadczenia z kilku lotnisk ale są one nieporównywalne do WAW, więc nie ma co się stresować.
Głównym problemem jest jego (saloniku) powierzchnia, zwłaszcza, że podczas budowania było na czym się wzorować.

·
Registered
2,263 Posts
To jest chyba akurat zły przykład. Tu akurat Kraków bije architektonicznie Dubaj na łeb na szyję, jeśli w ogóle można je jakoś porównać.

Jeśli chodzi o terminal to obecna wersja mi się bardziej podoba niż Lameli :cheers:
Dosyć odważne stwierdzenie. Ale może się odnosisz do terminalu "2" w Dubaju?

Swoją drogą to wiele osób płacze nad bryłą lotniska. O ile pamiętam z czasów, gdy latałem to pasażerowie jedyne co podziwiają to wnętrze, gdzie się spędza trochę czasu. I jeśli w końcu dało by się zrobić przesiadkę w Balicach to w końcu będzie to port lotniczy.

·
Registered
2,263 Posts
Ale to, że jest planowany remont pasa wiadomo od kilku lat( nie ruszy ta inwestycja wcześniej jak po 2015 roku).
Ja czekam na 4 najważniejsze inwestycje według mnie:
- Terminal
- Hotel
- ILS cat. II
- Stacja kolejowa
Dopiero potem remont pasa, powiększenie płyty itp.
Dziwna ta kolejność.
Obstawiał bym raczej:
- Terminal
- Stacja kolejowa
- ILS cat. II
- Hotel

Pierwsze dwie mają związek z komfortem pasażerów. A hotel przy lotnisku przydaje się jedynie jak się połączenie rozkomunikuje. Z tym, że Balice nie są portem tranzytowym z powodów "lokalowych".

·
Registered
2,263 Posts
Pomijając kwestie, które wyjaśnili przedmówcy - czym właściwie - z punktu widzenia miasta i regionu (a to właśnie samorządy miałyby dopłacać) jest "rozwój lotniska". Bo z punktu widzenia lotniskowej spółki jest to mniej więcej jasne - wynik finansowy względnie liczba pax/operacji. Czyli np. zwiększenie liczby lotów i ich obłożenia będzie oznaczało rozwój lotniska, niezależnie od kierunków.
Z punktu widzenia samorządu sprawa wcale nie jest tak oczywista, bo np. kolejne loty do miast na świetnie skomunikowanych z Krakowem W-pach Brytyjskich wcale nie muszą oznaczać zysku dla miasta (w niektórych przypadkach nawet pewną stratę - vide Londyn, świetnie obłożony low costami, ale bez lotów biznesowych). Tym bardziej wycięcie konkurencji, a baza Ryana to bardzo prawdopodobne wycięcie konkurencji na wielu kierunkach. A firma ta nie należy do szczególnie silnie wiążących się z lotniskami.
Z tego też powodu jeśli mielibyśmy (tj. samorządy) dopłacać do lotów to już lepiej do transatlantyckich tras podnoszących rangę miasta i otwierających nowe rynki niż europejskich tras Ryana, które i tak firmie się opłacają (o czym świadczy siatka połączeń nie ustępująca niejednej bazie), ale skoro może sięgnąć do kieszeni podatnika - to dlaczego ma nie skorzystać?
O ile pamiętam to lotniska w których Ryanair robi bazę zazwyczaj doznają gwałtownego rozwoju, czego najlepszym przykładem jest Belgia (Charleroi).

Zaś co do Eurolotu to jest "w średniej kondycji" więc wiązanie nadziei z podupadającymi liniami to raczej pro rozwojowe nie jest.

Zaś co do dokładania do lotów to transatlantyki są owszem fajne ale tak długo jak paliwo na polskich lotniskach jest koszmarnie drogie to loty z Polski na długich trasach konkurencyjne nie będą.

·
Registered
2,263 Posts
poludnie Polski tak daleko do Austrii nie ma, zeby nie mozna tam bylo sie dostac samochodem w jakims rozsadnym czasie... pewnie dlatego.
Do Austrii nie ma autostrady. Więc dojazd jest średni. Co więcej Czechy, Słowacja i Austria mają bezsensowne ograniczenia prędkości na drogach szybkiego ruchu.

·
Registered
2,263 Posts
Mógłbyś coś więcej na ten temat??
http://www.tur-info.pl/p/ak_id,4342...eurolotu,warszawa,rzeszow-wroclaw,krakow.html
Eurolot, spółka kontrolowana przez Skarb Państwa, w 2011 roku odnotowała stratę rzędu 6-8 mln zł. Rok wcześniej przewoźnik był na minusie większym o jedną trzecią tej kwoty. W tym roku linie miały wyjść na plus, czy tak będzie?(...)
Poza tym LOT rozważa sprzedaż swoich udziałów co jest zarówno szansą jak i pewnym wyzwaniem.

·
Registered
2,263 Posts
To jeszcze zależy, jak zdefiniujemy rozwój. Uzależnienie od jednego przewoźnika - a Ryan zwykle w swoich bazach dąży do monopolu - to chyba jednak nie jest najzdrowsza sytuacja. Zresztą wcale nie tak dawno temu efekty tego było widać w Niemczech.
Rozwój jest wtedy, gdy obsługiwanych jest coraz więcej pasażerów i lotnisko jako firma przynosi dochody.

·
Registered
2,263 Posts
A jak się ma to do moich wątpliwości w kwestii definiowania rozwoju lotniska właśnie?

Swoją drogą Charleroi to dość wątpliwy przykład dla Balic. Owszem, kierunków czy paxów więcej ale też kilkukrotnie mniej linii niż w Balicach.
Jakie ma to znaczenie, że linii jest kilkukrotnie mniej niż w Balicach?
Za oficjalną stroną lotniska, ilość paxów na przestrzeni ostatnich kilku lat:

http://www.charleroi-airport.com/en/press/key-statistics-and-data/index.html

1998 : 200.000
2008 : 3.000.000
2009: 4.000.000
2010: 5.200.000
2011: 5.900.000
Czyli z podrzędnego lotniska 50 km od Brukseli Ryan Air, który wszedł tam w 1997 zrobił z nich całkiem przyzwoity HUB europejski, mimo szykan ze strony UE.
Tu jest top 100:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_busiest_airports_in_Europe

·
Registered
2,263 Posts
Bardzo duże. Szczególnie dla lotów biznesowych. Kraków to nie tylko turystyka. W żywotnym interesie miasta i regionu jest utrzymanie obecnego, mieszanego charakteru lotniska. Biznes ryanem nie lata.
Owszem, biznes lata również Ryanem. Oczywiście nie urzędnicy ale mylenie biznesu i biurw jest niestety częste na tym portalu.

Hub? A jaka linia przesiadkowa tam operuje?
Ryanair.

1 - 20 of 140 Posts