Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 222 Posts

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Parking jak parking , mnie bardziej zastanawia co z budową terminalu bo o tym ostatnio jakby cicho... A to sprawa ,która moim zdaniem obok Centrum Kongresowego i Hali Sportowej powinna byc najbardziej priorytetowa dla miasta.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Miasto jest mniejszościowym udziałowcem Balic, więc nie może nie swojej budowy traktowac priorytetowo.
Masz rację , źle się wyraziłem , chodziło mi bardziej o to , że lotnisko jest wizytówką miasta .
A temat lotniska myslę , ze porusza media lokalne w biezacym tygodniu - mamy przeciez wizytę UEFA w Polsce , która poprzedza majowy wybór miast-gospodarzy EURO 2012.

BTW Statystyki za marzec :
Ruch pasażerski 188 126 rok wcześniej 236 533 -20,46 %
Operacje lotnicze 2 489 w roku 2008 2 871 -13,3 %
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
W tej czwórce nie ma Estudio Lamela .
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Balice - 285 tys. pasażerów, Pyrzowice - 281 tys. Dosłownie o włos krakowskie lotnisko wyprzedziło swego śląskiego sąsiada w liczbie pasażerów w sierpniu. I znów zapachniało sensacją, bo po kilkumiesięcznym zahamowaniu spadku statystyki znów poszły w dół .

Ateny, Berlin, Dusseldorf (Weeze), Rzym, Reykjavik, Kolonia/Bonn, Stuttgart - te nowe i powracające kierunki uruchomiono z Balic w ostatnich miesiącach. Przewoźnikom zaoferowano zupełnie nowy, atrakcyjny cennik obsługi samolotów, ruszono też z kilkoma kampaniami reklamowymi. Nie pomogło. W newralgicznym okresie letnich wakacji Balice - mimo wcześniejszych optymistycznych prognoz - znów zanotowały spadki. W lipcu jeszcze znośny - o 3 procent mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ale w sierpniu było już naprawdę źle - 285 tysięcy 742 pasażerów oznacza wynik o 8,32 proc. gorszy niż przed rokiem.

Co gorsza, Balicom poważnie już zagraża latami niedoceniany, a ostatnio wyjątkowo aktywny rywal - port w śląskich Pyrzowicach. W sierpniu Ślązacy zanotowali wynik zaledwie o 4 tys. pasażerów gorszy niż Balice, co oznacza, że w statystykach za ten rok oba lotniska idą już łeb w łeb.

Gorsze niż zapowiadano wyniki krakowskiego portu potwierdzają, że zawitał już tu w pełnej krasie kryzys światowego lotnictwa i turystyki. Przewoźnicy lotniczy czują to i gorączkowo poszukują nowych, atrakcyjnych dla klienta ofert i rozwiązań, które pozwolą im odbudować nadwątloną przez wysokie ceny paliwa oraz zaciśnięcie pasa przez klientów pozycję. Np. irlandzki Ryanair na jesień i zimę rzuca kilkanaście samolotów do przewozu tysięcy pasażerów na wiecznie ciepłe i zielone Wyspy Kanaryjskie, easyJet rozpoczyna podbój rynku izraelskiego, a Norwegian umacnia swą pozycję w lataniu ze Skandynawii na południe, zwiększając liczbę połączeń z Teneryfą i Barceloną oraz rozbudowując siatkę rejsów do Dubaju.

Kraków spektakularne ruchy w branży lotniczej na razie omijają, choć nie brak też optymistycznych wiadomości. Air Berlin już wkrótce poleci codziennie na główne lotnisko Dusseldorfu, Ryanair otwiera połączenie na lotnisko Torp (100 km od norweskiego Oslo), ta linia też od marca 2010 będzie latać z Krakowa do Leeds (to jednak oznacza, że operującej na tej trasie linii Jet2.com nie będzie łatwo wytrzymać cenowej konkurencji i prawdopodobnie ostatecznie wycofa się z Balic).

Skąd taki minus w sierpniu? Na pewno czynników jest parę, choćby ogólnie mniejszy, niż spodziewano się po pierwszej fali kryzysu, wskaźnik wypełnienia europejskich samolotów. W przypadku Krakowa istotne jest np. wycięcie z rozkładu lotów rejsów do Glasgow Prestwick (Ryanair) czy ograniczenie częstotliwości lotów na kilku innych trasach. - Ale też sporo drobiazgów, które mogły odbić się na sierpniowych wynikach. Choćby to, że w tym roku Polacy nie mieli tzw. długiego weekendu, co raczej zmusiło ich do pozostania w domach. Albo też to, że nadal nie jesteśmy mocnym lotniskiem dla przewoźników czarterowych, mimo że wciąż pracujemy nad lepszą dla nich ofertą - wylicza Justyna Zajączkowska, rzeczniczka prasowa Balic.

Zajączkowska spodziewa się, że już we wrześniu wynik okaże się lepszy niż ubiegłoroczny: - Dokładnie we wrześniu 2008 wycofał nam się stąd Centralwings z ośmioma połączeniami, a dziury po nich do końca wciąż nie udało się nam załatać. Wrześniowe statystyki odnosić się już będą do wyniku bez wspomnianego przewoźnika, ponadto nie grozi nam już raczej szantaż ze strony Ryanaira, który przez sześć tygodni na przełomie listopada i grudnia nie wykonał z Krakowa żadnej operacji - wspomina w rozmowie z "Gazetą".


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Jakie jest źródło tej informacji ?
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
We wczorajszej Kronice mowiono o polaczeniach LOTu do Rzymu,Amsterdamu i Moskwy.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Balice czekają na lepsze czasy

Wrzesień nie przyniósł przełomu - liczba korzystających z podkrakowskiego portu lotniczego spadła o 10 proc. Władze lotniska liczą na to, że zimą spadek będzie mniejszy, ale poprawa może być odczuwalna dopiero w połowie przyszłego roku.

W tym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice obsłużył 2,09 mln pasażerów, to o 11,5 proc. mniej niż w ciągu 9 miesięcy ubiegłego roku. W żadnym miesiącu nie udało się przekroczyć bariery 300 tys. pasażerów, najbliżej tej granicy Balice były w lipcu, kiedy przyjęły 299,2 tys. osób. Z drugiej strony spadki nie są już tak ogromne, jak na przełomie 2008 i 2009 r., kiedy w niektórych miesiącach ubywało nawet 20 proc. pasażerów.

Jan Pamuła, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice, podkreśla, że dzięki znacznie bogatszemu niż w ubiegłym roku rozkładowi lotów na sezon zimowy, w tym roku liczba pasażerów może być tylko o 6 proc. niższa niż w 2008 r. - Teraz mamy 10-proc. spadek, taki jak jest na lotniskach europejskich, bo jesteśmy takim lotniskiem - zaznacza prezes Pamuła. - Jesteśmy jedynym lotniskiem, które w tym roku uruchomiło 11 nowych połączeń.

Justyna Zajączkowska, rzecznik prasowy MPL Kraków-Balice, przypomina, że końcówka ubiegłego roku było wyjątkowa trudna dla podkrakowskiego lotniska, bo całkowicie przestał latać Centralwings, a Ryanair zawiesiły swoje rejsy. Tymczasem w tegorocznym zimowym rozkładzie lotów będzie o 10 tras więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Całkowitą nowością będą codzienne loty do Düsseldorfu, uruchomione przez airberlin. We wrześniu JetAir zaczął latać do Szczecina, a w listopadzie Ryanair uruchomi loty do Oslo.

Jeszcze większe nadzieje MPL wiążę z przyszłym rokiem. Jan Pamuła obiecuje, że na wiosnę można spodziewać się co najmniej kilku nowych połączeń. W rozkładzie lotów ma się znaleźć połączenie z Barceloną, być może także z Amsterdamem i Lizboną. Ciągle trwa walka o loty do Moskwy.

Prezes MPL przyznaje, że piętą Achillesową Balic są połączenia czarterowe. - Sprawę czarterów zaniedbano kilka lat temu, za poprzedniego zarządu, teraz nadrobienie tych zaległości jest niezwykle trudne, bo touroperatorzy są już przyzwyczajeni do Warszawy i Katowic - tłumaczy Jan Pamuła. Jego zdaniem są podstawy do optymizmu na przyszły rok, bo zainteresowanie lotami czarterowymi z Krakowa jest znacznie większe niż do tej pory. - Samoloty czarterowe są bardzo korzystne dla statystyk, bo ten sam pasażer wylatuje i przylatuje, a więc liczony jest dwa razy - mówi prezes podkrakowskiego portu lotniczego.

To głównie dzięki takim połączeniom sąsiednie lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach może pochwalić się, że wrześniu zanotowało wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 1,2 proc. Prezes Pamuła nie chce jednak porównań do sąsiada. Po pierwsze dlatego, że Kraków ma podobnego pasażera jak Warszawa, po drugie z powodu finansowania lotniska w Katowicach przez samorząd regionalny, na co Balice jak na razie nie mogą liczyć.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Ręce opadają , ale lepiej teraz poczekać miesiąc niż później latami cierpieć z powodu złego projektu.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
AFAIR dawniej na trasie Krakow-Rzym operowaly 3 linie lotnicze , wiec obecnie nie powinno byc problemow z LOTem i Ryanairem(2/4/6).
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Są dwie wersje :
1.) Albo piszący to dziennikarz nie ma o rozbudowie lotniska najmniejszego pojęcia .
2.) Albo my o czymś nie wiemy :)
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Wg Dziennika Polskiego Balice czekają teraz na odwołania firm ( co potrwa kilka tygodni) a następnie rozpisany zostanie nowy przetarg na projekt architektoniczny. Czyli co gazeta to inne informacje - ale DP podaje chyba w tym przypadku bardziej wiarygodne.

EDIT : Władze lotniska dalej podtrzymują stanowisko , że rozbudowa zakończy się w 2012 roku...
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Zarząd Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice unieważnił przetarg na zaprojektowanie nowego terminalu pasażerskiego. Władze portu zastrzegają, że decyzja ta nie spowoduje opóźnień w realizacji inwestycji, ani nie zagrozi przyznanej na nią dotacji unijnej.


Krakowski port lotniczy ma zapewnioną unijną dotację 1,2 mln euro na projektowanie terminalu
– Po zapoznaniu się z wynikami prac wewnętrznej komisji przetargowej oraz opiniami biegłych zarząd podjął decyzję o odrzuceniu wszystkich złożonych ofert i unieważnieniu postępowania – poinformowała we wtorek rzeczniczka MPL Justyna Zajączkowska.

Decyzja taka - jak zaznaczyła - podyktowana była faktem, że żadna ze złożonych ofert nie spełniała wszystkich wymagań zawartych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Oferty w przetargu złożyły cztery firmy.

Władze portu podkreślają, że odrzucenie ofert i unieważnienie postępowania nie oznacza opóźnień w pracach związanych z rozbudową terminalu. Według założonych przez MPL harmonogramów, projektowanie budynku terminalu międzynarodowego miało rozpocząć się w drugim kwartale 2010 roku.

W międzyczasie miały toczyć się procedury zmierzające do wydania decyzji środowiskowych i otrzymania studiów wykonalności.

– Te prace są realizowane na bieżąco. W związku z tym nie ma zagrożenia, że prace projektowe czy budowlane mogą rozpocząć się z opóźnieniem – dodała Zajączkowska.

Pierwszy etap rozbudowy terminalu międzynarodowego o przepustowości około 7,5 mln pasażerów ma zakończyć się w 2012 roku, a przebudowa istniejącej już części - w 2013.

Krakowski port ma zapewnioną unijną dotację z programu TEN T na projektowanie terminalu. Wynosi ona 1,2 mln euro.

Inwestycja polegająca na rozbudowie istniejącego terminalu pasażerskiego została umieszczona na liście indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu przedsięwzięcie szacowane na ponad 384 mln zł otrzyma 92 mln zł unijnego dofinansowania.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce (po warszawskim Okęciu), które w całym ubiegłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. (PAP)
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Wszystko pięknie , ale Moskwy,Hamburga i Amsterdamu jak nie było tak nadal nie ma...
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
^^
Tu chodzi o liczbę ludności Bergamo a nie Mediolanu.
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
^^
Optymista z Ciebie :) Jeśli do przekonania Ryanaira użyte zostaną krówki/kremówki to nie liczyłbym na bazę .
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
16.02.2010
Firmy walczą o terminal w Balicach
INWESTYCJE. W ciągu dwóch tygodni powinien być znany projektant nowego terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.


Szanse na zlecenie wykonania projektu terminalu mają już tylko: krakowska agencja projektowa APA i polsko-brytyjskie konsorcjum Ove Arup.
- Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała decyzję naszej komisji przetargowej o uwzględnieniu protestów tych dwóch firm i odrzuceniu pozostałych - poinformowała nas Justyna Zajączkowska, rzecznik prasowy MPL Kraków-Balice. To oznacza, że być może jeszcze w tym miesiącu znany będzie projektant nowego obiektu na podkrakowskim lotnisku.

A jeszcze w grudniu ub.r. wydawało się, że MPL będzie mieć poważny problem. Wtedy bowiem komisja przetargowa odrzuciła wszystkie oferty (bo w każdej dopatrzyła się niezgodności z warunkami przetargowymi), co mogło doprowadzić do unieważnienia przetargu i straty kolejnych miesięcy (wyłanianie projektanta trwa od ponad trzech lat). Uczestnicy przetargu nie zgodzili się z decyzją komisji i złożyli protesty. Komisja uwzględniła dwa z nich, autorzy odrzuconych odwołali się do KIO działającej przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Kilka dni temu KIO podtrzymała decyzję komisji przetargowej.
W grze pozostały więc dwie firmy: firmy APA - Czech - Duliński - Wróbel oraz Ove Arup. W ofercie tej pierwszej dopatrzono się pięciu niezgodności z warunkami zamówienia, w ofercie drugiej firmy wytknięto ich trzy razy więcej. O przywróceniu ich do przetargu decydowała jednak nie liczba błędów, ale ich niewielki wpływ na ostateczny projekt.


Może wreszcie coś ruszy , bo przepustowość lotniska rzędu 3,5-4 mln pasażerów rocznie chluby nie przynosi i musi zostać w końcu zwiększona...
 

·
Amore infinito
Joined
·
2,306 Posts
Dla mnie projekt OVE to była taka pogrubiała,mniej atrakcyjna wersja wrocławskiego/gdańskiego lotniska. Myślę , że nie ma czego żałować.O projekcie APA niewiele wiemy...
Podobnie było z projektem obecnie budowanego stadionu Cracovii ( gdy Lamella wygrała rozpoczęły się na forum narzekania na podstawie 2/3 obrazków- dopiero po wklejeniu wizualizacji dotyczących całego stadionu w wielu ujęciach stadion zyskał zwolenników).
Pożyjemy..zobaczymy...Może być bardzo dobrze - czytaj ładny projekt + rozbudowa do 8 mln albo średnie dobrze - słaby projekt(oby chociaż funkcjonalny) + rozbudowa do 8 mln :)
 
1 - 20 of 222 Posts
Top