SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 234 Posts

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
10 mld - też wydaje mi się to mało prawdopodobne... nie rozumiem także jak rozbudowa Okęcia miałaby się przysłużyć rozwojowi Balic - jak mówi artyqł...
..no ale tak po za tym to dobre wieści...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Zapowiada się jak zwykle przepięknie, zobaczymy jak będzie w rzeczywistości - bo pewnie Warszawa jak zwykle będzie nie przychylna....
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Balice - spółka przejmie lotnisko

Gazeta said:
Do końca maja powinna się rozwiązać sporna kwestia pomiędzy Agencją Mienia Wojskowego i irlandzkimi liniami Ryanair - zapewnia Bronisław Klimaszewski, nowy prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach. - Do ustalenia pozostały tylko szczegóły

Lotnictwo wojskowe, ze względu na ujęcie Balic w planach NATO, chce mieć gwarancję swobody operacyjnej. Spółka MPL nie kwestionuje obecności wojska, chce natomiast jak najszybciej przejąć funkcję zarządzającego lotniskiem. - To wynika z przepisów prawa lotniczego, więc dopełnimy tylko formalności, których dotąd nie udało się załatwić - twierdzi prezes Klimaszewski. Jak ocenia, sprawa zostanie przeprowadzona jeszcze w tym miesiącu.

Rozmowy z wojskiem dotyczą sposobu i warunków, na jakich resort obrony narodowej przestanie być gospodarzem w Balicach. W wyniku negocjacji z agencją majątek spółki MPL ma zwiększyć się o ponad 250 hektarów (dotychczas firma posiada 24 hektary). Chodzi o obszar pasa startowego i grunt przyległy, mogące stać się terenem rozbudowy portu lotniczego. Wedle zapewnień prezesa Klimaszewskiego, agencja, zdecydowała się już wnieść ziemię do spółki.

Jak przyjąć agencję

Według Andrzeja Oklejaka, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. prawnych, agencja może wprowadzić aport do MPL, stając się udziałowcem spółki, albo też na innych zasadach. - Jakkolwiek się to odbędzie, gmina Kraków popiera opcję jednorazowego aportu, bo to zwiększy majątek MPL za jednym pociągnięciem i uchroni spółkę od niepotrzebnych opłat, np. podatku VAT - deklaruje prof. Oklejak. W trakcie rozmów o sposobie przejęcia ziemi przez MPL, województwo małopolskie - jeden z mniejszościowych udziałowców - miało wątpliwości, czy spółka może przejąć ziemię nie będącą własnością agencji, ale znajdującą się w 30-letniej AMW. Zarząd Małopolski nie jest przekonany do szybkiego przejmowania terenów agencji, bo liczy na ich komunalizację.

- Te rachuby bazują na niepewnych przesłankach. Z pożytkiem dla spółki byłoby jak najszybsze przejęcie ziemi, takim sposobem, jak to obecnie możliwe - przekonuje prof. Oklejak. - Dzięki temu zwiększymy znacząco wartość MPL i będziemy w stanie przyjąć komercyjnego inwestora, który wyłoży środki na tyle duże, aby zagwarantować rozwój lotniska.

Czas na Ryanair

Jak zapewnia prezes Klimaszewski, w końcowej fazie są też rozmowy z tanią linią lotniczą Ryanair. Do uzgodnienia pozostały jeszcze tylko szczegóły dotyczące obsługi handlingowej samolotów irlandzkiego przewoźnika. - To kwestia bardziej dni, niż tygodni, kiedy zakończymy negocjacje i Ryanair ogłosi uruchomienie lotów z Krakowa - twierdzi.

Jak przekonuje Bronisław Klimaszewski, który przed objęciem posady w Balicach pełnił dyrektorskie funkcje w PLL Lot i Przedsiębiorstwie Porty Lotnicze, perspektywy dla podkrakowskiego lotniska są bardzo dobre. - Kiedy patrzę na potencjał, to jestem przekonany, że nie tylko nie zagraża nam konkurencja Katowic, ale że Balice mają szansę prześcignąć Okęcie - zapewnia.
...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
tyle chętnych, tyle możliwości, a zarządzający / właściciele portu w Balicach mają to w dupie.... jak to jest możliwe???
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Ja też się zastanawiam, czy miasto z województem nie powinno myśleć o budowie własnego lotniska, przecież z tym wojskiem nie idzie się dogadać (że tak nie za bardzo ładnie powiem...)
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Z tym brakiem terminalu to poważna sprawa - jak tam się wszyscy pomieszczą?? odprawa bagażowa czasem trwa dłużej niż 2 godziny...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
jak zwykle - polskie budowanie - po co budować przyszłościowo na wiele lat jak można co pewien czas robić małą rozbudowę...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Na takie stanowiska powinny być urządzane konkursy - wygrywać powinna kompetencja i doświadczenie oraz pomysłowość - PiS się zeszmaca z każdym dniem...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Połączenie kolejowe Kraków - Balice nie ruszy przed wizytą Benedykta XVI

DP said:
KRAKÓW. Nie ma szans na uruchomienie połączenia kolejowego między Krakowem a lotniskiem w Balicach przed wizytą Benedykta XVIMiasto nie może odnaleźć właściciela jednej z działek, przez które ma jechać szynobus.
Pod koniec stycznia tego roku samorządowcy, przedstawiciele portu lotniczego w Balicach oraz PKP zgodnie obiecywali, że najpóźniej 25 maja - jeszcze przed planowaną wizytą obecnego papieża w Krakowie - kolejka ruszy w trasę. Z pomocą przyszedł wtedy senator PiS Stanisław Kogut, który wynegocjował u wiceministra transportu Mirosława Chaberka, odpowiedzialnego za kolej, dodatkowe 5 mln zł dla PKP Polskie Linie Kolejowe na wyremontowanie i zelektryfikowanie linii do Balic.

Wymiana: jedyna przeszkoda?

Ale żeby pociąg mógł przejechać, Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice musi wybudować brakujący odcinek torów (ok. 500 metrów) i końcowy przystanek. Potrzebne do obsługi połączenia szynobusy już są, a kolejne pojawią się w tym roku - kupił je urząd marszałkowski.

Zarządcą torowiska ma być PKP PLK, lecz do tego konieczna jest zamiana działek - na których są tory - między kolejami a Krakowem. Zamiana miała być jedyną przeszkodą do rozpoczęcia prac przy torowisku, więc Kraków i PKP szybko przystąpiły do negocjacji.

- 1 marca kolejarze dostali upoważnienie na prowadzenie prac na tych terenach. Sama zamiana to już tylko kwestia formalna - zapewnia Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. prawnych.

- Rzeczywiście, po ostatnich rozmowach sporządzono nawet umowę na przekazanie działek. Przygotowujemy też dokumentację do prac, natomiast umowa wymaga obustronnej akceptacji, aby było możliwe oficjalne ogłoszenie sukcesu - mówi Włodzimierz Żmuda z regionalnego PKP. Jego zdaniem wymiana gruntów nie jest już problemem blokującym uruchomienie kolejki do Balic. - Wiele zależy od lotniska. Ma wybudować przystanek i brakujące tory. Tymczasem nadal nie mogą dostać "wuzetki" na tę inwestycję - podkreśla.

Nie ma właściciela - nie ma pozwolenia

- Ruch należy do władz Krakowa, a nie do nas. Na "wuzetkę" dla kolejki i przystanku czekamy od lipca zeszłego roku. Niedawno pojawił się kolejny problem. Urząd miasta nie może ustalić miejsca pobytu właściciela jednej z działek, po których ma jechać szynobus - wyjaśnia Jastrzębski. Zapewnia, że władze lotniska robią wszystko, aby kolejka ruszyła jak najszybciej. Wykonały nawet wstępne prace projektowe, aby po otrzymaniu pozwoleń nie tracić na nie czasu.

Zdaniem Jastrzębskiego nie ma już jednak szans, aby uruchomić kolejkę przed wizytą Benedykta XVI. - Nawet gdybyśmy jutro dostali "wuzetkę", musimy jeszcze przygotować projekt zgodnie z jej wytycznymi, żeby starać się o pozwolenie na budowę. Te procedury trwają, a sama budowa zajmie około dwóch miesięcy - tłumaczy. Dodaje, że nic nie wskazuje, aby problem odnalezienia właściciela gruntów miał być szybko rozwiązany.

Kiedy pojedzie?

- Do 25 maja z pewnością przygotujemy odcinek, którym będziemy zarządzać. Natomiast pozostałe terminy nie zależą od nas - mówi Włodzimierz Żmuda.

- Wciąż jestem optymistą, ale rozważam już nawet, czy nie wrócić do pomysłu tymczasowego przystanku w pobliżu obwodnicy, skąd pasażerów przywozilibyśmy swoimi autobusami - zastanawia się Jastrzębski i dodaje: - Boję się, żeby wydawanie pozwolenia na budowę nie zajęło władzom Krakowa tyle samo czasu co wydawanie "wuzetki".
...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Więcej bezpośrednich połączeń lotniczych z Krakowa

Gazeta said:

18 nowych połączeń do 16 nowych miast - znamy już letni rozkład lotów z krakowskiego lotniska. W ciasnym balickim terminalu zapowiada się wyjątkowo gorące lato.
Nowy rozkład lotów zacznie obowiązywać 26 marca. - Od tego dnia będzie przybywać połączeń - zaznaczał wczoraj prezes MPL Balice Kamil Kamiński. I wymieniał miasta, które dotąd dla krakowian w bezpośrednich lotach były niedostępne: - 26 marca wystartuje SkyEurope do Brukseli, dzień później do Turynu. To szczególna szansa na rozruszanie biznesu, bo Turyn to duży ośrodek motoryzacyjny. Rozkład przewiduje też połączenia na kilka nowych włoskich lotnisk - poza Turynem także do Bolonii i Neapolu.

13 kwietnia Kraków zyska szczególnie ciekawe połączenie - z Helsinkami, które Finnair przedstawia jako lotnisko z atrakcyjnymi połączeniami do wielu miast Dalekiego Wschodu (z Polski wciąż nie można bezpośrednio dolecieć m.in. do Chin, Indii i Tajlandii). Na północ, choć znacznie bliżej - do Gdańska, będzie od 12 kwietnia latał Direct Fly. Przybędzie też połączeń do Wielkiej Brytanii - Bristol, Liverpool (easyJet), Birmingham, Edynburg (SkyEurope). Wróci też połączenie z Nowym Jorkiem (LOT) i Barceloną (SkyEurope).

Czy pasażerowie zmieszczą się w rozbudowywanym, ale wciąż ciasnym terminalu? - Jesteśmy w trakcie pozyskiwania terenów od wojska pod budowę nowego terminalu. Przepustowość obecnego jest jednak na pewno za mała, dlatego będziemy zmuszeni do rozwiązań tymczasowych - przyznaje Kamil Kamiński. Plany zarządu Balic zakładają szybkie powstanie oddzielnego terminalu krajowego w jednym z istniejących budynków technicznych.

- W tym roku zakładamy obsłużenie ponad dwóch milionów podróżnych. To będzie kolejny rekordowy rok. Ale po przejęciach nowych gruntów jest szansa na rozbudowę portu z większym rozmachem. Prace projektowe już trwają - zapewnia prezes Kamiński.
...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Korek w porcie

Gazeta Krakowska said:
W ubiegłym roku odprawiono w Balicach blisko 1,6 mln pasażerów. W tym roku szacuje się, że będzie ich o 700 tys. więcej. Tymczasem terminal pasażerski portu w Krakowie obliczony był na 1,3 mln odpraw rocznie. Specjaliści obawiają się, że już wkrótce kolejki pasażerów, którzy będą czekać na odprawę, wydłużą się do niebotycznych rozmiarów.

Możemy nie nadążyć
Agnieszka Mardosz, kierownik działu handlowego KRK Airport Services Sp z o.o, firmy odpowiedzialnej za odprawy pasażerów uważa, że należy dołożyć wszelkich starań, by przeciwdziałać narastającemu problemowi. - Odprawy pasażerów w ruchu zagranicznym odbywają się przy 19 "checkinach", czyli punktach odprawy biletowobagażowej - mówi Agnieszka Mardosz. - To za mało, ale tylko tyle stanowisk mamy do dyspozycji. Kiedy z przyczyn niezależnych od nas nastąpi spiętrzenie lotów, to na takiej przestrzeni jaką dysponujemy nie uda nam się obsłużyć bez problemów wszystkich pasażerów. Piotr Pietrzak, rzecznik prasowy MPL w Balicach uważa, że nie ma powodu do obaw. - Ruch pasażerski nie wzrośnie do 3 mln z dnia na dzień - mówi Pietrzak. - A w planach spółki oprócz rozbudowy terminalu, która nastąpi w ciągu najbliższych dwóch lat, jest także przeniesienie odpraw w krajowym ruchu lotniczym do halu budynku administracyjno-technicznego. Powinno nastąpić to w ciągu kilku najbliższych miesięcy, kiedy otrzymamy niezbędne zezwolenia.

Doraźne rozwiązanie
Z tymi stwierdzeniami nie zgadza się A. Mardosz. Twierdzi ona, że ruch krajowy jest niewielki w porównaniu z natężeniem przylotów i odlotów zagranicznych, że nie ma on większego wpływu na sytuację przy odprawach. I powinno myśleć się o docelowym rozwiązaniu. A jest nim jak najszybsze powiększenie obecnego terminalu oraz budowa nowego, odpowiadającego potrzebom ruchu pasażerskiego w Balicach. - Do 2008 roku terminal w Balicach będzie miał roczną przepustowość 3 mln osób - zapewnia Pietrzak. - Poza tym w dalekosiężnych planach spółki przewidywana jest budowa nowego obiektu. Jednak kiedy to nastąpi nie wiadomo. Dziś w Balicach odbywa się spotkanie, które dotyczy powołania stowarzyszenia Gmin Okołolotniskowych. Weźmie w nim udział minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek oraz wicemarszałek Witold Śmiałek.
...
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
Phi - a jaka to różnica, czy skorzystasz z takiego automatu w mieście czy już na lotnisku?? skoro nie masz bagażu, to nie ma to większego znaczenia - a jeszcze mógłbyś przy okazji zgubić kartę pokładową podczas dojazdu na lotnisko.
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,450 Posts
^^zdaje się, że masz racje - bo wtedy to chyba nie linie fundowałyby nagrodę tylko port lotniczy... - nie ma to jak porządnie napisany news... :bash:
 
1 - 20 of 234 Posts
Top