SkyscraperCity Forum banner
301 - 320 of 14418 Posts

·
Registered
Joined
·
565 Posts
pasazer.com said:
Aer Lingus zwiększy liczbę połączeń z Krakowa do Dublina od 30 października br., co wynika z zimowego rozkładu lotów 2006/2007 tej linii.

Dotychczas wykonywane są loty w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Od nowego rozkładu zostaną dodane także loty w czwartki.
Mimo konkurencji SkyEurope i Ryana musi isc im niezle.
 

·
Registered
Joined
·
1,341 Posts
LINIA KOLEJOWA KRAKÓW GŁÓWNY PORT LOTNICZY BALICE OTWARTA!

[26.05.2006]


Dzisiaj (26.05.2006) zostało uruchomione regularne połączenie kolejowe pomiędzy dworcem Kraków Główny a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Krakowskie lotnisko, jako pierwsze w kraju, zyskało kolejowe połączenie z centrum miasta. Szynobus w 15 minut będzie docierał z Krakowa na razie do tymczasowego przystanku, usytuowanego 200 m od terminala pasażerskiego, do którego pasażerowie będą dowożeni wahadłowym autobusem MPK. Odjazdy autobusu są zsynchronizowane z przyjazdem szynobusu. Przejazd na całej trasie na ten sam bilet, w cenie 3,80 PLN (1 Euro). Przystanek od terminala dzieli dokładnie 330 kroków - tę odległość pasażerowie mogą pokonać również pieszo.

Wczoraj (25.05.2006) uroczystego otwarcia linii dokonał Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Krakowa, Prezes PLK PKP oraz Prezes MPL. Dzisiaj, od godz. 4.00, kolej rozpoczęła już regularne, rozkładowe kursy.


Zrodlo: http://www.lotnisko-balice.pl/nowosci.asp#new70.
 

·
Registered
Joined
·
96 Posts
Ullgive said:
[26.05.2006]


Dzisiaj (26.05.2006) zostało uruchomione regularne połączenie kolejowe pomiędzy dworcem Kraków Główny a Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Krakowskie lotnisko, jako pierwsze w kraju, zyskało kolejowe połączenie z centrum miasta. Szynobus w 15 minut będzie docierał z Krakowa na razie do tymczasowego przystanku, usytuowanego 200 m od terminala pasażerskiego,

dobra wiadomosc ale co z tym tymczasowym przystankiem jaki i gdzie ma byc przystanek docelowy czy na nowym terminalu, ktory bedzie wybudowany??????
 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,314 Posts
za pasazer.com

Problemy z kolejka do Balic

Kolejowe połączenie z krakowskiego Dworca Głównego do lotniska w Balicach otwarto zgodnie z zapowiedziami w czwartek (25.05).

Autobus szynowy kursować będzie co pół godziny, a podróż nim zajmie 15 minut. Bilet kosztuje niespełna 5 zł.

Krakowski port jako pierwszy w Polsce będzie miał kolejowe połączenie z centrum miasta. Pociąg niestety nie dojeżdża pod sam terminal, tylko 200 metrów od niego do tymczasowego przystanku położonego na terenie jednostki wojskowej, skąd bezpłatne autobusy dowozić będą podróżnych pod terminal.

Niestety nie obyło się bez przykrych niespodzianek.

Bariera 40 centymetrów
Peron na krakowskim dworcu jest położony 40 cm wyżej niż podłoga szynobusu, co bardzo utrudnia korzystanie z niego, a osobom niepełnosprawnym wręcz to uniemożliwia.

Brama zamknięta. Przystanek niedostępny
Pierwszy pociąg z krakowskiego Dworca Głównego odjechał w piątek o godz. 4 rano. Kwadrans później pasażerów przywitała zamknięta brama jednostki wojskowej. Żołnierze nie chcieli wpuścić pociągu na teren jednostki, gdyż wojskowi nic nie wiedzieli o tym fakcie. Dopiero po interwencji w jednostce pociąg został wpuszczony na teren lotniska.

Awaria maszyn
To nie koniec problemów. W czasie kolejnego kursu z Krakowa zepsuł się pierwszy pociąg, w którym przestało działać urządzenie pozwalające zmieniać kierunek jazdy szynobusu. Chwile później zepsuł się drugi szynobus obsługujący to połączenie - tym razem posłuszeństwa odmówiły automatyczne drzwi. Doszło do opóźnień i odwołania kilku kursów.

Kraków czy Poznań?
Ostatnią ciekawostką była treść napisów wyświetlanych wewnątrz pociągu jadącego do Krakowa Głównego. Najpierw z tablicy dowiedzieliśmy się, że zbliżamy się do Poznania Garbar, a potem, że pociąg docelowo jedzie do Wągrowca.

Miejmy nadzieję, że to koniec przykrych niespodzianek i dalsze funkcjonowanie kolejki będzie odbywało się bezproblemowo.

Paweł Cybulak

______________

gratuluje polaczenia :D ale te klopoty mnie rozwalily :D rodem z PRLu :)
 

·
Registered
Joined
·
287 Posts
no te problemy rzeczywiscie troche takie 'misiowate' natomiast miec a nie miec to jednak roznica.
a Krak ma polaczenie w kwadrans z lotniskiem.
zazdroszcze i mam nadzieje ze w miare normalnym terminie tez z Kato na Pyrzowice bedzie mozna tak pomykac :cool:
tymczasem gratulacje dla Kraka ;-)
 

·
Kraków-Philadelphia
Joined
·
153 Posts
Przy okazji pozegnania Benedykta bylem na lotnisku i nawet widzialem dzialajacy szynobus w akcji :) Cieszy to, ze jest takie polaczenie, bo jest szybkie i chyba duzo przyjazniejsze dla turystow. Z drugiej strony na razie wyglada to dosc smiesznie. Peronik jak w Pcimiu Dolnym a nie na lotnisku, do tego terminala to nawet stamtad nie widac. Na szczescie w pogotowiu trzymana jest dzielna Scania Omnicity, ktora podwozi pod sam terminal, ale to naprawde powinno byc mocno tymczasowe rozwiazanie (chodzi mi o caly ten uklad komunikacyjny) i naprawde poki co nie bardzo nawet jest sie czym pochwalic. Chwalic to sie bedzie mozna, jak podciagna tory pod sam terminal i bedzie przejscie na peron bezposredniego z tegoz budynku i zacznie to po prostu powaznie wygladac, bo na razie wyglada srednio powaznie.

No ale dosc malkontenctwa i narzekania. Wierze, ze bedzie duuzo lepiej, a to tylko maly kroczek do normalnosci.
 

·
Moderator
Joined
·
6,165 Posts
Pociągiem na lotnisko
01 czerwca 2006
Agata Hernik

Kraków jest pierwszym i na razie jedynym miastem w Polsce, które ma szynowe połączenie ze swoim portem lotniczym.
Pierwsze szynobusy ruszyły 26 maja. Kursują na trasie Dworzec Główny PKP — Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice co pół godziny, od 4.00 rano do 23.30. Tymczasowy przystanek końcowy jest oddalony od terminalu pasażerskiego o 200 metrów. Ten odcinek można przejść albo przejechać autobusem MPK zsynchronizowanym z przyjazdem szynobusu. Na całej trasie obowiązuje jeden bilet za 3,80 zł.

Pionierzy
Jak powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, realizacja pomysłu, aby uruchomić połączenie kolejowe między centrum miasta i lotniskiem, trwała od połowy lat 90. Przyspieszenie prac nastąpiło dopiero przed wizytą w Krakowie papieża Benedykta XVI. Dotychczas przedsięwzięcie kosztowało 5 mln zł. Tyle z budżetu PKP Polskie Linie Kolejowe wydano na pierwszy etap modernizacji linii, czyli na naprawę toru, wzmocnienie nawierzchni, regulację osi toru. Na realizację czeka jeszcze drugi, znacznie kosztowniejszy etap.

Najpóźniej do połowy przyszłego roku jest planowana wymiana całej nawierzchni kolejowej oraz zbudowanie sygnalizacji i sieci trakcyjnej. Miasto zobowiązało się do wybudowania wiaduktu na ulicy Balickiej, dzięki czemu nowa linia będzie się bezkolizyjnie krzyżować z drogą. Ma to kosztować co najmniej 17 mln zł.

W przyszłości planowana jest także budowa brakującego 450-metrowego odcinka torów wraz z kończącym je peronem na lotnisku. Przedsięwzięcie ma sfinansować Międzynarodowy Port Lotniczy.

Szynobusem szybciej
Dzięki połączeniu przejazd z centrum miasta na lotnisko zajmie 16 minut. Województwo małopolskie przekazało do obsługi linii dwa autobusy szynowe z napędem spalinowym serii SA109. W szynobusie jest 70 miejsc siedzących. Rozwija on prędkość maksymalną 100 km na godzinę. Ale te dwa pojazdy to jeszcze nie cały tabor. Trwa postępowanie przetargowe na zakup kolejnych, w tym dwóch z napędem spalinowym o podwojonej ilości miejsc. Dostawa jest planowana w pierwszym półroczu 2007. Województwo dofinansuje ponadto przewozy kolejowe realizowane w 2006 r. kwotą 900 tys. zł. Zgodnie z założeniami, przeprowadzonymi przez PKP Przewozy Regionalne, będzie można przewieźć nimi prawie 2,3 tys. pasażerów na dobę.

Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2109 str. 5
 

·
Registered
Joined
·
776 Posts
Milionowa pasażerka dostała bilety na wybrany lotWczoraj o godz. 11.15 na krakowskim lotnisku im. Jana Pawła II w Balicach pojawił się milionowy pasażer linii lotniczej Centralwings. Okazała się nim Monika Masin, krakowianka, która przyleciała z Bolonii. Pasażerka z numerem 1 000 000 otrzymała w prezencie voucher dla dwóch osób na przelot tam i z powrotem na dowolny rejs Centralwings.

---
GW
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
uuuh stary 2mln to lekka reka....
Jesli lato bedzie dlugie i cieple to ja bym sie spodziewal 2,5-2,7mln :|
Wojsko nam postawi dmuchany terminal... i 3mln da sie przyjac a nawet 5, jesli szczupli turysci przyjada....
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Niestety chodzi tu o milionowego pasażera Centralwings (od początku ich istnienia). Natomiast dla Balic 1 mln pasażerów w ciągu 5 miesięcy byłoby bardzo trudne, jeśli chodzi o odprawę. Średnia dzienna musiałaby wychodzic koło 6700 (1mln osób w 150 dni)...
Obecnie rzadko się zdaża ruch powyżej 6000 na dobe (rekord w czasie Marszu Żywych to 7500, ale tu doszło prawie 1900 osób w czarterach) a średnia wypada pewnie koło 5000, może 5500. Możliwe jest więc (optymistyczny wariant), że Balice obsłużyły w ciągu pierwszych 5 miesięcy około 800 tys pasażerów. Jest to naprawdę dużo, zważywszy na fakt, że największy ruch mamy we wakacje.
 

·
Registered
Joined
·
565 Posts
pasazer.com

Irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus ogłosiły wczoraj (7.06) zimowy rozkład lotów, w którym widnieje dodatkowe połączenie z Dublina do Krakowa. Będzie ono obsługiwane w czwartki od 29 października b.r.

Poza tym, Aer Lingus zmienił godziny przylotów i odlotów dla lotniska w podkrakowskich Balicach.

Oto zimowy rozkład lotów:

* Dublin-Kraków, 15:10-19:05, dni: 1,3,4,5,7
* Kraków-Dublin, 20:00-22:20, dni: 1,3,4,5,7
 

·
Registered
Joined
·
15,249 Posts
mickey100 said:
pasazer.com

Irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus ogłosiły wczoraj (7.06) zimowy rozkład lotów, w którym widnieje dodatkowe połączenie z Dublina do Krakowa. Będzie ono obsługiwane w czwartki od 29 października b.r.

Poza tym, Aer Lingus zmienił godziny przylotów i odlotów dla lotniska w podkrakowskich Balicach.

Oto zimowy rozkład lotów:

* Dublin-Kraków, 15:10-19:05, dni: 1,3,4,5,7
* Kraków-Dublin, 20:00-22:20, dni: 1,3,4,5,7

jaki kurde zimowy? :)

przestraszyłeś mnie i czym prędzej sprawdziłem na stronie. na szczęście nic się nie zmieniło :) a ten zimowy jest dopiero...
 

·
Registered
Joined
·
565 Posts
Dodatkowe loty do Aten:


Additional flights of SkyEurope

09. 06. 2006

Passengers traveling on flights NE500/1 11 SEP-23 OCT , NE506/7 13 SEP-25 OCT , NE506/7 13 SEP-25 OCT Bratislava – Stuttgart – Bratislava are kindly informed about cancellation of these flights. As replacement SkyEurope announce additional flights from Bratislava to Sofia and Bucharest, from Krakow to Athens.

CANCELED FLIGHTS:

NE500/1 11 SEP-23 OCT 1200000 BTS 0500 0630 STR 0700 0830 BTS

NE506/7 13 SEP-25 OCT 0034000 BTS 1700 1830 STR 1900 2030 BTS

NE506/7 13 SEP-25 OCT 0000500 BTS 1100 1230 STR 1300 1430 BTS

ADDED FLIGHTS:

NE202/3 11 SEP-23 OCT 1000000 BTS 0500 0630 SOF 0700 0830 BTS

NE202/3 20 SEP-25 OCT 0030000 BTS 1700 1830 SOF 1900 2030 BTS

NE206/7 12 SEP-24 OCT 0200000 BTS 0500 0640 BBU 0710 0850 BTS

NE206/7 14 SEP-26 OCT 0004000 BTS 1640 1820 BBU 1850 2030 BTS

NE1530/1 04 OCT-25 OCT 0030000 KRK 2215 0040 ATH 0130 0400 (+1) KRK (!!! 05 OCT-26 OCT 0004000 in LOCAL TIMES !!!)

NE1530/1 08 OCT-22 OCT 0000007 KRK 0410 0635 ATH 0715 0945 KRK

The extension of scheduled connections meets the demand of business passengers and more flights to Sofia and Bucharest confirm SkyEurope’ s “Go East Strategy”.
 

·
w głębii kontinuum
Joined
·
3,604 Posts
DP": Oblężone jak nigdy lotnisko w Balicach
(PAP, pb/21.06.2006, godz. 06:22)

900 tys. osób przewinęło się do 19 czerwca przez lotnisko w podkrakowskich Balicach. Milionowy pasażer spodziewany jest na początku lipca, a dwumilionowy późną jesienią - zapowiada "Dziennik Polski".

W ubiegłym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice przyjął 1 586 130 pasażerów. Według danych Airports Council International (organizacji zrzeszającej największe porty lotnicze świata), lotnisko w Balicach odnotowało w ubiegłym roku największy - blisko 95-proc. - wzrost liczby pasażerów.

Choć w tym roku tak dużego wzrostu nie będzie, to jednak nie powinno być kłopotów z przekroczeniem granicy 2 mln pasażerów - uważa gazeta. Świadczy o tym m.in. fakt, że w 2005 r. milionowy pasażer wylądował w Balicach 30 sierpnia, a w tym roku odbędzie się to najprawdopodobniej 4 lub 5 lipca.

15 czerwca został pobity rekord liczby pasażerów obsłużonych w ciągu jednego dnia - przyjęto ich 8,5 tys. Poprzedni wynosił 7,5 tys.

Lawinowy przyrost klientów MPL Kraków-Balice był powodem decyzji o zamianie jednego z budowanych hangarów na terminal pasażerski do obsługi lotów krajowych. Władze lotniska zapowiadały jego uruchomienie jeszcze w czerwcu.

Prezes MPL Kraków-Balice Kamil Kamiński, powiedział "Dziennikowi Polskiemu" jednak, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu przeniesienia obsługi lotów krajowych do nowego obiektu, bowiem musi być zmieniona organizacja pracy, a wszystko uzgodnione z przewoźnikami.
 

·
Banned
Joined
·
1,517 Posts
Prezes MPL Kraków-Balice Kamil Kamiński, powiedział "Dziennikowi Polskiemu" jednak, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu przeniesienia obsługi lotów krajowych do nowego obiektu, bowiem musi być zmieniona organizacja pracy, a wszystko uzgodnione z przewoźnikami.
Nic tylko kopnac w dupe tych matolow. ciekawe ile im jeszcze zajmie "zmiana organizacji pracy"
 
301 - 320 of 14418 Posts
Top