SkyscraperCity Forum banner
5061 - 5080 of 14418 Posts

·
Registered
14 Posts
Załogi nocują w hotelach, z którymi linie mają podpisane umowy.
Niektórzy sądzą, że piloci w każdym porcie mają kochanki:eek:hno:, są też tacy co podejrzewają, że kasę biorą do kieszni i śpią na karimatach w samolocie:nuts: - poprostu żartuję.
To znaczy że "lotniskowy" hotel będzie miał kilkunastu/kilkudziesięciu stałych klientów :)

·
Amore infinito
2,345 Posts

·
Banned
572 Posts
Ciekaw jestem kiedy w Balicach (ale też innych polskich lotniskach) ktoś wpadnie na pomysł przeszkolenia opryskliwych i antypatycznych funkcjonariuszy/-szek Straży Granicznej w zakresie "customer service"...

·
Amore infinito
2,345 Posts

·
Kraków-Philadelphia
153 Posts
Ale na bardzo, bardzo niskim, poziomie. Dopiero po fakcie jest płacz "ale ja miałem uzezpieczenie z kartą", no tak, ale ono w zasadzie nic nie obejmowało i na najniższych stawkach.

To tak na marginesie.
To skoro juz na marginesie - bardzo to jest roznie, zalezy jaka karta i ubezpiecznie - jak moj znajomy wychrzanil sie na rolkach w Szwajcarii i sie przy tym troche polamal, to dzieki ubezpieczniu na karcie spedzil iles tam dni w szwajcarskim szpitalu, a nastepnie zostal w asyscie szwajcarskiej pielegniarki odeslany samolotem do Polski do polskiego szpitala.

Juz calkiem na marginesie szokiem byl przeskok ze szwajcarskiego szpitala, gdzie na obiad mial normalne menu, jak w dobrej restauracji, co bedzie mial na obiad, pokoj z lazienka tylko dla siebie, a w Polsce sala x-osobowa, grzyb na scianach i obiad z gara.

Ja mimo to, ubezpieczam siebie i cala swoja rodzine przed kazdym wyjazdem. Dzieki takiej polisie uniknelismy zaplacenia rachunku na blisko 15K USD, ktory wystawil szpital w Chicago, gdzie moja mama trafila z zapaleniem woreczka zolciolwego. 24H w szpitalu i prosty zabieg chirurgiczny tyle kosztowal firme Allianz. Rozliczenie wszystkiego odbylo sie bez problemu.

Zeby nie bylo calkiem off topic. Nie ukrywam, ze wiecznie narzekam na Balice, ze ciasne, ze pas za krotki przez co nie ma lotow bezposrednio do USA, ale wlasnie wrocilem z rodzinnego wypadu Eurolotem do Florencji. Bylem zaskoczony jak niewielkie jest lotnisko w badz co badz istotnym dla Wlochow i niezwykle popularnym wsrod turystow miescie. Lotnisko jest ciasne, choc sie troche rozbudowuje, ale bylem w szoku, ze pas startowy ma cos ok 1,5 km i tak naprawde sa srednie wizje na specjalna rozbudowe. Sa rozne wizje przedluzenia pasa, ale najwiecej co sa w stanie wykrzesac to ok. 2 tys m. przy polozeniu drogi startowej prostopadle do obecnej. Tym samym, na tle takiej Florencji, nasze Balice zle nie wypadaja. Cieszy jednak, ze w kwestii terminala cos sie rusza, nowy hotel, wieza i do pelni szczescia pozostanie tylko ten nieszczesny pas.

Swoja droga - 767 z niepelnym obciazeniem do USA z Balic lataly. Czy ktos sie orientuje, czy nowe dreamlinery w zakresie dlugosci pasa sa bardziej, czy mniej wymagajace niz 767???

·
Kraków-Philadelphia
153 Posts
Swoja droga - 767 z niepelnym obciazeniem do USA z Balic lataly. Czy ktos sie orientuje, czy nowe dreamlinery w zakresie dlugosci pasa sa bardziej, czy mniej wymagajace niz 767???
Sam sobie odpowiedzialem na to pytanie analizujac dane z wikipedii:
Takeoff distance at MTOW (sea level, ISA) dla:
767-300ER - to 2530 metrow
787-800 - to 3100 metrow

Czyli Dreamliner potrzebuje dluzszego rozbiegu (fakt, ze jest to ciezszy samolot). Pas w Balicach ma 2550 metrow - wiec teoretycznie dystans wystarczajacy dla full zaladowanego 767-300ER jakim dysponuje obecnie LOT. Rozumiem takze jednak, ze musi byc jakis zapas bezpieczenstwa dluzszy niz te 20 metrow.

Swoja droga - tak sobie dalej wikipediowalem i Takeoff distance at MTOW (sea level, ISA) dla Airbusa 330-200 (takim dysponuje np. Delta Airlines - o tyle na nich patrzylem, bo lataja do Pragi, kiedys latali do Warszawy, wiec wydaje mi sie, ze jakies doswiadczenia w naszsym rejonie maja) to: 2220 metrow, wiec jezeli dobrze rozumiem, dla full zaladowanego arbuza 330-200 pas w Balicach w zupelnosci wystarcza i bez gadania o tym, ze samolot nie jest w pelni zaladowany.

·
Registered
82 Posts
Jeśli mamy znowu odgrzewać ten już trochę przypalony transatlantycki kotlet to powiem tak: Przy tym pasie mało realne i każdy to wie. Prezez Pamuła mówił o lotach do Miami, Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Z tego co jakiś czas temu wyszperałem w wiki to: http://en.wikipedia.org/wiki/American_Airlines - hub w Miami Nowy Jork i Chicago :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
28,049 Posts
Discussion Starter · #5,078 ·
T
Zeby nie bylo calkiem off topic. Nie ukrywam, ze wiecznie narzekam na Balice, ze ciasne, ze pas za krotki przez co nie ma lotow bezposrednio do USA, ale wlasnie wrocilem z rodzinnego wypadu Eurolotem do Florencji. Bylem zaskoczony jak niewielkie jest lotnisko w badz co badz istotnym dla Wlochow i niezwykle popularnym wsrod turystow miescie. Lotnisko jest ciasne, choc sie troche rozbudowuje, ale bylem w szoku, ze pas startowy ma cos ok 1,5 km i tak naprawde sa srednie wizje na specjalna rozbudowe. Sa rozne wizje przedluzenia pasa, ale najwiecej co sa w stanie wykrzesac to ok. 2 tys m. przy polozeniu drogi startowej prostopadle do obecnej. Tym samym, na tle takiej Florencji, nasze Balice zle nie wypadaja. Cieszy jednak, ze w kwestii terminala cos sie rusza, nowy hotel, wieza i do pelni szczescia pozostanie tylko ten nieszczesny pas.
Tyle, że głównym portem lotniczym Toskanii jest lotnisko Galileo Galilei koło Pizy, a tam warunki są nieco inne...

·
Kraków-Philadelphia
153 Posts
Jeśli mamy znowu odgrzewać ten już trochę przypalony transatlantycki kotlet to powiem tak: Przy tym pasie mało realne i każdy to wie. Prezez Pamuła mówił o lotach do Miami, Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Z tego co jakiś czas temu wyszperałem w wiki to: http://en.wikipedia.org/wiki/American_Airlines - hub w Miami Nowy Jork i Chicago :)
Ja tez tak sadze, a po czesci teraz sadzilem, bo jezeli prawda jest, ze w pelni zaladowany Airbus 330-200 moze przy tym pasie startowac, to przy odpowiedniej linii dysponujacej takim samolotem nie wiem dlaczego taki lot nie mialby sie odbywac. Oczywiscie zakladajac, ze informacja w wikipedii jest prawdziwa (czyli, ze wystarczy 2220 metrow) i ze ewentualny zapas w postaci ok 300 metrow pasa wystarcza zgodnie z przepisami, procedurami i innego tego typu rzeczami do startu. Ale masz racje - odgrzewany kotlet. Proponuje skonczyc ten watek.

5061 - 5080 of 14418 Posts