SkyscraperCity Forum banner
81 - 100 of 14418 Posts

·
...
Joined
·
310 Posts
Województwo = państwo, a więc właśność każdego obywatela; wojsko = państwo, a więc służy każdemu obywatelowi. A więc skąd spór? Skoro właściciel, ten najgłówniejszy, jest ten sam, to czy w razie jakichś kłopotów związanych z potrzebą wzmocnienia możliwości obronnych rozwiązanie sytuacji by się nie znalażło? Ale jeden urzędnik z drugim się nie dogada, bo nie zależy mu na rozwoju regionu, ale na formalnych kwestiach. Brak jest po prostu dobrej woli.
Z drugiej strony możliwe, że apetyt województwa był zbyt duzy, nie do zaakceptowania dla wojska. Może nalezy nieco okroić powierzchnię do komunalizacji?
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,509 Posts
Ja też się zastanawiam, czy miasto z województem nie powinno myśleć o budowie własnego lotniska, przecież z tym wojskiem nie idzie się dogadać (że tak nie za bardzo ładnie powiem...)
 

·
Registered
Joined
·
1,637 Posts
Z GW

Projekt zakazu handlu na giełdzie w Balicach
Fot. WOJCIECH MATUSIK / AG
Krzysztof Fijałek 07-06-2005 , ostatnia aktualizacja 07-06-2005 22:38

Uderzenie w handel na giełdzie samochodowej w Balicach szykuje gmina Kraków. Zakaz ma doprowadzić do odblokowania ruchu na drodze prowadzącej do Portu im. Jana Pawła II, permanentnie nieprzejezdnej z weekendy.

Projekt uchwały o zakazie handlu przygotował szef magistrackich prawników prof. Andrzej Oklejak. - Mamy do czynienia z koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, jak też z zagrożeniem życia ludzi w sytuacji, gdyby doszło do katastrofy lotniczej. W warunkach, jakie w soboty i niedzielę występują w sąsiedztwie giełdy, niemożliwe jest udzielenie pomocy ofiarom - wyjaśnia prof. Oklejak. Uchwałę ma podjąć rada miasta, ponieważ wszelkie inne próby ukrócenia skutków giełdowego handlu się nie powiodły.

Z projektu przedstawionego przez prezydenckiego prawnika wynika, że dozwolone będzie prowadzenie działalności gospodarczej w budynkach giełdy, postawionych zgodnie z przepisami. Oznacza to wprowadzenie zakazu dla wszelkiego handlu odbywającego się na placu, czyli sprzedaży aut, części samochodowych, elektroniki, żywności czy odzieży. Za jego złamanie grozi grzywna do 5 tys. zł.

- Nie zamierzamy zakazywać działalności gospodarczej - zapewnił prof. Oklejak. Jak jednak przyznał, intencją uchwały jest zlikwidowanie handlu na placu przylegającym do międzynarodowego lotniska Kraków Balice, a przez - giełdy. Według prezydenckiego prawnika miasto nie ma powodów obawiać się, że zablokowanie handlu narazi je na wysokie odszkodowania wobec spółki prowadzącej giełdę. - Z tego, co ta firma przedstawia, jej dochody są nieznaczne, o wielkich utraconych pożytkach mowy więc być nie może - zaznacza prof. Oklejak.

Giełda w Balicach działa na prywatnych działkach. Próby jej likwidacji dotąd się nie powiodły, choć zabiegały o to szefostwo Portu Lotniczego im. Jana Pawła II i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Na nic zdało się też szykanowanie klientów giełdy przez policję i straż miejską, polegające na nakładaniu mandatów za parkowanie w niedozwolonych miejscach. Kilka tygodni temu szefostwo giełdy przystąpiło do utwardzania placu. Jak przekonywał "Gazetę" Jerzy Kulka, prezes spółki prowadzącej giełdę, jej działalność jest legalna i miasto nie może jej zakazać. Według niego tym, co się dzieje wokół targowiska, powinna się zająć policja - do jej obowiązków bowiem należy dopilnowanie, by samochody nie tarasowały poboczy i awaryjnych wyjazdów z lotniska.

Balicka giełda jest najpopularniejsza w regionie. Co tydzień przewija się przez nią około tysiąca samochodów. Do potężnych rozmiarów rozrosło się przygiełdowe targowisko.

 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
SkyEurope uruchamia połączenie z Krakowa do Dublina

Od 20 września tani przewoźnik SkyEurope uruchamia kolejne połączenie z Krakowa - tym razem do Dublina. Promuje nas też w podniebnym magazynie.

Do Dublina będzie można polecieć trzy razy w tygodniu. - To dla nas bardzo ważne połączenie, bo właśnie Irlandczycy najczęściej interesują się ofertą turystyczną Krakowa - mówiła wczoraj w magistracie Grażyna Leja, pełnomocnik prezydenta ds. turystyki. Prezes SkyEurope Alain Skowronek zapewniał, że to nie koniec i że w przyszłym roku linia zaoferuje kolejne połączenia.

SkyEurope lata z Krakowa od września ubiegłego roku. W Balicach ma jedną ze swoich czterech baz. W tej chwili łączy Kraków z Amsterdamem, Barceloną, Londynem, Manchesterem, Mediolanem, Paryżem i Rzymem. To więcej połączeń niż z Warszawy, z której tani przewoźnik nie lata np. do Amsterdamu czy Barcelony.

Dzięki umowie o współpracy między SkyEurope a Krakowskim Biurem Festiwalowym (które promuje logo linii podczas swych imprez, a także na citylightach) Kraków jest reklamowany w podniebnej gazetce pokładowej. W najnowszym numerze można przeczytać o krakowskim Kazimierzu, a także znaleźć reklamę naszych wydarzeń kulturalnych.

GW
 

·
Registered
Joined
·
576 Posts
Czesc. Mam do Was pytanie.
Chodzi o loty z krakowa do Stanów(chicago?). Czy Samolot leci bezposrednio czy z międzylądowaniem? Jesli tak to gdzie nastepuje miedzylądowanie?
Dzieki.
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
Nowe inwestycje na lotnisku w Balicach opóźnią się

Są pieniądze, ale nie ma planów rozwoju i uzgodnień ekologicznych. Bez nich inwestowanie w Balice nie jest możliwe.

Do czerwca przez Międzynarodowy Port Lotniczy przewinęło się w tym roku 600 tys. pasażerów. Tyle, ile w całym 2003 r. Ale prawdziwy sezon dopiero się zaczyna i liczba ta na koniec roku może przekroczyć 1,5 mln (przy 840 tys. w roku ubiegłym). Nowe władze portu, gmina Kraków i województwo małopolskie (udziałowcy spółki MPL Balice) planowały inwestycje m.in. w nowy terminal. Jak ustaliliśmy, nie będzie to szybko możliwe.

Obligacje mogą być

- Jesteśmy gotowi wyemitować na przełomie roku "obligacje lotniskowe", nawet na 50-60 mln zł - przyznał w środę na posiedzeniu Komisji Wspólnej Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski marszałek województwa Janusz Sepioł. Władze Krakowa i Małopolski chcą dekapitalizować MPL, aby mieć większą kontrolę nad spółką (dziś dominują warszawskie PPL), a później część sprzedać zagranicznemu inwestorowi. Wszystkie te operacje miałyby zostawiać po sobie ślad w postaci konkretnych inwestycji.

Czego potrzeba? M.in. nowego terminalu - obecny jest wprawdzie rozbudowywany, ale w niewielkim stopniu poprawi to jego przepustowość. Wielopoziomowego parkingu razem ze stacją końcową kolejki z Dworca Głównego. Wydłużenia o 250 m pasa startowego oraz niwelacji tzw. przeszkody lotniczej, czyli w praktyce - obniżenia góry przy lotnisku. Do tego modernizacja i rozbudowa oświetlenia.

Pieniądze szczęścia nie dają

Na wszystko potrzeba wielu milionów. Ilu? - Nie wiadomo, bo podstawowe inwestycje nie są przygotowane. Poza tym, nie wystarczą pieniądze - ostrzega jednak wiceprezes MPL Paweł Jastrzębski. - Co z tego, że je dostaniemy, skoro nie będzie ich jak zagospodarować? Nie ma oceny oddziaływania na środowisko - przygotowanie takiego dokumentu musi potrwać, a trzeba go sporządzić przed każdą dużą budową. Do tego zdezaktualizował się plan rozwoju lotniska przygotowany kilka lat temu przez Amerykanów. Zakładał on m.in. likwidację bazy wojskowej - dziś wiemy, że to nierealne. A portu nie można rozwijać chaotycznie, potrzeba nowej strategii - tłumaczy nowy wiceprezes.

Poprzedni zarząd MPL (odwołany w połowie kwietnia) zakładał, że do półtora miliona podróżnych Balice zbliżą się dopiero w 2008 r., że w tym roku ledwie przekroczą milion (takie statystyki są do dziś na stronach internetowych portu - sic!). I właśnie do tych - błędnych, jak się okazuje - wyliczeń były dostosowane plany inwestycyjne.

Może zdążą

Co dalej? - W tym roku dociągniemy linię kolejową w okolice terminalu, powstanie przystanek tymczasowy, bo na to nie trzeba uzgodnień ekologicznych. Rozpoczniemy też budowę obiektu technicznego dla firm obsługujących lotnisko - na to już są pozwolenia. Ale o nowym terminalu trudno na razie mówić, tu startujemy od zera - przyznaje Paweł Jastrzębski.

Zaskoczone jest miasto. - Trudno mi zrozumieć, jak poprzedni zarząd lotniska mógł zlekceważyć sygnały płynące z rynku o rosnącym ruchu. Skandalem jest, że inwestycje nie są jeszcze przygotowane - przyznaje pełnomocnik prezydenta ds. turystyki Grażyna Leja. - Samorządy mają jednak teraz przedstawicieli we władzach lotniska. Będziemy od nich wymagać, żeby dokumenty pozwalające inwestować w porcie przygotowały szczególnie szybko - podkreśla.

Wiadomo, że na nieprzygotowane inwestycje marszałek nie zdecyduje się wypuścić obligacji. Nie można tym bardziej liczyć na pieniądze z zagranicy. Na przykład budowa terminalu może opóźnić się nawet o rok. :bash:

Tymczasem nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w ciągu dwóch tygodni Ryanair ogłosi otwarcie lotów z Krakowa. Będzie to oznaczać kolejny skokowy wzrost ruchu z Balic.
Wojciech Pelowski 24-06-2005 GW
 

·
Kraków-Philadelphia
Joined
·
153 Posts
Odnosze wrazenie, ze wszyscy dookola mieli w glebokim powazaniu blyskawiczny rozwoj Balic a specjalnie nie trzeba bylo byc specjalnie Nostradamusem zeby na to wpasc. Rany bomba, dlaczego u nas nie ma paru fachowcow od takich spraw. Nie znam jednej duuzej miejskiej inwestycji, ktora by w Krakowie szla jak trzeba. Odwolywane przetargi, przerwane roboty. Wojewodztwo odnosze wrazenie jest w tym znacznie lepsze i tu moje duuze nadzieje z Balicami. Marszalek Wojewodztwa sie w to zaangazowal. Oczywiscie Warszawka jak zwykle bedzie nam utrudniac robote (Tischmann sie klania - Panie Pol - dziekujemy ty [email protected]#$%) - teraz beda wzgledy bezpieczenstwa.
Dzis rozmawialem z paroma Amerykanami, ktorzy byli w Krakowie kiedys i pytali mnie o Balice. Mowie im, ze to lotnisko to po czesci wlasnosc wojskowa i ze sa z tym problemy. Oni mowia - to do jasnej cholery wybudujcie nowe cywilne albo niech miasto wybuduje lotnisko dla wojska i niech oni sie tam przeniosa. Moze do jasnej cholery cos w tym jest. Wiem, ze to masa kasy ale na dluzsza mete to byloby najlepsze wyjscie. Przeniesc ta baze gdzies gdzie jest bezrobocie i dac ludziom prace przy tej okazji. Tak zrobiono tutaj w USA. Wojsko swoje, cywile swoje - ludzie maja prace w poblizu bazy i sie ciesza.
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
^ heh zeby tylko wojsko chcialo sie przeniesc...
w koncu MON z Wawy strasznie sie przyzwyczail do Balic, no i adres na pieczatkach trzeba byloby zmieniac...:cry: (plakac sie chce)
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
28,050 Posts
Discussion Starter · #92 ·
Szczerze mowiac wydaje mi sie, ze wojsko to w tej chwili najmniejszy problem. Problemem jest zarzad portu, ktory nadal jest z nadania PPL. Balice potrzebuja samodzielnosci, tak zeby zaczely KONKUROWAC z innymi portami w Polsce, zamiast byc czescia "strategii" molocha, ktora jaka jest kazdy widzi. Kolejne wladze portu sa ciezko zdziwione tym, o czym my od dawna piszemy na forum-ze prognozy sa zanizone, ze Balice maja duzo wiekszy potencjal itp...
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
No fakt, głównie to PPL nam bruździ, ale MON tez swoje 3 grosze dorzuca do tej sytuacji, i jest jak jest.
Licze na zmiany w tej kwestii po wyborach....ale obym sie nie przeliczyl-kielbas wyborczych to ja juz troche widzialem :/
 

·
Registered
Joined
·
320 Posts
Proponuje powołać Behemota na prezesa, on zna sie na MPL Balice i Galerii Krakowskiej. A tak na serio to nie wiem czy kto kolwiek z krytykantów wie ile potrzba na przygotowanie planów rozwoju, budowy itp. Nie mozna zaprzeczyc ze Wawa skutecznie hamowala dynamike rozwoju w Balicach. Sadze ze za dwa lata bedziemy mieli preznie rozwijajacy sie port z inwestycjami.
 

·
...
Joined
·
310 Posts
Autobusy: 192 spod budynku, strasznie zatłoczony, jedzie po kiepskich drogach, ale przejezdza przez centrum i gna do Placu Bohaterów Getta; cen aprzejazdu tak jak w MPK (1,25/1,30/2,50)
Od lipca ma ruszyc nowy autobus spod lotniska, jadacy do centrum Krakowa przez kawalek obwodnicy (a więc w miarę dobrymi drogami), oznaczony X coś tam; cena 4 zl
Kiedys doczekamy sie polaczenia kolejowego (szynobusy), ale kiedy...
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
^Marcin zdaje sie pytal o taxi ;)
Ale, tak to prawda co Arturranto napisal-a taxi, no w dzien to ja sie na pewno nie woże taksowkami (pomimo ze sa tansze niz w nocy), za to pamietam ze kiedys jak jechalem ze Starego Miasta do dzielnicy mistrzejowice to wyszlo mnie to jakies 20-30zł (noc). Wiec zakladajac ze trasa z balic w przyblizeniu ma taka sama długosc i bedziesz jechal w dzien to cena nie powinna zbytko odbiegac od ww jesli trase zakonczysz gdzies w centrum Krakowa.
 

·
...
Joined
·
310 Posts
Pytał też o inne środki transportu z lotniska - o alternatywy dojazdu do miasta. A z taksówkami obawiam się, że mogą one w okolicy lotniska być w jakiejś tam innej strefie (podmiejskiej), więc cena przejazdu może być nieco wyższa. Ale nie jechałem taksówką z lotniska, więc o konkretach sie nie wypowiadam.
 

·
Registered
Joined
·
506 Posts
MARCIN said:
Ile mniej wiecej kosztuje taksowka z Balic do centrum Krakowa?
W maju pokonałem taksówką odcinek Lotnisko Balice - hotel RT Rezydent (przy Rynku) i z powrotem. Za każdym razem taksometr wskazał czterdzieści-ileś złotych (dawałem piećdziesiątaka).
 

·
Banned
Joined
·
5,314 Posts
yyyyyy
sory Arturranto ;)
czytam wybiorczo i takie sa skutki (picia wodki;) )
a z taxi tez dalem ciala :/
ładną cenę sobie krzyczą.
 
81 - 100 of 14418 Posts
Top