SkyscraperCity Forum banner
14261 - 14280 of 14419 Posts

·
Registered
451 Posts
Może się pozmieniać, ale skoro już w styczniu są przesunięcia połączeń wakacyjnych, to raczej nie ma co liczyć na to, że bliżej lata te trasy zostaną wznowione szybciej ;) jeśli będą dalsze zmiany to wg mnie na gorsze.

·
Registered
555 Posts
Mam wrażenie, że Wizz w ogóle jakoś po omacku działa, wrzucają nowe trasy, kasują, przesuwają, może nagle im pilotów zaczęło brakować, tym bardziej że faktycznie lato juz od czerwca to są pewniaki w zasadzie. A podejrzewam, że poszczególne kraje zaczną sie na poważnie otwierać już od kwietnia

·
Registered
414 Posts
Co czeka nas w styczniu?
Co czeka nas w lutym?

Luty zapowiada się lepiej od stycznia chociażby z tego powodu, że Ryanair przywraca częstotliwości wykonywania połączeń w większości takie same, jak w listopadzie czy grudniu? A co z resztą? Wszystko poniżej:

1) linie tradycyjne

- British Airways - w lutym jeśli tylko przywrócą połączenie z LHR, to wykonają tylko dwa loty: 27 i 28 lutego

- SAS - ARN zawieszone, możliwy powrót CPH od 14 lutego (1---5--)

- Finnair - loty bez zmian 4x/tyg (-23-56-)

- Luxair - powrót lotow od 4 lutego (1---5--), ale wytrwają tylko do 21 lutego, potem loty do LUX zawieszone co najmniej do 25 marca.

- Swiss - loty bez zmian 2x/tyg (---4--7)

- LOT - loty do SZY bez zmian 3x/tyg (1---5-7), WAW bez zmian 4x/dziennie, ORD 1x/tyg

- Lufthansa -
MUC - bardzo nieregularny rozkład raz jeden lot w ciągu dnia, innym razem dwa i tydzień później wszystko inaczej, ale generalnie starają się oferować 10-11 lotów tygodniowo
FRA - w tym tygodniu z zależności od dnia 1-2 loty, od przyszłego tygodnia już 2x/dziennie

- KLM - loty do AMS bez zmian 3x dziennie

2) tanie linie

- Transavia
- loty do EIN 3x/tyg (głównie ---45-7), ORY powrót 10 lutego (---4--7)

- flydubai - loty bez zmian 4x/tyg (--3-567)

- Eurowings - ewentualny powrót DUS możliwy 25 lutego, STR bez zmian zawieszone.

- Norwegian - powrót CPH od 13 lutego (---4--7), oprócz tego loty do OSL bez zmian 4x/tyg (1--45-7). Pozostałe połączenia powrót najwcześniej w marcu.

- easyJet
CDG - w tym tygodniu 4 loty, ale od przyszłego tygodnia wzrost do 10x/tyg (2 loty 1---5-7)
MAN - zwiększenie z 2 do 3x/tyg (-2-4--7)
LPL - powrót lotów 11 lutego (----5-7)
BRS - powrót lotów 3 lutego, 4x/tyg (1--45-7)
EDI - loty 2x/tyg (1---5--)
LTN - wzrost z 4 do 9x/tyg (2 loty ----5-7)
LGW - powrót 7 lutego, loty wykonywane codziennie

- Jet2
MAN - loty 2x/tyg (1---5--), od połowy miesiąca wzrost do 4x/tyg (1--45-7)
BHX, LBA, NCL, GLA - powrót lotów 11 stycznia, wszystkie 2x/tyg (1---5--)

- Wizz Air - tylko zmiany w rozkładzie:
DXB - inauguracja połączenia 4 lutego, loty 2x/tyg (1---5--)
LCA, TLV, HRK - zawieszone
LTN - jeden tydzień 7 lotów, pozostałe 5x/tyg (1-345-7)
DSA - powrót lotów 12 lutego, loty 2x/tyg (-2---6-)

- Ryanair - tylko zmiany w rozkładzie:
Powrót połączeń:
AGA - od 13 lutego, loty w niedziele
TRN - od 4 lutego (1---5--)
RIX - od 3 lutego (---4--7)
BLL - od 1 lutego (-2-4-6-)
GLA - od 2 lutego (--3---7)
BOD - od 1 lutego (-2---6-)

Wzrost częstotliwości na połączeniach z/do:
BCN 4->5 (1-34--67)
BRI 2->3 (-2-4-6-)
BHX 2->5 (1-3-567)
BRS 3->4 (1-3-5-7)
CRL 2->5 (12-45-7)
BUD 2->3 (1-3-5--)
DUB 7->10 (1234567)
EMA 2->3 (-2-4-6-)
EDI 2->5 (12--567)
EIN 5->7 (1234567)
LBA 2->5 (12-45-7)
LPL 2->4 (1-3-5-7)
LTN 5->7 (1234567)
STN 7->19 (1234567)
LWO 2->3 (-2-4-6-)
MAN 2->6 (123-567)
MRS 2->3 (1-3-5--)
BGY 5->9 (1234567)
NCL 2->3 (-2-4--7)
TRF 2->9 (1234567)
BVA 4->5 (123--67)
SNN 2->3 (1-3-5--)
ARN 4->5 (1-3-567)

Jak widać jest sporo zmian na plus, szczególnie patrząc na FR oraz U2. Cieszy powrót CPH by DY, ORY od HV oraz oczywiście Jet2 ze wszystkimi połączeniami. Tradycyjne linie raczej nie podejmują większych ruchów póki co, w marcu się powinno więcej dziać. ;)

·
Registered
6,352 Posts
za fb portu

Dzień dobry,
czas na podsumowanie pierwszego miesiąca 2022!

W styczniu z usług #KrakowAirport skorzystało 323 288 pasażerów, czyli o 37% mniej w stosunku do stycznia 2019 r., ale już o 495% więcej w stosunku do stycznia 2020 r.

„Pierwszy miesiąc nowego roku 2022 potwierdza nasze założenia dotyczące odbudowy, a tym samym sukcesywnego wzrostu ruchu pasażerskiego względem 2021 roku.
Nasi pasażerowie chętnie korzystali w styczniu z oferty krakowskiego lotniska, udając się na wypoczynek zimowy zarówno na narty, jak i w poszukiwaniu ciepłych, słonecznych miejsc.” - Radosław Włoszek, prezes zarządu krakowskiego lotniska

Dziękujemy #PROSTOzKRAKOWA że jesteście z nami!

·
Registered
451 Posts
Jutro inauguracja niespodziewanej trasy Wizzaira do Dubaju - cały czas jednak w kalendarzu dostępne są daty tylko do końca marca. Wyglada na to, że to połączenie obliczone jest tylko na wzmożony ruch na koniec EXPO.

Wg mnie to kolejna dziwna decyzja, żeby otwierać całkiem nową, egzotyczną trasę na niecałe dwa miesiące. Jeszcze dziwniej, że we wszystkich ostatnich wypowiedziach, czy konferencjach trasa ta jest wymieniania jako jedna z nowości na lato - czyżby zarządcy lotniska nie wiedzieli jak wygląda sytuacja? :D

·
Registered
414 Posts
EXPO to jedno, ale też puste rozkłady samolotów, pewnie uznali, że lepiej puścić do Dubaju samolot na cały dzień niż miałby stać przez ten czas na lotnisku. A teraz jest czas kiedy w tamte rejony jest większy ruch + wcześniej wspomniane EXPO.

Co do utrzymania na sezon letni to ja bym jeszcze poczekał jeszcze z wyrokami do końca lutego. ;) Nie wiem jak w tej chwili wygląda grafik naszych samolotów od sezonu letniego czy jest tam miejsce na tak długą rotację?

P.S na jutrzejszy lot do DXB odprawionych jest już 208 pax, na lot z DXB niecałe 100 osób.

·
Moderator
19,947 Posts
Ostatnio byłem w szoku jak zobaczyłem ile osób z Krakowa lata do Dubaju/ZEA z biurami turystycznymi. Oczywiście prym wiedzie FlyDubai, którym też ogrom lata z KRK na Zanzibar, ale Wizzair też jest wykupywany przez pewne biuro podróży.

·
Registered
2,463 Posts
Ostatnio byłem w szoku jak zobaczyłem ile osób z Krakowa lata do Dubaju/ZEA z biurami turystycznymi. Oczywiście prym wiedzie FlyDubai, którym też ogrom lata z KRK na Zanzibar, ale Wizzair też jest wykupywany przez pewne biuro podróży.
W zimie jest tam dość chłodno (polskie lato nad Bałtykiem). Nie polecam od maja do października, kiedy temperatury przekraczają +40.
W tym momencie jedyny problem to ostrzał z Jemenu. Ale to raczej rafinerie w Abu Zabi niż Dubaj.

·
Registered
451 Posts
Ciekawe info, nie sądziłem, że FlyDubai sprzedaje miejsca biurom podróży, a w dodatku byłem pewien że jeśli mieszkańcy Krakowa i okolic wybierają się w tamte regiony na wyjazd zorganizowany to w zasadzie wszyscy lecą Enterem itp. z Katowic.

·
Registered
2,649 Posts
Ciekawe info, nie sądziłem, że FlyDubai sprzedaje miejsca biurom podróży, a w dodatku byłem pewien że jeśli mieszkańcy Krakowa i okolic wybierają się w tamte regiony na wyjazd zorganizowany to w zasadzie wszyscy lecą Enterem itp. z Katowic.
FlyDubai odgrywa głównie rolę w wyjazdach organizowanych przez Rainbow do Azji i Afryki, ponieważ mają CS z Emirates. Kupując wakacje np. na Bali możesz sobie wybrać czy chcesz lecieć z WAW (Emirates, czasem też FlyDubai+Emirates) czy z Krakowa (FlyDubai + Emirates). Natomiast wyjazdy stricte do ZEA są oferowane z lotem by Wizz lub Enterair.

·
Registered
451 Posts
Prezes Air Baltic na temat potencjalnych lotów do Krakowa:

A Gdańsk? Czy Kraków, z którego do Rygi zaczął latać Ryanair, jest w Waszych planach?

Patrząc na inne trasy, jak Gdańsk, to zawsze polskie miasta, z zasady, są na krótkiej liście potencjalnych 150 miejsc docelowych, do których możemy latać. Polski rynek jest ogromny, ale jest też ciężki, ze względu na dużą konkurencję Wizz Aira i Ryanaira, która lata z Krakowa do Rygi dwa razy w tygodniu. Wydaje się, że to wystarczy, aby ten rynek się rozwijał. Z Ryanairem latamy na wielu kierunkach równolegle, a mimo to cieszymy się dużym popytem. Co do Krakowa to myślę, że oferta Ryanaira jest wystarczająca, ale nie to znaczy, że nie jesteśmy zainteresowani tym kierunkiem w przyszłości.

·
Moderator
19,947 Posts
FlyDubai odgrywa głównie rolę w wyjazdach organizowanych przez Rainbow do Azji i Afryki, ponieważ mają CS z Emirates. Kupując wakacje np. na Bali możesz sobie wybrać czy chcesz lecieć z WAW (Emirates, czasem też FlyDubai+Emirates) czy z Krakowa (FlyDubai + Emirates). Natomiast wyjazdy stricte do ZEA są oferowane z lotem by Wizz lub Enterair.
Absolutnie się mylicie ;)
To nie FlyDubai sprzedaje biurom podróży, tylko biura podróży kupują u FlyDubai. Jakby latał BambukoAirlines na pasującej trasie, to by kupili u niego ;)
Wielu touroperatorów nie operuje na czarterach (m.in. EximTours lub BestReisen), a właśnie na rejsówkach i zasysają do swoich systemów zarówno FlyDubai, Wizzaira, Ryana, AirFrance, Lufę czy Qatara. (nawet nie wiecie ile jest z KRK zorganizowanych wylotów dla biur na Karaiby z Lufą lub AF)
Dziś np. robiłem przebookowanie FlyDubai z Krakowa na Malediwy dla jednego z biur.
Jeśli chodzi o CS z Emiratsem, to raz są przesiadki z FZ na EK, ale najczęściej oba odcinki są FZ w przypadku Krakowa.
Rainbow do Azji i Afryki nie lata w zasadzie na FlyDubajem, oni mają swoje czartery w większości przypadków, rejsówki u nich to niewielki % całości.

·
Registered
2,649 Posts
Absolutnie się mylicie ;)
To nie FlyDubai sprzedaje biurom podróży, tylko biura podróży kupują u FlyDubai. Jakby latał BambukoAirlines na pasującej trasie, to by kupili u niego ;)
Wielu touroperatorów nie operuje na czarterach (m.in. EximTours lub BestReisen), a właśnie na rejsówkach i zasysają do swoich systemów zarówno FlyDubai, Wizzaira, Ryana, AirFrance, Lufę czy Qatara. (nawet nie wiecie ile jest z KRK zorganizowanych wylotów dla biur na Karaiby z Lufą lub AF)
Dziś np. robiłem przebookowanie FlyDubai z Krakowa na Malediwy dla jednego z biur.
Jeśli chodzi o CS z Emiratsem, to raz są przesiadki z FZ na EK, ale najczęściej oba odcinki są FZ w przypadku Krakowa.
Rainbow do Azji i Afryki nie lata w zasadzie na FlyDubajem, oni mają swoje czartery w większości przypadków, rejsówki u nich to niewielki % całości.
Właśnie to miałem na myśli :) Mimo wszystko Rainbow do np. Tajlandii, Indonezji nie ma czarterów i korzysta właśnie z usług FlyDubai z Krakowa lub Emirates z Warszawy.

·
Registered
6,352 Posts
Air France przywróci loty do Krakowa. rynek-lotniczy.pl

Od 28 marca połączenie między stolicami Małopolski oraz Francji będzie realizowane cztery razy w tygodniu. Loty odbywać się będą w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Wyloty z największego portu lotniczego we Francji zaplanowano na 09:35. Po dwóch godzinach i pięciu minutach rejs dotrze do Krakowa. Loty powrotne do Paryża z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie odbywać się będą o godzinie 12:20. Lądowanie w Paryżu przewidziano o 14:30. Rejsy obsłużą spółka zależna Air France – HOP. Do obsługi lotów wybrano embraery E190.

·
Registered
451 Posts
Fajnie, że wracają, ale szkoda, że cały sezon letni z częstotliwością 4x tygodniowo, w ubiegłe wakacje w szczycie sezonu latali codziennie. No i póki co nie ma załadowanych połączeń do KRK na W22/23 (oczywiście jest jeszcze czas, ale linie tradycyjne raczej planują z większym wyprzedzeniem np. KLM ma w systemie te trasy) więc oby się nie okazało, że będą latać tylko sezonowo.

·
Registered
69 Posts
Wydaję się, że trochę źle oszacowali rynek. 4x dziennie do WAW, a do nas 4x tygodniowo. Może dołożą coś jeszcze, bo CDG sprzedaje się bardzo dobrze. Czy to Easy czy AF latały bardzo dobrze wypełnione.

·
Registered
451 Posts
Kolejne dobre wiadomości: LOT powoli dostosowuje rozkład na sezon letni i wygląda na to, że znów będzie dostępne połączenie do TLV - na ten moment loty są aż 4-5 razy w tygodniu (wcześniej były załadowane nierealne loty codziennie), więc nawet jeśli bliżej końcówki marca będą jeszcze drobne korekty to trasa zapewne powróci ;)

·
Registered
451 Posts
Prognoza IATA na 2040 rok -> 13,6 mln pasażerów w KRK. Zgadzacie się z tą prognoza, czy jest zbyt optymistyczna/pesymistyczna?

Moim zdaniem (jeśli nie wydarzą się kolejne cyrki covidowe, czy ewentualnie inne), to taki poziom byłby do osiągnięcia nawet szybciej, ALE nie przy poziomie obecnej infrastruktury. Wszyscy wiemy jak wyglada kwestia drogi startowej, czy terminala i to może być największy ogranicznik wzrostów w nadchodzących latach.

14261 - 14280 of 14419 Posts