SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1126 Posts

·
Registered
Joined
·
456 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wczoraj ogłoszono przetarg na przebudowę Krakowskiej (SIWZ), zatem myślę że pora założyć nowy wątek :)

Dla przypomnienia - link do wizualizacji i prezentacji ZIKiTu.

A więc już niebawem..


..w miejsce obecnego

018
by Fluder F, on Flickr

oraz

Screeny z panoramy 360° (https://kuula.co/post/7YMbY):


Krakowska_wizu3
by Fluder F, on Flickr


Krakowska_wizu4
by Fluder F, on Flickr


Krakowska_wizu6
by Fluder F, on Flickr


Krakowska_wizu5
by Fluder F, on Flickr

Przy okazji zostanie zamontowane oświetlenie mostu Piłsudskiego:

Ilum01
by Fluder F, on Flickr


Ilum02
by Fluder F, on Flickr

oraz przebudowane całe skrzyżowanie z Dietla i Stradomską:
Proj01 by Fluder F, on Flickr

Edit: Przerzucam cały projekt do pierwszego posta:
Screeny z dokumentacji projektowej


I kilka zdjęć obrazujących stan sprzed przebudowy:

024
by Fluder F, on Flickr


023
by Fluder F, on Flickr


022
by Fluder F, on Flickr


020
by Fluder F, on Flickr


013
by Fluder F, on Flickr


017
by Fluder F, on Flickr


Natomiast w przyszłym roku ma ruszyć przebudowa Starowiślnej. Do kompletu brakuje jeszcze odkładanego w nieskończoność remontu placów Nowego i Wolnica. Oby w końcu ruszono także z tym tematem. A poza tym :cheers: za pierwsze zmiany w jakże niestety zapuszczonej przestrzeni publicznej Kazimierza.
 

·
Optimist trotzdem
Joined
·
2,767 Posts
to raczej cztery wątki?
Królewska i Podchorążych
Starowiślna
Krakowska
Zwierzyniecka i Kościuszki ?
Po mojemu tam gdzie ruszą z robotą można nowe wątki dawać, będą zdjęcia, może się zacząć mylić.
Dopóki konceptują i uformalniają ten jeden wystarczy :)
 

·
odzysk-handel-konsumpcja
Joined
·
2,317 Posts
Zwierzyniecka i Kościuszki zdajesie ruszył przetarg na projekt.
 

·
Registered
Joined
·
856 Posts
Czy jesteśmy już skazani na projekt, w którym mamy system typu Długa - czyli samochody blokujące tramwaje na ulicy, która teraz jest całkiem sprawnie zorganizowana i komfortowa dla wszystkich?
 

·
odzysk-handel-konsumpcja
Joined
·
2,317 Posts
W sensie o którą przebudowę pytasz?
 

·
Registered
Joined
·
856 Posts
Ulicy Krakowskiej oczywiście, bo projekt wygląda na antytramwajowy...

Przy okazji - informacje z GW:
Torowiska tramwajowe do przebudowy: Bronowice, Bieńczycka, Krakowska. Będą utrudnienia!
Monika Waluś
4 kwietnia 2018 | 06:00
eRemont trasy tramwajowej do Bronowic, naprawa torów w Nowej Hucie i przebudowa ulicy Krakowskiej - krakowianom znów przyda się sporo cierpliwości. Powód? Kumulacja w tym roku prac remontowych w mieście.
Najbardziej zacisnąć zęby będą musieli mieszkańcy Bronowic. Szacuje się, że codziennie z tego rejonu do centrum Krakowa tramwajami podróżuje średnio 7 tys. pasażerów, a w godzinach szczytu – nawet 11 tys. Latem wszyscy będą musieli przesiąść się na autobusy, bo już w czerwcu ma ruszyć generalny remont torowiska na ulicach Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej, aż do pętli tramwajowej przy ul. Rydla.

Tramwaje nie przejadą aż do Teatru Bagatela
Do przebudowy układu drogowego i torowego wraz z wykonaniem infrastruktury technicznej zgłosiły się dwie firmy. – Obie planują uporać się z robotami w rok, a po 10 miesiącach zapewnić przejazd tramwajom. Firma ZUE S.A. jest gotowa zrobić to za 76,9 mln zł, a Trakcja PRKiI S.A. zaproponowała cenę o 1,2 mln niższą. To, kto zostanie wykonawcą, okaże się w połowie maja – zapowiadają urzędnicy ZIKiT.

Wtedy też dowiemy się, jak bardzo prace na trasie do Bronowic utrudnią codzienne podróże pasażerów. W ZIKiT planują bowiem, że remont nie skończy się na skrzyżowaniu ulic Królewskiej z Alejami, ale dopiero w połowie ulicy Karmelickiej.

Co to oznacza? Tramwaje nie przejadą aż do Teatru Bagatela! Dodatkowe utrudnienia spotkają także kierowców samochodów, bo remont torów w ciągu Alei Trzech Wieszczów (ATW) wymusi czasowe zamknięcie ulic. W ZIKiT chcą, by pasy ruchu zamykane były fragmentami, po dwa co cztery dni, i by cała naprawa nie trwała dłużej niż dwa tygodnie. Czy to się uda, będzie zależało w głównej mierze od wykonawcy.

Zastępcza komunikacja
Podobnie jak to, którędy pojedzie zastępcza komunikacja autobusowa do Bronowic. W ZIKiT mają już jej wstępną koncepcję. Zakłada ona dostawienie na czas remontu około 25 dodatkowych autobusów, które jeździć mają z częstotliwością co 2 minuty. W stronę centrum autobusy pojadą ulicą Kazimierza Wielkiego, która z wyjątkiem pojazdów KMK stanie się jednokierunkową. Dalej ul. Łobzowską aż do Dunajewskiego i w kierunku Teatru Bagatela. Wariant pierwszy zakłada, że autobusy skręcą w ul. Karmelicką, ale jeśli ZIKiT zdecyduje się, że oprócz torowiska będzie tam remontowana także jezdnia, trasa ta będzie nieprzejezdna.


Urzędnicy chcą, by wówczas zastępcze autobusy skręcały w ul. Krowoderską i przez ATW jechały w kierunku Kazimierza Wielkiego. Następnie planowane jest rozszczepienie tras, co ma zapobiec ugrzęźnięciu autobusów jeden za drugim. Jedna linia ma skręcić w al. Kijowską, biec po ul. Lea, a druga dojeżdżać do końca ul. Kazimierza Wielkiego i wrócić na Lea. Stamtąd autobusy pojadą aż do skrzyżowania z ul. Młodej Polski i dalej ul. Jadwigi z Łobzowa i Zapolskiej.

Jedna linia będzie mogła dojechać do ul. Bronowickiej, co pozwoli m.in. na obsłużenie mieszkańców dużych blokowisk, a druga pojedzie z powrotem ulicami Przybyszewskiego i Zarzecze do Lea. Urzędnicy rozważają jeszcze, czy zastępcza komunikacja zabierze też pasażerów z os. Widok, czy obsługiwać ich będą dodatkowe autobusy puszczone ul. Armii Krajowej.

Bieńczycka i Krakowska
Łatwo nie będzie, ale w Bronowicach remont torowiska jest wyczekiwany od dawna. – Torowisko jest mocno zniszczone, przez co tramwaje hałasują i co chwilę dochodzi tu do zatrzymań. Rok się przemęczymy, korzystając z komunikacji zastępczej, ale później będziemy mieć spokój na lata – mówi Bogdan Smok, przewodniczący dzielnicy Bronowice.

Trasa do Bronowic nie będzie jednak jedynym miejscem w Krakowie, gdzie jeszcze w tym roku rozpocznie się remont torowiska. Pod koniec czerwca ma ruszyć naprawa zdezelowanych torów między rondem Kocmyrzowskim a Czyżyńskim. Część kosztów poniesie deweloper, który w tym rejonie zbuduje skrzyżowanie. Miasto na remont torowiska wyda 15-17 mln.

Na tym nie koniec, bo ZIKiT właśnie ogłosił przetarg na gruntowną przebudowę torowiska i układu drogowego na ul. Krakowskiej. Wyremontowane zostaną też skrzyżowania przy Stradomskiej/Dietla oraz przy Koronie, przebudowana będzie ul. Dietla na odcinku od ul. Bożego Ciała do Augustiańskiej, prace obejmą również most Piłsudskiego. Urzędnicy otworzą koperty z ofertami 8 maja, a pod koniec wakacji chcą podpisać umowę z wykonawcą.
 

·
Registered
Joined
·
7,690 Posts
to raczej cztery wątki?
Królewska i Podchorążych
Starowiślna
Krakowska
Zwierzyniecka i Kościuszki ?
Po mojemu tam gdzie ruszą z robotą można nowe wątki dawać, będą zdjęcia, może się zacząć mylić.
Dopóki konceptują i uformalniają ten jeden wystarczy :)
IMHO nie ma sensu trzymać inwestycji z różnych części miasta w jednym „dedykowanym” wątku. Albo podzielmy na drobne kluczem geograficznym (Krakowska i Starowiślna mogą być razem), albo śledźmy wszystko w wątku ogólnokrakowskim.

Zaletą wątku ogólnokrakowskiego jest to, że sporadyczni oglądacze forum o nim wiedzą.
 

·
Registered
Joined
·
221 Posts
http://www.gazetakrakowska.pl/wiado...e-wspolna-droga-dla-aut-i-tramwajow,13063452/

- Przetarg mogliśmy ogłosić po uzyskaniu wszelkich niezbędnych do tego decyzji administracyjnych i uzgodnień, m.in. od dostawców mediów. Musieliśmy na nie czekać - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zapytaliśmy więc, czy w tej miejskiej jednostce nie można było przewidzieć, że na decyzje związane z dopuszczeniem do budowy i uzgodnienia trzeba czekać i przygotowywać inwestycję wcześniej.

- Można było, ale prace nad tym projektem trwały od roku - np. od jesieni czekaliśmy na opinie konserwatora zabytków, który nie zgodził się na umieszczenie na ul. Krakowskiej zieleni w donicach - odpowiada Michał Pyclik.
Finalnie się łaskawie zgodził, czy ni chu chu?
 

·
Registered
Joined
·
3,388 Posts
Ulicy Krakowskiej oczywiście, bo projekt wygląda na antytramwajowy...

Przy okazji - informacje z GW:

(...) Zastępcza komunikacja
Podobnie jak to, którędy pojedzie zastępcza komunikacja autobusowa do Bronowic. W ZIKiT mają już jej wstępną koncepcję (...)
Brawo ZIKiT... Mają "wstępną koncepcję" czyli dokładnie to samo, co zastosowano podczas ostatniej przebudowy ciągu od Bagateli do Bronowic :lol:

Ulicy Krakowskiej oczywiście, bo projekt wygląda na antytramwajowy...

Przy okazji - informacje z GW:

(...)
Stamtąd autobusy pojadą aż do skrzyżowania z ul. Młodej Polski i dalej ul. Jadwigi z Łobzowa i Zapolskiej (...)
:eek2: Co oni piją/palą na tej Centralnej?! :scouserd: Dla niewtajemniczonych tłumaczę - zdaniem intelektualistów z ZIKiT autobusy przegubowe będą dwukierunkowo kursować tędy:

Foto (wyjazd z tej uliczki po lewej w kierunku na kamerę)

oraz tędy:

Foto
 

·
Registered
Joined
·
3,388 Posts
^^ Ale wiesz że już kiedyś tak było.... ?
Nie było :) Były dwie linie, które jechały z "pętli" na rogu ul. Basztowej i Krowoderskiej ulicą Krowoderską, Św. Teresy, Łobzowską, Kazimierza Wielkiego, Smoluchowskiego, Lea. Na ulicy Lea linie się rozdzielały - jedna jechała do ówczesnych Bronowic Nowych bodajże ul. Zarzecze, natomiast druga jechała ul. Młodej Polski, 100 metrów ul. Jadwigi z Łobzowa, Rydla i nawracała tyłem w takiej krótkiej zatoczce przylegającej do pętli w Bronowicach.

Żadna z nich nie jechała ul. Gabrieli Zapolskiej :)
 

·
sceptyk
Joined
·
15,473 Posts
Była jeszcze trzecia linia - z Cichego Kącika - i kto wie czy ona jednak tamtędy nie jechała ;)


Opis zdjęcia:

Kraków, ul. S. Przybyszewskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Zarzecze. Gdy remont torowiska tramwajowego do Bronowic wkroczył w kolejną fazę, autobusy komunikacji zastępczej (tu linia 303: Bronowice Nowe - Cichy Kącik) musiały przeciskać się bocznymi uliczkami.
 

·
Registered
Joined
·
3,388 Posts
^^ Ale zdjęcie! :eek2:

Ta linia i tak mi nijak nie była potrzebna, więc jej nie kojarzę. Ale sądząc po relacji i lokalizacji zdjęcia ten autobus jechał z Bronowic Małych ulicami Balicką, Bronowicką, Przybyszewskiego, Lea/Zarzecze lub Armii Krajowej, no i dalej już Piastowską :)
 
1 - 20 of 1126 Posts
Top