SkyscraperCity Forum banner

[Kraków] R&D, KPO, BPO oraz statystyka powierzchni biurowej

1575923 Views 7329 Replies 389 Participants Last post by  ponton
Edit: Ponieważ pierwotna formuła tego wątku, zakładająca dyskusję jedynie o powierzchni biurowej, okazała się być zbytnio ograniczona ze względu na niewystarczającą (tylko na razie, mam nadzieję) dynamikę naszego krakowskiego rynku biurowego, postanowiłem, idąc za sugestią Gatsby, zmienić nieco formułę wątku. Ze względu na specyfikę naszego lokalnego rynku, na którym blisko połowę powierzchni biurowej wynajęły centra outsourcingowe (BPO), których udział może jeszcze znacznie wzrosnąć, przy rozważaniach o biurach nie można pominąć największego sektora generujące popyt na nie.
Dlatego chciałbym, aby ten wątek stał się również miejscem, w którym dyskutujemy także o sektorze BPO w Krakowie, jego perspektywach i stanie aktualnym.

Aktualizacja 19 stycznia 2021 roku:
Powierzchnia w budowie - 158,7 tysiąca m2
Powierzchnia gotowa - 1662,0 tysiąca m2

Poniżej oryginalny post otwierający wątek, zachowany z szacunku dla tradycji ;)
Kilka razy w ostatnich latach przewijał się temat ileż to metrów kwadratowych biur mamy w Krakowie. Rozbieżności były spore, bo wielkości podawane w prasie wahały się od 250.000 m2 do 450.000 m2. Ponieważ nurtowało mnie to, ile w rzeczywistości mamy biur w Krakowie, postanowiłem przynajmniej z grubsza policzyć znane mi biurowce w mieście i zsumować ich powierzchnię, tak żeby mieć jakieś wiarygodne (bo samemu zrobione) zestawienie tej powierzchni, które będzie można użyć następnie w city vs city, napalaniu się albo w poważnej dyskusji, bo i takiej nie wykluczam ;)
W trakcie tworzenia tabelki wystąpiło kilka problemów metodologicznych - jakie biurowce ująć w tabelce? W przypadku Galileo czy Avatara problemu nie było, trzeba ująć. Pojawiły się za to wątpliwości w przypadku:
  • biurowce małe, przede wszystkim stare kamienice zaadaptowane na biura. Przyjąłem granicę z grubsza 1000 m2, oczywiście lista nie jest kompletna, bo nie znam wszystkich takich obiektów w mieście
  • biurowce nieobecne na rynku - np biurowiec Philip Morrisa czy Motoroli nie jest dostępny pod wynajem, ale jako że jest obecny na rynku poprzez ograniczenie podaży (w innym wypadku biurowiec byłby wynajęty na rynku) zdecydowałem się je ująć
  • biurowce zajmowane przez instytucje państwowe i samorządowe - nie ujmuję, ze względu na to, że zazwyczaj urząd zajmuje je na długie lata i raczej budynek nie trafi na rynek najmu. Dobry przykład to Urząd Marszałkowski - budynek przy Racławickiej, mimo że nowoczesny, nie został przeze mnie ujęty ze względu na to, że UM będzie tam długo i jest właścicielem, zaś wynajmowany przez UM biurowiec Mixa przy Wielickiej na listę trafił, jako że został wynajęty na wolnym rynku
  • granice miasta - problem dotyczy właściwie tylko KBP w Zabierzowie - wg mnie wchodzi w krakowski zasób powierzchni biurowej i należy ująć

Poza tym wystąpił problem w powierzchni biur, ujmowanej w tabelce - problemem jest to, że w różnych źródłach (www) podawane są różne wielkości - powierzchnia użytkowa, powierzchnia wynajmowalna czy powierzchnia biurowa. Jeśli był opis, jaka wielkość jest podawana, nie było problemu - w tabelce ujmowałem powierzchnię biurową do wynajęcia. Problem pojawiał się, jeśli ilość m2 pozbawiona była szczegółowego opisu - stąd w tabelce mogą wystąpić pewne przekłamania.

Niektórych budynków nie udało mi się znaleźć - np biurowca BPH przy Bohaterów Getta. Brakuje również (a przynajmniej tak mi się wydaje) części biurowców w Parku Technologicznym w Czyżynach. Z informacje o wszelkich brakujacych biurowcach, które należałoby ująć w zestawieniu, będę wdzięczny i ujmę je w kolejnych wersjach tabelki.
Tabelka wrzucona w wyjatkowo niewygodnym formacie, jako jpg, ale niestety nie wiem, jak wrzucać excela na nasze forum.
Lokalizacja to dzielnice wg podziału forumowego - ale tutaj może być sporo błędów, północ Krakowa, jako daleka prowincja mego miejsca zamieszkania to dla mnie terra incognita ;)

1 - 20 of 7330 Posts
A tutaj jeszcze tabelki pomocnicze, zawierające listę budynków w budowie i planowanych. Co do KBP - nie znam powierzchni budynków planowanych, uzyskana jest za pomocą wzoru: całość planowanej powierzchni minus już wybudowana podzielone przez ilość pozostałych budynków.
Jak w pierwszej tabelce, wszelkie uwagi mile widziane.

See less See more
Green Office budowany to bud B, a nie A, więc ten 8tys mkw zamiast 3tys mkw
w KPT planowana jest Avia i ten drugi mały (wyleciało mi z głowy)

jutro dopiszę.
@ Tomeyk:

Na szybko: nie wiem jakie są kryteria dodawania, ale do gotowych możesz dodać jeszcze biurowiec przy Mosiężniczej, do planowanych centrum biurowe koło Błękitka, biurowiec MARR, biurowiec Almy i Vinci II, a do "w budowie" biurowiec Platinum
Moja mała uwaga:

CBL II ma numer 23a, pod adresem Lubicz 25 znajduje się budynek nafty ;)
No właśnie się coś z tą Avią ociągają;)
A i teraz ma ruszać jeszcze Wielicka Business Park!
Dzięki za informacje :)
Weekend będę miał mocno zajęty, ale w poniedziałek wieczór postaram się wrzucić zaktualizowany pliczek. Mam też pomysł na trochę analiz do wyciągnięcia z tego pliku, np przyrost roczny czy rozłożenie po dzielnicach.
A Biprostal? Wiem, że mamy taki natłok wieżowców w mieście, ale przecież aż głupio pominąć tego pierwszego :)
To dorzuć też może bud A (oprócz B) Green Office do budowanych
bo to kwestia paru tygodni
w KPT planowana jest Avia i ten drugi mały (wyleciało mi z głowy)

jutro dopiszę.
zapewne chodziło Ci o Ergo ;)
przy ul. Przewóz 2 gdzie siedzibę ma New Men powiesili płachtę z informacją o nowych powierzchniach biurowych i jest projekt mało ciekawego biurowca...
dorzucam jeszcze kilka biurowców do zestawienia:

- 1490 m2 Frax office przy Walerego Sławka

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/891/walerego-slawka-frax-office/1

- ok. 2000 m2 Powierzchnie Biurowe Dajwór - Starowiślna 79 / Dajwór 2a

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/s...na-79-dajwor-2a-powierzchnie-biurowe-dajwor/1

- 3000 m2 Biurowiec Arge - ul. Wielicka 22A

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/838/wielicka-22a-budynek-biurowo-uslugowy/1

- 3500 m2 Biurowiec Auto-Center - ul. Wielicka 250

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/232/wielicka-250-auto-center/1

- 2258 m2 Centrum Biurowe AZBUD - ul. Opolska

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/730/opolska-centrum-biurowe-azbud-opolska/1

- 2100 m2 Centrum Jasnogórska - ul. Jasnogórska 44

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/655/jasnogorska-44-centrum-jasnogorska/1

- 2360 m2 Petroinform 2000 przy Al. 3 Maja 9

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/237/al-3-maja-9-budynek-biurowy/1Planowane/w budowie:

- 12000 m2 Centrum Biurowe Zawiła - ul. Zawiła 61

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/369/zawila-61-budynek-biurowy/1

- 6500 m2 Fronton przy ul. Kamiennej

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/801/kamienna-obiekt-biurowy/1

- 2810 m2 Ellipsis - Al. Jana Pawła II 74

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/939/al-jana-pawla-ii-74-ellipsis/1

- 2500 m2 Excon przy ul. Babińskiego

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/863/babinskiego-excon/1

- 1615 m2 Platinum - przy ul. Kordylewskiego

http://www.biura.pl/pl/inwestycje/szczegoly/opis/840/ul-kordylewskiego-platinum/1
See less See more
No i ma jeszcze w 2011 ruszać Masonia;)
http://www.kompasinwestycji.pl/inwestycja-4194.htm

przy ul. Przewóz 2 gdzie siedzibę ma New Men powiesili płachtę z informacją o nowych powierzchniach biurowych i jest projekt mało ciekawego biurowca...
Masz może fotkę, z czystej ciekawości;)
Dzięki za podpowiedzi. Na razie jeszcze uaktualnionej listy nie wrzucam, ale mogę powiedzieć, że z powierzchnią biurową, i to bez Nafty i BPH przy Boh Getta (których znaleźć nie mogę) doszliśmy do 458 tys m2. Nieźle.
A plany imponujące - nie wszystko jeszcze ująłem bo część wymaga poszukania, ale planowane jest ok 300 tys m2 (w budowie jest dalsze 78 tys m2).
Biorąc pod uwagę, że każde 10-12 m2 biur to jedno miejsce pracy, to daje to pojęcie, ile osób pracuje u nas w biurowcach ;)

PS. Powierzchni przy Dajwór nie ująłem, bo już przy pierwszej wersji się na nie natknąłem - ale że są to na razie tylko niesprzedane mieszkania, na które inwestor nie znalazł chętnych i które próbuje przerzucić na rynek biurowy, to zdecydowałem się tego nie ujmować.
jeszcze jest nowy mały biurowiec przy ul. Kącik (koło BPH) i planowany w tej okolicy biurowiec Wawelu. :)
Na Conrada 37 jest jeszcze biurowiec Bit Computer ' u, praktycznie prawie cały wynajęty przez telewizje n.
2
Uaktualniona lista - niestety, nie wszystko udało mi się znaleźć, więc nie wszystko ujęte.

Biura istniejące, jest 458 tys. m2, ale moje szacunki powierzchni tych biurowców, które w tabelce ująłem ale bez powierzchni, mówią że powinno być ok 472 tys. m2. :


A poniżej budowy i plany. Zwłaszcza te drugie imponujące, ale co z tym będzie to się zobaczy.


Czyli jak dobrze pójdzie i żadnej budowy już nie wstrzymają, to w przyszłym roku powinno pęknąć pół miliona metrów i Kraków miałby około 550 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
See less See more
1 - 20 of 7330 Posts
Top