SkyscraperCity banner

1 - 20 of 19554 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
23,984 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zakończyliśmy tylko jeden z etapów porządkowania Barbakanu, przed nami jeszcze wiele pracy. Na uporządkowanie czeka całe otoczenie Rondla oraz Bramy Kleparskiej - mówi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski

Największy problem stanowi podsiąkająca woda, która niszczyła mury w części cokołowej - poniżej wapiennego gzymsu. - W pierwszym etapie wykonano więc izolację pionową dziedzińca - wspomina dyrektor.

Właśnie te prace przerwały na półtora roku rewaloryzację murów zewnętrznych. Pieniądze dał SKOZK, inwestorem zastępczym jest Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa. Koszty tegorocznej renowacji to ok. 200 tys. zł.

- Remont elewacji jest zakończony - mówi Piotr Białko, konserwator. Ale przywrócenie Barbakanu do stanu świetności zajmie konserwatorom jeszcze sporo czasu - na swoją kolej czekają pozostałe fragmenty umocnień. Okazało się, że najstarsze gotyckie cegły stanowią około połowę lica murów. Już w trakcie konserwacji postanowiono, że późniejsze przemurowania zostaną zachowane w niezmienionej formie. - Natrafiliśmy także na oryginalne, gotyckie fugi - dodaje Białko.

Zagrożeniem dla zabytkowej budowli jest także ruch kołowy po ul. Basztowej. - Z naszego punktu widzenia, budowa podziemnego parkingu wraz z wiaduktem wzdłuż Basztowej byłaby korzystna dla niszczonych drganiami murów - twierdzi Białko. Obawia się także pojawiających się w dolnych partiach murów białych nalotów. - To prawdopodobnie efekt nagromadzenia chlorków powstających przy udziale sypanej zimą soli - dodaje konserwator.

Wielkim wyzwaniem dla konserwatorów będzie na pewno odsunięcie fosy bezpośrednio przy przedbramiu oraz rekonstrukcja mostu Kleparskiego. 23 sierpnia rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonawcę tych prac.

- Chcemy, by Barbakan przyciągał turystów i krakowian - marzy dyrektor Niezabitowski. Lipcowa frekwencja napawa optymizmem - doliczono się tu ośmiu tysięcy gości. - Przyciągają ich turnieje rycerskie na dziedzińcu, koncerty muzyki dawnej i inne atrakcje kulturalne. Będziemy stale podnosić ich poziom - obiecuje dyrektor.Krakowski Rondel

Barbakan, zwany też Rondlem, to jedno z nielicznych zachowanych w Europie wybitnych dzieł architektury obronnej. Wybudowany w latach 1498-1499, w związku z zagrożeniem tureckim, stanowił najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji Krakowa. Zbudowany został na planie wycinka koła o średnicy ponad 24 metrów, otoczony fosą wodną o szerokości 20-24 metrów i głębokości ok. 3,5 metra. Na trzymetrowej grubości murach znajduja się trzy kondygnacje strzelnic. Budowlę zwieńczy galeria, nad którą umieszczono siedem wieżyczek obserwacyjnych. Barbakan ma dwie bramy, od Kleparza i od strony murów floriańskich. Do XIX wieku niezdobyty, bronił miasta podczas oblężeń w latach 1581, 1656, 1768.

Na początku XIX wieku miał być zburzony.
GW Krakow
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,212 Posts
mieszkam w Krakowie całe życie i nie pamiętam momentu, kiedy nie był remontowany, albo jakoś inaczej rozbabrany:)
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Zbłaźnię się ale co mi tam - kto oblegał Kraków w 1581 roku ?! Myślałem że to i owo z historii wiem, ale w tym przypadku nic mi się nie kojarzy...
 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Aktualnie zaobserwowałem wznoszenie 2 kolejnych hangarów (wyglądają jak duże "folie/szklarnie" wykonane z pałąków).


Ciekawe, co dzieje się z kolekcją, którą zostawił ów podłódzki kolekcjoner?


Dzisiejszy artykuł:
http://www.zyciekrakowa.pl/nowahuta/index.php?option=content&task=view&id=519&Itemid=


Samoloty w ogrodach
Napisał (Kiosk - Dziennik Polski) (03.12.2004, 01:18)

Rozbudowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie nabiera rozpędu. W najbliższych dniach Muzeum Lotnictwa w Krakowie ogłosi konkurs na projekt 3 dodatkowych obiektów ekspozycyjnych, a także nowego rozwiązania wjazdu do muzeum, wraz ze strefą recepcyjną i parkingami.

Wasze opinie (0)
W planach inwestycyjnych województwa małopolskiego na najbliższe dwa lata na rozbudowę Lotniczego Parku Kulturowego, powstającego na terenie dawnego lotniska Kraków Czyżyny, zarezerwowano 22,44 mln zł. Inwestycja w dużej części ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

- Chcemy, by zaprojektowane obiekty ekspozycyjne swym wyglądem nawiązywały do istniejących w przeszłości na terenie lotniska hangarów 2. Pułku Lotniczego. Architekci uczestniczący w konkursie nie będą jednak mogli zbyt wiele fantazjować, ponieważ teren parku wpisany jest do rejestru zabytków. W planowanych 3 budynkach mamy zamiar umieścić dodatkową ekspozycję samolotów. Powstanie nowych obiektów pozwoli także na rozrzedzenie eksponatów w już istniejących hangarach. Chcemy, by jeden z nowych obiektów był wielofunkcyjny. Projekt powinien także obejmować 6 ogrodów tematycznych, które obrazowałyby różne epoki lotnictwa. Mają one powstać w rejonie ul. Bora-Komorowskiego, gdzie istniało najstarsze krakowskie lotnisko - mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podkreśla on, że bardzo istotna będzie także przebudowa strefy wjazdu do muzeum: - Obecnie właściwie nie mamy odpowiedniego wejścia do muzeum. Nie ma holu recepcyjnego, kawiarni, restauracji oraz parkingu. Projekt powinien więc obejmować tego typu funkcje. Chcemy również, by powstał obiekt obsługujący duże imprezy, np. pikniki.

Konkurs na projekty nowych obiektów LPK prawdopodobnie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Wcześniej warunki konkursu mają zostać przedstawione do akceptacji Zarządowi Województwa Małopolskiego. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na luty lub marzec 2005 r., a realizacja projektu na lata 2005 - 2007.

Lotniczy Park Kulturowy powstaje na terenie 32 ha. Być może obszar objęty zagospodarowaniem ulegnie zwiększeniu. Zarząd Województwa Małopolskiego, które finansuje projekt zabiega o pozyskanie dodatkowych gruntów od Agencji Mienia Wojskowego. W grę wchodzi kupno, lub wymiana dodatkowych terenów. Gdyby do tego doszło, obszar parku powiększyłby się do około 40 ha (dodatkowo mają być również dołączone grunty należące do gminy). Obecnie na terenie LPK trwa budowa ścieżek, dróg i ogrodzenia, trwa budowa dwóch hangarów ekspozycyjnych (każdy wielkości 700 m kw.), które mają być gotowe jeszcze w tym roku. W planach jest modernizacja pasów startowych, rozbudowa strefy parkingowej, sukcesywne nasadzanie zieleni oraz budowa obiektów gastronomii i obsługi imprez.

Obecnie zbiory MLP zawierają około 75 samolotów, 7 śmigłowców, 22 szybowce i ponad 150 silników lotniczych. Stopniowo, wraz z rozbudową LPK, zbiory będą powiększane. (TYM)
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts
Bardzo dobra wiadomosc, szkoda tylko ze na realizacje trzeba bedzie jeszcze tyle czekac :(

Orietuje sie ktos co to za duza budowa zaczela sie na terenie pasu startowego? Gdy przejezdza sie Bora-komorowskiego, na przeciwko geanta widac wielkie prace ziemne i chyba z 2 zurawie. Strasznie ciekawi mnie co to tam robia.
 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Eldorrado said:
Bardzo dobra wiadomosc, szkoda tylko ze na realizacje trzeba bedzie jeszcze tyle czekac :(

Orietuje sie ktos co to za duza budowa zaczela sie na terenie pasu startowego? Gdy przejezdza sie Bora-komorowskiego, na przeciwko geanta widac wielkie prace ziemne i chyba z 2 zurawie. Strasznie ciekawi mnie co to tam robia.

Mój tato wspominał coś, że jest to inwestycja Pani Kwachowej (domy dla dzieci?). Wcześniej myślałem, że to kolejne domy dla rezydentów tamtejszej jednostki wojskowej.
 

·
Custom User Title
Joined
·
109 Posts
To ponoć zwykłe osiedla mieszkaniowe. A obok stoi juz niemal gotowa hala sportowa, dalej nowy budynek Comarchu...
Rozrasta się nam Huta :)
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts
A wie ktos kto te bloki buduje? Chetnie zobaczylbym sobie wizualizacje czy cos w tym stylu :D Pewnie developer ma takie rzeczy na swojej stronie www.
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
sikoriusz said:
To ponoć zwykłe osiedla mieszkaniowe. A obok stoi juz niemal gotowa hala sportowa, dalej nowy budynek Comarchu...
Rozrasta się nam Huta :)
Hala sportowa? Jakiejs szkoly czy cos wiecej? Nie słyszalem o tym:/
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
Będą mogli poszaleć

Duża wielofunkcyjna hala wystawowa o powierzchni około 5 - 6 tys. m kw. ma zostać wybudowana na terenie Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie. Takie są założenia konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję budynku głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego i LPK wraz z otoczeniem. Regulamin konkursu wczoraj został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Małopolskiego.


O wstępnych planach dotyczących rozbudowy LPK, który powstaje na 32-hektarowym terenie dawnego lotniska Kraków Czyżyny, informowaliśmy na początku grudnia. Wtedy jeszcze była aktualna koncepcja ogłoszenia konkursu architektonicznego na zaprojektowanie 3 obiektów wystawowych, które miałyby powstać na miejscu dawnych hangarów należących do 2. Pułku Lotniczego.

- Planowanie nowych obiektów na miejscu historycznych budynków spowodowałaby jednak, że architekci nie mogliby zbytnio w swych projektach pofantazjować. Po konsultacjach ze specjalistami oraz marszałkiem województwa małopolskiego i dyrektorem departamentu Edukacji i Kultury doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie budowa jednej dużej hali w miejscu, w którym będą o wiele większe możliwości wzniesienia nowoczesnego obiektu. W takim wypadku architekci będą mogli poszaleć - przekonuje Krzysztof Radwan, dyrektor MLP w Krakowie. Liczy on na to, że dzięki zmianie koncepcji zostanie zaprojektowana hala o ciekawym wyglądzie, w której oprócz eksponatów związanych z historią lotnictwa będzie mieścić się również sala audiowizualna, strefa recepcyjna i punkty gastronomiczne. Nie jest wykluczone, że ekspozycja będzie prezentowana na kilku poziomach. W rachubę wchodzą więc antresole, a także samoloty podwieszone pod sufitem.

Konkurs na projekty nowej hali ma zostać ogłoszony przez MLP w przyszłym tygodniu. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na kwiecień 2005 r., a realizacja projektu na lata 2005-2007.

W planach inwestycyjnych województwa małopolskiego na najbliższe 2 lata na rozbudowę LPK zarezerwowano 22,44 mln zł. Inwestycja w dużej części ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
dziennik polski 27.12.04
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
Plany nowych iluminacji krakowskich zabytków w 2005 r.

Nowe oświetlenie pl. św. Ducha, modernizacja świateł na Sukiennicach, pomnik Adama Mickiewicza w blasku reflektorów - to tylko niektóre plany iluminacji miejskich obiektów. Niestety, w przyszłym roku nie uda się jeszcze zmienić przestarzałego oświetlenia Wawelu.

Na iluminację krakowskich zabytków w przyszłorocznym budżecie przeznaczono 150 tys. zł. - Potrzeby są ogromne, bo lista obiektów do podświetlenia jest długa. Niestety, to bardzo drogie przedsięwzięcie - mówi Genowefa Zań-Ograbek, miejski konserwator zabytków.

Ustalono miejsca, które na pewno dostaną nową iluminację. - Zgodnie z harmonogramem dokończone zostanie oświetlenie przy pl. św. Ducha. Iluminacji wymagają kościół św. Krzyża oraz pomnik Straszewskiego przy wyjściu z przejścia podziemnego przy dworcu. Traktujemy ten obszar jako wizytówkę Krakowa. Chcemy, by komuś, kto do nas przyjeżdża, po wyjściu z dworca od razu ukazało się pięknie oświetlone miasto - twierdzi konserwator Zań-Ograbek.

Nowe oświetlenie otrzyma też Rynek Główny. Przede wszystkim będzie poprawione oświetlenie Sukiennic. Źle ustawione reflektory nie rozświetlają prawidłowo budynku, przez co płyta Rynku w nocy pogrążona jest w ciemnościach. Za pomocą tzw. oświetlenia liniowego rozjaśnione zostaną również balustrady na Sukiennicach. Całkowitą nowością będzie iluminacja pomnika Adama Mickiewicza oraz montaż czterech lamp z kandelabrami dającymi pięciopunktowe źródło światła drugiej części Rynku, która w przyszłym roku będzie remontowana. Specjalne reflektory wydobędą też piękno jednego z najstarszych kościołów krakowskich - św. Wojciecha.

W planach na 2005 r. znalazło się także nowe oświetlenie opactwa o.o. Cystersów w Mogile. - Chcielibyśmy iluminować wiele innych miejsc, np. klasztor Redemptorystów w Podgórzu, ale raczej nie wystarczy nam na to na razie pieniędzy - martwi się Zań-Ograbek.

Jednym z takich obiektów jest wizytówka Krakowa - Wawel, którego iluminacja jest nieefektowna i przestarzała. - Z tego co wiem, na ten temat pisana jest praca doktorska na Politechnice Warszawskiej. Pomoże ona określić, jakie są potrzeby oraz ewentualne koszty nowej instalacji, która pozwoli podkreślić urok wawelskiego wzgórza - mówi konserwator. I podkreśla: - Iluminacja stała się już dziedziną nauki!
 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
kolejna wiadomość, tym razem dotycząca hali sportowej

Mieszkańcy okolic Parku Lotników Polskich mają obawy, że powstanie w jego bliskości wielofunkcyjnej hali sportowej może mieć negatywne skutki dla sąsiadujących z nią zielonych terenów. - Aż strach pomyśleć, co będzie się działo podczas imprez w hali. Hałas, smród z parkingu, pełno pijanych pseudokibiców, dla których każda ławka jest wrogiem, a butelkę po wypitym alkoholu trzeba rozbić - alarmuje jedna z naszych Czytelniczek.


W Parku Lotników Polskich na drzewach rozwieszono kartki z apelem, w którym wzywa się mieszkańców Krakowa do obrony parku i protestu przeciw budowie sportowej hali.

- Hala widowiskowa jest może w Krakowie potrzebna, ale absolutnie nie kosztem zniszczenia tak pięknego - jednego z najliczniej odwiedzanych - obszaru zieleni - przekonują przeciwnicy budowy hali.

Ma ona powstać na gminnym terenie o powierzchni około 7 ha. Działka położona jest (patrząc z al. Pokoju) po prawej stronie centrum handlowego Plaza. Została już wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla dwóch wersji hali - z widownią na 15 lub 30 tys. miejsc. Planuje się również, że do hali będzie można dojeżdżać przedłużoną ul. Meissnera, która połączy al. Jana Pawła II z al. Pokoju.

Przedstawiciele miasta przekonują, że budowa hali nie będzie stanowić zagrożenia dla parku. - Zanim rozpocznie się inwestycja, zostanie sporządzony raport o jej oddziaływaniu na środowisko naturalne. Bez tego dokumentu nie będzie można rozpocząć budowy. Na terenie przeznaczonym pod halę nie trzeba będzie też wycinać drzew, ponieważ na nim one nie rosną - zapewnia dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Monika Piątkowska.

- Trudno powiedzieć, czy działka wyodrębniona pod budowę hali zahacza o park, ponieważ nie zostały dokładnie wyznaczone jego granice - dodaje Leszek Jasiński, główny specjalista ds. inwestycji w Wydziale Strategii i Rozwoju Miasta. - Nie powinno być również obaw o to, że w sąsiedztwie hali, która swoją kubaturą zajmie około 3 ha terenu, powstaną ogromne parkingi. Planuje się, że będzie przy niej około 1200-1400 miejsc postojowych. Kierowcy mogliby także korzystać z parkingów przy pobliskich centrach handlowych: Plaza, M1 oraz z parkingu przy AWF. Hala położona byłaby w takim miejscu, że z łatwością można byłoby dojechać do niej tramwajami i autobusami. Jeżeli chodzi o tego typu obiekty, nie ma jasno sformułowanych przepisów, mówiących - ile powinno być miejsc postojowych dla samochodów w zależności od pojemności hali. Korzystamy ze wzorów innych krajów, w których sportowe obiekty ulokowane są w miejscach łatwo dostępnych dla komunikacji miejskiej. Przykładem jest m.in. stadion Arsenalu Londyn, na który 75 procent widzów dociera bez potrzeby korzystania z samochodu.

W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta na budowę wielofunkcyjnej hali sportowej zaplanowano 10 mln zł. Natomiast w kolejnych dwóch latach odpowiednio - 30 mln zł i 130 mln zł. Nie jest jednak wykluczone, że budowa obiektu zostanie sfinansowana przez prywatnego inwestora (miasto szuka kontrahenta).
(TYM)
PS
fajnie, bo już niebawem wyrośnie nam nowy most na Wiśle (na widocznym zakolu). Będzie stanowił część 3 obwodnicy (wraz z planowanym, po przeciwnej stronie, tunelem pod kopcem Kościuszki)

PS2
Teren w prawej dolnej ćwiartce świetnie nadaje się na małe skupisko smyraczy :)
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts
Te babcie chyba naprawde sie nudza. I jeszcze przedstawiaja takie idiotyczne argumenty.. W miejscu gdzie ma stanac hala teraz jest porosle haszczami pole. Zeczywiscie ogromna to wartosc. :bash:
 

·
Banned
Joined
·
5,312 Posts
Eldorrado said:
Te babcie chyba naprawde sie nudza. I jeszcze przedstawiaja takie idiotyczne argumenty.. W miejscu gdzie ma stanac hala teraz jest porosle haszczami pole. Zeczywiscie ogromna to wartosc. :bash:

O ile sie dobrze orientuje to w miejscu zaznaczonym na mapce, w tej chwili sa ogrodki dzialkowe ale "dzikie" (dlatego tez byly protesty tych samych babć przy likwidacji baaaardzo "potrzebnego" dawnego przystaku tramwajowego "plaza")
Niewatpliwie nie mozna dopuscic do zniszczenia skadinad bardzo ladnego i potrzebnego Parku Lotnikow Polskich. Dlatego uwazam ze budowa jak najabardziej TAK, ale inwestor powinien sie zatroszczyc o otoczenie w postaci odpowiednio wysokich drzew od strony parku(to w kwestii wizualnej oczywiscie :D), oraz zrobienie koniecznie zaznaczonej ulicy. No i parkingi,mozliwie malo uciazliwe (bo glupota jest myslenie ze samochodem przyjedzie tylko druzyna gosci :) )
Super rozwiazaniem bylyby parkingi pod sama hala, ale koszty są...wiadomo.
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,924 Posts
gregry said:
fajnie, bo już niebawem wyrośnie nam nowy most na Wiśle (na widocznym zakolu). Będzie stanowił część 3 obwodnicy (wraz z planowanym, po przeciwnej stronie, tunelem pod kopcem Kościuszki)
To ktory to juz nowy most w Krakowie: Zwierzyniecki, Kotlarski,... Nie za dobrze wam? ;)
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts
Park to ogromny teren. Nie mozliwe zeby hala na jednym z jego koncow doprowadzila do jego zniszczenia :) Narkomanow i dresiarstwa juz teraz tam nie brakuje, zadbany tez szczegolnie nie jest... Mysle ze po budowie miasto przeznaczy wieksze srodki na zagospodarowanie terenu parku i stanie sie on przyjemniejszym miejscem niz teraz.
 
1 - 20 of 19554 Posts
Top