Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 913 Posts

·
Registered
2,465 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zmiany w systemie nadal trwają. Śledzimy je na bieżąco i czekamy na odrodzenie się roweru miejskiego

WAVELO powozi krakowian
2016-08-26

Zakończyło się głosowanie na nazwę nowego Systemu Rowerów Publicznych w Krakowie. Mieszkańcy wybrali nazwę WAVELO. Przez najbliższe 8 lat będzie towarzyszyć ona miastu w jego promocji, a przede wszystkim popularyzacji nowego systemu.

Plebiscyt został zorganizowany przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKIT) we współpracy z firmą BikeU – nowym operatorem sieci rowerów miejskich w grodzie Kraka. Spośród czterech zaproponowanych nazw, mieszkańcy Krakowa wybrali WAVELO, które otrzymało 885 głosów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: KRAKOVELO (356 głosów), RMK (325 głosów) i BICIKLIK (180 głosów). Kolejny etap prac nad nowym systemem obejmuje przygotowanie logotypu wraz z identyfikacją wizualną dla rowerów zgodną z wytycznymi Plastyka Miasta.

Dotychczas do dyspozycji krakowian dostępne były 34 stacje i 300 tradycyjnych rowerów miejskich. Zgodnie z umową, którą miasto podpisało z BikeU – nowym operatorem – do 15 października w Krakowie stanie 15 stacji, z których będzie można wypożyczyć 100 rowerów. Stacje będą rozmieszczone tak, aby wszystkie miejsca strategiczne miasta, z dużymi skupiskami ludzi, miały dostęp do punktów rowerowych (rynek, dworce, urzędy, uczelnie itp.) Drugi etap, w trakcie którego pojawi się 300 rowerów, wstępnie zaplanowany jest na marzec 2017 r.

BikeU wprowadza w Krakowie innowacyjny system rowerowy czwartej generacji. Oznacza to większy komfort dla użytkownika i dbałość o jego bezpieczeństwo. Rowery wyposażone będą w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz zapięcie kłódką typu U. Flotę rowerów będzie można monitorować poprzez wbudowane moduły GPS.

BikeU działa w Polsce od 2014 r., jako spółka francuskiej Grupy Egis, która jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie. Rowery BikeU można wypożyczyć obecnie w trzech polskich miastach: Szczecinie, Bydgoszczy i Bielsku-Białej. Pierwsze jednoślady na ulicach Krakowa zaczną pojawiać się już w październiku.
http://krakow.pl/aktualnosci/203012,29,komunikat,wavelo_powozi_krakowian.html

• Like
Reactions: tolo8

·
Registered
4,150 Posts
A to skoro jest takowy wątek, to ZIKiT powiedzial (oficjalnie w pismie) a propos integracji z KKM:
* konto w systemie KMK Bike trzeba bedzie miec, i wplacic to 10 zl
* KKM ma ulatwiac wypozyczenie roweru (bez wpisywania PINow etc., tylko przylozenie karty) - i to dziala juz teraz
* po integracji bedzie sprawdzanie waznosci KKM, i jesli bedzie wazna, to do wypozyczenia zostanie zastosowany inny cennik

·
Registered
3,169 Posts
Pasowałoby "otagować" wątek
Podtrzymuje. ^^

Wczoraj popołudniu zarejestrowałem się, niestety muszę czekać aż dojdzie kasa na konto KMKBike. Zadzwoniłem z ciekawości na BOK i miła Pani powiedziała, że mogę wysłać do nich PDF z potwierdzeniem przelewu.

Konto zamówiłem z lenistwa po prostu dla 15 - 20 min jazdy nie chce mi się znosić roweru z 2 piętra i potem w miejscu docelowym brać klucze i chować rower w piwnicy. I 4 godz. później procedura odwrotna.

·
Registered
119 Posts
Ktoś wie co z aplikacją Nextbike na Smartfony? Póki co ona nie działa w Krakowie. Byłoby to bardzo przydatne bo czasami trzeba stać w kolejce po rower no i przyśpieszyłoby to wynajmowanie, no i zauważyłem że rowery mają kod paskowy z tyłu przy numerze aby można było wypożyczać rower za pomocą skanera ale również na razie to nie działa. Ktoś się orientuje kiedy planują uruchomienie tych udogodnień?

·
Registered
37 Posts
U mnie aplikacja nextbike działa z KMK Bike, nawet sama na podstawie lokalizacji "przypisała" mnie do tej wypożyczalni. Niestety za jej pomocą można wypożyczać tylko rowery przypięte linką, można też zeskanować w tym celu ich kod. Ostatnio (na androidzie) pojawiło się kilka aktualizacji więc może nextbike coś wreszcie ruszy z jej funkcjonalnością. Zauważyłem też, że ilość rowerów w widoku mapy jest nieprawidłowa i dopiero po kliknięciu w konkretną stację wyświetla się lista obecnych na niej rowerów.

·
Registered
884 Posts
Dzisiaj w Radiu Kraków informacja, że wielu ludzi rowerów używa niezgodnie z przeznaczeniem, tj. np dla wypadów za miasto przez co zdarzyło się, że cały rower był pokryty grybą warstwą błota. Redaktorzy sprawdzili, że co trzeci rower jest uszkodzony, a firma odpowiedzialna nie nadąża ich naprawiać. Popularne wśród kolekcjonerów stały się także koszyczki z tych rowerów.

·
Rzeczpospolita Niedasie
6,310 Posts
Kolekcjonerskie to były tablice "18" ze stopiątek kolekcjonowane na Cichym Kąciku i wręczane znajomym, przy okazji wkraczania w dorosłość. :lol:

·
Registered
1,714 Posts
Piszę w ramach budżetu obywatelskiego projekt rozbudowy KMK Bike. Gdyby ktoś miał ochotę podpisać się na liście poparcia, proszę o kontakt na priv

·
Registered
1,425 Posts
Piszę w ramach budżetu obywatelskiego projekt rozbudowy KMK Bike. Gdyby ktoś miał ochotę podpisać się na liście poparcia, proszę o kontakt na priv
1. To jest ten "hucki" projekt?
2. Najprościej będzie zbierać podpisy na najbliższej piątkowej masie krytycznej i tyle.

·
Registered
3,172 Posts
KMK Bike: 43 tysiące wypożyczeń i zadowolony prezydent

Po około miesiącu działania roweru miejskiego i po pierwszych zachwytach przyszedł czas podsumowań. Te nie do końca są pozytywne. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na jakość rowerów oraz niesprawny system wypożyczeń. Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel nie dostrzega problemów i zapowiada, że w ciągu trzech lat będziemy mieć 1500 jednośladów.

...

Ze statystyk miasto może być zadowolone, co potwierdzają słowa wiceprezydenta ds. transportu Tadeusza Trzmiela. – To imponująca liczba – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl i zapowiada, że system będzie rozwijany. – Wraz z dzielnicami chcemy zwiększać liczbę stacji. W samej Nowej Hucie będzie ich pięć oraz jedna przy Kraków Arenie. W ciągu trzech lat chcemy zbudować system na 1500 rowerów, jednak do tego potrzebny jest operator i tego operatora będziemy szukać – zapowiada wiceprezydent.
...
cały artykuł lovekrakow.pl

·
›› wyje.ana szóstka ‹‹
1,023 Posts
Mój problem z korzystaniem z KMK Bike jest taki:

Niestety nie mam całego wiadra czasu, żeby rozgryzać system i dzwonić po infoliniach. Najprawdopodobniej problem bierze się z tego, że mam konto założone w Warszawie (w której dzień wcześniej działało sprawnie). Patrzyłem na stronie kmkbike, tam wszystko działa i widzi moje saldo itp.

·
Registered
1,733 Posts
Mam identycznie. Miałem konto wrocławskie i krakowskie. W ubiegłym roku na krakowskim miałem 20zł, teraz spadło mi do 9 (poniżej 10zł nie można wypożyczyć), stąd ten komunikat (pojawia się, gdy właśnie ma się za mało pieniędzy na koncie). Dzwoniłem na infolinię, opisałem problem, to pani mi powiedziała, że mogą mi co najwyżej przeniść środki z wrocławskiego, z ubiegłorocznego krakowskiego nie mogą ruszyć, bo ZIKiT nie wyraził zgody na dostęp do danych użytkowników i że powininem napisać do nich maila, to w ciągu 14 dni powinni pomóc... nadal nie zabrałem się za to...

1 - 20 of 913 Posts