SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1272 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Z Gazety w Krakowie

Rozstrzygnięto konkurs na nową siedzibę Muzeum Lotnictwa

Origami - tak nieoficjalne nazwano nagrodzony we wtorek projekt nowego budynku krakowskiego Muzeum Lotnictwa, którego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku przy al. Jana Pawła II

Bartłomiej Kisielewski, autor zwycięskiego projektu, współpracuje z berlińskim biurem Pysall Ruge Architektem. Nie kryje jednak swoich związków z Krakowem. - Tutaj poznawałem tajniki architektury, znam dobrze przestrzeń urbanistyczną Krakowa - zapewnia. - Chciałem, by projekt wpisał się w mający tu powstać Lotniczy Park Kulturowy.

Prosta forma na planie kwadratu będzie stanowiła punkt wyjścia dla kilkupoziomowej konstrukcji, na zewnątrz zwieńczonej trójkątnymi enklawami-wiatami. Jej budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. - Ten obiekt ma szansę powstać w ciągu najbliższych dwóch lat - uważa marszałek Janusz Sepioł, pomysłodawca konkursu. - Cieszę się, że projekty złożyli także architekci spoza Polski, w gronie których byli twórcy o polskich korzeniach.

Komisja konkursowa pod kierownictwem prof. Wojciecha Kosińskiego z Politechniki Krakowskiej miała z czego wybierać. Na konkurs nadesłano 18 prac. - To nie koniec spodziewanych w najbliższym czasie zmian w przestrzeni kulturowej Krakowa - zapowiada marszałek Janusz Sepioł. - Następna będzie mediateka przy ul. Rajskiej, a w dalszej perspektywie myślimy o nowym budynku dla filharmonii.

Ze strony ML:
skład zespołu projektowego:

architektura i urbanistyka:

Pysall.Ruge Architektem oraz Bartłomiej Kisielewski – Berlin/Kraków

zespół autorski:

Justus Pysall

Peter Ruge

Bartłomiej Kisielewski

współpraca:

Jan Strauch

Junji Yoneharaarchitektura krajobrazu:

ST raum a

Landschaftsarchitektur Micke Jäckel Kusserow GbR – Berlin

autor – Stefan Jäckel

współpraca – Jessica Krauskonstrukcje i instalacje

ARUP Berlin

konstrukcje – Florian Schenk

instalacje – Carsten ErnstUzasadnienie:
Opracowanie urbanistyczne nawiązuje czytelnie do kontekstu miasta - dojazd, parking, platforma wejściowa, wejście główne. Zespół wejściowy, o harmonijnych proporcjach i dobrym oświetleniu południowym, tworzy interesującą, organiczną przestrzeń publiczną.

Studia bryłowe nowej budowli wpisane w otocznie, skromnie umieszczone w narożnikach plansz, ukazują wielką wrażliwość autorską na formowanie nowatorskiej, niezwykłej architektury poświęconej funkcjom kulturotwórczym. Wybitnie oryginalny i konsekwentnie przeprowadzony został pomysł „wpisania” nowego budynku w rzut kwadratu równego istniejącemu wielkiemu hangarowi.
Architektura oryginalna i zarazem bezpretensjonalna. Skromna pod względem gabarytowym. Organiczny układ brył zapewnia ciekawe enklawy zewnętrzne, pozwalające na ekspozycję pod gołym niebem.

Ta sama organiczność brył zapewnia interesujące otwarcia widokowe z wnętrz muzealnych na zewnątrz – w kierunku parku i zabytkowych budynków istniejących. Niezwykle swobodny układ ścian; „twardych” i przeszklonych, stwarza unikalną możliwość dla nieskrępowanej aranżacji powierzchni użytkowych.

Struktura konstrukcyjna stwarza szansę na tanią i łatwą realizację przedsięwzięcia.
Twórcze potraktowanie przestrzeni otwartych, a zwłaszcza zieleni, w oparciu o stan istniejący, a według własnych studiów modelowych, jest osiągnięciem w dziedzinie architektury krajobrazu.

Wpisanie projektowanego budynku w otoczenie przyrodnicze i budowlane wskazuje na wrażliwość autorów i dążenie do stworzenia nowatorskiej architektury parkowej; w języku angielskim „parkitektura”.

Nowy budynek, pomimo skromnych gabarytów wysokościowych, będzie stanowił wybitny akcent przestrzenny, godny światowego poziomu architektury XXI wieku.


Link do wątku w Zabytkach:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=156718
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Wyglada to calkiem efektownie. Szkoda, ze tylko jeden obrazek i pokazuje tylko pawilon bez koncepcji architektury krajobrazu.

Bardzo ciekawe jest to:
" Następna będzie mediateka przy ul. Rajskiej, a w dalszej perspektywie myślimy o nowym budynku dla filharmonii."
 

·
Registered
Joined
·
3,595 Posts
Mikael said:
Wiadomo coś o filharmonii? Marzy mi się gmach gdzieś nad Wisłą, morze przy rondzie grunwaldzkim?

to przy grunwaldzkim jest jakies morze? :)


a tak na serio... jesli ma byc nowa filharmonia, to co bedzie ze stara?
w kazdym razie bardzo bym chcial, aby nowy bydynek byl czyms takim w krakowie, czym jest Nigel Kennedy dla muzyki powaznej :)
no i oczywiscie, zeby byl dyrektorem tej filharmonii :)
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Maff said:
to przy grunwaldzkim jest jakies morze? :)


a tak na serio... jesli ma byc nowa filharmonia, to co bedzie ze stara?
w kazdym razie bardzo bym chcial, aby nowy bydynek byl czyms takim w krakowie, czym jest Nigel Kennedy dla muzyki powaznej :)
no i oczywiscie, zeby byl dyrektorem tej filharmonii :)
Nie ma starej!
Filharmonia w Krakowie dziala w wynajmowanym za symboliczna "zlotowke" od kurii (do lat 90 po prostu zajmowanym) budynku Domu Katolickiego. Sala ma niezla akustyke ale po pierwsze jest za mala (problemy z Festiwalem Beethovenowskim to tak naprawde problemy z za mala sala) a po drugie kiedy przejezdza tramwaj cala podryguje...
 

·
Registered
Joined
·
266 Posts
Ten projekt Muzeum Lotnictwa wygląda dosyć ciekawie ale render za mały żeby coś więcej powiedzieć. Mediateka przy Rajskiej - czy to na tych terenach gdzie miało być multikino?

Co do filharmonii to się trochę zdziwiłem bo obecna nie jest wcale taka zła i mała (jak na polskie warunki), chociaż budynek faktycznie był zaadaptowany na jej potrzeby a nie wybudowany od podstaw. A po dawnym pożarze ma całkowicie nowe wyposażenie. W każdym razie bardzo bym się cieszył jeśli powstałaby nowa większa filharmonia.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Meo said:
Ten projekt Muzeum Lotnictwa wygląda dosyć ciekawie ale render za mały żeby coś więcej powiedzieć. Mediateka przy Rajskiej - czy to na tych terenach gdzie miało być multikino?
Nie. Po drugiej stronie Rajskiej - na terenie wlasnie likwidowanej rekwizytorni Teatru Slowackiego.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Male ale cos widac:W sumie dosc ciekawe, przez swa prostote...ale zobaczymy jak wyjdzie

Swoja droga przykre, ze tak malo sie pisze i o muzeum i o samym konkursie...
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Z Dziennika Polskiego:

Muzealne śmigło
2005-04-06

Jednym kojarzy się ze śmigłem, innym z wiatrakiem - nowy główny budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie miał oryginalny, charakterystyczny kształt.
Wczoraj rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną głównego budynku muzeum. Obiekt wejdzie w skład powstającego na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny (na obszarze 32 ha) Lotniczego Parku Kulturowego. Nowy obiekt będzie pełnił funkcję pawilonu wystawienniczego oraz biurowo-konferencyjnego. Stanie się on również "bramą" do muzeum, którego zbiory zawierają ponad 76 samolotów, 7 śmigłowców, 22 szybowce i ponad 150 silników lotniczych. Stopniowo - wraz z rozbudową LPK - zbiory są powiększane.

Na konkurs wpłynęło 18 prac. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt opracowany przez berlińskie biuro Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomieja Kisielewskiego z Krakowa. Realizacja polsko-niemieckiego projektu ma się rozpocząć na początku przyszłego roku. Budynek ma być oddany do użytku w 2007 r. Na ten okres w planach inwestycyjnych województwa małopolskiego na rozbudowę LPK zarezerwowano 22,44 mln zł. Inwestycja w dużej części ma być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

- Do projektowania przystępowaliśmy z zamiarem stworzenia budynku, który będzie symbolem Muzeum Lotnictwa na współczesnej scenie kulturalnej Krakowa. Prace nad projektem trwały kilka tygodni. Ostateczna forma budynku została zaprojektowana na obrysie kwadratu. Model budowli powstawał tak jak japońskie origami. W taki sposób uzyskaliśmy otwartą formę obiektu, który może być kojarzony ze śmigłem albo wiatrakiem - opowiadał Bartłomiej Kisielewski. Jest on krakowskim architektem młodego pokolenia, który od kilku lat współpracuje z berlińskim biurem Pysall.Ruge Architekten.

Zwycięski projekt zakłada umieszczenie na kwadratowej (65x65 m), betonowej platformie trzech skrzydeł budynku o wysokości ponad 11 m, tak, by tworzyły one otwarte patia. Każde skrzydło będzie miało oddzielną funkcję. Dwa z nich zarezerwowano dla potrzeb ekspozycji. Będą one wypełnione przestrzeniami o wysokości 10 m, co pozwoli na podwieszanie w nich obiektów latających. Natomiast skrzydło zachodnie podzielono na trzy kondygnacje o wysokości 3,5 m każda. Na nich znajdą się pomieszczenia biurowe muzeum.

Skrzydła zbiegną się w centralnym punkcie płyty, na której umieszczono budynek. W tej części na parterze zaprojektowano strefę wejściową oraz pomieszczenia warsztatowe, w których będą powstawać modele latające. Na I piętrze zarezerwowano miejsce dla sali wielofunkcyjnej na 150 osób, foyer, restauracji, biblioteki wraz z czytelnią oraz sali komputerowej. Na ostatniej kondygnacji zaplanowano pomieszczenia biurowe.

Zewnętrzna "skorupa" budynku zostanie wykonana z betonu architektonicznego. Przedzielą ją szklane ściany. Dzięki temu osoby siedzące w sali wielofunkcyjnej będą mogły spoglądać na eksponaty wystawione w innych skrzydłach budynku. Szklane ściany będzie można zasłonić (np. w czasie projekcji filmowych) materiałową kotarą. Przeszklenia pozwolą również na oglądanie eksponatów z zewnątrz budynku, gdzie pomiędzy skrzydłami powstaną enklawy zieleni (będzie tam można organizować ekspozycje pod gołym niebem).

Przedstawiciele sądu konkursowego, któremu przewodniczył prof. Wojciech Kosiński, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, podkreślali wysoki poziom pozostałych projektów. Uwagę zwracała m.in. wyróżniona II nagrodą praca krakowskiego Biura Projektów Lewicki Łatak. Zaproponowali oni lekką przeszkloną strukturę pawilonu ekspozycyjnego. Sąd konkursowy uznał jednak, że minusem koncepcji jest koszt budowy i eksploatacji.

- Ilość i jakość konkursowych prac napawa optymizmem. Konkurs pokazał, że Polską interesują się firmy zagraniczne. Najsympatyczniejsze jest to, że są to firmy polsko-zagraniczne - stwierdził Janusz Sepioł, marszałek województwa małopolskiego, który był członkiem sądu konkursowego.

Krzysztof Radwan, dyrektor krakowskiego MLP dodał: - Wszystkie projekty są znakomite, ale ten zwycięski się wyróżnia. Jest on oszczędny w formie, ale bardzo śmiały. Będzie to bardzo charakterystyczny obiekt. Chcemy mieć "żywe muzeum", w którym okazjonalnie będą się odbywać pokazy lotnicze. Ważne jest więc również to, że nowy budynek będzie się dobrze prezentował z lotu ptaka.

(TYM)

I nagroda - Pysal.Ruge Architekten (Berlin, Niemcy) oraz Bartłomiej Kisielewski (Kraków).

II nagroda - Biuro Projektów Lewicki Łatak (Kraków)

III nagroda - Kister Scheithauer Gross Architekten und Stadtplaner (Kolonia, Niemcy)

Wyróżnienie honorowe - agn Paul Niederberghaus&Partner (Niemcy).

http://um.wrotamalopolski.pl/Prasa/index.aspx?id=538
 

·
Registered
Joined
·
3,595 Posts
W Muzeum Lotnictwa Polskiego projekty nowego gmachu głównego


W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego można oglądać wystawę projektów na nowy gmach główny tej placówki. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji.


Przypomnijmy, że konkurs na gmach główny wygrał projekt berlińskiej firmy Pysall.Ruge Architekturen oraz Bartłomieja Kisielewskiego. To oszczędna architektura, która znakomicie wpasowuje się w teren lotniska. Berlińscy architekci zaprojektowali trzypoziomowy budynek i nowoczesny, i skromny. Z lotu ptaka przypomina śmigło. Każde z jego skrzydeł będzie pełniło inną funkcję. Dwa z nich, wysokie na 10 m, o wielkich przeszklonych powierzchniach, przeznaczono na ekspozycję obiektów. Część samolotów będzie w nich podwieszona. W trzecim skrzydle znajdą się m.in. biura, biblioteka i sala konferencyjna. Na styku trzech skrzydeł zaprojektowano restaurację.

- Proponujemy surowe, naturalne materiały, które będą kontrastowały z otaczającą budynek zielenią - tłumaczą architekci.

Warto zobaczyć wystawę nadesłanych na konkurs prac, żeby wyrobić sobie opinię o projekcie, który będzie realizowany, i o pozostałych.

Budynek muzeum jest częścią mającego powstać lotniczego parku kulturowego, który w przyszłości może być jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Urząd marszałkowski, który finansuje przedsięwzięcie, wystąpił już o warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, negocjuje także z projektantami ostatnie szczegóły techniczne.

Muzeum Lotnictwa Polskiego mieści się przy al. Jana Pawła II 39. W poniedziałek czynna jest tylko ekspozycja plenerowa. Od wtorku do piątku muzeum jest otwarte w godz. 9-17, w sobotę w godz. 10-15, w niedzielę w godz. 10-16.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
46,999 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Z dzisiejszej Rzeczpospolitej:

Betonowe śmigło

Budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego, który powstanie w Krakowie, ma przypominać kształtem śmigło. Inwestycja o wartości 22 mln zł powinna powstać do 2007 roku.
Nowy budynek będzie godny światowego poziomu architektury XXI wieku - twierdzą jurorzy międzynarodowego konkursu na rozbudowę Muzeum Lotnictwa Polskiego. Docenili nie tylko nowatorstwo konstrukcyjne, ale i przystępne koszty realizacji projektu, który zdobył I nagrodę.

- Forma budynku przypomina śmigło. Stworzyliśmy trzy skrzydła ekspozycyjne, jednocześnie kształtując trzy patia pomiędzy nimi. Liczne przeszklenia zapewnią kontakt wzrokowy pomiędzy poszczególnymi skrzydłami i patiami, dzięki czemu zwiedzający będą mogli oglądać eksponaty znajdujące się zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz pawilonów - wyjaśnia architekt Bartłomiej Kisielewski, współautor zwycięskiego projektu, który przygotowali także Justus Pysall i Peter Ruge z Berlina.

Współpraca wychowanka Politechniki Krakowskiej z renomowanym niemieckim biurem projektowym zaowocowała nowatorskim rozwiązaniem konstrukcyjnym: metrowej grubości betonowa skorupa tworzy zarówno ściany, jak i dach budynku. Osobliwością tej skorupy jest to, że osiąga rozpiętość 48 m, a nie wymaga jakichkolwiek słupów podpierających, co umożliwi pokazywanie dość dużych samolotów. Jest to zasługa berlińskiego biura konstrukcyjnego ARUP.

W nowym budynku znajdzie się też część biurowo-konferencyjna. Sala wielolofunkcyjna dla 150 osób zostanie umieszczona w jego centralnej części, skąd uczestnicy międzynarodowych kongresów będą mogli podczas obrad spoglądać na eksponaty. A zagranicznych i krajowych gości z pewnością nie zabraknie, gdyż krakowskie muzeum jest jedną z dziesięciu najważniejszych tego typu placówek w Europie. - O tej randze decyduje liczba i jakość eksponatów, jakie się tutaj znajdują - mówi Bartłomiej Kisielewski.
Z systemu norweskiego...

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 r. na terenie wyłączonego z eksploatacji lotniska w Rakowicach-Czyżynach, gdzie pierwszy samolot wylądował w 1910 r. W ciągu ponad czterdziestu lat nazbierało się tak dużo zabytków techniki, że nie mieszczą się już w starych hangarach lotniczych, wykorzystywanych od lat 60. jako pawilony muzealne. Stąd konieczność budowy nowego gmachu. - Mamy nadzieję na pozyskanie środków z tzw. systemu norweskiego - informuje Krzysztof Radwan, dyrektor MLP. System norweski to fundusz pomocowy dla biedniejszych krajów Unii Europejskiej, utworzony przez państwa stowarzyszone ze Wspólnotą, przede wszystkim skandynawskie. Na Polskę przypadnie ok. 500 mln zł, które będą przeznaczane na projekty związane z budową infrastruktury, ale też rewitalizacji miast i obszarów poprzemysłowych. Przyjmowanie wniosków w ramach systemu norweskiego rozpoczęło się 5 września tego roku.
...i budżetu województwa

- Mówiąc szczerze, szanse na pieniądze z systemu norweskiego nie są duże, bo dzieli je minister kultury i przeznaczy na swoje instytucje.Wiadomo już, że pójdą na Malbork czy Wilanów - twierdzi marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. - Nie chcę jednak przesądzać, gdyż wkrótce będzie inny minister - dodaje. Samorząd małopolski zarezerwował środki na wybudowanie nowego pawilonu wystawowego MLP w wieloletnim planie inwestycyjnym. Z pieniędzy tych (791 tys. zł w 2005 r.) przeprowadzono międzynarodowy konkurs architektoniczny, a obecnie finansowane jest opracowywanie projektu budowlanego.

- Budowę musimy zacząć w przyszłym roku, a pieniądze europejskie na 2006 r. są już podzielone, nowe zaś będziemy dzielić pod koniec 2007 r. Nie wykluczam, że tworzenie nowej ekspozycji będzie możliwe z unijnych środków strukturalnych - informuje Janusz Sepioł.

Być może pojawi się też trzecie źródło finansowania. - Dwie firmy zainteresowały się tą budową: Lockheed Martin i Boening Polska . Będziemy rozmawiać na temat ich udziału - zdradza marszałek małopolski.

Okazuje się, że architektura na wysokim poziomie przyciąga poważnych inwestorów. Szkoda, że świadomość tej zależności nie jest w naszym kraju powszechna.


Ciekawe -czyzby offset??

 
1 - 20 of 1272 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top