Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 75 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Teatr Ludowy

budowa: 1954 - 55
projekt: Janusz Ingarden
os. Teatralne 34

Foto z albumu "Nowa Huta architektura i twórcy miasta idealnego Niezrealizowane projekty"

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts
o, a ten wońteg skąd sie tu wziął ? :) Ty mi zdaje sie bedziesz zasilek płacił, Panie Ameryko, jak mnie wywala z pracy za przegladanie Twoich wątków ;)
Swoja droga, nie spodziewalem sie ze w Krakowie było dość miejsca na wstawienie socrealizmów. Chyba że sie nie cackali i dodawali całe nowe dzielnice ;)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
o, a ten wońteg skąd sie tu wziął ? :) Ty mi zdaje sie bedziesz zasilek płacił, Panie Ameryko, jak mnie wywala z pracy za przegladanie Twoich wątków ;)
;)

Chyba że sie nie cackali i dodawali całe nowe dzielnice ;)
Nie tylko - oczywiście najwięcej socrealu jest w Nowej Hucie, ale poza nią też można znaleźć takiego budynki. Choćby np. Naftę, która sobie stoi w śródmieściu :)

·
Architektura
9 Posts
Co z UNESCO dla NH?

Jakiś czas temu w mediach pojawił się pomysł czy zamierzenie, żeby "starą" Nową Hutę wpisać na listę UNESCO. Chodziło właśnie o założenie architektoniczne Placu Centralnego z promieniście wychodzącymi alejami oraz otaczającymi go osiedlami.

Ciekaw jestem czy coś się wydarzyło w tym temacie? Pomysł upadł?

Myślę, że pomogło by to znacznie w dalszej rewitalizacji tej dzielnicy.
W końcu jest to miasto unikatowe na skalę światową.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts
Te Chemicum ma te najwyzsze okienka tak gleboko zasadzone ze juz nie trzeba termomodernizowac zeby sie zapadły ;)
A horyzontalna budowla do przechowywania Miastoprojektu wymaga pewnego oswojenia po przyzwyczajenia sie to Miastoprojektów w wieżowcach :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Chemicum to w ogóle ciekawy budynek - niby detal socrealistyczny (np. te balustrady), ale z drugiej strony podziały elewacji modernistyczne. Ja bym to nazwał "socrealizm zmodernizowany".

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts

·
Registered
1,787 Posts
Genialna jest Nowa Huta. Chodzi mi głównie o centrum. Powinni chronić ten układ i przede wszystkim budynki.
Pytanie do osób mieszkających w Krakowie, czy w NW rozpoczęło się degradowanie starych kamienic, styropianem i pięknymi kolorkami?

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Chemicum to w ogóle ciekawy budynek - niby detal socrealistyczny (np. te balustrady), ale z drugiej strony podziały elewacji modernistyczne. Ja bym to nazwał "socrealizm zmodernizowany".
a nie prościej powiedzieć socmoderna :dunno:

Dobrze że Krakowskie wątki wyszły na wierzch, bo prezentują świetną architekturę, a mało się o niej wie.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,692 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Genialna jest Nowa Huta. Chodzi mi głównie o centrum. Powinni chronić ten układ i przede wszystkim budynki.
Układ jest w rejestrze.

Pytanie do osób mieszkających w Krakowie, czy w NW rozpoczęło się degradowanie starych kamienic, styropianem i pięknymi kolorkami?
Styropianen niestety gdzieniegdzie tak, czasem z odtworzeniem detalu, czasem nie. Co so kolorów to prawie wszystkie budynki po remontach (lub "remontach") malowane są na piaskowo.

a nie prościej powiedzieć socmoderna :dunno:
Ale socmoderną się często określa budynki 100% modernistyczne, tyle że powstałe w PRL-u. Natomiast to jest socrealizm z "domieszką" modernizmu.

1 - 20 of 75 Posts