Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 73 Posts

·
Rzeczpospolita Niedasie
Joined
·
6,596 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wydaje mi się że taki temat zbiorczy może mieć sens, bo czasem informacji takich nie ma gdzie zamieścić i lądują w innych wątkach, a czasem w tych tematach coś się jednak dzieje. Myślę że można tu umieszczać różne niusy z funkcjonowania, a także może być miejscem na pytania o różne aspekty funkcjonowania. Zdaje się że mamy na forum też kilku insiderów ;) zatem informacje mogą być całkiem wartościowe.

Zaczynam z grubszej rury i przeklejam z innego tematu medialne doniesienia na temat prezydenckich planów demontażu ZIKiTu i powrotu xx lat wstecz gdy ta komórka była rozbita na kilka mniejszych? Czy dojdzie to do skutku, czy to tylko przedwyborcze straszenie? Czy wpływ na to ma prężne działanie wydzielonego ZZM? I najważniejsze pytanie - gdzie dyrektorem będzie Jan T. po tej reorganizacji?:D

Prezydent Jacek Majchrowski poinformował o planowanych zmianach w gospodarce komunalnej miasta. Zniknie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zostanie przeorganizowany w Zarząd Dróg, który będzie odpowiedzalny tylko za utrzymanie infrastruktury. Inwestycje drogowe przejmie od ZIKiT-u Zarząd Inwestycji Miejskich, a transportem publicznym zajmie się nowy wydział Urzędu Miasta Krakowa. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od 1 września.

Działalność ZIKiT budzi wiele emocji. W ostatnim czasie wokół miejskiej jednostki jest jeszcze gorącej. Co chwilę pojawiają się nowe informacje o opóźnionych inwestycjach, wiele kontrowersji wzbudza również stan torowisk i organizacja strefy płatnego parkowania. W czwartek klub Prawa i Sprawiedliwości wezwał prezydenta do odpowiedzi na pytanie, jak zamierza rozwiązać problemy. Poprosił, by Majchrowski odpowiedział na kluczowe pytania na sesji 27 czerwca.

Jednak Majchrowski już w piątek zapowiedział zmiany, odczytując oświadczenie. Niedługo prześle do rady miasta projekt uchwały w sprawie powołania Zarządu Dróg. Propozycję zmian ma przedstawić radnym 4 lipca.

– Liczę, że radni zagłosują za tym rozwiązaniem – nie ukrywał gospodarz Krakowa.

Majchrowski mówił, że od października 2017 roku, czyli tak zwanego "czarnego wtorku", który spowodował „niezrozumiały paraliż miasta” pilnie przyglądał się pracy urzędników. Wówczas mówił, że rozważy reorganizację ZIKiT-u, ale nie chciał podejmować decyzji w emocjach. – Zażądałem wówczas wdrożenia działań naprawczych i przyglądałem się sytuacji. Nie jestem głuchy na głosy krakowian, a kontrowersje się nie zmniejszały – argumentował swoją decyzję.

Prezydent na razie nie chce mówić, ile osób może stracić pracę i czy ze stanowiskiem pożegna się obecny dyrektor ZIKiT-u. Jest zdania, że zmiana dobrze wpłynie na funkcjonowanie miasta. Jako przykład podaje wydzielenie z ZIKiT -u trzy lata temu Zarządu Zieleni Miejskiej, którego działalność jest dobrze postrzegana przez krakowian.

Historia i zadania ZIKiT-u
Od 2008 roku ZIKiT funkcjonuje pod obecną nazwą. Na przestrzeni tego czasu jednak kilkukrotnie ograniczano jego kompetencje. W 2012 roku jednostka przestała zajmować się oczyszczaniem miasta. W 2015 powołano Zarząd Zieleni Miejskiej, który przejął opiekę nad parkami i utrzymaniem zieleni w mieście. Kolejnym etapem odbierania kompetencji było powołanie w 2017 roku Zarządu Inwestycji Miejskich. Do nowej jednostki przekazano przygotowanie najważniejszych i najbardziej problematycznych inwestycji.

Jednostka zajmująca się zarządzaniem inwestycjami i transportem w Krakowie wielokrotnie ewoluowała na przestrzeni lat. Funkcjonowała m.in. jako Zarząd Dróg i Komunikacji. To na tym etapie jej działaniami kierował najsłynniejszy dyrektor Jan Tajster. Odszedł stamtąd w 2006 roku w atmosferze skandalu, oskarżany o mobbing, korupcję, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. W 2015 roku Jan Tajster ponownie przejął stery jednostki, tym razem na bardzo krótko – jego powołanie na stanowisko dyrektora ZIKiT wzbudziło tak duże oburzenie, że prezydent wkrótce się wycofał.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu to jednostka o bardzo szerokim zakresie działań. W jego kompetencjach leżą zarówno sprawy związane z infrastrukturą, od budowy chodników i oświetlenia przez budowę nowych ulic po utrzymanie infrastruktury tramwajowej, jak i organizacja transportu w mieście – zamawianie przewozów, decydowanie o trasach autobusów i częstotliwości ich kursowania. Jeszcze niedawno zajmował się też utrzymaniem zieleni miejskiej, do momentu powołania osobnej jednostki do tego celu.
http://lovekrakow.pl/aktualnosci/zikit-przestanie-istniec-kto-przejmie-zadania-jednostki_25835.html

Przy okazji zapytam. W jaki sposób najlepiej kontaktować się z ZZM w celu przekazania sugestii? Mail, epuap,FB?


Do k% prośba o otagowanie.
 

·
Registered
Joined
·
3,311 Posts
Skoro ZZM bierze chodniki, to czemu nie pójść za ciosem i nie przekazać w końcu torowisk do MPK?
Bo pewnie MPK broni się rękami i nogami co by nie przyjąć kukułczego jaja. Przecież łatwiej MPK zwalać winy na miejską instytucję niż brać odpowiedzialność za tragiczny stan torowiska spowodowany przez ZiKiT ( choć współodpowiedzialni są i prezydent i wszystkie rady miasta, które zapomniały , że istniejącą infrastrukturę też trzeba utrzymywać , a nie zostawiać samopas po oddaniu do użytku/przebudowie )
 

·
sceptyk
Joined
·
16,464 Posts
To znaczy jeśli MPK się broni, to raczej przed warunkami jakie zaproponuje miasto/prezydent.

Pamiętacie zapewne całkiem niedawny pomysł na partnerstwo publiczno-prywatne polegający na oddaniu prywaciarzowi w dzierżawę całej infrastruktury torowej w zamian za określoną kwotę na jej bieżące utrzymywanie? To jak się nieoficjalnie - więc rzecz jasna nie mam tego jak zweryfikować - dowiedziałem, wcześniej była propozycja by na podobnej zasadzie zrobić to z udziałem MPK.

Tyle że za 10% kwoty jaką chciano płacić ewentualnemu prywaciarzowi.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,930 Posts
Skoro ZZM bierze chodniki, to czemu nie pójść za ciosem i nie przekazać w końcu torowisk do MPK?
Pytanie czy to źle, czy dobrze.
Z jednej strony dobrze, bo ZZM będzie mógł zająć się przestrzenią inną niż zdefiniowana jako "zieleń publiczna". Źle - bo znając krakowskie realia zieleń może rozpłynąć się w morzu potrzeb de facto drogowych. W dodatku ZZM zostanie zderzony z...swiętymi miejscami parkingowymi i szybko jedgo wizerunek może się pogorszyć.
Niestey widac jedno - PJM swoich podwładnych, z wyjątkiem kliku wysoko postawionych urzędników (Koterba, Kulig) traktuje instrumentalnie. Wykorzystuje dopóki są mu wizerunkowo potrzebni, a kiey się zurzyją to wyrzuca.
 

·
Registered
Joined
·
353 Posts
U mnie podobnie, przy rejestracji do Parku Krakowian padła strona. Zgłosiłem na messengerze i odpisali, że padł serwer i żeby próbować. Po kilku godzinach sami się odezwali pytając, czy się udało i poinformowali, że zarezerwowali dla mnie drzewko na wszelki wypadek. Pełna profeska :apple:
 

·
Registered
Joined
·
2,368 Posts
Złożoność ludzkiego umysłu nie zna granic. Na jakims pikniku w parku Jordana rozdawane byly sadzonki, kilka rodzajów, grala muzyka, banki dla dzieci itd...
Wziąłem - darmowe - sadzonki mimo, ze ilosci w namiotach wyglądały na nieprzebrane...
Dzieciaki wyciagneły mnie do jakis zabaw, wracam ... nie ma moich darmowych sadzonek. :mad:
Pomylic sie, było dosc ciężko, bo oprocz zieleni byly tam jakies darmowe gadżety dzieciecie ...
Jak odkryłem kradzież, namioty z zielenią, wciąz otwarte i wydawały co sie chciało ...
 

·
odzysk-handel-konsumpcja
Joined
·
3,214 Posts
Oj tam, Grażyny wszystko biero...

Ja stałem przy maszynie to nawet baba miała do mnie pretensje że nie mam koszulki firmowej bo jej synek wpadł do basenu i nie ma go w co przebrać.
 

·
Rzeczpospolita Niedasie
Joined
·
6,596 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Czemu nie ma praktyki zmiatania torowisk? Przy krawężnikach jest na prawdę często szczotkowane, ale jak jakaś karetka przeleci szybko po torach np. Królewskiej to jeden kurz...
 

·
odzysk-handel-konsumpcja
Joined
·
3,214 Posts
Codziennie są zamiatane torowiska. W nocy. A potem przychodzi dzień. I ciepło. I leje się wodę, która wypłukuje kolejny pył. I znowu się kurzy.

A poza tym większość aktualnie eksploatowanych wagonów sypie piachem automatycznie. W mniej lub bardziej oczekiwanych momentach. Dużo piachu.
 

·
Registered
Joined
·
3,311 Posts
Myślę, że to odpowiedni wątek. W tym miejscu, myślę do większej ilości osób dotrze informacja o planach MPO na sposób zmiany naliczania kosztów wywozu śmieci z terenu miasta Krakowa . Rozmowa o tym zaczęła się w tym wątku

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1208887&page=496 ( post #9918 )

Cytując post usera Maruni

Trochę bliżej tematu wątku- właśnie się dowiedziałem, že wkrótce będziemy płacić za odbiór naszych śmieci 49 zł za mieszkanie. Już nie, chyba 19 zł za osobę, dwadzieścia kilka za 2 osoby, więcej za 3 osoby, tylko 49 zł za mieszkanie. Niezależnie od liczby mieszkańców. Miło. Po co wiedzieć ilu się ma mieszkańców? Lepiej stosować odpowiedzialność zbiorową i przy okazji sporo więcej zarobić.
Tutaj prezentacja MPO -> https://dialogspoleczny.krakow.pl/wp...1/262886_0.pdf

Zachęcam do wysyłania uwag dot. zmian w zakresie stawki za śmieci, osoby, które mieszkają w Krakowie -> https://dialogspoleczny.krakow.pl/ko...cje-spoleczne/
 

·
odzysk-handel-konsumpcja
Joined
·
3,214 Posts
Z jednej strony to dobrze - bo zlikwiduje wpływ deklaracji w których mieszkańcy kłamią. U moich Rodziców na 33 mieszkania w klatce zgłoszonych jest coś 45 mieszkańców. A realnie pełnoletnich jest około 60.

Z drugiej strony podnosznie opłaty samotnym starszym osobom to rozbój w biały dzień.
 

·
Registered
Joined
·
4,354 Posts
Z jednej strony to dobrze - bo zlikwiduje wpływ deklaracji w których mieszkańcy kłamią. U moich Rodziców na 33 mieszkania w klatce zgłoszonych jest coś 45 mieszkańców. A realnie pełnoletnich jest około 60.

Z drugiej strony podnosznie opłaty samotnym starszym osobom to rozbój w biały dzień.

Byc moze rozwiazaniem byloby powiazanie tego ze zuzyciem wody - wszak im wiecej mieszka, tym wiecej wody schodzi. Zamiast deklaracji o mieszkancach.

Ciekawe, czy daloby sie wyciagnac skads informacje ile mieszkancow liczy Krakow wedle tych deklaracji... Czy jest to 200 tysiecy, czy moze 400 tysiecy?
 

·
Registered
Joined
·
154 Posts
Nie jest miarodajne, bo np. dyskryminuje osoby biorące dwa prysznice dziennie, czy osoby hodujące pomidory na balkonach. Kwestia sposobu rozliczenia śmieci za pomocą deklaracji/pomiarów wody/powierzchni mieszkania skłóciła pewnie nie jednych ludzi ze sobą.
 
1 - 20 of 73 Posts
Top