SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 414 Posts

·
Banned
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zakładam nowy temat gdyż wykracza on poza ramy innych wątków i wyjątkowo szybko rozwija się w Krakowie i naszym kraju.
(jak cos to niech moderator poprawi )

Polski start-up Sher.ly z sukcesem na Kickstarterze

Podstawową usługą stworzoną przez technologiczny start-up z Krakowa jest aplikacja Sher.ly, która umożliwia szybką i bezpieczną wymianę plików bez konieczności wysyłania danych na zewnątrz. Korzysta się za to z czegoś w rodzaju „prywatnej, lokalnej chmury”.
Kolejnym krokiem dla twórców Sher.ly było stworzenie Sherlyboxa - niewielkiego, owalnego urządzenia wyposażonego w dysk twardy, działającego w symbiozie z aplikacją. Dzięki niemu można będzie dzielić się swoimi danymi bez konieczności oczekiwania na synchronizację czy borykania się z limitami przestrzeni i transferu. Co więcej, w łatwy sposób można selekcjonować, które dane chce się udostępniać.

Właśnie po pieniądze na rozwój Sherlyboxa polski start-up udał się na Kickstartera. Celem twórców było zebranie 69 tys. dolarów, które potrzebne są, aby rozpocząć seryjną produkcję urządzenia. Wymaganą kwotę udało się zebrać w zaledwie pięć dni. Dzięki temu pierwsze urządzenia powinny trafić do użytkowników na początku przyszłego roku.
- Sherlybox to naturalna droga ewolucji aplikacji Sher.ly. Urządzenie zaprojektowano z myślą o osobach, które chcą mieć dostęp do swoich plików w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca na ziemi, eliminując jednocześnie jedno z podstawowych ograniczeń aplikacji na komputerze – brak dostępu do danych, gdy urządzenie udostępniające zostanie wyłączone. Dzięki Sherlybox’owi, nawet w momencie wyłączenia komputera udostępniającego dane, będą one nadal dostępne dla zaproszonych użytkowników. Zaopiekuje się nimi właśnie Sherlybox, przejmując rolę serwera plików – wyjaśnia Błażej Marciniak, CEO spółki.

Sher.ly będzie korzystać z publicznej chmury tylko wówczas, gdy skorzysta się z możliwości synchronizacji danych z takich serwisów jak Dropbox czy Google Drive.
Do tej pory Sher.ly przyciągnęło ponad 460 zainteresowanych użytkowników Kickstartera, a zaoferowana przez nich łączna kwota przekroczyła 80 tys. dolarów. Wobec sukcesu twórcy Sher.ly zaproponowali kolejny cel zbiórki - jeśli w ciągu trzech tygodni uda się zgromadzić 250 tys. dol., będą w stanie wyprodukować ulepszoną wersję Sherlyboxa, która będzie 4-6 razy szybsza od wersji podstawowej.
Sher.ly celuje bardziej w klientów biznesowych, gdyż do korzystania z usługi potrzebna jest szybka sieć. Dla firm istotną cechą może być fakt, że dane nie są wysyłane na obce serwery, co ogranicza ryzyko narażenia ich na ingerencję podmiotów zewnętrznych.
Nie ma jednak przeszkód, by z urządzenia korzystali również prywatni użytkownicy. Dzięki kompatybilności z serwisem Plex.tv oraz platformą XMBC, z Sherlybox'a można będzie np. oglądać filmy bezpośrednio na dużym ekranie telewizora lub monitora. W zależności od wersji urządzenie wyposażone jest w slot na dysk 2,5” lub wbudowany dysk twardy o pojemności 1 TB.
Pomysłodawcami Sherlyboxa są Marek Cieśla, współtwórca popularnego odtwarzacza mediów ALLPlayer oraz Błażej Marciniak, pomysłodawca technologii GatelessVPN. Poza Krakowem, gdzie pracują programiści i dział rozwojowy, start-up mieści się również w Palo Alto w Kalifornii. Tam prowadzone są działania marketingowe i sprzedażowe, a tej jesieni ruszą poszukiwania inwestorów, którzy sfinansują dalszy rozwój projektu - trzy fundusze venture już wyraziły zainteresowanie. Sukces projektu na Kickstarterze oraz pozytywne opinie z strony technologicznych serwisów z pewnością negocjacjom nie zaszkodzą.
http://pierwszymilion.forbes.pl/pol...sem-na-kickstarterze,artykuly,178151,1,1.html

http://antyweb.pl/najlepsze-imprezy-robia-krakowskie-nerdy/
 

·
Human Traffic
Joined
·
7,439 Posts
Projektujemy kompletne produkty Internet of Things - VORM lab

Do krakowskiego akceleratora startupów hub:raum dostało się dziewięć projektów. Wśród nich znajdziemy firmy pochodzące m.in. z Chorwacji, Czech czy z Rumunii. Nie zabrakło też polskiej reprezentacji, a jest nią VORM lab. Czym się zajmuje?


W hub:raumie - Centrum Innowacyjności stworzonym przez T-Mobile - mają rozwijać się projekty z całego świata. Ideą inicjatywy jest merytoryczne wsparcie młodych przedsięwzięć w wielu aspektach tworzenia biznesu. “Pomyśl o krakowskim hub:raumie WARP, jak o międzynarodowej akademii, w której doświadczeni mentorzy, warsztaty prowadzone przez światowych ekspertów i spotkania z przedstawicielami firm pomogą rozwinąć Twój pomysł” - czytamy na stronie programu. Niedawno dowiedzieliśmy się, że skorzysta z niej firma z Krakowa.Automatyzacja domów

Automatyzacja domów
Zespół VORM lab - polskiego projektu, który dostał się do czternastej edycji programu - rozwija studio projektowe zajmujące się projektowaniem kompletnych produktów z branży elektroniki użytkowej, Internet of Things oraz smart things. Swoją prace rozpoczyna od koncepcji przez design sprzętu czy aplikacji, po projekt PCB i nadzór nad wdrożeniem, a na końcu nad małoseryjną produkcją. Wcześniej sześcioosobowy zespół zdobywał doświadczenie współpracując z Materialination, Presspad czy Pirx3d. Jak powstał pomysł na biznes?

Podczas pracy usługowej zrodziły się pomysły na własne urządzenia smart – mówi Bart Zimny, który dba o spójną koncepcje tworzonych projektów. Pierwszym projektem zespołu był prosty termometr z użyciem bluetooth low energy. Teraz pracuje nad kolejnymi sensorkami, które będą mogły automatyzować domy i ułatwiać podstawowe czynności. Do nich zaliczyć będziemy mogli regulację temperatury kaloryfera centralnego ogrzewania, zamykanie drzwi i bram, czy mikro modem gsm+BLE mogący kontrolować wszystkie urządzenia, które wraz z aplikacją ma kosztować nie więcej niż 35 dolarów.

Mądre głowy
Głównym problemem z jakim borykał się zespół na początku istnienia firmy było godzenie zleceń dających stałe źródło dochodu z pracą nad własnymi pomysłami. - Dużo problemów pojawia się też na etapie produkcyjnym – elektronika, przygotowanie formy do wtrysku czy certyfikacja - mówi Bart Zimny. Nie takim jednak zadaniom podołał już dream team VORM lab, w składzie: Andrzej Pawlikowski, CTO, który dba o zaplecze technologiczne, Bart Zimny, główny zarządzający, Michał Pyteraf, modelarz oraz twórca koncepcji i kilku innych współpracowników zajmujących się interfejsami, układami pcb, software i aplikacjami na iOS.

Do programu akceleracyjnego zespół z Krakowa przymierzał się od jakiegoś czasu. Jeden z członków zespołu, Andrzej Pawlikowski, brał już udział w WARP (z zespołem Materialination) i śledził na bieżąco co się dalej dzieje w hub:raumie. - Udało nam się umówić na spotkanie z mądrymi głowami T-mobile, pomysł bardzo się spodobał, zgłosiliśmy się do programu przez standardową aplikacje online i… ktoś w nas uwierzył - komentuje Bart Zimny. Jakie zespół ma plany na przyszłość? - Oczywiście rozwój nowych produktów i niewielka runda finansowania najbliższej przyszłości - dodaje.

http://mamstartup.pl/aktualnosci/5580/projektujemy-kompletne-produkty-internet-of-things-vorm-lab
+


+

WIDZIELIŚMY THIS WAR OF MINE, NAJBARDZIEJ WSTRZĄSAJĄCĄ GRĘ TEGO ROKU
http://antyweb.pl/widzielismy-this-war-of-mine-najbardziej-wstrzasajaca-gre-tego-roku/
 

·
Banned
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Naukowcy z AGH projektują układy scalone dla japońskiej firmy
Naukowcy z AGH projektują układy scalone do kamer japońskiej firmy Rigaku Corporation, jednego z najważniejszych producentów aparatury do badania składu i struktury materiałów oraz kontroli jakości produktów, m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, elektronicznym i motoryzacyjnym.

Na rynek weszła właśnie dwuwymiarowa pikselowa kamera promieniowania X, HyPix-3000, w projektowaniu której współuczestniczyli naukowcy z Krakowa.

"Od kilku lat współpracujemy z Rigaku projektując specjalizowane układy scalone w bardzo zaawansowanych technologiach, które są wykorzystywane w ultra szybkich kamerach promieniowania rentgenowskiego. Dzięki tym kamerom dokładność wykonywanych pomiarów jest dużo większa, a czas ich trwania jest krótszy" – mówił PAP prof. Paweł Gryboś z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Współpraca z japońskim potentatem zaczęła się w 2007 roku od zaprojektowania podzespołów do kamery D/teX ultra - jednowymiarowej kamery promieniowania X, zawierającej najszybszy wówczas na świecie moduł detekcyjny.

Naukowcy z AGH mają swój udział także w produkcji najnowszej, dwuwymiarowej pikselowej kamery promieniowania X o nazwie HyPix-3000. Jej jądrem jest 16 układów scalonych o nazwie PXD18k zaprojektowanych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Każdy z tych układów zawiera ok. 40 milionów tranzystorów.

"Ta kamera należy do najszybszych tego typu na świecie. Jej specyfika polega na tym, że pracuje ona w trybie zliczania pojedynczych fotonów, a nie w trybie integracyjnym" – mówił prof. Gryboś.

Gdyby porównać piksel kamery czy aparatu fotograficznego do naczynia zbierającego deszczówkę, to w trybie integracyjnym krople wody są dodawane jedna do drugiej i po zakończeniu pomiaru otrzymujemy tylko informacje o sumarycznej ilości wody w naczyniu, a w drugim z trybów pojedyncze krople wody są zliczane jedna po drugiej i można je nawet posegregować pod względem wielkości. "Takie kamery wprowadzali na rynek wcześniej Szwajcarzy, ale ta ma dużo lepsze parametry. HyPix-3000 pozwala na zliczanie pojedynczych fotonów z możliwością selekcji fotonów o określonej energii, co w połączeniu z odczytem ciągłym kamery daje zupełnie nowe możliwości" – podkreślił prof. Gryboś.

Naukowcy z AGH już pracują nad kolejną generacją jeszcze szybszych kamer promieniowania X, na co otrzymali kilkumilionowy grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dla specjalistów z AGH bardzo istotne jest, że japońska firma wyraźnie zaznacza w informacji o swoim produkcie, kto zaprojektował układy scalone. Rezultatem współpracy z Rigaku Corporation są też trzy międzynarodowe wspólne zgłoszenia patentowe. Ponadto, studenci i doktoranci z AGH regularnie wyjeżdżają na praktyki do centrów badawczo-rozwojowych japońskiej firmy.

W związku z rozwojem projektów z obszaru mikroelektroniki na AGH uruchomiony został nowy kierunek studiów: mikroelektronika w technice i medycynie.
http://biznes.pl/wiadomosci/kraj/na...ady-scalone-dla-japon,5646621,news-detal.html

Announcing The Winner Of KrakowCrunch: Fashionote

Deep in the heart of Krakow, in a billiards hall called The Stage, nine amazing startups appeared before over 150 amazing members of the Polish startup community. They pitched, the parried questions, and in the end, one company one. It was one or the best and most respectful meet-ups we’ve ever held and I’m glad I got to witness it.

Our Krakow pitch-off was a last-minute decision that we created over a weekend. If we had a meet-up in Prague, why not do it in Krakow? I made a few calls and organized a few folks and it came together without a hitch. A summer storm threatened to rain us out but, in the end, it was hot, dry, and loads of fun. KrakowCrunch was on.

The winner of the pitch-off is an early startup called Fashionote. It is a mobile app that you use while reading fashion magazines. It can recognize the items on a magazine page, remember them, and then bring them up later so you can shop for them. “For users it is their personal fashion notebook, for brands is a way to reach potential consumers already interested in their products,” said the founder Paulina Barlik.

The runner-up, AdWorks, came all the way from Israel. It aims to create social job postings by injected job ads directly into your Facebook feed. This allows you to get in front of the right people at the right time.

The other entrants included:

GardenMate – GardenMate is a service that allows you to create your own dream garden.In fact we will guide you through all the necessary steps you need to take. It is aimed at everyone who wishes to make their property awesome in an affordable way. GardenMate was launched in Poland at beginning of this year and is growing by 25% month to month with over 5000 users.

Sheepla – Sheepla improves commerce logistics with improved shipping systems.

MoneySaveApp – This app helps you switch energy providers and save money.

Leevia – Leevia is a petition website that helps people engage others through social media. We want also to leverage our knowledge of the charity crowdfunding market for bringing donations inside the world of petitions.

TurboTranslations – We do fast, professional human online translations 24/7, saving our clients a lot of time and worries, at the same time taking care of all the formalities for our translators, letting them translate whenever and wherever they want to (even in the middle of the night).

AudioTrip – AudioTrip will guide you around the world with stories, turning your smartphone into a personal, local guide. It is a self-publishing media, in which the guides are made by the community of storytellers, tour guides, authorities and amateurs – united to give you easily affordable and accessible tool you can use whenever you travel, with full respect to your independence.

DROmnibus – DrOmnibus was created as a complex tool for supporting the therapy of children with developmental and behavioral disorders (including autism, Down Syndrome, ADHD, mental impairment) and features a progress-tracking system along with a personal organizer of the child’s therapist, based on games for tablets. DrOmnibus was prepared by therapists, tested in therapeutic communities and it’s very appealing for children. It can be successfully used during the meetings with a therapist as well as on their own, at home.
http://techcrunch.com/2014/07/08/announcing-the-winner-of-krakowcrunch-fashionnote/
 

·
Banned
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Krakowski start-up Kontakt.io, który pracuje nad beaconami, miniaturowymi nadajnikami wykorzystującymi Bluetooth 4.0, pozyskał właśnie 2 miliony dolarów od duńskiej firmy vc Sunstone Capital

Beacon to miniaturowe urządzenie kontaktujące się ze smartfonem przy użyciu Bluetooth Low Energy, którego obecność wywołuje odpowiednią akcję w zainstalowanej przez użytkownika aplikacji (sam beacon pozostaje pasywny). To technologia dostępna dziś w urządzeniach Apple'a z zainstalowanym iOS 7 (jako iBeacon), choć swój standard bezprzewodowej komunikacji opracowuje także Google.
W Polsce mamy dziś trzy firmy, które zajmują się rozwojem i produkcją rozwiązań opartych na beaconach. W Krakowie działają Estimote i Kontakt.io, a w Warszawie – Ifinity. Estimote jeszcze w ubiegłym roku mógł chwalić się sukcesami w Dolinie Krzemowej i 3,1 mln dolarów pozyskanymi od inwestorów, a teraz pokaźnych jak na polskie warunki rozmiarów finansowanie udało się pozyskać Kontakt.io.
Krakowski start-up pozyskał 2 miliony dolarów od Sunstone Capital, duńskiej firmy venture capital, która od siedmiu lat inwestuje w europejskie start-upy z pogranicza technologii (m.in. Prezi) i biologii we wczesnej fazie ich rozwoju i chwali się zarządzaniem aktywami o wartości miliard dolarów. W zamian za 2 miliony fundusz przejmie kontrolę nad 20 proc. udziałów w polskiej spółce. Tym samym, więc, wycenił ją na 10 milionów dolarów.
– Uważamy, że jest to dynamicznie rosnący rynek, który w przyszłości może być osiągnąć gigantyczne rozmiary i oferować wysokie marże. Wierzymy, że da się na nim zbudować naprawdę znaczący biznes – tłumaczy zainteresowanie beaconami w rozmowie z TechCrunchem Max Niederhofer, partner w Sunstone Capital, który wszedł do rady nadzorczej spółki.
POLECAMY

Restauracje robią się inteligentne
Restauracje robią się inteligentne
Jak na razie beacony stopniowo wdrażane są komercyjnie – polski Estimote testuje je wraz z liniami Virgin Atlantic na lotnisku Heathrow i wkrótce ułatwią one podróż pasażerom tanich linii EasyJet, a o zastosowaniu tego typu rozwiązań mówi się przede wszystkim w kontekście sklepów detalicznych. Ale nie tylko, bo pierwszą realizacją Kontakt.io jest projekt BlindSquare. Dostarczone przez krakowską firmę urządzenia mają pomóc osobom niewidomym w nawigacji – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
– Większość wdrożeń ma dziś wciąż charakter proof-of-concept, ale pierwsze rezultaty są fenomenalne – mówi Niederhofer. – Z perspektywy inwestora to jak Cisco w latach 80. Tworzymy sieć i oprogramowanie które będą służyć jako kręgosłup zupełnie nowej sieci – dodaje. A Szymon Niemczura, współtwórca i prezes Kontakt.io, podkreśla, że jego spółka będzie zawsze stać z tyłu. – Należy pamiętać, że jesteśmy platformą technologiczną, nie bierzemy udziału w końcowych projektach - dostarczamy do nich podstawowe technologie - hardware & software – podkreśla.
Co krakowska spółka zrobi z pozyskanym kapitałem? – Zbudowaliśmy firmę własnymi środkami i już w pierwszym miesiącu byliśmy rentowni. Pozyskany kapitał umożliwi nam konkurowanie na prawdziwie globalnym rynku – mówi Szymon Niemczura. – Wprowadzamy niebawem nowe produkty, które połączone z możliwościami naszego API dadzą kompletne rozwiązania mikro-lokalizacyjne naszym klientom – dodaje. Jest o co walczyć. Według raportu ABI Research na który powołuje się krakowski start-up, w ciągu najbliższych pięciu lat na rynek trafić ma 60 milionów beaconów, a sprzedaż samego tylko oprogramowania przekroczy pół miliarda dolarów.
http://pierwszymilion.forbes.pl/kon...-od-sunstone-capital,artykuly,180585,1,1.html

Mamy prawdziwy polski hit eksportowy – Brainly idzie jak burza i otwiera najfajniejsze startupowe biuro w Krakowie

Długo czekaliśmy na polski startup, który stanie się światowym hitem. Jest kilku kandydatów od tego miana, ale jeden z nich znacząco się wyróżnia. Mowa o Brainly, o którym miałem okazję już pisać na początku tego roku. Serwis rozwija się w bardzo szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, aby miał się zatrzymać.

Już w styczniu 2014 roku Brainly mogło się pochwalić naprawdę imponującymi statystykami. Serwis, a w sumie to serwisy w 12 wersjach językowych były odwiedzane w każdym miesiącu przez ponad 22 mln unikalnych użytkowników. Usługa, która ma na celu pomaganie uczniom z całego świata, działała w sumie w 35 krajach i swoim zasięgiem pokrywała około 54 proc. świata.

Dane nieosiągalne dla większości nie tylko polskich, a nawet wielu światowych startupów

Jednak dla twórców Brainly to wciąż było mało. Dalej stawiali na rozwój. Taka taktyka jak najbardziej się opłaciła, bo dzisiaj statystyki są jeszcze lepsze, a serwisy biją kolejne rekordy popularności.

Dzisiaj Brainly działa w 14 wersjach językowych, ale przygotowane są wersje dla praktycznie każdego języka świata. Twórcom brakuje jeszcze tylko wydania chińskiego, arabskiego i hindi, ale w tym ostatnim bez problemu każdy może zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi od innych uczniów lub nauczycieli. Usługa może się także pochwalić aż 26 mln unikalnych użytkowników miesięcznie, a w tym roku planowane są kolejne wdrożenia – między innymi w Japonii, Nigerii i Republice Południowej Afryki.Jednak nie każde wdrożenie idzie łatwo i przyjemnie. Założyciele Brainly muszą brać pod uwagę liczne uwarunkowania kulturowe, a nawet sytuacje geopolityczne danych państw.

- Przy rozwoju serwisu musimy barć pod uwagę nie tylko różnice w edukacji i kulturze ale również lokalne warunki geograficzne i polityczne. Niedługo po starcie naszej wersji dla Tajlandii wybuchła tam rewolucja polityczna i rząd wprowadził cenzurę internetu i zablokował ruch m. in. na nasze strony. Po otwarciu wersji na Filipiny w wakacje przeszły przez ten kraj 2 huragany. W Afryce dostęp do internetu jest głównie mobilny i w zależności od warunków pogodowych bywa bardzo niestabilny, co powoduje, że niektórzy nasi zaangażowani użytkownicy albo moderatorzy znikają nagle na tydzień z powodu braku dostępu do sieci – opowiada nam Tomasz Drozd, marketing manager w Brainly.

Niemałym powodzeniem cieszy się także aplikacja mobilna

Jeszcze 6 miesięcy na liczniku widniał milion pobrań, przy czym serwis zadane.pl, z którego zrodziło się Brainly, działa już od 2009 roku. Przez ostatnie pół roku niemal udało się podwoić liczbę pobrań appki i dobić do 1,8 mln. Przy aktualnym tempie spokojnie można założyć, że jeszcze w 2014 roku osiągnie ona magiczny pułap 2 mln pobrań, a może nawet 2,5 mln.

Aplikacja cieszy się powodzeniem nie tylko w takich krajach, jak Polska, Brazylia, Rosja, czy też Stany Zjednoczone. Sporą popularność zyskała także w Kazachstanie (50 tys. pobrań), Turcji (150 tys. pobrań), Indonezji (39 tys. pobrań), czy też w Ekwadorze (22 tys. pobrań). To wyraźnie pokazuje, że Brainly – chociaż pochodzi z Polski – jest serwisem międzynarodowym. Zresztą Polska wersja wcale nie jest tą najpopularniejszą. Większą popularnością cieszy się między innymi wersja rosyjskojęzyczna.


Nad Brainly pracuje już w sumie 400 moderatorów z całego świata, którzy każdego dnia sprawdzają 20 tys. pytań. Do tego dochodzą jeszcze komentarze, które również są moderowane. Wśród moderatorów można znaleźć przede wszystkim emerytowanych nauczycieli, studentów, doktorantów oraz najlepszych uczniów, którzy pomagają innym w rozwiązywaniu najtrudniejszych zadań z 23 przedmiotów.

-To potężna, zaangażowana społeczność i jedna z największych wartości naszego portalu. Tylko na polskiej wersji – aktywni użytkownicy średnio godzinę tygodniowo spędzają na dzieleniu się wiedzą na portalu. Bezinteresownie pomagają sobie nawzajem w nauce, codziennie odpowiadając na kilkadziesiąt tysięcy pytań z 23 przedmiotów szkolnych – mówi nam Drozd.

Aktualnie startup prowadzi także rekrutacje dla pracowników w Brazylii, Indonezji oraz Stanach Zjednoczonych

Jeszcze w tym roku ma zostać otwarte nowe biuro, które – jak zapewnia nam Tomasz Drozd – ma być najfajniejszym biurem startupowym w mieście. Niestety, nie chciał nam zdradzić więcej szczegółów.

Bardzo miło jest usłyszeć, że jakaś polska firma cieszy się aż tak dużym powodzeniem, nie tylko nad Wisłą, ale praktycznie na całym świecie. Takie informacje zawsze cieszą i Brainly bez wątpienia można uznać za nasz eksportowy hit. Oby nadal rozwój postępował w takim tempie. Mi nie pozostaje nic innego, jak pogratulować i życzyć dalszych sukcesów.

Aplikację Brainly możecie pobrać z Google Play oraz App Store.
 

·
Registered
Joined
·
425 Posts
Global Ed-Tech Disruption From Poland: Crowdsourced Homework

Who’d have guessed that education would be the next target for entrepreneurial disruption?

It started with Massive open online courses – MOOCS – which have gained in popularity by bringing educational opportunities to the online masses.

But Polish ed-tech platform Brainly operates through a very different model, one that could be described as ‘crowdlearning.’

Instead of functioning solely as a Q&A platform for students, it creates a social learning community in which users must answer questions for other users in order to tap into the community for insights into their own academic questions, swapping their knowledge of English literature for help with physics or biology homework, for example. Crowd sourced homework.

Launched in Poland in 2009, originally under the name Zadane.pl, Brainly has over 20 million users worldwide – students are generally between the ages of 13 and 18 – and entered the U.S. market early this year where it has already amassed 58,000 users, and counting.
http://www.forbes.com/sites/alisonc...disruption-from-poland-crowdsourced-homework/
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,962 Posts
MIASTA O NAJWIĘKSZYM POTENCJALE DLA ROZWOJU SEKTORA WYSOKICH TECHNOLOGII W POLSCEMiastem przyjaznym dla sektora wysokich technologii wydaje się być również Kraków. Należy podkreślić, iż o ile liczba podmiotów z analizowanego sektora była w 2013 roku najwyższa w stolicy, o tyle to Kraków od 2009 roku zanotował największy wzrost liczby podmiotów związanych z wysokimi technologiami, bo prawie o 40% (dla porównania w Warszawie było to nieco ponad 12%). Może więc to oznaczać, że warszawski rynek jest już nasycony, podczas gdy krakowski intensywnie się rozwija. Po części wpływ na taką sytuację ma liczba absolwentów kierunków inżynieryjno-technicznych, która w Krakowie od lat jest wyższa niż w Warszawie. Kraków w szczególny sposób dba o wizerunek miasta przyjaznego inwestorom, a jego dodatkowym atutem są szerokie zaplecze akademickie oraz obecność działających już od wielu lat w regionie międzynarodowych przedsiębiorstw. To umożliwia dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistycznej i menadżerskiej. Czy istnieje więc szansa na powstanie polskiej Doliny Krzemowej w tym mieście? Czy może też powstanie ona w doganiającym Kraków i Warszawę Wrocławiu? To będzie nadal zależało w szczególności od troski o wysoką jakość kapitału ludzkiego w każdym z analizowanych ośrodków miejskich.
całość:
http://rynekpracy.pl/artykul.php/wpis.814
 

·
Banned
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Polskie ziarno kiełkuje w Stanach Zjednoczonych

Inteligentny moduł z Krakowa pasuje do pralki i do żarówki. Na całym świecie


Gdy miliarder Eric Schmidt, jeden z szefów Google’a, zainwestował w polski startup Estimote, Rafał Han rozwinął skrzydła. Wtedy chodziło o tzw. bekony, czujniki i nadajniki w technologii bluetooth rozklejane w sklepach. Od początku tego roku Rafał Han, jako prezes Seed (z ang. ziarno) Labs Inc. z siedzibą w San Francisco, pielgrzymuje po Krzemowej Dolinie z nowym pomysłem: internetu rzeczy — na początek sprzętów domowych.

Pierwszy etap zakończył się sukcesem: Seed Labs zebrał ponad 1 mln USD od inwestorów prywatnych i wprowadza swoje produkty do masowej sprzedaży.

— Teraz idziemy po dodatkowe 3 mln USD, jednak ważniejsi od pieniędzy są mocni partnerzy w amerykańskim środowisku venture capital — mówi Rafał Han, znany też jako twórca serwisu dla dzieci Ciufcia.pl czy społecznościowego Futbolowo.pl, przejętego przez Agorę.

Sercem prac krakowskich informatyków i inżynierów tworzących na potrzeby Seed Labs jest chip wielkości znaczka pocztowego. To ma być dostępna cenowo propozycja dla osób marzących o inteligentnym domu, sterowanym za pomocą smartfona.
http://www.pb.pl/3857295,45444,polskie-ziarno-kielkuje-w-stanach-zjednoczonych
 

·
Banned
Joined
·
122 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Kraków polską Doliną Krzemową? Wysyp startupów pod Wawelem
Nasze miasto numerem jeden w Europie, jeśli chodzi o lokacje centrów zaawansowanych usług biznesowych

Dragon Valley - tym mianem określają stolicę Małopolski zagraniczni przedsiębiorcy, niby pół żartem, pół serio... Sprawdziłam, ile w tym żartu, a ile prawdy.
12 czerwca wybrałam się do Krakowa na dwudniową konferencję Bitspiration, która zgromadziła tłum znakomitych ekspertów od nowych technologii z całego świata, wywodzących się w dużej mierze z Doliny Krzemowej. Była to już trzecia edycja imprezy organizowanej przez krakowską fundację Proidea, która promuje edukację informatyczną. Zdecydowana większość uczestników konferencji czuła się tam jak w domu - obojętnie czy był to inwestor z San Francisco, pani inżynier z eBaya, pracownik działu HR w Google czy grupa młodych chłopaków z Krakowa, przedstawiających swoje pierwsze projekty drukarek 3D. Co ma w sobie Kraków, że przyciąga tyle kreatywnych osób?Andrzej Targosz, prezes fundacji Proidea, jako jeden z powodów podaje to, że Kraków w przeciwieństwie do Warszawy nie posiada etykiety finansowej, co stymuluje kreatywność. Poza tym jest tu cała masa młodych ludzi - na 800 tys. mieszkańców 1/4 to studenci. Aż 20 tys. osób pracuje w IT, co tworzy klimat sprzyjający startupom. Targosz dodaje, że dużo światowych firm zbudowało tu swoje ośrodki badań i centra deweloperskie, np. Motorola, IBM, Sabre czy Cisco. Czemu nie w Warszawie? W stolicy dużo firm ginie przez rozmiar miasta oraz przez to, że jest tam wiele instytucji finansowych i sprzedażowych. A Kraków jest relatywnie mały i skoncentrowany - po centrum można się przemieszczać pieszo. Last but not least: Kraków jako miasto niezwykle atrakcyjne dla turystów przyciąga tłumy cudzoziemców i panuje tu międzynarodowa atmosfera. Ma rewelacyjne położenie - łatwo i szybko można stąd dojechać do Berlina, Pragi, Wiednia, Bratysławy czy Budapesztu.Gorące źródła

Od Richarda Lucasa, angielskiego biznesmena mieszkającego w Krakowie od ponad 20 lat, aktywnie działającego na rzecz lokalnej przedsiębiorczości, dowiedziałam się, że Kraków jest największym miastem outsourcingowym w Europie. Zawiera pokaźne zasoby wykwalifikowanych pracowników, a swoje polskie filie lokalizują w nim globalni giganci, jak np. Capgemini. Maxim Gurvits, współzałożyciel Eleven Startup Accelerator, funduszu kapitałowego z siedzibą w Sofii, którego partnerami są Google i Springboard, przyznaje, że jest tu sporo wykwalifikowanych inżynierów, którym można zapłacić mniej niż w Kalifornii.

W Krakowie swoje jedyne europejskie biuro założył Jerome Ternynck. Cztery lata temu powołał w San Francisco SmartRecruiters - internetową platformę rekrutacyjną, z którą udało mu się pozyskać 15 milionów USD funduszy. Do Krakowa Ternynck przyjeżdża regularnie na spotkania SmartUp! służące przekazywaniu wiedzy początkującym startupowcom przez doświadczonych kolegów z branży, m.in. z biura SmartRecruiters w Dolinie Krzemowej.

Deutsche Telekom stworzył tu inkubator - w informatycznej nomenklaturze hub - który wspiera startupy z Polski i innych krajów Europy Środkowej. Oferuje im profesjonalne rady i opiekę starszego brata, przestrzeń biurową, środki inwestycyjne (tzw. seed funding, czyli wspieranie raczkujących inicjatyw) oraz dostęp do serwisu technicznego i infrastruktury Deutsche Telecom.

W Krakowie mieści się również jedno z biur inicjatywy Google for Entrepreneurs. Oferuje darmową przestrzeń biurową i wspiera rozmaite grupy i społeczności, blisko współpracując z lokalnym zespołem Google Developers Group. Sponsoruje też eventy i konkursy.

W Krakowie działa także ASPIRE - stowarzyszenie reprezentujące firmy z sektora IT i zaawansowanych usług biznesowych. Jest to największa tego typu organizacja w Polsce zrzeszająca ponad 130 członków, głównie z Krakowa. W najnowszym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations - najważniejszym tego typu na świecie - Kraków, po prześcignięciu Dublina, stał się numerem jeden w Europie. Oznacza to, że każdy inwestor, który chce przenieść do Europy obsługę swoich procesów biznesowych, w pierwszej kolejności rozważa Kraków. W tym sektorze pracuje tu już ponad 35 tys. osób. Nie należy oczywiście zapominać o Krakowskim Parku Technologicznym, który zarządza założoną w 1997 roku specjalną strefą ekonomiczną. Zwiększa on systematycznie swój obszar - obecnie jego powierzchnia obejmuje 707 ha.

Oh My God Kraków

Wojtek Borowicz, dziennikarz portalu bitspiration.com, widzi nagły boom krakowskich startupów jako proces: - To nie jest tak, że ludzie w Krakowie zaczęli odkrywać przedsiębiorczość dopiero w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Anioły biznesu, kapitał początkowy, programy rządowe oraz ciężko pracujący kreatywni ludzie o ambicjach, aby założyć własny biznes i rozkręcić go na skalę światową - to wszystko było już od jakiegoś czasu obecne w południowej Polsce - opowiada. - Najpierw były dziesiątki osób zaangażowanych w budowę lokalnej przedsiębiorczej sceny od zera. Następnie były ich setki. A potem przyszedł rok 2013, kiedy wysiłki tych osób nareszcie okazały się niezwykle owocne i widoczne nawet dla tych, których to wcześniej w ogóle nie obchodziło - wylicza. - W zeszłym roku osiągnęliśmy masę krytyczną, a to, co dzieje się teraz, to po prostu reakcja łańcuchowa.

- W Krakowie kluczową rolę gra otoczenie i know-how wokół startup communities - opowiada Piotr Wilam, współzałożyciel Innovation Nest, funduszu inwestującego w startupy. - Ludzie się tu wspierają i ufają sobie nawzajem - dorzuca. Mają tu miejsce oddolne inicjatywy, jak np. event zorganizowany dwa lata temu przez ludzi z AppliCake (bardzo udany krakowski startup opracowujący aplikacje mobilne). Z kolei #OMGKRK (Oh My God Kraków) to niezwykle popularny hashtag grupujący startupową społeczność w Krakowie - wystarczy dodać go do wszelkich postów o eventach i kolejnych startupach publikowanych na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Google (który swoje pierwsze polskie biuro otworzył właśnie w Krakowie) organizuje tu otwarte dla publiczności eventy przy kawie, podczas których można podyskutować z innymi równie kreatywnymi osobami i powymieniać się pomysłami. Na podobnej zasadzie odbywają się wieczorne imprezy X-Massive, niecierpliwie wyczekiwane przez lokalnych geeków.Przykłady udanych krakowskich startupów można mnożyć. Fenomenalny sukces osiągnął Estimote, produkujący designerskie czujniki, tzw. beacony, idealne do przestrzeni komercyjnych, gdyż mogą podpowiadać klientowi na ekranie smartfona, jakie są dziś promocje, i nawigować go przez sklep. Jakub Krzych i Łukasz Kostka stworzyli beacon (zwany również mote) - małe, bezprzewodowe urządzenie, które emituje sygnały radiowe do innych smart urządzeń. Gdy podniesiemy z półki produkt i będziemy się mu przyglądać, na naszym smartfonie wyświetlą się informacje, które mogą przekonać nas do zakupu. System, który może radykalnie zmienić zasady funkcjonowania handlu detalicznego, zapewnił Estimote tytuł najlepszego hardware'owego startupu podczas konkursu TechCrunch Disrupt, który odbył się we wrześniu ub.r. w San Francisco. Ta największa w USA konferencja technologiczna przyciąga co roku młode, innowacyjne firmy z całego świata oraz zasobnych inwestorów, stawiających na nowe technologie. Sukces krakowskiego Estimote jest tym większy, że w kalifornijskim konkursie uczestniczyło 5 tys. projektów, głównie amerykańskich. Estimote otrzymał ponad 3 mln USD dofinansowania i aktualnie ma dwa biura: w Krakowie i Dolinie Krzemowej (wiele polskich startupów tak robi).

Base - inny krakowski startup - to z kolei jeden z kluczowych graczy na rynku CRM (Customer Relationship Management), czyli rozwiązań umożliwiających i ułatwiających przedsiębiorstwom zarządzanie sprzedażą, bazą kontaktów, strategią działania czy relacjami z klientami. Udało mu się uzyskać rekordowe dofinansowanie - 15 mln USD! Zaś Sher.ly to narzędzie do udostępniania plików bez chmury - stanowi poważne zagrożenie dla Dropboxu. Swoją siedzibę ma w Krakowie, dział handlowy i marketingu operuje zaś w Dolinie Krzemowej. Kolejny krakowski projekt: Brainly, społeczna platforma edukacyjna do wspólnego odrabiania lekcji, dociera już do ponad 20 milionów użytkowników na całym świecie... Natomiast PressPad to rozwiązanie oferujące wydawcom stworzenie mobilnych aplikacji na podstawie cyfrowych wydań ich gazet. Wśród swoich klientów ma już ponad 500 tytułów z całego świata i zbiera entuzjastyczne recenzje z każdego zakątka globu.Valleywood

Mimo dużego szumu wokół krakowskich przedsięwzięć w branży hi-tech zdarzają się także i mniejsi entuzjaści. Krzysztof Kowalczyk to założyciel HardGamma Consulting - agencji skupiającej się na branży TMT i technologicznych startupach - oraz inwestor licznych startupów: IntelClinic, showroom.pl i Appvetica, a jednocześnie mentor w funduszach Springboard i Techstars. - Na pewno ekosystem startupów technologicznych w Krakowie jest na tyle aktywny, że zasługuje na własną nazwę, kojarzącą się z Krakowem (Dragon Valley) - przyznaje. - Na tle innych miast w Polsce jest jednym z czołowych kandydatów do zostania „polską Doliną Krzemową”. Aby to się jednak stało, potrzebne są przykłady naprawdę dużych firm, ze stabilnymi wynikami, osiągających imponujące wyceny czy na giełdzie, czy w transakcjach M&A (fuzje i przejęcia - przyp. autorki).


A może polskich informatyków z Krakowa czeka los polskich filmowców? I jedni, i drudzi są niezwykle cenieni na całym świecie. Sławomir Idziak jest autorem zdjęć do takich hitów jak „Harry Potter", „Król Artur" czy „Helikopter w ogniu". Ale inny filmowiec, tym razem nie-Polak, David Lynch planował jeszcze kilka lat temu stworzyć w Łodzi swego rodzaju „Google Campus" dla filmowców. Pomysł jednak upadł, a ludzie z branży filmowej byli od początku szczerze zaskoczeni, że słynny reżyser z USA chce otworzyć taką placówkę z dala od Los Angeles czy Nowego Jorku... Czyżby odtwarzanie Doliny Krzemowej w Krakowie przypominało przenoszenie Hollywood do Łodzi?

W dodatku Kraków stracił projekt Google Campus na rzecz Warszawy. Czemu? - To pytanie należałoby zadać firmie Google, tym bardziej, że przez ostatnie dwa lata to Kraków był domem dla „mini Campusa” i ośrodkiem działań Google wspierających przedsiębiorczość - odpowiada Kowalczyk. - Patrząc z zewnątrz, można jedynie odnotować, że dla dużych firm wspieranie przedsiębiorczości jest często elementem budowania relacji z sektorem publicznym i dużym biznesem, a w Polsce te znajdują się w Warszawie.Google Campus jako forma lobbyingu zatem? Co więcej, Google przeniósł swoje główne polskie biuro z Krakowa do Warszawy. Google Campus Warszawa to przedsięwzięcie na ogromną skalę (budowa planowana jest na początek przyszłego roku). Będzie trzecim takim ośrodkiem na świecie, po Londynie i Tel Awiwie. Według oficjalnego komunikatu, to jedno z działań Google w ramach ogłoszonego programu wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Campus ma być przestrzenią biurową o powierzchni ok. 1800 m kw., w której przedsiębiorcy będą mogli wynająć biuro, aby zorganizować spotkanie z inwestorami. Na miejscu ma być dostępny bezprzewodowy internet, organizowane będą także szkolenia i warsztaty.

Mimo wszystko wsparłabym wizję, że Kraków rozwija się w przyspieszonym tempie - mają tu miejsce fantastyczne inicjatywy i czeka go świetlana przyszłość. Izrael nazywany jest Startup Nation - Kraków można określić mianem Startup City. Dan Bragiel, wspólnik w i/o Ventures - funduszu inwestującym w startupy, z siedzibą w San Francisco - pyta: - Dlaczego zawsze musi chodzić o Amerykę? Stwórzmy Whatever Valley. Czemu nie Dragon Valley właśnie?
Link: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,16440625.html
Polecam niektóre komentarze.
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
LOL.
Najlepszy jest Captain Obvious odkrywający, że Polska jest prawie dwa razy biedniejsza od Niemiec. Albo inny geniusz bredzący coś o drugich Indiach. No jasne - lepiej, żeby absolwenci uczelni sprzedawali kebaby albo obwarzanki, ewentualnie emigrowali do stolicy.

Kolejne firmy przenoszą do Krakowa coraz ważniejsze i coraz bardziej zaawansowane procesy, ale nadal modny jest greps o drugim Bangalore. Tak się składa, że do Krakowa trafiają HR nie z Bangalore, lecz z Niemiec. A krakowscy pracownicy State Street nadzorują i kontrolują kolegów z Indii.
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,962 Posts
A potem przyszedł rok 2013, kiedy wysiłki tych osób nareszcie okazały się niezwykle owocne i widoczne nawet dla tych, których to wcześniej w ogóle nie obchodziło - wylicza. - W zeszłym roku osiągnęliśmy masę krytyczną, a to, co dzieje się teraz, to po prostu reakcja łańcuchowa.
napisane jakby sytuacja zmieniała się z miesiąca na miesiąc:)

David Lynch planował jeszcze kilka lat temu stworzyć w Łodzi swego rodzaju „Google Campus" dla filmowców. Pomysł jednak upadł, a ludzie z branży filmowej byli od początku szczerze zaskoczeni, że słynny reżyser z USA chce otworzyć taką placówkę z dala od Los Angeles czy Nowego Jorku... Czyżby odtwarzanie Doliny Krzemowej w Krakowie przypominało przenoszenie Hollywood do Łodzi?
może w końcu dotrze, że "polskie Hollywood" jest w Alwerni pod Krakowem?...chyba faktycznie trzeba Polańskiego, żeby ten fakt się przebił...

Google Campus Warszawa to przedsięwzięcie na ogromną skalę
Campus ma być przestrzenią biurową o powierzchni ok. 1800 m kw., w której przedsiębiorcy będą mogli wynająć biuro, aby zorganizować spotkanie z inwestorami. Na miejscu ma być dostępny bezprzewodowy internet, organizowane będą także szkolenia i warsztaty.
skala rzeczywiście ogromna...
 

·
Human Traffic
Joined
·
7,439 Posts
Bo rzeczywiście sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc. Z resztą widać na jednej z powyższych grafik jak duża jest dynamika wzrostu spółek technologicznych w samym mieście a efekt kuli śniegowe zaczyna coraz lepiej działać
 

·
Registered
Joined
·
507 Posts
Comarch beacon czyli Internet rzeczy w branży handlu detalicznego

Podczas Comarch Retail Show odbyła się premiera Comarch beacon cross-technologicznej i organizacyjnej innowacji. Zarówno projektowanie aplikacji, jak i produkcja urządzeń-transmiterów odbywa się w całości w Krakowie w centrum badawczo-rozwojowym polskiego producenta oprogramowania, który utworzył specjalnie dedykowaną produkcji sprzętu spółkę – Comarch Technologies.

http://www.comarch.pl/centrum-praso...internet-rzeczy-w-branzy-handlu-detalicznego/
 

·
46 & 2
Joined
·
10,850 Posts
^^
Rozwiązanie Comarch jest w pełni autorskie.
Hmm, a co na to Estimote? ;)
 
1 - 20 of 414 Posts
Top